Бекітемін:
|
Тәрбие сағаты |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Класс жетекші: |
|
||||
|
Класс: |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны:0 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Желтоқсан жаңғырығы» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) 4 – САБАҚ «ҚАҚТЫҒЫС ЖАҒДАЙЫНДАҒЫ ҚАРАПАЙЫМ ҚАДАМДАР» |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||
|
Қауіпсіздік мақсаты: |
оқушыларды қақтығыс кезіндегі қарым-қатынас негіздерімен таныстыру |
||||
|
Қауіпсіздік міндеті: |
1. Өз көзқарасын білдіру қабілетін дамыту. 2. Адамгершілік қасиеттерді дамыту: адамдарға төзімділік, мейірімділік, жанашырлық құндылықты үйрету. 3. Оқушылардың өзара сыйластық, өзін-өзі бағалауды дамыту. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ: Қазақстанның тарихы мен мәдениетіне құрмет көрсету |
||||
|
Апта дәйексөзі: |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Сабақтың уақыты \ кезеңі |
Мұғалімі әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар \ сабақтың техникалық құрал - жабдықтары |
||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар назарын сабаққа аудару. Сыныпты топқа бөлу Миға шабуыл 1.Балалар, біздің тәуелсіздік алғанымызға неше жыл болды? 2.Желтоқсан оқиғасына неше жыл толып отыр? 3.Тәуелсіз мемлекет ретінде біздің қандай рәміздеріміз бар? 4.Мемлекеттік тіліміз қай тіл? 5.Біздің президентіміз кім? Енді, интербелсенді тақтадан видео көрелік. Мұғалім:
тәрбие сағатымыздың тақырыбын анықтап отырған шығарсыңдар? Ортаға сыныбымыздан екі жүргізушіні шақырамыз. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, дәптерлерін ашып, күн ретін, сабақ тақырыбын жазады. Балалар сұрақтарға жауап береді, пікір алмасады. «Желтоқсан жаңғырығы» |
Тірек фото суреттер тақтаға ілінеді /Wm0I3Oq0rZQ |
||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
1-жүргізуші: Құрметті сыныптастарым, халқымыз үшін ең қасиетті де қастерлі тәуелсіздікке 33 жыл толды. Аңсаған күнге қол жетіп, ақ түйенің қарны жарылған аса айтулы қуанышымыз құтты болсын. 2-жүргізуші: Тәуелсіздік жолы оңай жол емес, бұл жолда сан мыңдаған адамның арманы мен тағдыры тәлкекке түсті. Біздің еліміз бүгінгі күнге сондай қиын-қыстау, даңқты жолдардан өтіп келіп отыр. Сондықтан да, тәуелсіздігіміздің мәні өзгеше, бағасы теңдесіз. Ендеше тәуелсіздігіміздің тұғыры әрқашан биік болсын. 1-жүргізуші:Бүгінгі ”Желтоқсан жаңғырығы” деп аталатын тәрбие сағатымызды ашық деп жариялаймыз. 2-жүргізуші: Қазақстан жоғары Кеңесі 1991ж. 16 желтоқсанда Қазақстанды тәуелсіз Республика деп жариялады. Екі жүз жылдай патшалық Рессейдің отары, жетпіс жылдан астам Кеңес үкіметінің бұғауында болған Қазақстан егенмен ел болды. 2-жүргізуші: Бұл тәрбие сағаты 1986ж 16-17 желтоқсан күндері болған желтоқсан оқиғасына, онда бейбіт ереуілге шыққан, сонымен тарихта аты қалған желтоқсан көтерілісіне қатысушыларға, онда қаза болғандардың рухына арналады. 1-жүргізуші: Осы бір тағылымы терең оқиғаның себептеріне үңіліп көрейік, жауап іздейік. 2-жүргізуші: Қ. Рысқұлбековтың өлеңдеріне кезек берейік. |
