Күні:2.02.18 ж
сыныбы:3 «А»
Пән мұғалімі :Жолдас.Ж
Сабақтыңтақырыбы:«Жазғытұры» Абай
Сабақтың
мақсаты:
Білімділік
: Жаңасабақтытүсіндіружәне Абай
өмірінен,шығармаларынанмағлұмат беру.
Дамытушылық: Оқушылардыңтілін,сөздікқорын,сөйлеумәдениетінқалыптастыруғаықпалету.
Тәрбиелік: Абай өлеңдеріноқиотырып,топтық жұмысқа үлес қосу үстінде өз бетінше ізденуге,
табиғатты сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың әдістері:
Оқу және жазу арқылы сын тұрғысынанойлау,ақпаратты коммуникациялық
Технологиясы,сұрақ-жауап,топтастыру,топтықжұмыс,Венндиаграммасы,инсерт,ойқозғау,түсіндіру.
Көрнекілігі:тақта, семантикалық
кесте,кітап ,слайд,телевизор,ақ парақтар,түсті
маркерлер,стикер.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру бөлімі
Психологиялық дайындық
Қайырлы күн досым,
Қайырлы күн болсын.
Жұма күн сәтті күн,
Сәттілікке толсын.
Бүгінгі алар бағамыз ,
Кілең бестік болсын.

Оқушыларды топқа бөлді .
Топтарға ат қойылды,топтардың ережесін еске түсіру.
Өткен сабаққа шолу жасалды.
«Біліміңді тексер» тест тапсырмалары:
1-топ: сұрақтары
1.«Бұл адам емес» деген сөйлем қай мәтінде кездеседі?
а) Шал мен бала ә) Мейірім б) Нағыз адам
2.«Оның домбырасынан теңіз толқынындай арындаған асау күй төгіледі»деген жолдарда кім туралы айтылған?
а) Құрманғазы ә) Шәмші б) Әміре
3. «Күзек» сөзінің мағынасын тап.
а) Көктемгі егіс даласы ә) Қойды күзде бағатын қоныс.
2-топ сұрақтары
1.« Таза бұлақ» мәтінінің авторы
а) Б.Соқпақбаев
ә) Ы.Алтынсарин.
б)Ж.Кәрменов.
2.Ән құдіреті туралы қай мәтінде айтылған?
а) Әке тәлімі.
ә) Аққұс туралы аңыз.
б) Рәсім
3.Әміре Қашаубаев кім?
а) күйші ә) әнші б) жазушы
3-топ сұрақтары:
1.«Достық деген ізгіліктің алаңы қай өлеңнен алынған үзінді?
а) ана ә) Достық өлкенсінің заңы б) төрт ана
2. Әбілхан Қастеев кім?
а) сазгер ә) суретші б) ғалым
3.«Кісідегінің кілті аспанда» деген мәтел қай мәтінде кездеседі?
а) Абай шаңырағы
ә) Сәкен аға
б) Ақ шаш
Сергіту сәті :Қарлығаш биі
Жұмбақ шешу
Табиғатты құлпыртып,
Әдемі көйлек кигізіп,
Құстарды да сайратып,
Аңдарды да ойнатып
Түрлендіріп әлемді.
Жан бітірген бәріне.
Бұл қай кез?Көктем
“Масатыдай құлпырар жердің жүзі”тарауы

-Суретте қандай жыл мезгілі бейнеленген?Оны неден аңғардың?
-Балалар қазір қандай мезгіл?
-Қыс мезгілінен кейін қай мезгіл?
-Көктем сөзін естігенде көз алдарыңа не елестейді?
-Көктем айдан басталады?
-Наурыз айында кандай мерекелер бар?
-Көктемде ағаштар қандай өзгерісте болады?
-Жердегі қар қандай өзгеріске ұшырайды?
-Көктем туралы кім тақпақ біледі?
-Көктемде табиғатта қандай өзгерістер болады,кәне тыңдап көрейікші.
-Көктем келгенін қандай құс хабарлайды?Балалар бұл қай мезгіл? – Көктем
-Көктем екенін қалай білдіңдер? – Көктемде қар ериді, гүлдер
шығады.
-Көктемде неше ай бар? – Көктемде үш ай бар (наурыз, сәуір,
мамыр).
-Көктем қай айдан басталады? – Наурыз айынан
басталады.
-Наурыз айында қандай мерекелер бар? – Наурыз айында8 - наурыз
Аналар мерекесі, 22 наурыз Ұлыстың ұлы күні – жаңа жыл мерекесі
бар...
-Көктемде ағаштарда қандай өзгерістер болады? – Ағаштар оянады, бүршік жарады.
-Жердегі қар қандай күйде болады? – Қар еріп, суға
айналады
.
-Көктем мезгілі туралы кім тақпақ біледі? – Балалардың тақпақтары
тыңдалады.
-Көктемде күннің көзі қандай болады? – Күннің көзі жылы
болады.
-Құстар қайдан келеді? – Құстар жылы жақтан келеді?
-Қандай құстарды білесіңдер? – Аққу, көкек, үйрек, тырна, бұлбұл,
қарлығаш, қараторғай.
-Құстарды қалай қарсы алу керек? – Ұя жасап қарсы алу
керек.
-Құстар нені қорғайды? – Ағаштарды
қорғайды.
- Дұрыс, балалар. Құстар –
біздің досымыз.

