Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Желідегі фейктер үшін жауапкершілік» «Бірлік және ынтымақ» құндылығы «Таңғажайып жаңа жыл»

Материал туралы қысқаша түсінік
«Бірлік және ынтымақ» құндылығы «Таңғажайып жаңа жыл» «Желідегі фейктер үшін жауапкершілік»
Материалдың қысқаша нұсқасы

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Күні:

23,12.2024

Сынып:9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

«Бірлік және ынтымақ» құндылығы

«Таңғажайып жаңа жыл»

Сабақ мақсаты


Мақсаты: Оқушыларға бірлік пен ынтымақ құндылықтарын түсіндіріп, оны тәжірибеде қолдану жолдарын көрсету. Шығармашылық тапсырмалар арқылы оқушылардың қиялын, коммуникативті дағдыларын дамыту.

Құндылықтар

Оқушылар бірлік пен ынтымақтың қоғамдағы рөлін түсінеді.

Топтық жұмыс барысында өзара сыйластық танытады.

4-апта дәйексөзі

Ынтымақ – бұзылмайтын қорған

Қауіпсіздік сабағы (10 минут)

«Желідегі фейктер үшін жауапкершілік»

Күтілетін нәтиже

  • Желідегі фейктер (жалған ақпараттар) таралуы адамдарды шатастырып, қоғамдық тәртіпті бұзып, тіпті қауіп-қатер тудыруы мүмкін. Сондықтан бұл мәселеге қатысты қауіпсіздік ережелерін сақтау өте маңызды. Төменде негізгі ережелермен танысамыз

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Ресурстар


Ұйымдастыру



Кіріспе



















Топтық жұмыс


Жеке жұмыс


Бекіту





Ұйымдастыру кезеңі (5 мин)

Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.

Оқушыларды шеңбер құрып, жағымды ахуал орнату үшін комплимент айту. Позитивті атмосфера орнату мақсатында шеңберге жиналып, "Жаңа жылда тілегім..." деп, әр оқушы кезекпен жақсы тілек айтады.

Мұғалімнің кіріспе сөзі:

Сұрақ-жауап әдісі:

Жаңа жыл мерекесінде қандай дәстүрлер бар?

Бірлік пен ынтымақ бұл мерекеде қалай көрініс табады?


Миға шабуыл:

«Егер бәріміз бірігіп, бірге жұмыс істесек, қандай нәтижеге қол жеткізе аламыз?»


Тапсырма № 1: «Таңғажайып шырша»

Оқушылар топтарға бөлініп, түрлі түсті қағаз, маркерлер, әшекейлер арқылы өздерінің ортақ шыршаларын безендіреді .Шыршаны безендіру кезінде әр оқушы өз үлесін қосып,ынтымақтастықтың маңыздылығын түсінеді.

Тапсырма 2: «Жаңа жылдық тілектер» Оқушыларға «Бірлік» және «Ынтымақ» сөздері жазылған карточкалар таратылады.

Тапсырма 3: «Достық көрінісі» Шағын топтар сахналық көрініс немесе қысқаша диалог дайындап, бірлік пен ынтымақтың маңыздылығын көрсетеді


«Желідегі фейктер үшін жауапкершілік»

1. Жалған ақпарат таратпау

  • Ақпаратты бөліспес бұрын оның шынайылығын тексеру қажет.

  • Белгісіз немесе күмәнді дереккөздерден алынған ақпаратты желіге жариялаудан бас тарту.

2. Ақпараттың шынайылығын тексеру

  • Ресми дереккөздерді пайдаланыңыз (үкімет, беделді БАҚ, сарапшылар).

  • Бірнеше дереккөзден мәліметті салыстырып, оның дұрыстығына көз жеткізу.

3. Әлеуметтік желілердегі жауапкершілік

  • Посттарға, пікірлерге және бөлісетін ақпараттарға жеке жауапкершілікпен қарау.

  • Жалған ақпаратқа сенуге және оны таратуға жол бермеу.

4. Фейк ақпараттарды анықтау белгілері

  • Тақырыбы тым арандатушы немесе сенсация жасауға бағытталған болуы мүмкін.

  • Дереккөз белгісіз немесе тексерілмеген.

  • Тақырып пен мазмұнда орфографиялық және грамматикалық қателер көп.

5. Басқаларды сақтандыру

  • Фейк ақпарат тарату фактісін анықтасаңыз, жақындарыңызға оны таратпау туралы хабарлаңыз.

  • Әлеуметтік желі әкімшілігіне жалған ақпаратты хабарлау функцияларын пайдаланыңыз.

6. Заңнамалық жауапкершілік

  • Көптеген елдерде жалған ақпарат тарату заңмен реттеледі және әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілік қарастырылған.

  • Құқық қорғау органдарының талаптарын орындап, жалған ақпарат көздерін анықтауға көмектесу керек.

7. Балалар мен жасөспірімдерді қорғау

  • Балаларға фейк жаңалықтарды қалай тануға болатынын үйрету.

  • Олар желідегі ақпаратты дұрыс талдап, күмәнді дереккөздерден аулақ болуды түсінуі маңызды.

8. Интернет мәдениетін насихаттау

  • Желіде этика мен сыпайылық қағидаларын сақтау.

  • Басқалардың ар-намысын қорламау және жалған ақпарат арқылы зиян келтірмеу.

Фейктердің алдын алу – ортақ міндет

Фейктерді азайту үшін әрбір адам өз әрекеттеріне жауапкершілікпен қарауы қажет. Ақпараттық мәдениетті дамыту арқылы ғана біз желі қауіпсіздігін қамтамасыз ете аламыз.

Оқушылар сәлемдеседі





Мұғалімді тыңдайды, сабақтың мақсатын түсінеді.


















Берілген рөлді ойнап, мәселені шешу жолдарын ұсынады.



Оқушылар қауіпті жағдайларда өзін қалай ұстау керектігін түсінеді.






Қорғану әдістерін тыңдайды және еске сақтайды.





Оқушылар «Не істеу керек?» сұрағына жауап іздейді.



Тақырыптық суреттер



Презентациямен таныстыру

























Қауіпсіздік сабағы

(10 минут)













Кері байланыс

Менің бүгін білгенім...

Менің бүгін үйренгенім...

Менің байқағаным...

Мен келесі мәселелер бойынша көбірек білгім келеді...










Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2024
412
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12