«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
Сабақ жоспары
Модуль: КМ 3. Көкөніс дақылдарының тұқымдық өсімдіктерін себу, отырғызу және күту
Пән атауы: ОН 3.1. Көкөніс дақылдарының тұқымын себу және отырғызу технологиясы бойынша жұмыстарды орындау
Сабақтың тақырыбы: Жемісті көкөніс дақылдары: түрлері мен ерекшеліктері
Дайындаған педагог:Саматова С
«20» 01 2026ж
-
Жалпы мәліметтер
Курс _2 _ Оқу жылы 2025 Топ__2агр1__
Сабақ типі:
2.Мақсаты Жемісті көкөніс дақылдарының түрлерін, биологиялық және агротехникалық ерекшеліктерін меңгерту, олардың тағамдық және шаруашылықтағы маңызын түсіндіру арқылы білім алушылардың кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру
Міндеттері:
Жемісті көкөніс дақылдарының негізгі топтарын (алқа, асқабақ, бұршақ тұқымдасы) таныстыру;
Әр топқа жататын дақылдардың морфологиялық, биологиялық ерекшеліктерін түсіндіру; Жемістерінің құрылысын, пайдалану бағытын сипаттау
3.Сабақты жабдықтау:
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер:
1.Әбділдаев Қ.Қ. Көкөніс шаруашылығы. – Алматы: Қазақ университеті, 2019.
2.Нұрғалиев Ә.Н. Агрономия негіздері. – Алматы: Рауан, 2018.
3.Қайырбеков Т.М. Өсімдік шаруашылығы. – Нұр-Сұлтан: Фолиант, 2020.
4.Тәжібаев С.С. Жеміс-жидек және көкөніс дақылдары. – Алматы: Мектеп, 2017.
5.Сәрсенбаев Ж. Ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру технологиясы. – Алматы: Дәуір, 2021.
3.2Техникалық құралдар, материалдар:
Powerpoint презентация
Флипчарт,постер,маркер,суреттер,фигуралар,стикерлер,ноутбук
Kahoot -https://kahoot.it/solo?quizId=c4f13d11-425d-4a15-bdb6-f7e14d25715d&gameMode=na
4. Сабақтың барысы:
|
Cабақ барысы |
Уақыты |
Тапсырманың мазмұны |
Сабақ жоспарындағы іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
5мин |
Сәлемдесу түендеу сырт келбетіне мән беру Топқа бөлу Әдістері «Жеміс себеті» ойыны |
Сабақ мақсаты мен жоспарын айту
Әр студентке бір жемістің немесе көкөністің атауы жазылған карточка беріледі Оқытушы белгілі бір жемісті атайды. Сол атауы бар студенттер бір топқа жиналады |
Платонус,журнал,карточка |
||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру |
10мин |
Көкөніс дақылдарының жіктелуі: морфологиялық белгілері бойынша тақырыбы өтіледі «Quiz-әдісімен пысықтау сұрақтар»
1. Қызанақ тұқымын көшетке себудің ең қолайлы мерзімі? |
Тест сұрақтары жауап береді |
Quiz
|
||||||||||||||||
|
Білім алушыны жаңа материалды қабылдауға даярлау |
10мин |
«Тарсия» әдісі Ұзын, жасыл түсті, шырынды, түптен түйін шығаратын және жылтыр беті бар көкөніс. - Домат (бұл қызанақтың ғылыми түрі) Ащы немесе тәтті дәмі бар, жасыл, қызыл, сары түсті, биологиялық тұрғыдан көпжылдыққа жуық.- Қияр Сабақтары жіңішке, өркендері ұзын, жемісі ұзынша немесе дөңгелек, жылдық өсімдік. - Болгар бұрышы |
Қағаз қиындылардағы сұрақ-жауаптарды үйлестіре отырып фигура құру арқылы бүгінгі тақырыпты табады |
фигуралар |
||||||||||||||||
|
Жаңа білім мен тәсілдерді қалыптастыру |
20мин |
