|
Сабақтың тақырыбы
|
§2.2. Желідегі
қауіпсіздік
|
|
Оқу
мақсаттары (оқу бағдарлама- сына сілтеме)
|
8.4.2.1 желідегі пайдаланушының қауіпсіздігін
қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернетте алаяқтық пен
агрессия);
|
|
Сабақтың
мақсаты
|
-
Оқушылар желідегі қауіптерді сипаттауды және
олардан қорғанудың тәсілдерін үйренеді.
-
Оқушылар
интернеттегі жеке деректердің қауіпсіздігін сақтау жолдарын
меңгереді.
|
|
Бағалау
критерийі
|
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
-
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша
тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы құндылығы
қалыптасады.
-
Ынтымақтастық:
топтық жұмыс барысында жылулық қарым-қатынастар дамиды,
ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды,
қарым- қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті
дағдыланады.
|
|
Сабақтың барысы
|
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері/уақыт
|
Мұғалімнің іс-
әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы. Ұйымдастыру
кезеңі:/3мин
Топқа
біріктіру:/ 2мин
|
Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта психологиялық ахуал
орнату.
«Комплимент» әдісі.
Оқушыларды әлеуметтік желі түрлері арқылы
топтарға біріктіру.
|
Оқушылар жұптасып бір-біріне комплимент
айтады.
Мақсаты: Оқушылар
бір-біріне жақсы комплимент айтады, бауырмалдылығы, қарым-қатынасы
нығаяды, сабаққа көңілді қатысады.
“instagramm”, «тик ток» әлеуметтік желілері арқылы
топқа бірігеді.
|
|
А4
арағы
|
|
Қызығушы лықты ояту/7мин
|
Қызу
оқу жұмысымен шұғылдану үшін қызығушылықты ояту.
«Спинер» әдісі.
|
Оқушылар спинер әдісі бойынша түскен сұрақтарға
жауап береді.
Оқушылар сұрақтар бойынша пікірлерін еркін
жеткізеді.
1.Компьютердің адам ағзасына әсері бар
ма?
2.Компьютерді алдында қанша уақыт отыруға
болады?
3.Компьютердің адам ағзасына жағымсыз әсерін
қалай төмендетуге болады?
Компьютер ойындарын ойнаудың оқушы ағзасына
қандай әсері бар?
Ойын ойнауда компьютердің зиянды әсерін
төмендетудің қандай жолдары бар?
Электрмагниттік сәуленің ағзаға қандай әсері
бар?
Қолданыстағы электр құрылғылары ағзаға қаншалықты
қауіпті?
Электр
құрылғыларының адам ағзасына жағымсыз әсерін қалай төмендетуге
болады?
|
Асық
түстері арқылы ҚБ
Қошемет арқылы
ҚБ
|
Оқытудың белсенді
әдістері NIS. Астана, 2013
|
|
Жаңа сабақ
2мин
|
«Қоржын» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбына
берілген сұрақтар арқылы ашу
|
-
ЖЕЛІ ДЕГЕНІМІЗ НЕ?
-
ЖЕЛІДЕГІ ҚАУІПСІЗДІК ДЕГЕНДІ ҚАЛАЙ
ТҮСІНЕСІҢДЕР?
-
ИНТЕРНЕТТЕГІ АЛАЯҚТЫҚ ЖАЙЛЫ НЕ
БІЛЕСІҢ?
-
КИБЕРБУЛЛИНГ ҚАЛАЙ ҚАРСЫ ТҰРУҒА
БОЛАДЫ?
-
ӘЛЕУМЕТТІК ЖЕЛІНІҢ ЗИЯНЫ МЕН ПАЙДАСЫ
ТУРАЛЫ НЕ БІЛЕСІҢ?
-
ИНТЕРНЕТТЕ ҚАНДАЙ АЛАЯҚТАРМЕН ҚАУІП-ҚАТЕРЛЕР
БАР?
|
|
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны
тану/5мин
Топтық
жұмыс/5мин
|
Оқулықта берілген ақпаратты оқушылармен бірге
талдау.
Презентация
1-тапсырма жалпы тапсырма. Мұғалім көмектесуі
қажет.
|
Оқулықпен жұмыс:
Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады, визуалды
ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды.
Мақсаты: аудиал және визуал
оқушылардың білім алуына жағдай жасау.
1-тапсырманы оқушылар мұғалімнің көмегімен
орындайды.
Интернетте қандай алаяқтықтар мен
қауіп-қатерлер бар?
Бірлесіп талдаңдар.
Сұрыптаңдар.
Дескрипторлар:
|
Асық
түстері арқылы ҚБ
|
Информатик а. 8- сынып оқулығы
А4
парағы
Информатик а. 8-сынып оқулығы
|
|
Жұптық
жұмыс/6мин
Жеке жұмыс/5мин
|
2-тапсырма
көлемі
үлкен
тапсырма.
Алдымен
мұғалім
көмектеседі,
содан
кейін өз
бетінше
орындайды.
Оқушыларды шығармашылық- қа баулу үшін тапсырманы
өз бетінше орындауын қадағалау.
«Эссе»
стратегиясын қолдану-
|
Оқушылар жұптық жұмыс
жасайды
-
тапсырма
Кибербуллингтің әсіресе жасөспірімдерге
қаншалықты қауіпті екенін білдіңдер. Кибербуллингке қалай қарсы
тұруға
болады? Кибербуллингке қарсы күресудің ережесін
жасап, ұсыныңдар. Жасаған ережелеріңнің әрбір пунктіне дәлелді
мысалдар келтіріңдер.
Дескрипторлар:
-
тапсырманы оқушылар өз бетінше орындайды.
Шағын эссе жазады.
Интернет желісін пайдалану барысында
қауіпсіздік шарала- рын сақтаудың қаншалықты маңызды екенін
бағамда.
Дескрипторлар:
|
Асық түстері
арқылы ҚБ
Асық түстері
арқылы ҚБ
|
|
|
Сабақтың соңы Ой
толғаныс Жаңа сабақты бекіту/3мин
Кері байланыс/ 2мин
|
Жаңа
сабақты бекіту сұрақтарын ұсыну.
«Кеме»
әдісі.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап
береді.
-
«Желідегі қауіпсіздік» деген
не?
-
Интернет қауіпсіздіктің маңыздылығы
қандай?
Оқушылар кеменің желкенін бояу арқылы сабақтан
алған әсерлерін білдіреді.
|
Өздерін-өзі бағалайды
|
Интербел-
сен ді
тақта
Кеме
суреті
|