Оқушылар, сұрақтың жауаптарын тауып, постерді толықтырады Оқушылар шартты белгілерді өз орындарына топтастырады. Оқушылар арнайы жасаған презентацияларын таныстырады. Топта тақырып бойынша жасалған wordwall сайтындағы сұрақтарға жауап береді. Оқушылар қажетті мәліметті дәптерлеріне түртіп алады. Оқушылар Қ. Рысқұлбековтың өлеңдерін мәнерлеп оқиды. |
Қима суреттер, кескіндемелер Қима суреттер /resource/83462312 |
||
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Сабақ барысы 1. Кіріспе (2 минут) Жаңа тақырыпты түсіндіру. 2. Негізгі бөлім(6 минут) Ұғымдарды түсіндіру: Мейірімділік Көңілсіздік. Бір-бірін түсінбеу. Достық қарым-қатынас. Көңіл күйдің төмендеуі, көңілсіздік. Қорытынды (2 минут). Ережелерді қайталау Өткен тақырыпты қайталау. Достық туралы мақал-мәтелдер дайындау. |
Тақырыптық термин сөздерді дәптерлеріне түсіреді, оның ұғымын біледі. Сілтеме бойынша видеороликпен танысып, өз ойларымен бөліседі. |
KTxqDfaQAvc? list=PLA5eCSY2 FeoQLLocS-IEuEG9KjOrJzv PM |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
2-жүргізуші: Қара мынау ғажапқа, Теңдік тиді қазаққа. Езгідегі ұрпағың, Енді айналмас мазаққа. 1-жүргізуші: Өзіңдікі елің де, Өзіңдікі жерің де. Өзіңді өзің еткен бақ, Тәуелсіздік төріңде. 2-жүргізуші: Мінеки құрметті көрермендер ”Желтоқсан жаңғырығы” атты тәрбие сағаты өз мәресіне жетті. 1-жүргізуші: Қазақ халқы мұндай қасіретке жолықпасын дей отырып, өздеріңізбен қоштасамыз. Бірге: Зейін қойып тыңдағандарыңызға рахмет! |
Сынып оқушылары тәрбие сағатынан алған әсерлерімен бөліседі. |
|
||
-
Оқушысы:
Күнәдан таза басым бар...
Күнәдан таза басым бар,
Жиырма бірде жасым бар,
Қасқалдақтай қаным бар,
Бозторғайдай жаным бар.
Алам десең, алыңдар.
Қайрат деген атым бар,
Қазақ деген затым бар,
Еркек тоқты құрбандық.
Атам десең атыңдар!
-
Оқушы:
Түрме
Темір тор, жамбасыма тақылдайсың,
Өзіммен бірге туған жақындайсың.
Телміріп темір торға қаматқанша,
Сұм дүние, бұл жалғаннан неге алмайсың?!
Ауылда жақсы екен ғой салған әнім,
Қу тағдыр татырды ғой түрме дәмін.
Қайдағы пәлеқорлар жала жауып,
Жазықсыз қылмыскер боп кетті сәнім.
Тас төбе, терт қабырға, темір есік,
Ас берер ортасында жалғыз тесік.
Күніне ұзатары үш тілім нан,
Өлмейтін саған тиер осы несіп.
-
Оқушы:
Ана тілі
«Мен — қазақпын мың өліп, мың тірілген»,
Құшақ жая таныстым сан тілменен. —
«Жаман үйді қонағы билейді» деп,
Қала жаздап айрылып өз тілімнен.
Өзге тілге еліктеп ел болмайсың,
Қазағымның артық жоқ өз тілінен...
-
Оқушы:
”Желтоқсан” өлеңін оқиды
Қанды қырғын-қалған іс,
Бейне теңіз сең соққан.
Жарқылдайды ар-намыс,
Алматы. Аяз. Желтоқсан.
Дүрсілдейді жүректер,
Сесі күшті күшті қарудың.
Жүзіне мұң түнетті,
Үлбіреген арудың.
Арманы алда, сенім көп,
Оранды отқа үміттер.
Мұрты жаңа тебіңдеп,
Келе жатты жігіттер.
Жасамай ездік босқа айбат,
Намысымен от шайнап.
Халық үшін бас байлап,
Жанып та кетті жас Қайрат.
Қанды қырғын от өрген,
Жарқылдады ақыл-ой.
Бәрін соның көтерген,
Біздің халық батыр ғой!
