Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кулбаева Жанар Валериевна |
|
Күні: |
22.04.2025ж |
|
Сыныбы: 8 «Г,Д» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жазықтықтағы координаталар әдісі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.19 түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазу:
|
|
Сабақтың мақсаты: |
түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазады:
|
|
Құндылықтарды дарыту |
«Бірлік және ынтымақ»: бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу; «Әділдік пен жауапкершілік»: өзінің де, басқа адамдардың да әрекеттерін талдай білу; әділдік, мейірімділік және жауапкершілік таныту арқылы басқаларға көмектесуге дайын болу; «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік»: мемлекеттің, қоғамның дамуы үшін еңбекті, өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелерін бағалай білу құндылықтарын дарыту |
Сабақ барысы:
|
Уақыты |
Кезеңдері Блум таксономиясы |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
3 минут 3 минут 5 минут |
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі Білу |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сыныптағы оқушылардың сабаққа дайындықтарын анықтау (оқу құралдарын тексеру). Сыныпты бағалау парағында жасырылған топ аттары бойынша «Координата», «Абсцисса», «Ордината» және «Шеңбер» деп төрт топқа бөлу. Оқушыларды оқу мақсаттары, сабақ мақсаттары және бағалау критерилерімен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. «Мен саған, сен маған» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру (өзінің де, басқа адамдардың да әрекеттерін талдай білу) №4.46 (х+5)2+(у-1)2=16 шеңберінің 1)бойында жатпайды 2) ішінде E, D нүктелері жатады 3) сыртында A, B, C нүктелері жатады
«Миға шабуыл» әдісі арқылы ой қозғау сұрақтарын қою: 1. Шеңбер дегеніміз не? 2. Шеңбер центрі дегеніміз не? 3. Шеңбер радиусы дегеніміз не? 4. Хорда дегеніміз не? 5. Ең үлкен хорда не деп аталады? 6. Шеңберді салатын құрал? 7. Диаметр дегеніміз не? 8. (х-х0 )2+(у-у0)2=R2 теңдеуі... 9. 10. «Кім жылдам?» әдісі арқылы координаталарға сәйкес әріптерден апта дәйексөзін құрастыру. «Болашағы зор мамандықтар жоқ, тек болашағы зор мамандар бар». Дәйексөзді түсіндіріп өту.
|
Сәлемдеседі, сабаққа дайындалады Парақшада берілген формула арқылы өз тобын анықтайды. Сол ұғым туралы мәлімет береді.
Оқушылар бір-бірімен дәптерлерін алмасып, үй тапсырмасын тексереді.
Теңдеу бойынша шеңбер салады; Шеңбер бойында жатқан нүктелерді анықтайды; Шеңбер ішінде жататын нүктені анықтайды; Шеңбердің сыртында орналасқан нүктелерді анықтайды. 1.Шеңбер – бұл жазықтықтағы
барлық нүктелері бір нүктеден бірдей қашықтықта орналасқан тұйық
сызық. 8.Шеңбердің теңдеуі 9. Екі нүктенің арақашықтығы 10. Кесінді ортасының координаталары Оқушылар координаталарға сәйкес әріптерден сөйлем құрастырады
|
Мақтау, мадақтау
Дескриптор: Шеңбер бойында ішінде, сыртында орналасқан нүктені анықтайды (1 балл)
Дескриптор: - негізгі анықтамаларға дұрыс жауап береді (2 балл)
Дескриптор: Координаталады анықтап, дәйексөзді дұрыс анықтайды (1 балл) |
Бағалау парағы, слайд Бағалау парағы Слайд, бағалау парағы Слайд , бағалау парағы Қима қағаз, стикерлер |
||||||||
|
7 минут |
Сабақтың ортасы Түсіну |
Жаңа сабақты түсіндіру. Егер х және у айнымалылары бар теңдеуді түзудің кез келген нүктесінің координаталары қанағаттандырса және осы түзуде жатпайтын әр нүктенің координаталары берілген теңдеуді қанағаттандырмаса, бұл теңдеуді түзудің теңдеуі деп атайды. у=kx + b түзу теңдеуі (1) Мұндағы k түзудің бұрыштық коэффициенті, b - бос мүше у=kx + b түзу теңдеуі. түзудің жалпы теңдеуі ах+by+c=0 түрінде жазылды. Мұндағы а, в – коэффициенттер, с бос мүше деп аталады. М1 (х1; у1) және М2 (х2; у2) нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеу келесідей анықталады.
