Материалдар / Желілік компоненттердің мақсатын сипаттау (тораптар, маршрутизаторлар, коммутаторлар)
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Желілік компоненттердің мақсатын сипаттау (тораптар, маршрутизаторлар, коммутаторлар)

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ Желілік компоненттердің мақсатын сипаттау (тораптар, маршрутизаторлар, коммутаторлар) Студенттер желінің жұмыс істеу шарттары туралы біледі. Бағдарлауыш пен коммутатордың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстырады. Компьютерлік желінің маңыздылығын бағалап, тұжырым жасайды. 11 сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Қаңтар 2022
2381
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ашық сабақтың қысқа мерзімді жоспары



«Бекітемін»
директордың оқу ісі

жөніндегі орынбасары

Жунисбеков А.М._______

Пәні:

Информатика

Оқытушының аты-жөні:

Асанова Айнур Ауелбаевна

Тобы:

ТҰ-Н-20-1

Күні:

19.10.2021ж.

Уақыты:

17-00

Өткізілетін орны:

2-204

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Компьютерлік желілер мен ақпараттық қауіпсіздік

Сабақтың тақырыбы

ЖЕЛІЛІК КОМПОНЕНТТЕР

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

3.2 Желілік компоненттердің мақсатын сипаттау (тораптар,

маршрутизаторлар, коммутаторлар)

Сабақтың мақсаты

Барлық студент: Желінің жұмыс істеу шарттары туралы біледі

Көпшілік студент: Бағдарлауыш пен коммутатордың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстырады

Кейбір студент: Компьютерлік желінің маңыздылығын бағалап, тұжырым жасайды

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау

Бағалау критерийі

Желінің жұмыс істеу шарттары туралы біледі.

Бағдарлауыш пен коммутатордың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстырады.

Компьютерлік желінің маңыздылығын бағалап, тұжырым жасайды.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

желі-сеть-network, маршрутизатор-router, модем-modem, коммутатор- switch

Құндылықтарға

баулу

Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау

Пәнаралық

байланыс

Ағылшын, орыс тілдерінде сөздер қолданылады

АҚТ қолдану

дағдылары

Оқу материалын меңгеру барысында топтастарына қолдау көрсету, топтастар

арасында бір-бірін сыйлау қасиеттерін дамыту және нығайту.

Алдыңғы білім

Компьютерлік желілерді ұйымдастыру

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Уақыт

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

  1. мин





  1. мин

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: Студенттер бір-біріне хормен сәттілік тілеп, сабаққа көңілді қатысады.

Топқа біріктіру: Әлеуметтік желілер арқылы топтарға біріктіру: «Instagram», «Faаcebook»

Өткен сабақты пысықтау: «Өрмекші торы» әдісі студенттер шеңбер құрып тұрады. Жіптің бір ұшын саусағына орап, сұрақ қою арқылы келесі студентке лақтырады. Ол студент жауап беріп, келесі студентке лақтырады. Соңында өрмекші торы құрылады

Бағалау: Фигуралар арқылы бағалау

Ж іп


Сабақтың ортасы

  1. мин









3 мин





  1. мин





Жаңа сабақтың тақырыбы: Желілік компоненттер

Пазл ойыны арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. Студенттерді сабақ тақырыбы мен оның мақсаттарымен таныстыру;

Жаңа сабақты меңгерту мақсатында «Кинометафора» әдісі арқылы бейне жазба үзіндісін көрсету.

 «Түртіп алу» әдісі арқылы студенттер бейне жазбадағы керекті ақпаратты  дәптерлеріне түртіп алады


Жаңа сабақты ашу мақсатында студенттердің ойлау жүйріктігін анықтау үшін тақырыпқа байланысты «Миға шабуыл» әдісі  бойынша сұрақтар қою 

  • Желінің қандай түрлерімен таныссыңдар?

  • Қандай желілерде жұмыс істейсіңдер?

«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі

Студенттер кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін қасындағы досына әңгімелеп береді. Оқытушы студенттердің білімін толықтырады.

Ауызша мадақтау, ынталандыру

https://www.youtube.com/watch?v=CxZYvTpoQk4

 







Оқулық






А4 парағы, жұмыс дәптері





Оқулық 10 сынып


Қолдану


12 мин















Жаңа тақырыпты игеру

1.Тапсырма. «Кім жылдам?»  әдісі Оқулықты пайдаланып атауларға сай қызметін жазып кестені толтыр.

Желілік түйін

Коммутатор

Бағдарлауыш

Модем

Дескриптор:

  • Желілік түйін қызметін жазады

  • Коммутатор қызметін жазады

  • Бағдарлауыш қызметін жазады

  • Модем қызметін жазады

Бағалау: Тапсырманы орындағанына байланысты топтар тиісінше фигуралар арқылы бағаланады.

2-тапсырма.

- Бағдарлауыш пен коммутатордың ұқсастығы мен айырмашылықтарын салыстырып,талдаңдар.

Дескриптор:

Бағдарлауыш пен коммутатордың ұқсастықтары мен

айырмашылығын салыстырады.

Фигуралар арқылы бағалау

3-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі тәсілі негізінде студенттер компьютерде жұмыс істейді.

«SIN» программасында (ноутбук), практикалық тапсырма орындау. (келесі топқа ноутбукпен апарып көрсетеді, түсіндіреді) жұмысқа берілетін уақыт 5 минут.

Дескриптор:

Компьютерлік желінің маңыздылығын бағалап, тұжырым жасайды.



Студенттердің іс-әрекеттерін бағалау парағына балл қою арқылы топ басшысы бағалайды.



Аты-

жөні

1-тап-

сырма

2-тап-

сырма

3-тап-

сырма













Сабақтың соңы

4 мин



3 мин

2 топқа информатикалық диктант беріледі

«Сөйлемді толықтыр»

Шағын тест алу

Студенттер тест сұрақтарына жауап береді.

Бағалау: Өздерін бағалайды


Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі

Студенттер сабақтан алған әсерін басбармақ арқылы

көрсетеді.

 Үйге тапсырма: Компьютерлік желілерді ұйымдастыру. Желілік компоненттер тақырыбына іздену

А4 парағы


Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті студенттерге қандай тапсырма бересіз?

Бағалау. Сіз студенттердің материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын

сақтау

Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту. «Өрмекші торы» әдісі  бойынша өткен тақырыпты пысықтау, «Кинометафора» әдісі арқылы жаңа тақырыптың  ашылуына  студенттердің қабілетін, қажетіліктерін ескере отырып, «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі арқылы

тақырыпты оқулық бетінен ізденіп,  өз бетінше жұмыс  жасауға бағыт-бағдар беремін.

Саралаудың «Кім жылдам» әдісі арқылы студенттердің жаңа тақырыпқа қызығушылығын арттырамын. «Ойлан жұптас, бөліс» әдісі тәсілі негізінде студенттерге компьютерде жұмыс орындауды ұсына отырып, жылдам жұмыс жасауға дағдыландырамын.  «Тест» әдісі, кері байланыс жасату: «Бас бармақ» әдісі

Бағалау парағы, ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру








Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру


Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!