Сабақтың
тақырыбы: Жемістер мен көкөністер
(суреттермен жұмыс)
Сабақтың
мақсаты:
Жемістер мен
көкөністерге туралы мәлімет беру.
Сабақтың
міндеттері:
Білімділік:
Балалардың белсенділігін, тілін
дамыту, ауызша сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, қарым – қатынас
жасай білуге үйрету.
Түзете-дамытушылық:
Балалардың ойлау әрекетінің әртүрлі
біліктілігін дамыту, есте сақтау қабілетін
дамыту.
Тәрбиелілік:
Балалардың тілге деген сүйіспеншілігін
дамыту, ұқыптылық, тазалық дағдыларын қалыптастыру,
еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі: аралас
сабақ.
Әдіс-тәсілдері:
түсіндіру, жаздыру, сұрақ-жауап,сергіту
сәті, ойын.
Көрнекі-құралдар:
суреттер,ойыншықтар, муляждар,
үлестірмелі материалдар, тақта, бор.
I
апта
Сабақтың барысы: I.
Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа
аудару. Қызығушылықты
ояту: 1, 2, 3
Сынып іші тып-тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз!
III. Жаңа
сабақ. Балалар қазір жылдың қай
мезгілі? - Күз мезгілінде неше ай бар? - Күз Күз мезгілінде ауа –
рай қандай болады?- Күз мезгілі туралы қандай тақпақ болады? Бүгін
аптаның қай күні?
Өткен оқу іс -әрекетін еске
түсіру.- Балалар қане кім маған төрт түлікті атап береді?- Төрт
түліктің қандай пайдасы бар?
- Төрт түліктің төлдерін
атайықшы?- Өте жақсы, балалар. Өрік, шие, бәрі бар, Қауын, қарбыз
көбейді.Жегің келсе бәрін ал, Неге аласың демейді. Жемісі мол
теретін,Күз дос екен бізбенен. Бәрін тауып беретін, Жомарт екен күз
деген.- Балалар бұл өлеңде қай мезгіл туралы
айтылған?
IY.Сергіту
сәті: Қорбаңдаған
аюдың,
Құлпынайы көп
екен.
Теріп,теріп
алайық
Себеттерге
салайық.
II
апта
Сабақтың барысы:I.
Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа
аудару.«Жемістер мен көкөністерді
ажырату» дидактикалық ойыны.
Шарты: жемістер мен
көкөністерді ажыратып, түсін, пішінің
айту.
Құралған суреттерінің атауын
сұраймын. Топта балалар қандай жемістің суреті екенін анықтайды
және сол жеміс туралы білетін мәліметтерін айтады. Балалардың
алдына суреттер беріледі. Бір-бірінің қолындағы жемістің суретіне
байланысты топтың ішінде сұрақ қойып, жауап беруді
үйренеді.
Мысалы: -Алма қышқыл ма?Жоқ,
алма қышқыл емес. Алма тәтті. -Сен не жегің келеді? Мен алма жегім
келеді.
Пікірлер сызығы. «Иә»
«Жоқ»
Мынау қияр
ма? Иә,
бұл – қияр.
Мынау пияз
ба? Жоқ,
бұл – алма.
Мынау
картоп па? Иә, бұл –
картоп.
Мынау
сәбіз
бе?
Жоқ, бұл –
қызылша. Фонетикалық
жаттығулар: - кө, - кө, -кө
көкөніс
- қи, - қи, - қи
қияр - сә, -сә, - сә
сәбіз
Дәптермен жұмыс.
«Жемістерді сана және боя»
IY.Сергіту
сәті:
Қарбыздай
дөңгелек боламыз,
(Екі қолын біріктіріп,
дөңгелек шар жасайды)
Қиярдай сопақ боламыз,(Екі
қолын алдына қарай біріктіріп
созады)
Өріктей кішкентай боламыз,
(Саусақтармымен кішкентайды
көрсетеді)
Жүзімдей көп
боламыз.
III
апта
Сабақтың барысы:I.
Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа
аудару. Жұптық
жұмыс: Берілген сөздерді дұрыс
сәйкестендіріп жаз.
бауырсақ қызыл
мәнті ішемін
асхана көкөністер
тамақ
үлкен
бақ дәмді
бақша жемістер
алма
жеймін
Ойын: «Не қайда
өседі»? Шарты: Тақтадағы бақ пен бақшаның
суретіне қарай балалар көкөністің суретін бақшаға, ал жемістің
суретін баққа апарып жапсырулары қажет. Бағбан:Өнім биыл тамаша! Көз тоймайды
қараса:
Сәбіз, картоп, қызанақ
асқабақта бар арасында. Қырыққабатқа қарашы! Көкөністер: Жиналып
қаппыз бәріміз, Қайсымыз ең
дәмдіміз?
Ішімізден адамға тиеді көп
пайдамыз?
Қызылша: Мен де бір сөз
айтайын, Мақтанайын сіздерге.
Менсіз борщ болмайды Винегрет те
үстелде.
IY
апта
Сабақтың барысы: I.
Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа
аудару. Психологиялық
дайындық. «Күлімде ,күн,
күлімде!
Күлсін барлық бала шат!
Берекелі бүгіндей
Бейбіт болсын
болашақ!»
Ойын: «Дәмін
тап» Шарты: Жемістер мен көкөністерді
акеліп көзін байлап , бір жемісті немесе көкөністі алып дәмін ,
пішінін, көкөніспен жеміспен екенін ажыратып
айту.
Тапсырма:
Көкөністер мен жемістерді дене мүшелерімен толықтырып
мультфильм кейіпкелеріне айналдыр. Мұғалімнің нұсқауымен балалар
көкөністер мен жемістерге көз, ауыз, қол, аяқ дене мүшелерін салып
мультфильм кейіпкеріне айналдырады.
IY.Сергіту
сәті:
VI.
Қорытынды. Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты
қорытындылау.
VII.
Бағалау. Балаларды жеке-жеке
мадақтау.
Күтілетін
нәтиже: Жемістер мен көкөністерді
ажырата білуі ;
Жемістер мен көкөністер туралы
түсініктерін қалыптастыру.