
«Ерікті болу – қоғамға пайдалы болу»
Қауіпсіздік сабағы:№ 6 САБАҚ. «ЖЕЛІДЕГІ ҚАУІПТІ ХОББИ (ТРЕШ-СТРИМ)»
Сынып жетекшісі:
Сынып: 7 «А»
2024-2025 оқу жылы
|
Тақырыбы: |
«Ерікті болу – қоғамға пайдалы болу» Қауіпсіздік сабағы: № 6 САБАҚ. «ЖЕЛІДЕГІ ҚАУІПТІ ХОББИ (ТРЕШ-СТРИМ)» |
||
|
Құндылық: |
Бірлік және ынтымақ. Әділдік және жауапкершілік |
||
|
Мақсаты: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу; Басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу; Тапсырылған жалпы іс үшін сынып ұжымы алдындағы жауапкершілікті сезіну; Басқаларға көмектесуге және әділдік, мейірімділік пен жауапкершілік танытуға дайын болу. Қауіпсіздік сабағы: желідегі қауіпті хоббилерді тануға және олардан аулақ болуға үйрету. Негізгі міндеттер: 1. Треш ағындарының не екенін және олардың неге қауіпті екенін түсіндіріңіз. 2. Треш ағындарына қатысудың салдарының нақты мысалдарын көрсетіңіз. 3. Треш ағындарымен соқтығысқан кезде әрекет алгоритмін жасаңыз. |
||
|
Күтілетін нәтиже: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей біледі; Басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосады; Тапсырылған жалпы іс үшін сынып ұжымы алдындағы жауапкершілікті сезінеді; Басқаларға көмектесуге және әділдік, мейірімділік пен жауапкершілік танытуға дайын болады. Қауіпсіздік сабағы бойынша: желідегі қауіпті хоббилерді танып, олардан аулақ болуға үйренеді. |
||
|
Уақыты Бөлімі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Гимн орындалады. Тақырыпты ашу үшін
бейнематериал қарау: Талқылау сұрақтары: 1.Волонтерлік (ерікті болу) дегеніміз не? (Оқушылардың түсініктерін сұрау) 2. «Ерікті болу – қоғамға пайдалы болу» деген сөзді қалай түсінесіз? |
Мұғалімді мұқият тыңдайды. Сұрақтарға жауап беріп , өз ойларын ортаға салады. |
Презентация Жазба дәптері |
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Волонтерлік қызметтің түрлері:
Волонтер болудың артықшылықтары:
Қазақстандағы волонтерлік қозғалыс: Қазақстанда түрлі волонтерлік ұйымдар мен жобалар туралы ақпарат беру (мысалы, "Қызыл жарты ай", "Ұлттық волонтерлік желі"). Еріктілік (лат. волонтерлік - ерікті) немесе еріктілік, волонтерлік - бұл ақшалай сыйақыларды талап етпестен көпшіліктің мүддесі үшін ерікті түрде жүзеге асырылатын өзара көмек пен өзін-өзі қорғаудың дәстүрлі формалары, қаражат жинау, қызметтерді ресми ұсыну және азаматтық қатысудың басқа нысандары. Қайырымдылық ұйымдарының қызметі көптеген еріктілердің қолдауына мұқтаж. Волонтерлік қызметті ұйымдастыру үшін, бір жағынан, қайырымдылық ұйымдарында ерікті бос жұмыс орындары құрылады, екінші жағынан, көмекші ұйымдар шеңбері және қайырымдылық қызметіне қатысушылардың ерікті корпусы құрылады. Олар мұқтаж жандардың мүдделері үшін тегін еңбекке қатысуға келіседі. Мұндай бос жұмыс - қайырымдылықтың бір түрі (мұқтаж бенефициарлардың пайдасына - адамдарға, табиғатқа берілетін көмек). Ерікті қызмет түсінігі көбінесе қоғамның игілігі үшін кез-келген пайдалы қызметті белгілейтін «әлеуметтік белсенділік» ұғымдарымен алмастырылады. Еріктілердің қызметі, ең алдымен, өздеріне көмектесе алмайтын мұқтаж жандарға (қарттық, панасыздық, мүгедектік, табиғи апаттар, әлеуметтік апаттар, апаттар) бағытталған. Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 135 Жарлығымен 2020 жыл Қазақстанда «Еріктілер жылы» деп жарияланды. Топтық жұмыс
Шығармашылық тапсырма
|
-мұғалімді мұқият тыңдайды -Әр топ өз жобаларын таныстырып, талқылау жүргізеді. -Оқушылар өз жұмыстарын тақтаға шығып қорғап, ойларын ортаға салады. |
Презентация Жазба дәптері Үлестірмелі материалдар |
|
10 мин |