Енді, балалар, Абай атамыздың
«Жазғытұры» деген өлеңінен үзінді тыңдап көрейік. Өлеңді мәнерлеп
оқып беремін, мазмұнын түсіндіремін.
- Көктем келгенде, қыс мезгілінің аязы білінбейді, яғни аязы азаяды
дейді.
- Сонымен қатар жерде қандай өзгерістер болады дейді?
- Жер гүл мен көк шөпке толып, әдеміленіп кетеді дейді.
-«Масатыдай құлпырған» деген сөз сол мағынаны білдіреді.
Соныменқатар бала - шаға, аңдар мен құстарқуана, шаттанақараса,
күнкөзі мол шуағынтөгіп, жербетінжылытадыдейді
- Балалар, көктемденелертөлдейді?
- Төрттүлік мал төлдейді.
- Дұрыс, яғни, түйеботалап, қойқоздап, барлықжан -
жануарлартөлдейдіекен. Ал көктемкелгендеқұстар не істейді?
- Шаттана, қуанып, сайрапөлеңайтады. – Дұрысайтасыңдар.
- Ағаштар мен гүлдерде не өзгерісболады?
- Оларәдеміленіп, құлпырады. – Жарайсыңдар, балалар!
- Көктемкелгендесай - саладан не ағады?
- Су ағады.
- Су қалайағады? – Сыбдырлап, сыңғырлапағады.
- Міне, көрдіңдерме, балалар. Абай
атамызкөктемкөрінісініңтабиғатынқалайжырлаған. Әдемі,
сұлукөріністікөзалдымызғаелестетіпжібердіемеспе?
Көктемгітабиғаттыңсұлукөрінісінкөркемсөзбенсуреттепотыр.
(Көктемдібейнелейтінсуреткөрінісікөрсетіледі.) Міне,
мынакөріністекөктемдісуретшісуретарқылысуреттегенболса, ал Абай
атамыз «Жазғытұры» өлеңіндекөктемді, сөзбен,
жанбітіріпсуреттепотыр. Абай
атамыздыңтабиғатлирикаларынаносыныбайқауғаболады. Міне,
көрдіңдерме, Абай атамыздыңұлылығын.
• Ал сендержоғарғысыныптарда Абай
аталарыңныңкөптегеншығармаларыменоданәрітанысатынболасыңдар.

Топтастыру .Кластер әдісі

Оқулықпен жұмыс
Өлеңді мәнерлеп оқып беру, мазмұнын түсіндіру.
«Рольдегі оқушылар»
1топ Өлеңді мәнерлеп оқиды.
2топ:Өлеңдегі көктемгі көктемгі тіршілікті суреттейді.
3топ: Жануарлардың көктемгі тіршілігі туралы суреттейді.
«Инсерт» әдісі (түртіп алу)
Оқу барысында түсініксіз сөздерді түртіп алып отыру ескертіледі.
Сөздікпен жұмыс
Масатыдай - жұмсақ
кілемдей
Анталаса - қимыл қозғалыс
Елжірер - мейірленер, жылылықпен қарайды
Масатыдай - жұмсақ кілемдей
Автор орындығы» стратегиясы.Әр топтан оқушылар «Автор орындығына» отырып оқиды.

Топтық жұмыс; Топ басшысы смайликтерді таңдайды.
1 - топ Өлеңді мәнерлеп оқиды автор туралы мәлімет береді
2 - топ: Өлеңдегі көктемгі тіршілікті суреттейді.
3 - топ: Жануарлардың көктемгітіршілігінсуреттейді.
(Жауапбергеноқушыларға смайликтер таратыпотырамын)
Сергіту; Абайдың «Көзімніңқарасы» өлеңінәніменжатқаайтады
Қорытындылау;
«Бес жолыөлең»
Көктем..............(Не істеді? Қандайкөктем?)
Құстар.........(Не істеді?)
Күн.......... (Не істеді? Қайда?)
Біз.......... (Не істейміз?)
Көктемкелдіаңсаған,
Құстаркелдіжаураған.
Күнжылыдыдалада,
Бізойнаймызқуанған
Бағалау

