|
Сабақтың тақырыбы: |
Жекен Жұмақан «Ақ боран» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Табиғаттың тылсым құбылысын суреттей отырып, мәтіннің негізгі идеясын ашу. Қысқы табиғаттың ерекшеліктерін талдау. |
|
|
Күтілетін нәтижелер: |
Табиғаттың тылсым құбылысын суреттей отырып, мәтіннің негізгі идеясын ашады, талдайды, қорытынды жасайды. Қысқы тән қасиеттерді талдай алады. |
|
|
7 модуль |
Сыни тұрғыдан ойлау,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,оқутудағы ақпараттық- коммуникациялық технологияны пайдалану,оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,талантты және дарынды баланы анықтау, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу |
|
|
Қолданылатын әдіс – тәсілдер: |
«Ратация» әдісі, ЖИГСО әдісі, автор орындығы, эссе, синкуэйн әдісі. |
|
|
Қолданылатын ресурстар: |
Оқулық, интербелсенді тақта,қар қиыршықтары,бағалау парағы, плакаттар, маркерлер, планшеттер. |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
1.Ұйымдастыру кезеңі: |
Оқу құралдарын дайындатып,зейінін сабаққа аударту. Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Қыстың суық күніне қарамастан бір – біріне алақан арқылы жылу сыйлап, ыстық лебіздерін білдіреді.Қар қиыршықтарын тарату арқылы топтарға бөлу: 1 – топ «Мұз», 2 – топ «Аяз» ,3 –топ «Боран», 4 – топ «Қар». |
Оқу құралдарын дайындап,зейінін сабаққа аударады. Бір – біріне тілек айтады. 4 – топқа бөлінеді. |
|
Сабақтың кезеңдері: Білу Түсіну |
Үй тапсырмасына берілген «Дүрбелең» өлеңін «Ратация» әдісі арқылы сұрау. 1) Өлең неге «Дүрбелең» деп аталған? 2) Өлеңдегі басты кейіпкер кім? Бектайдың ісіне баға бер 3) Бектай неге үй ішін әуреге салды? Бектайдың ісіне ұқсас сенің өмірінде қандай оқиға болды? 4) Дәрігер не деді? Ол Бектайдың қулығын білді ме? Экранда жұмбақтар жасырылады.
Жылыда балқиды. (Мұз)
Қысы – жазы тау жақта. (Қар)
Беті қолын қариды. (Аяз)
Айтатын жоқ сөзі. Ысқырып тұрады, Серуен құрады. (Боран) Интербелсенді тақтадан қысқы табиғаттың, боранның дауысын тыңдату.
Ортаға сала қояйық.
|
Экранға назар аударады. Жұмбақтардың шешуін табады,қыс мезгілі мен жұмбақтың шешуінің арасындағы байланысты айтады. «Ратация» әдісі арқылы алдына келген плакаттағы сұраққа өз тобына сәйкес бірдей түспен жауап жазады.Ең соңында өзіне қайтып келген плакатты алып шығып, топ мүшесі қорғайды. Оқушылар естіген дыбыстың боранның, қыстың дыбысы екенін айтады. Оқушылар үйден алдын ала берілген Жекен Жұмақан өмірі туралы жинап келген мәліметтерін ортаға салады. |
|
Қолдану |
Оқулықпен жұмыс. «Ақ боран» мәтінін 4 бөлікке бөліп оқиды.ЖИКСО әдісі бойынша мәтінді 1,2,3,4 санай отырып, ұяшықтаға бөлініп кетіп талдайды, пікір алмасады. Сөздік жұмысы. Ышқынады – мұнда: қатты соғады Екілене – желдің екпіндей соғуы Бүлкек – аттың желіп жүруі |
|
|
Сергіту сәті |
Далада қыс келіп тұр, Ақ ..... оранып. Боран алдан соғады, Аяз бетті ..... Бірақ біздер танбаймыз, Ойынға әсте ..... Шанаменен ...... Шаңғыны да ...... Қар атысып ....... Осылай біз ойнаймыз. |
Балалар әрі өлең шығарады, әрі қимылдар жасап сергіту жаттығуын жасайды. |
|
Талдау |
Балалар, қазір біздер «Адасқан сөздер» ойынын ойнаймыз.Сіздерге мәтіннен үзінді беріледі.Мәтіннің ішінде кейбір сөздер алмасып кеткен.Сол сөздерді оқулықпен жұмыс істеп, орнына қоюларын керек. |
1 – топ.Түнде жапалақ – жапалақ қар жауса,ертемен жел көтеріліп, көзге шағылысып шығармақ болып тұрған. 2- топ.Кеше ғана күн ашық еді,даланы жапқан ақ көрпе күмістей жылтылдап, ақ түтек, ақ боран ышқынады. 3 – топ. Аяғын жылыту үшін аттан түсті, жиренді жетелеп, домалана аяңдап, біраз жаяулады, қайта- қайта пысқыра берді. 4 – топ. Тебініп қалып, желе жөнелді,жирен басын төмен салып, ызғырық боранды сүзе, үйіріле соққан жел мұны бірнеше рет құлатып кете жаздады. |
|
Жинақтау |
«Мұз» тобы. Қыс қызығы тақырыбына сурет салу. «Қар» тобы.Қыс туралы 5 жол өлең құрастыру. «Аяз» тобы.Қыс туралы эссе жазу. «Боран» тобы.Қыс туралы мақал – мәтел.