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Желтоқсан жаңғырығы
Желтоқсан жаңғырығы
Бекітемін:
|
Тәрбие сағаты |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Класс жетекші: |
|
||||
|
Класс: |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны:0 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Желтоқсан жаңғырығы» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) 4 – САБАҚ «ҚАҚТЫҒЫС ЖАҒДАЙЫНДАҒЫ ҚАРАПАЙЫМ ҚАДАМДАР» |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||
|
Қауіпсіздік мақсаты: |
оқушыларды қақтығыс кезіндегі қарым-қатынас негіздерімен таныстыру |
||||
|
Қауіпсіздік міндеті: |
1. Өз көзқарасын білдіру қабілетін дамыту. 2. Адамгершілік қасиеттерді дамыту: адамдарға төзімділік, мейірімділік, жанашырлық құндылықты үйрету. 3. Оқушылардың өзара сыйластық, өзін-өзі бағалауды дамыту. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ: Қазақстанның тарихы мен мәдениетіне құрмет көрсету |
||||
|
Апта дәйексөзі: |
Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді |
||||
|
Сабақ барысы: |
|||||
|
Сабақтың уақыты \ кезеңі |
Мұғалімі әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар \ сабақтың техникалық құрал - жабдықтары |
||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылар назарын сабаққа аудару. Сыныпты топқа бөлу Миға шабуыл 1.Балалар, біздің тәуелсіздік алғанымызға неше жыл болды? 2.Желтоқсан оқиғасына неше жыл толып отыр? 3.Тәуелсіз мемлекет ретінде біздің қандай рәміздеріміз бар? 4.Мемлекеттік тіліміз қай тіл? 5.Біздің президентіміз кім? Енді, интербелсенді тақтадан видео көрелік. Мұғалім:
тәрбие сағатымыздың тақырыбын анықтап отырған шығарсыңдар? Ортаға сыныбымыздан екі жүргізушіні шақырамыз. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, дәптерлерін ашып, күн ретін, сабақ тақырыбын жазады. Балалар сұрақтарға жауап береді, пікір алмасады. «Желтоқсан жаңғырығы» |
Тірек фото суреттер тақтаға ілінеді /Wm0I3Oq0rZQ |
||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
1-жүргізуші: Құрметті сыныптастарым, халқымыз үшін ең қасиетті де қастерлі тәуелсіздікке 33 жыл толды. Аңсаған күнге қол жетіп, ақ түйенің қарны жарылған аса айтулы қуанышымыз құтты болсын. 2-жүргізуші: Тәуелсіздік жолы оңай жол емес, бұл жолда сан мыңдаған адамның арманы мен тағдыры тәлкекке түсті. Біздің еліміз бүгінгі күнге сондай қиын-қыстау, даңқты жолдардан өтіп келіп отыр. Сондықтан да, тәуелсіздігіміздің мәні өзгеше, бағасы теңдесіз. Ендеше тәуелсіздігіміздің тұғыры әрқашан биік болсын. 1-жүргізуші:Бүгінгі ”Желтоқсан жаңғырығы” деп аталатын тәрбие сағатымызды ашық деп жариялаймыз. 2-жүргізуші: Қазақстан жоғары Кеңесі 1991ж. 16 желтоқсанда Қазақстанды тәуелсіз Республика деп жариялады. Екі жүз жылдай патшалық Рессейдің отары, жетпіс жылдан астам Кеңес үкіметінің бұғауында болған Қазақстан егенмен ел болды. 2-жүргізуші: Бұл тәрбие сағаты 1986ж 16-17 желтоқсан күндері болған желтоқсан оқиғасына, онда бейбіт ереуілге шыққан, сонымен тарихта аты қалған желтоқсан көтерілісіне қатысушыларға, онда қаза болғандардың рухына арналады. 1-жүргізуші: Осы бір тағылымы терең оқиғаның себептеріне үңіліп көрейік, жауап іздейік. 2-жүргізуші: Қ. Рысқұлбековтың өлеңдеріне кезек берейік. |