2.“Көктем” туралы
тақпақ,сурет,ырымдар
Өлеңді жаттау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Жазғытұры " .Абай Құнанбайұлы
"Жазғытұры " .Абай Құнанбайұлы
Күні:2.02.18 ж
сыныбы:3 «А»
Пән мұғалімі :Жолдас.Ж
Сабақтыңтақырыбы:«Жазғытұры» Абай
Сабақтың
мақсаты:
Білімділік
: Жаңасабақтытүсіндіружәне Абай
өмірінен,шығармаларынанмағлұмат беру.
Дамытушылық: Оқушылардыңтілін,сөздікқорын,сөйлеумәдениетінқалыптастыруғаықпалету.
Тәрбиелік: Абай өлеңдеріноқиотырып,топтық жұмысқа үлес қосу үстінде өз бетінше ізденуге,
табиғатты сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың әдістері:
Оқу және жазу арқылы сын тұрғысынанойлау,ақпаратты коммуникациялық
Технологиясы,сұрақ-жауап,топтастыру,топтықжұмыс,Венндиаграммасы,инсерт,ойқозғау,түсіндіру.
Көрнекілігі:тақта, семантикалық
кесте,кітап ,слайд,телевизор,ақ парақтар,түсті
маркерлер,стикер.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру бөлімі
Психологиялық дайындық
Қайырлы күн досым,
Қайырлы күн болсын.
Жұма күн сәтті күн,
Сәттілікке толсын.
Бүгінгі алар бағамыз ,
Кілең бестік болсын.

Оқушыларды топқа бөлді .
Топтарға ат қойылды,топтардың ережесін еске түсіру.
Өткен сабаққа шолу жасалды.
«Біліміңді тексер» тест тапсырмалары:
1-топ: сұрақтары
1.«Бұл адам емес» деген сөйлем қай мәтінде кездеседі?
а) Шал мен бала ә) Мейірім б) Нағыз адам
2.«Оның домбырасынан теңіз толқынындай арындаған асау күй төгіледі»деген жолдарда кім туралы айтылған?
а) Құрманғазы ә) Шәмші б) Әміре
3. «Күзек» сөзінің мағынасын тап.
а) Көктемгі егіс даласы ә) Қойды күзде бағатын қоныс.
2-топ сұрақтары
1.« Таза бұлақ» мәтінінің авторы
а) Б.Соқпақбаев
ә) Ы.Алтынсарин.
б)Ж.Кәрменов.
2.Ән құдіреті туралы қай мәтінде айтылған?
а) Әке тәлімі.
ә) Аққұс туралы аңыз.
б) Рәсім
3.Әміре Қашаубаев кім?
а) күйші ә) әнші б) жазушы
3-топ сұрақтары:
1.«Достық деген ізгіліктің алаңы қай өлеңнен алынған үзінді?
а) ана ә) Достық өлкенсінің заңы б) төрт ана
2. Әбілхан Қастеев кім?
а) сазгер ә) суретші б) ғалым
3.«Кісідегінің кілті аспанда» деген мәтел қай мәтінде кездеседі?
а) Абай шаңырағы
ә) Сәкен аға
б) Ақ шаш
Сергіту сәті :Қарлығаш биі
Жұмбақ шешу
Табиғатты құлпыртып,
Әдемі көйлек кигізіп,
Құстарды да сайратып,
Аңдарды да ойнатып
Түрлендіріп әлемді.
Жан бітірген бәріне.
Бұл қай кез?Көктем
“Масатыдай құлпырар жердің жүзі”тарауы

-Суретте қандай жыл мезгілі бейнеленген?Оны неден аңғардың?
-Балалар қазір қандай мезгіл?
-Қыс мезгілінен кейін қай мезгіл?
-Көктем сөзін естігенде көз алдарыңа не елестейді?
-Көктем айдан басталады?
-Наурыз айында кандай мерекелер бар?
-Көктемде ағаштар қандай өзгерісте болады?
-Жердегі қар қандай өзгеріске ұшырайды?
-Көктем туралы кім тақпақ біледі?
-Көктемде табиғатта қандай өзгерістер болады,кәне тыңдап көрейікші.
-Көктем келгенін қандай құс хабарлайды?Балалар бұл қай мезгіл? – Көктем
-Көктем екенін қалай білдіңдер? – Көктемде қар ериді, гүлдер
шығады.
-Көктемде неше ай бар? – Көктемде үш ай бар (наурыз, сәуір,
мамыр).
-Көктем қай айдан басталады? – Наурыз айынан
басталады.
-Наурыз айында қандай мерекелер бар? – Наурыз айында8 - наурыз
Аналар мерекесі, 22 наурыз Ұлыстың ұлы күні – жаңа жыл мерекесі
бар...
-Көктемде ағаштарда қандай өзгерістер болады? – Ағаштар оянады, бүршік жарады.
-Жердегі қар қандай күйде болады? – Қар еріп, суға
айналады
.
-Көктем мезгілі туралы кім тақпақ біледі? – Балалардың тақпақтары
тыңдалады.
-Көктемде күннің көзі қандай болады? – Күннің көзі жылы
болады.
-Құстар қайдан келеді? – Құстар жылы жақтан келеді?
-Қандай құстарды білесіңдер? – Аққу, көкек, үйрек, тырна, бұлбұл,
қарлығаш, қараторғай.
-Құстарды қалай қарсы алу керек? – Ұя жасап қарсы алу
керек.
-Құстар нені қорғайды? – Ағаштарды
қорғайды.
- Дұрыс, балалар. Құстар –
біздің досымыз.