Қауіпсіздік сабағы: Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минутқа дейін) Треш ағындары – бұл интернеттегі заңсыз әрекеттерді көрсету. Бұл мазмұнның төмен сапасымен, қақтығыс мазмұнымен ерекшеленетін онлайн трансляциялардың түрі. Дөрекі мінез-құлықпен аудиторияның назарын аудару. Қызықты әңгімелерге немесе ойын шеберлігіне баса назар аударатын дәстүрлі ағындардан айырмашылығы, треш ағындары көрермендердің күшті эмоцияларын шақыруға бағытталған. Ағындар құбылысы блогерлердің бейне ойындар таратуынан басталды. Көрермендер белгілі бір ойын үшін емес, сүйікті блогермен сөйлесу үшін келеді. Интернеттегі кез келген тікелей эфир ағындар деп аталады. Олар әртүрлі сайттарда өтеді: арнайы ағындық қызметтерде. Тікелей эфир опциясы бар үлкен бейне платформаларда: «Youtube», «VK бейнелері». Әлеуметтік желілерде және тікелей эфирде: Одноклассники», «телеграмм», «Instagram» мүмкіндігі бар мессенджерлерде кездеседі. 2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) ✓ Треш ағындарын мысалдарымен және олардың салдарымен көрсету. ✓ Оқушылармен бірге әрекет алгоритмін жасау. ✓ Олардың ұсыныстарын бекітіңіз, сонымен қатар төмендегілерді қосыңыз: • треш ағындарына қатысудан және көруден аулақ болыңыз; • ересектерге немесе педагогтерге анықталған қоқыс ағындары туралы хабарлаңыз. 3. Қорытынды (2 минутқа дейін) |
-мұғалімді мұқият тыңдайды. желідегі қауіпті хоббилерді танып, олардан аулақ болуға үйренеді. |
Презентация Жазба дәптерлері Түрлі түсті қарындаш, А4 қағаз Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/CzNjRdhY65E?si=d3gFGIZMzS2jjbUq |
|
Сабақтың соңы 5мин
|
«ҚҚҚ» әдісі бойынша кері байланыс |
Тиімді кері байланыс береді |
Стикер, жапсырма қағаз |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Желідегі қауіпті хобби (треш-стрим) қмж
Желідегі қауіпті хобби (треш-стрим) қмж

«Ерікті болу – қоғамға пайдалы болу»
Қауіпсіздік сабағы:№ 6 САБАҚ. «ЖЕЛІДЕГІ ҚАУІПТІ ХОББИ (ТРЕШ-СТРИМ)»
Сынып жетекшісі:
Сынып: 7 «А»
2024-2025 оқу жылы
|
Тақырыбы: |
«Ерікті болу – қоғамға пайдалы болу» Қауіпсіздік сабағы: № 6 САБАҚ. «ЖЕЛІДЕГІ ҚАУІПТІ ХОББИ (ТРЕШ-СТРИМ)» |
||
|
Құндылық: |
Бірлік және ынтымақ. Әділдік және жауапкершілік |
||
|
Мақсаты: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу; Басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу; Тапсырылған жалпы іс үшін сынып ұжымы алдындағы жауапкершілікті сезіну; Басқаларға көмектесуге және әділдік, мейірімділік пен жауапкершілік танытуға дайын болу. Қауіпсіздік сабағы: желідегі қауіпті хоббилерді тануға және олардан аулақ болуға үйрету. Негізгі міндеттер: 1. Треш ағындарының не екенін және олардың неге қауіпті екенін түсіндіріңіз. 2. Треш ағындарына қатысудың салдарының нақты мысалдарын көрсетіңіз. 3. Треш ағындарымен соқтығысқан кезде әрекет алгоритмін жасаңыз. |
||
|
Күтілетін нәтиже: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей біледі; Басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосады; Тапсырылған жалпы іс үшін сынып ұжымы алдындағы жауапкершілікті сезінеді; Басқаларға көмектесуге және әділдік, мейірімділік пен жауапкершілік танытуға дайын болады. Қауіпсіздік сабағы бойынша: желідегі қауіпті хоббилерді танып, олардан аулақ болуға үйренеді. |
||
|
Уақыты Бөлімі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Гимн орындалады. Тақырыпты ашу үшін
бейнематериал қарау: Талқылау сұрақтары: 1.Волонтерлік (ерікті болу) дегеніміз не? (Оқушылардың түсініктерін сұрау) 2. «Ерікті болу – қоғамға пайдалы болу» деген сөзді қалай түсінесіз? |
Мұғалімді мұқият тыңдайды. Сұрақтарға жауап беріп , өз ойларын ортаға салады. |