|
Әр топ өздеріне берілген тапсырманы бірігіп орындайды.Топ мүшесі ортаға шығып қорғайды. |
|
Бағалау |
|
Сабақтың әрбір бөлімін үш шапалақ, бас бармақ, отшашу арқылы бағалап отырады.Топ басшысы бағалау парағын толтырады. |
|
Рефлексия |
|
Оқушылар сұрақтарға жауап берип, өз ойларын стикерге жазып жапсырады. |
|
Үйге тапсырма |
|
Мәтінді оқып мазмұнын айтып келеді. |
Өз сабағыңызға талдау жасаңыз .
|
Рефлексия Не сәтті болды? |
|
|
Не сәтсіз болды? |
|
|
Нені жақсартуыма болады? |
|
|
Нені өзгертуге болады? |
|
№ 61 жалпы білім беретін орта мектеп
Ашық сабақ
Тақырыбы : Ж.Жұмақан «Ақ боран»
Өткізген: К.К.Сопакова
2016-2017 оқу жылы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жекен Жұмақан «Ақ боран» 4 сынып
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жекен Жұмақан «Ақ боран» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Табиғаттың тылсым құбылысын суреттей отырып, мәтіннің негізгі идеясын ашу. Қысқы табиғаттың ерекшеліктерін талдау. |
|
|
Күтілетін нәтижелер: |
Табиғаттың тылсым құбылысын суреттей отырып, мәтіннің негізгі идеясын ашады, талдайды, қорытынды жасайды. Қысқы тән қасиеттерді талдай алады. |
|
|
7 модуль |
Сыни тұрғыдан ойлау,оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,оқутудағы ақпараттық- коммуникациялық технологияны пайдалану,оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау,талантты және дарынды баланы анықтау, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу |
|
|
Қолданылатын әдіс – тәсілдер: |
«Ратация» әдісі, ЖИГСО әдісі, автор орындығы, эссе, синкуэйн әдісі. |
|
|
Қолданылатын ресурстар: |
Оқулық, интербелсенді тақта,қар қиыршықтары,бағалау парағы, плакаттар, маркерлер, планшеттер. |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
1.Ұйымдастыру кезеңі: |
Оқу құралдарын дайындатып,зейінін сабаққа аударту. Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Қыстың суық күніне қарамастан бір – біріне алақан арқылы жылу сыйлап, ыстық лебіздерін білдіреді.Қар қиыршықтарын тарату арқылы топтарға бөлу: 1 – топ «Мұз», 2 – топ «Аяз» ,3 –топ «Боран», 4 – топ «Қар». |
Оқу құралдарын дайындап,зейінін сабаққа аударады. Бір – біріне тілек айтады. 4 – топқа бөлінеді. |
|
Сабақтың кезеңдері: Білу Түсіну |
Үй тапсырмасына берілген «Дүрбелең» өлеңін «Ратация» әдісі арқылы сұрау. 1) Өлең неге «Дүрбелең» деп аталған? 2) Өлеңдегі басты кейіпкер кім? Бектайдың ісіне баға бер 3) Бектай неге үй ішін әуреге салды? Бектайдың ісіне ұқсас сенің өмірінде қандай оқиға болды? 4) Дәрігер не деді? Ол Бектайдың қулығын білді ме? Экранда жұмбақтар жасырылады.
