А.Байтұрсынұлы атындағы лингвистикалық
мектеп гимназиясының информатика пәні мұғалімі
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Мустаков Б |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Желідегі қауіпсіздік |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.2.1 желідегі қолданушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернеттегі алаяқтық пен агрессия) |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||
|
Интернет желісіндегі алаяқтық ,кибербулинг біледі. |
||||
|
WiFi желісі, әлеуметтік желі, электронды пошта қызметінің түрлерін ажырата алады. |
||||
|
Желідегі қолданушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтайды |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 4 мин |
1.Оқушылармен амандасу,түгелдеу Сынып екі топқа бөлінген : 1-ші топ: «Әлеуметтік желілер» тобы 2-ші топ: «Wi-Fi желісі » тобы 2. Өткен білімді еске түсіру. «Миға шабуыл» әдісі қайталау сұрақтарына жауап береді. «Ұяшық» әдісі арқылы топтағы оқушыларға сұрақтап қрйылады. 1.Электромагнитті сәулелердің адам ағзасына әсері 2.Компьютердің экранының электромагниттік сәулелерінің әсері 3.Компьютерді пайдаланудың ненгізгі ережелері 4.Компьютерге,интнрнетке тәуелділік 3.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
|
Инт.тақта, оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
Сабақтың ортасы 23 мин |
Жаңа сабақ: Сұрақ: Оқушылар күнделікті өмірде қандай әлеуметтік желі түрлерін қолданамыз? (Facebook,ВКонтакте, Twitter, Instagram және т.б.). Парол? Жыл сайын Интернет желісін қолданушылар саны артып келеді. Ақпараттық технологиялардың даму деңгейі мен барлық саланы цифрландыру үрдісі мемлекеттік органдардың, банктер мен жеке компаниялардың алдында ақпараттық қауіпсіздік мәселесін ең өзек- ті мәселе етіп қойып отыр. Ақпараттық қауіпсіздік мемлекеттік ақпараттық ресурстар- дың, сондай-ақ ақпарат саласында жеке адамның құқықтары мен қоғам мүдделері қорғалуының жай-күйін сипаттайды. Ақпаратты қорғау – ақпаратты ұрлау, жоғалту, рұқсатсыз жою, өзгерту, маңызына тимей түрлендіру, рұқсатсыз көшірмесін жасау мен бұғаттаудың алдын алу үшін жүргізілетін шаралар кешені. Ақпараттық қауіпсіздіктің маңызды 3 жайын атап кетуге болады. 1. Қолжетімділік – санаулы уақыт ішінде керекті ақпараттық қызмет алуға болатын мүмкіндік. Құпиялылық – заңсыз қол жеткізуден немесе оқудан қорғау. Топтық жұмыс Постер қорғау Екі топқа да мәтін жазылған хат ұсынылады. Хат ішіндегі ұғымдардың мағынасын түсіндіреді. 1-ші топ тапсырмасы: Интернет желісіндегі алаяқтық 36-37 бет 2-ші топ тапсырмасы: Кибербулинг дегеніміз не? 38 бет Дескриптор: топ мүшелері хатты ашып, ішіндегі ұғымдарды түсіндіреді. Бағалау:Топ бір бірін бағалайды. Практикалық жұмыс: 1.Chatgpt жасанды интелект пайдаланып, мына термин сөздерге түсініктеме беріңдер 1) Компьютерлңк вирус деген не? 2) Антивирус дегеніміз не? 3) IP адрес Дескриптор: Интернет сайттарын пайдаланып іздеу жұмыстарын жасайды. Термин сөздерге түсініктеме береді. |
|
|
d-id жасанды интелект ортасы
Постер Компьютер Интернет |
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Бекіту тапсырмасы: Wordwail платформасында сәйкестендіру тапсырмасын орындау. IP адрес – интернетке шыққан ком- пьютердің адресі (мекенжайы). Әлеуметтік желілер – (Facebook, ВКонтакте, Twitter, Instagram және т.б.). Кибербуллинг – желі қолданушысына зәбір көрсету,агрессия, қорқыту мазмұ нындағы хабарламалар жіберу. Компьютерлңк вирус – арнайы жазылған шағын көлемді (кішігірім) программа. Ол өздігінен басқа программалар соңына немесе алдына қосымша жазылады да, оларды "бүлдіруге" кіріседі, сондай-ақ компьютерде тағы басқа келеңсіз әрекеттерді істеуі мүмкін. Электронды пошта- – желіні пайдалану шылар арасында электронды хабар алмасу Эссе «Желңдегі қауіпсіздік» тақырыбына |
|
Мақтау, марапаттау |
\Wordwail платформасы |
|
3 мин |
Рефлексия:Сабақ соңында "Tik tok" әдісі өткізіледі
|
|
|
Телефон макеті, смайлик |
|
Үй тапсырмасы |
Үйге тапсырма: оқулық 35-40 беттер Желідегі қауіпсіздік |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Желідегі қауіпсіздік" сабағы