ах+by+c=0 (3) түрінде жазылды. Мұндағы а, в – коэффициенттер, с бос мүше деп аталады. a=0, b≠0 болса, Ох осіне параллель а≠0 , b =0 болса, Оу осіне параллель у=0 теңдеуі Ох өсінің, х=0 теңдеуі Оу өсінің теңдеуі болады |
Екі нүкте арқылы өтетін
түзудің теңдеуін меңгереді Дәптерге негізгі формулаларды жазады |
|
Слайд, анықтамалар, график |
||||||||
|
8 минут |
Қолдану |
Оқулықпен жұмыс: №4.33, №4.3 4.33. А(–1; 1) және В(1; 0) нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазыңдар. 4.34. 1) А(1; –1) және В(–3; 2); 2) С(2; 5), D(5; 2) нүктелері арқылы өтетін түзулердің теңдеулерін жазыңдар. |
Оқулық бойынша есептер шығарады №4.33 х+2у-1=0 №4.34 3х+4у+1=0 х+у-7=0 теңдеулерін есептеп шығарады. |
Дескриптор: - екі нүкте арқылы өтетін түзу теңдеуін анықтайды (2 балл) |
Геометрия. Жалпы білім беретін мектептің 8–сыныбына арналған оқулық. Ә.Н.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2018; бағалау парағы |
||||||||
|
7 минут |
Талдау |
Жұптық жұмыс. 1 жұп: А(4; -3) және В(0; 5) нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазыңдар. 2 жұп: А(-2; 4) және В(3; 2) нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазыңдар. 3 жұп: А(2; -2) және В(3; 1) нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазыңдар. 4 жұп: А(-4; 3) және В(8; 5) нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазыңдар. |
Әр жұп өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды
|
Дескриптор: Білім алушы - екі нүкте арқылы АВ түзуінің теңдеуін жазады (1 балл) |
А1 қағазы формулалар, бағалау парақшасы |
||||||||
|
8мин |
Сабақтың соңы Жинақтау |
Топтық жұмыс: 1 топ: АВС үшбұрышы төбелерінің координаталары берілген. А(-2; -2), В (-3;6), С(3;2). Осы үшбұрыштың А төбесінен жүргізілген медианасының теңдеуін жазыңдар. 2 топ: АВС үшбұрышы төбелерінің координаталары берілген. А(-2; 1), В (1;5), С(5;1). Осы үшбұрыштың А төбесінен жүргізілген медианасының теңдеуін жазыңдар. 3 топ: АВС үшбұрышы төбелерінің координаталары берілген. А(-3; 2), В (5;6), С(1;0). Осы үшбұрыштың А төбесінен жүргізілген медианасының теңдеуін жазыңдар. 4 топ: АВС үшбұрышы төбелерінің координаталары берілген. А(5; 6), В (-3;4), С(3;-2). Осы үшбұрыштың А төбесінен жүргізілген медианасының теңдеуін жазыңдар. |
Әр топ тапсырманы орындайды
|
Дескриптор: Координатада АВС үшбұрышын белгілейді; ВС кесінді ортасының координатасын анықтайды; Анықталған нүкте мен А нүктесі арқылы өтетін түзудің теңдеуін есептейді. (3 балл) |
Тест парақшалары, бағалау парағы
|
||||||||
|
3 минут |
Бағалау |
Бүгінгі сабақта: Түзудің жалпы теңдеуін және
берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің
теңдеуін: Рефлексия: «Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс береді.
Үйге тапсырма: № 4.37 |
Оқушылар тақырыпты қорытындылайды; Тақырыпты меңгергенін экранда көрсетілген бағдаршам түсімен сәйкестендіреді оординаталар өстеріне параллель және М(2;3) нүктесі арқылы өтетін түзулердің теңдеулерін жазады. |
Кері байланыс жасайды: |
Стикерлер, бағалау парағы |
||||||||
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен қосымша көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
|||||||||
|
|
Білім мен ғылымның барша адамзат үшін ортақ екенін түсіну. Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім ғылымның дамуына жол ашатынын түсіну. |
Кері байланыс арқылы және шағын тест тапсырмасы арқылы материалды меңгеру деңгейін анықтаймын |
Сынып кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру |
|
|||||||||
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
сақталды ма?
|
Сабақ барысындағы кемшіліктерді анықтап келесі сабақты жоспарлағанда ескеремін |
|
||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||
|
|
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қарасты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2.