Жылыда балқиды. (Мұз)
Қысы – жазы тау жақта. (Қар)
Беті қолын қариды. (Аяз)
Айтатын жоқ сөзі. Ысқырып тұрады, Серуен құрады. (Боран) Интербелсенді тақтадан қысқы табиғаттың, боранның дауысын тыңдату.
Ортаға сала қояйық.
|
Экранға назар аударады. Жұмбақтардың шешуін табады,қыс мезгілі мен жұмбақтың шешуінің арасындағы байланысты айтады. «Ратация» әдісі арқылы алдына келген плакаттағы сұраққа өз тобына сәйкес бірдей түспен жауап жазады.Ең соңында өзіне қайтып келген плакатты алып шығып, топ мүшесі қорғайды. Оқушылар естіген дыбыстың боранның, қыстың дыбысы екенін айтады. Оқушылар үйден алдын ала берілген Жекен Жұмақан өмірі туралы жинап келген мәліметтерін ортаға салады. |
|
Қолдану |
Оқулықпен жұмыс. «Ақ боран» мәтінін 4 бөлікке бөліп оқиды.ЖИКСО әдісі бойынша мәтінді 1,2,3,4 санай отырып, ұяшықтаға бөлініп кетіп талдайды, пікір алмасады. Сөздік жұмысы. Ышқынады – мұнда: қатты соғады Екілене – желдің екпіндей соғуы Бүлкек – аттың желіп жүруі |
|
|
Сергіту сәті |
Далада қыс келіп тұр, Ақ ..... оранып. Боран алдан соғады, Аяз бетті ..... Бірақ біздер танбаймыз, Ойынға әсте ..... Шанаменен ...... Шаңғыны да ...... Қар атысып ....... Осылай біз ойнаймыз. |
Балалар әрі өлең шығарады, әрі қимылдар жасап сергіту жаттығуын жасайды. |
|
Талдау |
Балалар, қазір біздер «Адасқан сөздер» ойынын ойнаймыз.Сіздерге мәтіннен үзінді беріледі.Мәтіннің ішінде кейбір сөздер алмасып кеткен.Сол сөздерді оқулықпен жұмыс істеп, орнына қоюларын керек. |
1 – топ.Түнде жапалақ – жапалақ қар жауса,ертемен жел көтеріліп, көзге шағылысып шығармақ болып тұрған. 2- топ.Кеше ғана күн ашық еді,даланы жапқан ақ көрпе күмістей жылтылдап, ақ түтек, ақ боран ышқынады. 3 – топ. Аяғын жылыту үшін аттан түсті, жиренді жетелеп, домалана аяңдап, біраз жаяулады, қайта- қайта пысқыра берді. 4 – топ. Тебініп қалып, желе жөнелді,жирен басын төмен салып, ызғырық боранды сүзе, үйіріле соққан жел мұны бірнеше рет құлатып кете жаздады. |
|
Жинақтау |
«Мұз» тобы. Қыс қызығы тақырыбына сурет салу. «Қар» тобы.Қыс туралы 5 жол өлең құрастыру. «Аяз» тобы.Қыс туралы эссе жазу. «Боран» тобы.Қыс туралы мақал – мәтел.
|
Әр топ өздеріне берілген тапсырманы бірігіп орындайды.Топ мүшесі ортаға шығып қорғайды. |
|
Бағалау |
|
Сабақтың әрбір бөлімін үш шапалақ, бас бармақ, отшашу арқылы бағалап отырады.Топ басшысы бағалау парағын толтырады. |
|
Рефлексия |
|
Оқушылар сұрақтарға жауап берип, өз ойларын стикерге жазып жапсырады. |
|
Үйге тапсырма |
|
Мәтінді оқып мазмұнын айтып келеді. |
Өз сабағыңызға талдау жасаңыз .
|
Рефлексия Не сәтті болды? |
|
|
Не сәтсіз болды? |
|
|
Нені жақсартуыма болады? |
|
|
Нені өзгертуге болады? |
|
№ 61 жалпы білім беретін орта мектеп
Ашық сабақ
Тақырыбы : Ж.Жұмақан «Ақ боран»
Өткізген: К.К.Сопакова
2016-2017 оқу жылы
шағым қалдыра аласыз