"Желідегі қауіпсіздік" сабағы
А.Байтұрсынұлы атындағы лингвистикалық
мектеп гимназиясының информатика пәні мұғалімі
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Мустаков Б |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Желідегі қауіпсіздік |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.4.2.1 желідегі қолданушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернеттегі алаяқтық пен агрессия) |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||
|
Интернет желісіндегі алаяқтық ,кибербулинг біледі. |
||||
|
WiFi желісі, әлеуметтік желі, электронды пошта қызметінің түрлерін ажырата алады. |
||||
|
Желідегі қолданушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтайды |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 4 мин |
1.Оқушылармен амандасу,түгелдеу Сынып екі топқа бөлінген : 1-ші топ: «Әлеуметтік желілер» тобы 2-ші топ: «Wi-Fi желісі » тобы 2. Өткен білімді еске түсіру. «Миға шабуыл» әдісі қайталау сұрақтарына жауап береді. «Ұяшық» әдісі арқылы топтағы оқушыларға сұрақтап қрйылады. 1.Электромагнитті сәулелердің адам ағзасына әсері 2.Компьютердің экранының электромагниттік сәулелерінің әсері 3.Компьютерді пайдаланудың ненгізгі ережелері 4.Компьютерге,интнрнетке тәуелділік 3.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
|
Инт.тақта, оқулық, жұмыс дәптерлері |
|
Сабақтың ортасы 23 мин |
Жаңа сабақ: Сұрақ: Оқушылар күнделікті өмірде қандай әлеуметтік желі түрлерін қолданамыз? (Facebook,ВКонтакте, Twitter, Instagram және т.б.). Парол? Жыл сайын Интернет желісін қолданушылар саны артып келеді. Ақпараттық технологиялардың даму деңгейі мен барлық саланы цифрландыру үрдісі мемлекеттік органдардың, банктер мен жеке компаниялардың алдында ақпараттық қауіпсіздік мәселесін ең өзек- ті мәселе етіп қойып отыр. Ақпараттық қауіпсіздік мемлекеттік ақпараттық ресурстар- дың, сондай-ақ ақпарат саласында жеке адамның құқықтары мен қоғам мүдделері қорғалуының жай-күйін сипаттайды. Ақпаратты қорғау – ақпаратты ұрлау, жоғалту, рұқсатсыз жою, өзгерту, маңызына тимей түрлендіру, рұқсатсыз көшірмесін жасау мен бұғаттаудың алдын алу үшін жүргізілетін шаралар кешені. Ақпараттық қауіпсіздіктің маңызды 3 жайын атап кетуге болады. 1. Қолжетімділік – санаулы уақыт ішінде керекті ақпараттық қызмет алуға болатын мүмкіндік. Құпиялылық – заңсыз қол жеткізуден немесе оқудан қорғау. Топтық жұмыс Постер қорғау Екі топқа да мәтін жазылған хат ұсынылады. Хат ішіндегі ұғымдардың мағынасын түсіндіреді. 1-ші топ тапсырмасы: Интернет желісіндегі алаяқтық 36-37 бет 2-ші топ тапсырмасы: Кибербулинг дегеніміз не? 38 бет Дескриптор: топ мүшелері хатты ашып, ішіндегі ұғымдарды түсіндіреді. Бағалау:Топ бір бірін бағалайды. Практикалық жұмыс: 1.Chatgpt жасанды интелект пайдаланып, мына термин сөздерге түсініктеме беріңдер 1) Компьютерлңк вирус деген не? 2) Антивирус дегеніміз не? 3) IP адрес Дескриптор: Интернет сайттарын пайдаланып іздеу жұмыстарын жасайды. Термин сөздерге түсініктеме береді. |
|
|
d-id жасанды интелект ортасы
Постер Компьютер Интернет |
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Бекіту тапсырмасы: Wordwail платформасында сәйкестендіру тапсырмасын орындау. IP адрес – интернетке шыққан ком- пьютердің адресі (мекенжайы). Әлеуметтік желілер – (Facebook, ВКонтакте, Twitter, Instagram және т.б.). Кибербуллинг – желі қолданушысына зәбір көрсету,агрессия, қорқыту мазмұ нындағы хабарламалар жіберу. Компьютерлңк вирус – арнайы жазылған шағын көлемді (кішігірім) программа. Ол өздігінен басқа программалар соңына немесе алдына қосымша жазылады да, оларды "бүлдіруге" кіріседі, сондай-ақ компьютерде тағы басқа келеңсіз әрекеттерді істеуі мүмкін. Электронды пошта- – желіні пайдалану шылар арасында электронды хабар алмасу Эссе «Желңдегі қауіпсіздік» тақырыбына |
|
Мақтау, марапаттау |
\Wordwail платформасы |
|
3 мин |
Рефлексия:Сабақ соңында "Tik tok" әдісі өткізіледі
|
|
|
Телефон макеті, смайлик |
|
Үй тапсырмасы |
Үйге тапсырма: оқулық 35-40 беттер Желідегі қауіпсіздік |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