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың |
|
|||||||||||
ӘБ жетекшісі: Ж.В.Кулбаева ДОІЖО: Ұ.А.Момбиева
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жазықтықтағы координаталар әдісі
Жазықтықтағы координаталар әдісі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кулбаева Жанар Валериевна |
|
Күні: |
22.04.2025ж |
|
Сыныбы: 8 «Г,Д» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жазықтықтағы координаталар әдісі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.19 түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазу:
|
|
Сабақтың мақсаты: |
түзудің жалпы теңдеуін және берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазады:
|
|
Құндылықтарды дарыту |
«Бірлік және ынтымақ»: бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу; «Әділдік пен жауапкершілік»: өзінің де, басқа адамдардың да әрекеттерін талдай білу; әділдік, мейірімділік және жауапкершілік таныту арқылы басқаларға көмектесуге дайын болу; «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік»: мемлекеттің, қоғамның дамуы үшін еңбекті, өзінің және басқалардың еңбегінің нәтижелерін бағалай білу құндылықтарын дарыту |
Сабақ барысы:
|
Уақыты |
Кезеңдері Блум таксономиясы |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
3 минут 3 минут 5 минут |
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі Білу |
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сыныптағы оқушылардың сабаққа дайындықтарын анықтау (оқу құралдарын тексеру). Сыныпты бағалау парағында жасырылған топ аттары бойынша «Координата», «Абсцисса», «Ордината» және «Шеңбер» деп төрт топқа бөлу. Оқушыларды оқу мақсаттары, сабақ мақсаттары және бағалау критерилерімен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру. «Мен саған, сен маған» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру (өзінің де, басқа адамдардың да әрекеттерін талдай білу) №4.46 (х+5)2+(у-1)2=16 шеңберінің 1)бойында жатпайды 2) ішінде E, D нүктелері жатады 3) сыртында A, B, C нүктелері жатады
«Миға шабуыл» әдісі арқылы ой қозғау сұрақтарын қою: 1. Шеңбер дегеніміз не? 2. Шеңбер центрі дегеніміз не? 3. Шеңбер радиусы дегеніміз не? 4. Хорда дегеніміз не? 5. Ең үлкен хорда не деп аталады? 6. Шеңберді салатын құрал? 7. Диаметр дегеніміз не? 8. (х-х0 )2+(у-у0)2=R2 теңдеуі... 9. 10. «Кім жылдам?» әдісі арқылы координаталарға сәйкес әріптерден апта дәйексөзін құрастыру. «Болашағы зор мамандықтар жоқ, тек болашағы зор мамандар бар». Дәйексөзді түсіндіріп өту.
|
Сәлемдеседі, сабаққа дайындалады Парақшада берілген формула арқылы өз тобын анықтайды. Сол ұғым туралы мәлімет береді.
Оқушылар бір-бірімен дәптерлерін алмасып, үй тапсырмасын тексереді.
Теңдеу бойынша шеңбер салады; Шеңбер бойында жатқан нүктелерді анықтайды; Шеңбер ішінде жататын нүктені анықтайды; Шеңбердің сыртында орналасқан нүктелерді анықтайды. 1.Шеңбер – бұл жазықтықтағы
барлық нүктелері бір нүктеден бірдей қашықтықта орналасқан тұйық
сызық. 8.Шеңбердің теңдеуі 9. Екі нүктенің арақашықтығы 10. Кесінді ортасының координаталары Оқушылар координаталарға сәйкес әріптерден сөйлем құрастырады
|
Мақтау, мадақтау
Дескриптор: Шеңбер бойында ішінде, сыртында орналасқан нүктені анықтайды (1 балл)
Дескриптор: - негізгі анықтамаларға дұрыс жауап береді (2 балл)
Дескриптор: Координаталады анықтап, дәйексөзді дұрыс анықтайды (1 балл) |
Бағалау парағы, слайд Бағалау парағы Слайд, бағалау парағы Слайд , бағалау парағы Қима қағаз, стикерлер |
||||||||
|
7 минут |
Сабақтың ортасы Түсіну |
Жаңа сабақты түсіндіру. Егер х және у айнымалылары бар теңдеуді түзудің кез келген нүктесінің координаталары қанағаттандырса және осы түзуде жатпайтын әр нүктенің координаталары берілген теңдеуді қанағаттандырмаса, бұл теңдеуді түзудің теңдеуі деп атайды. у=kx + b түзу теңдеуі (1) Мұндағы k түзудің бұрыштық коэффициенті, b - бос мүше у=kx + b түзу теңдеуі. түзудің жалпы теңдеуі ах+by+c=0 түрінде жазылды. Мұндағы а, в – коэффициенттер, с бос мүше деп аталады. М1 (х1; у1) және М2 (х2; у2) нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеу келесідей анықталады.