Оқушылар, сұрақтың жауаптарын тауып, постерді толықтырады Оқушылар шартты белгілерді өз орындарына топтастырады. Оқушылар арнайы жасаған презентацияларын таныстырады. Топта тақырып бойынша жасалған wordwall сайтындағы сұрақтарға жауап береді. Оқушылар қажетті мәліметті дәптерлеріне түртіп алады. Оқушылар Қ. Рысқұлбековтың өлеңдерін мәнерлеп оқиды. |
Қима суреттер, кескіндемелер Қима суреттер /resource/83462312 |
||
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
Сабақ барысы 1. Кіріспе (2 минут) Жаңа тақырыпты түсіндіру. 2. Негізгі бөлім(6 минут) Ұғымдарды түсіндіру: Мейірімділік Көңілсіздік. Бір-бірін түсінбеу. Достық қарым-қатынас. Көңіл күйдің төмендеуі, көңілсіздік. Қорытынды (2 минут). Ережелерді қайталау Өткен тақырыпты қайталау. Достық туралы мақал-мәтелдер дайындау. |
Тақырыптық термин сөздерді дәптерлеріне түсіреді, оның ұғымын біледі. Сілтеме бойынша видеороликпен танысып, өз ойларымен бөліседі. |
KTxqDfaQAvc? list=PLA5eCSY2 FeoQLLocS-IEuEG9KjOrJzv PM |
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
2-жүргізуші: Қара мынау ғажапқа, Теңдік тиді қазаққа. Езгідегі ұрпағың, Енді айналмас мазаққа. 1-жүргізуші: Өзіңдікі елің де, Өзіңдікі жерің де. Өзіңді өзің еткен бақ, Тәуелсіздік төріңде. 2-жүргізуші: Мінеки құрметті көрермендер ”Желтоқсан жаңғырығы” атты тәрбие сағаты өз мәресіне жетті. 1-жүргізуші: Қазақ халқы мұндай қасіретке жолықпасын дей отырып, өздеріңізбен қоштасамыз. Бірге: Зейін қойып тыңдағандарыңызға рахмет! |
Сынып оқушылары тәрбие сағатынан алған әсерлерімен бөліседі. |
|
||
-
Оқушысы:
Күнәдан таза басым бар...
Күнәдан таза басым бар,
Жиырма бірде жасым бар,
Қасқалдақтай қаным бар,
Бозторғайдай жаным бар.
Алам десең, алыңдар.
Қайрат деген атым бар,
Қазақ деген затым бар,
Еркек тоқты құрбандық.
Атам десең атыңдар!
-
Оқушы:
Түрме
Темір тор, жамбасыма тақылдайсың,
Өзіммен бірге туған жақындайсың.
Телміріп темір торға қаматқанша,
Сұм дүние, бұл жалғаннан неге алмайсың?!
Ауылда жақсы екен ғой салған әнім,
Қу тағдыр татырды ғой түрме дәмін.
Қайдағы пәлеқорлар жала жауып,
Жазықсыз қылмыскер боп кетті сәнім.
Тас төбе, терт қабырға, темір есік,
Ас берер ортасында жалғыз тесік.
Күніне ұзатары үш тілім нан,
Өлмейтін саған тиер осы несіп.
-
Оқушы:
Ана тілі
«Мен — қазақпын мың өліп, мың тірілген»,
Құшақ жая таныстым сан тілменен. —
«Жаман үйді қонағы билейді» деп,
Қала жаздап айрылып өз тілімнен.
Өзге тілге еліктеп ел болмайсың,
Қазағымның артық жоқ өз тілінен...
-
Оқушы:
”Желтоқсан” өлеңін оқиды
Қанды қырғын-қалған іс,
Бейне теңіз сең соққан.
Жарқылдайды ар-намыс,
Алматы. Аяз. Желтоқсан.
Дүрсілдейді жүректер,
Сесі күшті күшті қарудың.
Жүзіне мұң түнетті,
Үлбіреген арудың.
Арманы алда, сенім көп,
Оранды отқа үміттер.
Мұрты жаңа тебіңдеп,
Келе жатты жігіттер.
Жасамай ездік босқа айбат,
Намысымен от шайнап.
Халық үшін бас байлап,
Жанып та кетті жас Қайрат.
Қанды қырғын от өрген,
Жарқылдады ақыл-ой.
Бәрін соның көтерген,
Біздің халық батыр ғой!
шағым қалдыра аласыз













