2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Жеке бөлшектерді өңдеу. 7 сынып

Жеке бөлшектерді өңдеу. 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жеке бөлшектерді өңдеу
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 7 сабақ 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Дизайн және технология

Сабақтың тақырыбы:

Жеке бөлшектерді өңдеу.

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

7.2.3.1-Әртүрлі конструкциялық, заманауи тоқыма және сәндеу материалдарын қолдана отырып, тігін машинасында технологиялық талапқа сайкес бұйым жасау

7.2.2.2-Тігін бұйымдарын ылғалды-жылулық өңдеу барысында қолданылатын құралдарды анықтау, таңдау, қолдану

7.1.4.2-Бұйымның өзіндік құны мен материалдық шығындарын анықтау.

7.2.3.4-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану

Сабақтың мақсаты:

  • ЫЖӨ терминімен танысу және материалдармен тәжірибе жасау;

  • Өнімнің ақаулары, оң және теріс жағын анықтау;

  • Өнім құрастыру үшін қажетті тігістермен танысу;

  • Пішу кезінде бұйымды біріктіруге және өңдеуге қалдырылатын қосымшаны ескере отырып, (сызба, пішім, лекало және т.б.)бұйым бөліктері мен бөлшектерін пішу

  • Өнімді безендіру

Құндылықтарды дарыту

ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ

  • тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, өз шешімдері мен идеяларын ұсына білу;

Эмоционалдық байланыс: Көркемдік жазба мен сәндік өнер туындылары адамдардың эмоцияларына әсер етеді, оларды тербелістер мен сезімдерге бөлеу мүмкін.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

8 мин.

Денсаулық сақтау «Түсті терапия» технологиясы.

Ұйымдастыру кезеңі, дайындықтарын тексеру

(С) «Миға шабуыл» сынып екі топқа бөлініп, конверттегі сөздерді біріктіріп, сабақтың тақырыбын табады.

Оқушылармен бірлесіп оқу мақсаттарын және сабақ мақсаттарын аңықтау, тапсырмалар және жетістік критерийлерімен танысу.

. Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер


15 мин







15 мин










1 тапсырма: Графикалық құжаттаманы қолдана отырып (сызба, пішім, лекало және т.б.), оқушылар бұйым бөліктері мен бөлшектерін пішеді. Пішу кезінде бұйымды біріктіруге және өңдеуге қалдырылатын қосымшаны ескеру қажет.

2тапсырма: (Ө) Тігін машинасын қолданып жәнетехнологиялық реттілігін сақтай отырып, өңдеу операцияларын орындайды және трансформацияланатын бұйым бөліктері мен жекелеген бөлшектерді біріктіреді.

Оқыту мақсатына жету үшін оқушылар мұғаліммен бірігіп бағалау критерийлерін құрады:

  1. _______________

  2. _______________

  3. _______________

Практикалық жұмыс аяқталған соң, құрылған критерийлерге сүйене отырып бірін- бірі бағалайды.

Тарихи және мәдени контексті түсіну: Оқушылар сәндік-қолданбалы өнердің тарихи және мәдени маңыздылығын біледі, бұл олардың дүниетанымын кеңейтеді.


Дискриптор

Бұйымды тігуде біріктіру және шет тігістері түрлерін біледі;

Тігін машинасын қолданып және технологиялық реттілігін сақтай отырып, өңдеу операцияларын орындайды;

Конструкциялар, заманауй тоқыма және өңдеу материалдарын қолданады;

Бұйымның шығыны мен өзіндік бағасын есептейді.

Бұйымды әрлеу кезінде қазақтың ұлттық элементтерін қолданады.

Влажно-тепловая обработка (ВТО) видео

https://www.youtube.com/watch?v=6HuvcLivWIw


Лицевая и изнаночная сторона у ткани

https://www.youtube.com/watch?v=d6czy2Z0aZw

Сабақтың соңы

5 мин.

Оқушылар мұғаліммен бірге өздерінің жұмыстарының көрсетілімін жасап, бір бірін бағалайды:

Не жақсы шықты? Нені түрлендіру қажет?

Оқушылар бір біріне комментарийлерін білдіреді.


Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.




02 Қаңтар 2025
149
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі