|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Желдің пайдасы мен зияны |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу жоспарына сай оқу мақсаты: |
4.3.2.1. адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану жолдарын анықтау; 4.1.2.2. алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану жолдарын анықтау; Желдің пайдасы мен зияны туралы біледі; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаттары |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады Мен өзіме сәттілік тілеймін! Мен саған сәттілік тілеймін! Біз барлығына сәттілік тілейміз! Сәттілік тілеу арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып алады; Топтар: 1 – топ «Мұғалжар» желі 2 – топ «Шілік» желі 3 – топ «Арыстанды» желі Үй тапсырмасын пысықтау: (Ауа қалай қозғалады?)
Жарайсыңдар! Балалар, мына суреттерге назар аударыңдаршы: Жел туралы не айта аласыңдар: ол пайдалы ма бізге, зиян ба?
(пікірлерін тыңдау) Сабақтың мақсаты: Адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану жолдарын анықтау; Желдің пайдасы мен зияны туралы біледі; Балалар, жел дегеніміз не,оның бізге зияны мен пайдасы туралы толығырақ ақпарат алайық: (жасанды
интеллект) Желдің пайдасын адамдар ерте
заманнан білген. Желдің жылдамдығын пайдаланып, желкенді кемемен
саяхатқа шыққан. Жел диірменінде дақылдарды ұнтақтап, ұн жасаған.
Желдің табиғатта да маңызы зор. Желдің көмегімен өсімдік тұқымы
таралып, көбейеді. Жел бұлтты айдап, жаңбыр жауғызады. Ауаны
тазартады. Қазіргі уақытта желді қуат көзі ретінде пайдаланып отыр.
Оның күшінен электр Сен білесің бе? Жер шарында тұрақты, яғни үнемі бір бағытта соғып тұратын желдер бар. Біздің елімізде тұрақты соғатын 23 жел анықталған. Олардың ішінде ең күштілері – Арыстанды-Қарабас, Мұғалжар, Ебі, Сайқан, Шілік, Атырау желдері. 1 – тапсырма (жеке жұмыс) Кестені дұрыс толтыр:
2 – тапсырма (топтық жұмыс) ЗЕРТТЕ
• Пластик стақанға көкжиек тұстарын О, С, Б, Ш деп маркермен жазу.
• Стақанның түбін дәл ортасынан қарындаш сыятындай тесу, оған басында өшіргіші бар қарындашты орнату.
• Түрлі түсті қатты қағаздан үшбұрыш және төртбұрыш қиып алу.
• Үшбұрыш пен төртбұрышты пластик түтікшенің екі ұшына суреттегідей етіп бекіту.
• Пластик түтікшенің дәл ортасынан кеңсе шегесімен тесу, қарындаштың өшіргіші бар жағына бекіту;
• Барлығын дайындап алған соң желдеткішті немесе фенді қосып желбағарға бағыттау.
• Желбағардың бағытын анықтау.
• Бақылау нәтижесін тіркеу.
• Қорытынды жасау.
Зерттеу нәтижесінде желбағар арқылы желдің бағытын анықтауға болатыны туралы қорытынды жасайды.
СЕРГІТУ
СӘТІ
3 – тапсырма (жеке жұмыс) Ойлан Функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырма Саралау - диалог https://youtu.be/E4T2v8QO0is?si=CAxApUQxGmWDsXDF
4 – тапсырма https://wordwall.net/play/83065/066/645 ама
Жарайсыңдар!
Үйге: Қазақстандағы желдің түріне сипаттама «Білім шыңы» әдісі арқылы кері байланыс береді
|
Амандасады
Психологиялық ахуалға қатысады
Өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді
Желдің пайдасы мен зияны туралы ақпараттарды алады
Сабақ мақсатымен танысады
Жасанды интеллектпен жұмыс
Кестені дұрыс толытырады
Зерттеу жұмысын жасайды
Зертту жұмысыныңда желдің пайда болу ымен бағытын анықтайды
Сергіту сәтіне қатысады
Мультхикаядағы жануарлар мен желдің байланысы туралы айтады
Қортынды сұрақтарға жауап береді
Үйген тапсырма береді
Кері байланыс береді |
Алған ұпайларын өзін – өзі бағалау парағына жазады
Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді;
ҚБ:
Дескриптор: Желдің пайдасы туралы дұрыс пікірді белгілейді – 1 б Желдің зияны туралы пікірді дұрыс белгілейді – 1 б Өз ойын дәлелдейді – 1 б Жалпы – 3 б
ҚБ:
Дескриптор: Зерттеу жұмысын жасайды – 1 б Бақылау нәтижесін тіркейді – 1 б Қортынды жасайды – 1 б Жалпы – 3 б
ҚБ:
Дескриптор: Жануарлар иісті қалай сезетіндігі туралы пікірін айтады – 1 б Қимылын көрсетеді – 1 б Жалпы – 2 б
ҚБ:
Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді – 1б Өз пікірін дәлелдейді – 1б Жалпы – 2 б
ҚБ: |
Слайд
Топтар аты
Презентациялық ойын
Суреттер
Жасанды интеллект
Слайд
Кесте
Зерттеу -пластик стақан - түрлі түсті қағаз - қайшы желім
Оюлар биі
https://youtu.be/E4T2v8QO0is?si=CAxApUQxGmWDsXDF
https://wordwall.net/play/83065/066/645
Біілм шыңы
|
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Желдің пайдасы мен зияны 4 сынып ашық сабақ
Желдің пайдасы мен зияны 4 сынып ашық сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Желдің пайдасы мен зияны |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу жоспарына сай оқу мақсаты: |
4.3.2.1. адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану жолдарын анықтау; 4.1.2.2. алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану жолдарын анықтау; Желдің пайдасы мен зияны туралы біледі; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаттары |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ Өзгені тыңдау, түсіну және диалог жүргізе алу |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады Мен өзіме сәттілік тілеймін! Мен саған сәттілік тілеймін! Біз барлығына сәттілік тілейміз! Сәттілік тілеу арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып алады; Топтар: 1 – топ «Мұғалжар» желі 2 – топ «Шілік» желі 3 – топ «Арыстанды» желі Үй тапсырмасын пысықтау: (Ауа қалай қозғалады?)
