«№1 Арнайы мектеп интернаты»
КММ
|
Пәні: Бейнелеу
өнері
|
Қысқа мерзімді
жоспар
|
Күні: 11.02.2021
|
Оқытушының
аты-жөні: Балқыбек Сағыныш
Жетпісбайқызы
|
Сынып: 6
«А»
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Бөлімше: 1
|
Бөлім
|
1.1Материалтану. Құралдар мен
жабдықтар
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Жемістердің суретін
салу
|
Сабақта меңгерілетін оқу
мақсаттары
|
6.1.1.1
сурет контурын сақтай отырып,
жемістердің суреттерін бояу
|
Сабақтың
мақсаты:
|
-
Өзін Қазақстанның азаматы
ретінде сезіну;
-
Мұғалімнің көмегімен «бейнелеу
өнері» пәнінің ерекшеліктерін анықтау және
білу
-
Бейнелеу өнері пәні туралы
жалпы мәліметті ұғыну.
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың
кезеңі/уақыт
|
Педагогтың
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Сәлемдесу,
түгендеу.
«Миға
шабуыл» әдісін қолдану арқылы
оқушыларға сұрақ қою арқылы сабақтың тақырыбын
ашу:
Адамды қоршаған заттарды
бейнелейтін суретті не деп атаймыз?
(Натюрморт).
«түстер
әлемі» ойыны арқылы оқушылар
жемістердің түрлерін және түстерін
анықтайды.
|
«Шаттық
шеңбері» арқылы психологиялық
ахуал тудыру. Оқушылар бір-біріне бүгінгі сабаққа жақсы тілектерін
айтады.
Жарқырап күнде ашылды
Қайырлы таң!
Қайырлы күн!
Күліп шықты күн
бүгін.
Сұрақ-жауап:
-балалар қазір жылдың қай
мезгілі ? (Қыс)
Қыс мезгілінің соңғы
айы
-Ал осы қыс мезгілінде
табиғатта қандай өзгерістер
болады?
-Ал ағаштардың түстері қандай
болып тұр?
-Гүлдер,ағаштар қыс мезгілінде
қандай еді ?
Әрине аппақ еді. Қазір қыс
мезгілінің соңы болғандықтан олардың үстін қар басып
тұр.
|
Қалыптастырушы
бағалау:
Бірін –бірі
бағалау.
|
Презентация
NAO.
KZ
|
|
Сергіту
сәті
|
Мұғалімнің әрекетін
қайталау
Бейнелеу өнері сабағына
қажетті құрал –жабдықтар: Қағаз, қатырмақағаз, кенет,
қарындаштар, өшіргіш, палитра, мольберт, гуашь, акварель, майлы
акрилді, темперлік
бояулар.
|
|
Презентация
NAO.
KZ
|
Ортасы
|
(Ұ, МК) 1
тапсырма
«Бейнебаян»
әдісі арқылы
жемістердің түрлері жайлы бейнежазбаны
көрсету, сұрақтар қою арқылы оқушылардың ой-пікірлерін
білу:
1) жемістердің
түрлерін қандай құрал-жабдықтар арқылы
пайдаланамыз?
Натюрморт-француз
тілінен аударғанда «қозғалыссыз табиғат» дкген сөзді білдіреді.
Қазақ ұлттық тағамдарының кейбір түрлерін белгілі суретші А.
Ғалымбаева өзінің Дастархан атты натюрмортында әсерлі
берген.
|
Жемістердің суретін салу үшін не істейміз және не
қажет?
-
Альбомдарынды ашып сурет салуға
дайындаңдар.
-
Қарындаштарыңды, қажетті
құралдарды дайындаңдар.
-
Салатын суретке назар
аударыңдар.
-
Бірінші қара қарындашпен
суретін саламыз
-
Салып болғанан кейін түрлі
түсті бояғышпен бояймыз.
|
Бағалау
критерийлері:
Шығармашылық жұмыста
идеяларын іске асыру мақсатында түрлі ақпарат көздерінің ең
тиімдісін зерделейді және
таңдайды.
дайын бүйымды өз
бетінше әрлеу жұмыстарын
жүргізеді;
жемістің
суреттерінің түрлерін
анықтайды
ҚБ: «Айналмалы
бекеттер» әдісін қолдану
арқылы әр шағын топты бекетте
орналастырып, арандататын сұрақты талқылауға және ойларын қағазға
немесе тақтаға жазуға 10 минут береміз. Уақыт аяқталғанда топ басқа
бекетке ауысып алдағы топтың жұмысын жалғастырады. Ауысу әр 10
минут сайын болып тұрады, әр топ барлық позицияларда болып шыққанға
және барлық топтардың ойларын ойлап шыққанға дейін жалғаса
береді.
|
|
Сабақтың
соңы:
Натюрморт жанры арқылы
жемістердің тқрлерін ажырата
білдік.
|
Кері
байланыс
«Жемістер » әдісі
қолданылады
Сабақтан алған
әсерлерін төмендегі түстер арқылы
көрсету:
Қызыл, жасыл, сары,
көк.
|
Пікір алмасу.
Сұрақ-жауап арқылы ой
қорытындылайды.
Сонымен, балалар, біздің сабақ
аяқталды.
біз бүгін не туралы
сөйлестік?
Бізді қоршаған ортада қандай
өсімдіктер мен жемістер бар
?
Жемістерді қалай күту
керек?
Балалар жемістер туралы
сабағымыз ұнады ма?
Балалар бүгін өте жақсы жұмыс
істедіңдер,сендерге
сабақ үшін
Рақмет!
|
Оқушылардың
жауаптарына пікір қалдыру
Оқушылар өз
ойларымен бөліседі. Жемістердің түстерін
ажыратады.
Натюрморттың суретін
салады.
|
Алма-
қызыл
Алмұрт-
жасыл
Банан-
сары
Апельсин- қызғылт
сары
|