|
|
|||||
|
Бөлім: |
10.1А Молекулалық биология және биохимия |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Фишердің теориясы. Ферменттердің иммобилизациясы |
||||
|
Оқу мақсаты: |
11.4.1.2 - фермент-субстрат комплексінің түзілу механизмін түсіндіру |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 мин 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі
Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.
Оқушылардың зейінін шоғырландыру Өткен сыныптардағы материалдарды еске түсіру мақсатында бірнеше сұрақтар қойылады. Адам ағзасына бөтен қан тобы құйылса не болады? Сұрағын талқылау Оқушылармен бірге Сабақтың тақырыбын анықтау
|
Оқушылар сабаққа дайындалады. Ұстаздармен амандасады. Оқушылар бағалау парақтарын алады Оқушылар сұрақтарға жауап береді, талқылайды, анықтайды. |
«Жарайсың!» сөздері арқылы мұғалім бағалап отырады |
Презентация |
|
|
Сабақтың ортасы 30мин (15 мин) (15 мин) |
ҚБ тапсырмалары. Жеке жұмыс. 1 тапсырма. Ферменттің құрылысын сәйкес келетін әріптердің тұсына жазып шық.
2 тапсырма. Белгілі бір ферментті алып, оның субстартты қалай ретімен катализдейтіні туралы сызба мен сөздік формуласын жазып шығыңдар. .................................................................................................... 3 тапсырма. Функ. сауат. тапсырмасы. Ферменттер эффективті жұмыс жасайды, аз мөлшері субстраттың көп мөлшерін өнімге айналдырады. Мысалы, бір каталаза ферментінің молекуласы қалыпты дене температурасында бір секунд аралығында 600 мың сутегінің асқын тотығының молекуласын су мен оттекке ыдыратады. Орташа алғанда ферменттер бір секунд ішінде 1000 жуық реакцияларды катализдейді. Қалай ойлайсыз жылдамдықта жұмыс жасауы неге байланысты? Және мысалдар келтіріңіз? Катализаторларсыз реакциялар миллион есе баяу жүретін еді. Бұл – субстраттың өнімге айналуына ықпал ететін алуан түрлі химиялық механизмдерді пайдаланатын кешенді молекулалық «машина». |
|
«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады 1 тапсырма. Дескриптор:
- ферменттер туралы толық ақпарат беру; Жалпы балл – 3 ҚБ тапсырма. Дескриптор:
Жалпы балл – 3 |
№4
презентация |
|
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Бекіту. Берілген ферменттерді сәйкес келетін субстратқа сәйкестендіріп шығыңдар
|
Оқушылар берілген суреттерді сәйкестендіріп шығады. |
« Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады
Жалпы балл – әр сұрақ 1 балл |
Презентация |
|
|
Кері байланыс 2 мин |
«Ментиметер » әдісі арқылы кері байланыс жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін онлайн платформада ұсынады
Үйге
тапсырма:
|
Оқушылар сабақты қаншалықты түсінгендіктерін онлайн платформада көрсету арқылы білдіреді |
« Фотоаппарат» әдісіндегі алған бағаларын қорытындылау |
Онлайн платформа
|
|
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ЖББ_Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Фишердің теориясы. Ферменттердің иммобилизациясы
ЖББ_Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Фишердің теориясы. Ферменттердің иммобилизациясы
|
|
|||||
|
Бөлім: |
10.1А Молекулалық биология және биохимия |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Фермент пен субстраттың өзара әрекеттесуі. Фишердің теориясы. Ферменттердің иммобилизациясы |
||||
|
Оқу мақсаты: |
11.4.1.2 - фермент-субстрат комплексінің түзілу механизмін түсіндіру |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 мин 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі
Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.
Оқушылардың зейінін шоғырландыру Өткен сыныптардағы материалдарды еске түсіру мақсатында бірнеше сұрақтар қойылады. Адам ағзасына бөтен қан тобы құйылса не болады? Сұрағын талқылау Оқушылармен бірге Сабақтың тақырыбын анықтау
|
Оқушылар сабаққа дайындалады. Ұстаздармен амандасады. Оқушылар бағалау парақтарын алады Оқушылар сұрақтарға жауап береді, талқылайды, анықтайды. |
«Жарайсың!» сөздері арқылы мұғалім бағалап отырады |
Презентация |
|
|
Сабақтың ортасы 30мин (15 мин) (15 мин) |
ҚБ тапсырмалары. Жеке жұмыс. 1 тапсырма. Ферменттің құрылысын сәйкес келетін әріптердің тұсына жазып шық.
2 тапсырма. Белгілі бір ферментті алып, оның субстартты қалай ретімен катализдейтіні туралы сызба мен сөздік формуласын жазып шығыңдар. .................................................................................................... 3 тапсырма. Функ. сауат. тапсырмасы. Ферменттер эффективті жұмыс жасайды, аз мөлшері субстраттың көп мөлшерін өнімге айналдырады. Мысалы, бір каталаза ферментінің молекуласы қалыпты дене температурасында бір секунд аралығында 600 мың сутегінің асқын тотығының молекуласын су мен оттекке ыдыратады. Орташа алғанда ферменттер бір секунд ішінде 1000 жуық реакцияларды катализдейді. Қалай ойлайсыз жылдамдықта жұмыс жасауы неге байланысты? Және мысалдар келтіріңіз? Катализаторларсыз реакциялар миллион есе баяу жүретін еді. Бұл – субстраттың өнімге айналуына ықпал ететін алуан түрлі химиялық механизмдерді пайдаланатын кешенді молекулалық «машина». |
|
«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады 1 тапсырма. Дескриптор:
- ферменттер туралы толық ақпарат беру; Жалпы балл – 3 ҚБ тапсырма. Дескриптор:
Жалпы балл – 3 |
№4
презентация |
|
|
Сабақтың соңы 6 мин |
Бекіту. Берілген ферменттерді сәйкес келетін субстратқа сәйкестендіріп шығыңдар
|
Оқушылар берілген суреттерді сәйкестендіріп шығады. |
« Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады
Жалпы балл – әр сұрақ 1 балл |
Презентация |
|
|
Кері байланыс 2 мин |
«Ментиметер » әдісі арқылы кері байланыс жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін онлайн платформада ұсынады
Үйге
тапсырма:
|
Оқушылар сабақты қаншалықты түсінгендіктерін онлайн платформада көрсету арқылы білдіреді |
« Фотоаппарат» әдісіндегі алған бағаларын қорытындылау |
Онлайн платформа
|
|
![]()
шағым қалдыра аласыз
