Жарайсыңдар! Балалар, мына суреттерге назар аударыңдаршы: Жел туралы не айта аласыңдар: ол пайдалы ма бізге, зиян ба?
(пікірлерін тыңдау) Сабақтың мақсаты: Адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану жолдарын анықтау; Желдің пайдасы мен зияны туралы біледі; Балалар, жел дегеніміз не,оның бізге зияны мен пайдасы туралы толығырақ ақпарат алайық: (жасанды
интеллект) Желдің пайдасын адамдар ерте
заманнан білген. Желдің жылдамдығын пайдаланып, желкенді кемемен
саяхатқа шыққан. Жел диірменінде дақылдарды ұнтақтап, ұн жасаған.
Желдің табиғатта да маңызы зор. Желдің көмегімен өсімдік тұқымы
таралып, көбейеді. Жел бұлтты айдап, жаңбыр жауғызады. Ауаны
тазартады. Қазіргі уақытта желді қуат көзі ретінде пайдаланып отыр.
Оның күшінен электр Сен білесің бе? Жер шарында тұрақты, яғни үнемі бір бағытта соғып тұратын желдер бар. Біздің елімізде тұрақты соғатын 23 жел анықталған. Олардың ішінде ең күштілері – Арыстанды-Қарабас, Мұғалжар, Ебі, Сайқан, Шілік, Атырау желдері. 1 – тапсырма (жеке жұмыс) Кестені дұрыс толтыр:
2 – тапсырма (топтық жұмыс) ЗЕРТТЕ
• Пластик стақанға көкжиек тұстарын О, С, Б, Ш деп маркермен жазу.
• Стақанның түбін дәл ортасынан қарындаш сыятындай тесу, оған басында өшіргіші бар қарындашты орнату.
• Түрлі түсті қатты қағаздан үшбұрыш және төртбұрыш қиып алу.
• Үшбұрыш пен төртбұрышты пластик түтікшенің екі ұшына суреттегідей етіп бекіту.
• Пластик түтікшенің дәл ортасынан кеңсе шегесімен тесу, қарындаштың өшіргіші бар жағына бекіту;
• Барлығын дайындап алған соң желдеткішті немесе фенді қосып желбағарға бағыттау.
• Желбағардың бағытын анықтау.
• Бақылау нәтижесін тіркеу.
• Қорытынды жасау.
Зерттеу нәтижесінде желбағар арқылы желдің бағытын анықтауға болатыны туралы қорытынды жасайды.
СЕРГІТУ
СӘТІ
3 – тапсырма (жеке жұмыс) Ойлан Функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырма Саралау - диалог https://youtu.be/E4T2v8QO0is?si=CAxApUQxGmWDsXDF
4 – тапсырма https://wordwall.net/play/83065/066/645 ама
Жарайсыңдар!
Үйге: Қазақстандағы желдің түріне сипаттама «Білім шыңы» әдісі арқылы кері байланыс береді
|
Амандасады
Психологиялық ахуалға қатысады
Өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді
Желдің пайдасы мен зияны туралы ақпараттарды алады
Сабақ мақсатымен танысады
Жасанды интеллектпен жұмыс
Кестені дұрыс толытырады
Зерттеу жұмысын жасайды
Зертту жұмысыныңда желдің пайда болу ымен бағытын анықтайды
Сергіту сәтіне қатысады
Мультхикаядағы жануарлар мен желдің байланысы туралы айтады
Қортынды сұрақтарға жауап береді
Үйген тапсырма береді
Кері байланыс береді |
Алған ұпайларын өзін – өзі бағалау парағына жазады
Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді;
ҚБ:
Дескриптор: Желдің пайдасы туралы дұрыс пікірді белгілейді – 1 б Желдің зияны туралы пікірді дұрыс белгілейді – 1 б Өз ойын дәлелдейді – 1 б Жалпы – 3 б
ҚБ:
Дескриптор: Зерттеу жұмысын жасайды – 1 б Бақылау нәтижесін тіркейді – 1 б Қортынды жасайды – 1 б Жалпы – 3 б
ҚБ:
Дескриптор: Жануарлар иісті қалай сезетіндігі туралы пікірін айтады – 1 б Қимылын көрсетеді – 1 б Жалпы – 2 б
ҚБ:
Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді – 1б Өз пікірін дәлелдейді – 1б Жалпы – 2 б
ҚБ: |
Слайд
Топтар аты
Презентациялық ойын
Суреттер
Жасанды интеллект
Слайд
Кесте
Зерттеу -пластик стақан - түрлі түсті қағаз - қайшы желім
Оюлар биі
https://youtu.be/E4T2v8QO0is?si=CAxApUQxGmWDsXDF
https://wordwall.net/play/83065/066/645
Біілм шыңы
|
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