Презентация Жазба дәптері |
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Волонтерлік қызметтің түрлері:
Волонтер болудың артықшылықтары:
Қазақстандағы волонтерлік қозғалыс: Қазақстанда түрлі волонтерлік ұйымдар мен жобалар туралы ақпарат беру (мысалы, "Қызыл жарты ай", "Ұлттық волонтерлік желі"). Еріктілік (лат. волонтерлік - ерікті) немесе еріктілік, волонтерлік - бұл ақшалай сыйақыларды талап етпестен көпшіліктің мүддесі үшін ерікті түрде жүзеге асырылатын өзара көмек пен өзін-өзі қорғаудың дәстүрлі формалары, қаражат жинау, қызметтерді ресми ұсыну және азаматтық қатысудың басқа нысандары. Қайырымдылық ұйымдарының қызметі көптеген еріктілердің қолдауына мұқтаж. Волонтерлік қызметті ұйымдастыру үшін, бір жағынан, қайырымдылық ұйымдарында ерікті бос жұмыс орындары құрылады, екінші жағынан, көмекші ұйымдар шеңбері және қайырымдылық қызметіне қатысушылардың ерікті корпусы құрылады. Олар мұқтаж жандардың мүдделері үшін тегін еңбекке қатысуға келіседі. Мұндай бос жұмыс - қайырымдылықтың бір түрі (мұқтаж бенефициарлардың пайдасына - адамдарға, табиғатқа берілетін көмек). Ерікті қызмет түсінігі көбінесе қоғамның игілігі үшін кез-келген пайдалы қызметті белгілейтін «әлеуметтік белсенділік» ұғымдарымен алмастырылады. Еріктілердің қызметі, ең алдымен, өздеріне көмектесе алмайтын мұқтаж жандарға (қарттық, панасыздық, мүгедектік, табиғи апаттар, әлеуметтік апаттар, апаттар) бағытталған. Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 135 Жарлығымен 2020 жыл Қазақстанда «Еріктілер жылы» деп жарияланды. Топтық жұмыс
Шығармашылық тапсырма
|
-мұғалімді мұқият тыңдайды -Әр топ өз жобаларын таныстырып, талқылау жүргізеді. -Оқушылар өз жұмыстарын тақтаға шығып қорғап, ойларын ортаға салады. |
Презентация Жазба дәптері Үлестірмелі материалдар |
|
10 мин |
Қауіпсіздік сабағы: Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минутқа дейін) Треш ағындары – бұл интернеттегі заңсыз әрекеттерді көрсету. Бұл мазмұнның төмен сапасымен, қақтығыс мазмұнымен ерекшеленетін онлайн трансляциялардың түрі. Дөрекі мінез-құлықпен аудиторияның назарын аудару. Қызықты әңгімелерге немесе ойын шеберлігіне баса назар аударатын дәстүрлі ағындардан айырмашылығы, треш ағындары көрермендердің күшті эмоцияларын шақыруға бағытталған. Ағындар құбылысы блогерлердің бейне ойындар таратуынан басталды. Көрермендер белгілі бір ойын үшін емес, сүйікті блогермен сөйлесу үшін келеді. Интернеттегі кез келген тікелей эфир ағындар деп аталады. Олар әртүрлі сайттарда өтеді: арнайы ағындық қызметтерде. Тікелей эфир опциясы бар үлкен бейне платформаларда: «Youtube», «VK бейнелері». Әлеуметтік желілерде және тікелей эфирде: Одноклассники», «телеграмм», «Instagram» мүмкіндігі бар мессенджерлерде кездеседі. 2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) ✓ Треш ағындарын мысалдарымен және олардың салдарымен көрсету. ✓ Оқушылармен бірге әрекет алгоритмін жасау. ✓ Олардың ұсыныстарын бекітіңіз, сонымен қатар төмендегілерді қосыңыз: • треш ағындарына қатысудан және көруден аулақ болыңыз; • ересектерге немесе педагогтерге анықталған қоқыс ағындары туралы хабарлаңыз. 3. Қорытынды (2 минутқа дейін) |
-мұғалімді мұқият тыңдайды. желідегі қауіпті хоббилерді танып, олардан аулақ болуға үйренеді. |
Презентация Жазба дәптерлері Түрлі түсті қарындаш, А4 қағаз Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/CzNjRdhY65E?si=d3gFGIZMzS2jjbUq |
|
Сабақтың соңы 5мин
|
«ҚҚҚ» әдісі бойынша кері байланыс |
Тиімді кері байланыс береді |
Стикер, жапсырма қағаз |
шағым қалдыра аласыз