Енді, балалар, Абай атамыздың
«Жазғытұры» деген өлеңінен үзінді тыңдап көрейік. Өлеңді мәнерлеп
оқып беремін, мазмұнын түсіндіремін.
- Көктем келгенде, қыс мезгілінің аязы білінбейді, яғни аязы азаяды
дейді.
- Сонымен қатар жерде қандай өзгерістер болады дейді?
- Жер гүл мен көк шөпке толып, әдеміленіп кетеді дейді.
-«Масатыдай құлпырған» деген сөз сол мағынаны білдіреді.
Соныменқатар бала - шаға, аңдар мен құстарқуана, шаттанақараса,
күнкөзі мол шуағынтөгіп, жербетінжылытадыдейді
- Балалар, көктемденелертөлдейді?
- Төрттүлік мал төлдейді.
- Дұрыс, яғни, түйеботалап, қойқоздап, барлықжан -
жануарлартөлдейдіекен. Ал көктемкелгендеқұстар не істейді?
- Шаттана, қуанып, сайрапөлеңайтады. – Дұрысайтасыңдар.
- Ағаштар мен гүлдерде не өзгерісболады?
- Оларәдеміленіп, құлпырады. – Жарайсыңдар, балалар!
- Көктемкелгендесай - саладан не ағады?
- Су ағады.
- Су қалайағады? – Сыбдырлап, сыңғырлапағады.
- Міне, көрдіңдерме, балалар. Абай
атамызкөктемкөрінісініңтабиғатынқалайжырлаған. Әдемі,
сұлукөріністікөзалдымызғаелестетіпжібердіемеспе?
Көктемгітабиғаттыңсұлукөрінісінкөркемсөзбенсуреттепотыр.
(Көктемдібейнелейтінсуреткөрінісікөрсетіледі.) Міне,
мынакөріністекөктемдісуретшісуретарқылысуреттегенболса, ал Абай
атамыз «Жазғытұры» өлеңіндекөктемді, сөзбен,
жанбітіріпсуреттепотыр. Абай
атамыздыңтабиғатлирикаларынаносыныбайқауғаболады. Міне,
көрдіңдерме, Абай атамыздыңұлылығын.
• Ал сендержоғарғысыныптарда Абай
аталарыңныңкөптегеншығармаларыменоданәрітанысатынболасыңдар.

Топтастыру .Кластер әдісі

Оқулықпен жұмыс
Өлеңді мәнерлеп оқып беру, мазмұнын түсіндіру.
«Рольдегі оқушылар»
1топ Өлеңді мәнерлеп оқиды.
2топ:Өлеңдегі көктемгі көктемгі тіршілікті суреттейді.
3топ: Жануарлардың көктемгі тіршілігі туралы суреттейді.
«Инсерт» әдісі (түртіп алу)
Оқу барысында түсініксіз сөздерді түртіп алып отыру ескертіледі.
Сөздікпен жұмыс
Масатыдай - жұмсақ
кілемдей
Анталаса - қимыл қозғалыс
Елжірер - мейірленер, жылылықпен қарайды
Масатыдай - жұмсақ кілемдей
Автор орындығы» стратегиясы.Әр топтан оқушылар «Автор орындығына» отырып оқиды.

Топтық жұмыс; Топ басшысы смайликтерді таңдайды.
1 - топ Өлеңді мәнерлеп оқиды автор туралы мәлімет береді
2 - топ: Өлеңдегі көктемгі тіршілікті суреттейді.
3 - топ: Жануарлардың көктемгітіршілігінсуреттейді.
(Жауапбергеноқушыларға смайликтер таратыпотырамын)
Сергіту; Абайдың «Көзімніңқарасы» өлеңінәніменжатқаайтады
Қорытындылау;
«Бес жолыөлең»
Көктем..............(Не істеді? Қандайкөктем?)
Құстар.........(Не істеді?)
Күн.......... (Не істеді? Қайда?)
Біз.......... (Не істейміз?)
Көктемкелдіаңсаған,
Құстаркелдіжаураған.
Күнжылыдыдалада,
Бізойнаймызқуанған
Бағалау

2.“Көктем” туралы
тақпақ,сурет,ырымдар
Өлеңді жаттау
шағым қалдыра аласыз