ах+by+c=0 (3) түрінде жазылды. Мұндағы а, в – коэффициенттер, с бос мүше деп аталады. a=0, b≠0 болса, Ох осіне параллель а≠0 , b =0 болса, Оу осіне параллель у=0 теңдеуі Ох өсінің, х=0 теңдеуі Оу өсінің теңдеуі болады |
Екі нүкте арқылы өтетін
түзудің теңдеуін меңгереді Дәптерге негізгі формулаларды жазады |
|
Слайд, анықтамалар, график |
||||||||
|
8 минут |
Қолдану |
Оқулықпен жұмыс: №4.33, №4.3 4.33. А(–1; 1) және В(1; 0) нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазыңдар. 4.34. 1) А(1; –1) және В(–3; 2); 2) С(2; 5), D(5; 2) нүктелері арқылы өтетін түзулердің теңдеулерін жазыңдар. |
Оқулық бойынша есептер шығарады №4.33 х+2у-1=0 №4.34 3х+4у+1=0 х+у-7=0 теңдеулерін есептеп шығарады. |
Дескриптор: - екі нүкте арқылы өтетін түзу теңдеуін анықтайды (2 балл) |
Геометрия. Жалпы білім беретін мектептің 8–сыныбына арналған оқулық. Ә.Н.Шыныбеков Алматы «Атамұра» баспасы 2018; бағалау парағы |
||||||||
|
7 минут |
Талдау |
Жұптық жұмыс. 1 жұп: А(4; -3) және В(0; 5) нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазыңдар. 2 жұп: А(-2; 4) және В(3; 2) нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазыңдар. 3 жұп: А(2; -2) және В(3; 1) нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазыңдар. 4 жұп: А(-4; 3) және В(8; 5) нүктелері арқылы өтетін түзудің теңдеуін жазыңдар. |
Әр жұп өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды
|
Дескриптор: Білім алушы - екі нүкте арқылы АВ түзуінің теңдеуін жазады (1 балл) |
А1 қағазы формулалар, бағалау парақшасы |
||||||||
|
8мин |
Сабақтың соңы Жинақтау |
Топтық жұмыс: 1 топ: АВС үшбұрышы төбелерінің координаталары берілген. А(-2; -2), В (-3;6), С(3;2). Осы үшбұрыштың А төбесінен жүргізілген медианасының теңдеуін жазыңдар. 2 топ: АВС үшбұрышы төбелерінің координаталары берілген. А(-2; 1), В (1;5), С(5;1). Осы үшбұрыштың А төбесінен жүргізілген медианасының теңдеуін жазыңдар. 3 топ: АВС үшбұрышы төбелерінің координаталары берілген. А(-3; 2), В (5;6), С(1;0). Осы үшбұрыштың А төбесінен жүргізілген медианасының теңдеуін жазыңдар. 4 топ: АВС үшбұрышы төбелерінің координаталары берілген. А(5; 6), В (-3;4), С(3;-2). Осы үшбұрыштың А төбесінен жүргізілген медианасының теңдеуін жазыңдар. |
Әр топ тапсырманы орындайды
|
Дескриптор: Координатада АВС үшбұрышын белгілейді; ВС кесінді ортасының координатасын анықтайды; Анықталған нүкте мен А нүктесі арқылы өтетін түзудің теңдеуін есептейді. (3 балл) |
Тест парақшалары, бағалау парағы
|
||||||||
|
3 минут |
Бағалау |
Бүгінгі сабақта: Түзудің жалпы теңдеуін және
берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің
теңдеуін: Рефлексия: «Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс береді.
Үйге тапсырма: № 4.37 |
Оқушылар тақырыпты қорытындылайды; Тақырыпты меңгергенін экранда көрсетілген бағдаршам түсімен сәйкестендіреді оординаталар өстеріне параллель және М(2;3) нүктесі арқылы өтетін түзулердің теңдеулерін жазады. |
Кері байланыс жасайды: |
Стикерлер, бағалау парағы |
||||||||
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен қосымша көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
|||||||||
|
|
Білім мен ғылымның барша адамзат үшін ортақ екенін түсіну. Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім ғылымның дамуына жол ашатынын түсіну. |
Кері байланыс арқылы және шағын тест тапсырмасы арқылы материалды меңгеру деңгейін анықтаймын |
Сынып кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру |
|
|||||||||
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
сақталды ма?
|
Сабақ барысындағы кемшіліктерді анықтап келесі сабақты жоспарлағанда ескеремін |
|
||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||
|
|
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қарасты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2.
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың |
|
|||||||||||
ӘБ жетекшісі: Ж.В.Кулбаева ДОІЖО: Ұ.А.Момбиева
шағым қалдыра аласыз


