Жемісті көкөніс дақылдары: түрлері мен ерекшеліктері туралы таныстыру 1.Жемісті көкөністі дақылдарының ұғымы 2.Қазақстан жағдайында өсірілу ерекшеліктері 3.Жемісті көкніс дақылдарының жіктелуі: 1.Түрлері 2.Бтологиялық ерекшеліктері 3.Морфологиялық ерекшеліктері-презентация арқылы қысқаша түсінік беру. 1-топ: Алқа тұқымдасына жататын дақылдар 2-топ: Асқабақ тұқымасына жататын дақылдар 3-топ: Бұршақ тұқымдас көкөністер Әр топ өзіне берілген көкөністердің ерекшелігін саматикалық картаға толтырады
|
Әр топ өздеріне берілген көкніс туралы мәлімет жинап кестені толтырады |
Суреттер,саматикалық карта,ChatGpt |
||||||||||||||||
|
Жаңа материалды бекіту |
15мин |
Ситуациялық тапсырма
Жағдай: Сұрақтар: Бұрыштың өсуінің баяулау себебі неде болуы мүмкін? Қандай шаралар қолдану керек? Бұл дақылдардың қандай ортақ және айырмашылық белгілері бар? 2. Ситуациялық тапсырма
Жағдай: Сұрақтар: Бұл жағдайдың мүмкін себептері қандай? Қандай күтім шараларын өзгерту керек? Бұл дақылдың қандай ерекшеліктерін ескеру қажет? 3.Ситуациялық тапсырма
Жағдай: Сұрақтар: Бұған қандай агротехникалық қателіктер әсер еткен болуы мүмкін? Қандай шаралар қолдану арқылы өнім сапасын арттыруға болады? Қарбыздың биологиялық ерекшеліктері қандай?
|
Студенттердің логикалық ойлауын дамыту,Шынайы жағдайды талдау дағдысын қалыптастыру |
Флипчарт
|
||||||||||||||||
|
Кері байланыс Рефлексия Бағалау |
10мин |
Лепбук әдісі
Формативті бағалау |
Студенттер сабақ соңында әрбір шеңберге бүгінгі қатысты сабаққа өз ойларын жазады Критерий арқылы
|
Стикер
|
||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
5мин |
Өз аймағында өсіруге тиімді 2 дақылды анықтап,реферат жазу |
Үй тапсырмасын жазып алады |
дәптер |
|
«Қаралды» Сәулет және құрылыс цикл комиссия төрайымы ___________Ш.М.Саримова « » 2026 ж. |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері ______А.Сқақова « » 2026 ж. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
жемісті көкөніс дақылдары :түрлері мен ерекшіліктері
жемісті көкөніс дақылдары :түрлері мен ерекшіліктері
«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
Сабақ жоспары
Модуль: КМ 3. Көкөніс дақылдарының тұқымдық өсімдіктерін себу, отырғызу және күту
Пән атауы: ОН 3.1. Көкөніс дақылдарының тұқымын себу және отырғызу технологиясы бойынша жұмыстарды орындау
Сабақтың тақырыбы: Жемісті көкөніс дақылдары: түрлері мен ерекшеліктері
Дайындаған педагог:Саматова С
«20» 01 2026ж
-
Жалпы мәліметтер
Курс _2 _ Оқу жылы 2025 Топ__2агр1__
Сабақ типі:
2.Мақсаты Жемісті көкөніс дақылдарының түрлерін, биологиялық және агротехникалық ерекшеліктерін меңгерту, олардың тағамдық және шаруашылықтағы маңызын түсіндіру арқылы білім алушылардың кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру
Міндеттері:
Жемісті көкөніс дақылдарының негізгі топтарын (алқа, асқабақ, бұршақ тұқымдасы) таныстыру;
Әр топқа жататын дақылдардың морфологиялық, биологиялық ерекшеліктерін түсіндіру; Жемістерінің құрылысын, пайдалану бағытын сипаттау
3.Сабақты жабдықтау:
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер:
1.Әбділдаев Қ.Қ. Көкөніс шаруашылығы. – Алматы: Қазақ университеті, 2019.
2.Нұрғалиев Ә.Н. Агрономия негіздері. – Алматы: Рауан, 2018.
3.Қайырбеков Т.М. Өсімдік шаруашылығы. – Нұр-Сұлтан: Фолиант, 2020.
4.Тәжібаев С.С. Жеміс-жидек және көкөніс дақылдары. – Алматы: Мектеп, 2017.
5.Сәрсенбаев Ж. Ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру технологиясы. – Алматы: Дәуір, 2021.
3.2Техникалық құралдар, материалдар:
Powerpoint презентация
Флипчарт,постер,маркер,суреттер,фигуралар,стикерлер,ноутбук
Kahoot -https://kahoot.it/solo?quizId=c4f13d11-425d-4a15-bdb6-f7e14d25715d&gameMode=na
4. Сабақтың барысы:
|
Cабақ барысы |
Уақыты |
Тапсырманың мазмұны |
Сабақ жоспарындағы іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
5мин |
Сәлемдесу түендеу сырт келбетіне мән беру Топқа бөлу Әдістері «Жеміс себеті» ойыны |
Сабақ мақсаты мен жоспарын айту
Әр студентке бір жемістің немесе көкөністің атауы жазылған карточка беріледі Оқытушы белгілі бір жемісті атайды. Сол атауы бар студенттер бір топқа жиналады |
Платонус,журнал,карточка |
||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру |
10мин |
Көкөніс дақылдарының жіктелуі: морфологиялық белгілері бойынша тақырыбы өтіледі «Quiz-әдісімен пысықтау сұрақтар»
1. Қызанақ тұқымын көшетке себудің ең қолайлы мерзімі? |
Тест сұрақтары жауап береді |
Quiz
|
||||||||||||||||
|
Білім алушыны жаңа материалды қабылдауға даярлау |
10мин |
«Тарсия» әдісі Ұзын, жасыл түсті, шырынды, түптен түйін шығаратын және жылтыр беті бар көкөніс. - Домат (бұл қызанақтың ғылыми түрі) Ащы немесе тәтті дәмі бар, жасыл, қызыл, сары түсті, биологиялық тұрғыдан көпжылдыққа жуық.- Қияр Сабақтары жіңішке, өркендері ұзын, жемісі ұзынша немесе дөңгелек, жылдық өсімдік. - Болгар бұрышы |
Қағаз қиындылардағы сұрақ-жауаптарды үйлестіре отырып фигура құру арқылы бүгінгі тақырыпты табады |
фигуралар |
||||||||||||||||
|
Жаңа білім мен тәсілдерді қалыптастыру |
20мин |
Жемісті көкөніс дақылдары: түрлері мен ерекшеліктері туралы таныстыру 1.Жемісті көкөністі дақылдарының ұғымы 2.Қазақстан жағдайында өсірілу ерекшеліктері 3.Жемісті көкніс дақылдарының жіктелуі: 1.Түрлері 2.Бтологиялық ерекшеліктері 3.Морфологиялық ерекшеліктері-презентация арқылы қысқаша түсінік беру. 1-топ: Алқа тұқымдасына жататын дақылдар 2-топ: Асқабақ тұқымасына жататын дақылдар 3-топ: Бұршақ тұқымдас көкөністер Әр топ өзіне берілген көкөністердің ерекшелігін саматикалық картаға толтырады
|
Әр топ өздеріне берілген көкніс туралы мәлімет жинап кестені толтырады |
Суреттер,саматикалық карта,ChatGpt |
||||||||||||||||
|
Жаңа материалды бекіту |
15мин |
Ситуациялық тапсырма
Жағдай: Сұрақтар: Бұрыштың өсуінің баяулау себебі неде болуы мүмкін? Қандай шаралар қолдану керек? Бұл дақылдардың қандай ортақ және айырмашылық белгілері бар? 2. Ситуациялық тапсырма
Жағдай: Сұрақтар: Бұл жағдайдың мүмкін себептері қандай? Қандай күтім шараларын өзгерту керек? Бұл дақылдың қандай ерекшеліктерін ескеру қажет? 3.Ситуациялық тапсырма
Жағдай: Сұрақтар: Бұған қандай агротехникалық қателіктер әсер еткен болуы мүмкін? Қандай шаралар қолдану арқылы өнім сапасын арттыруға болады? Қарбыздың биологиялық ерекшеліктері қандай?
|
Студенттердің логикалық ойлауын дамыту,Шынайы жағдайды талдау дағдысын қалыптастыру |
Флипчарт
|
||||||||||||||||
|
Кері байланыс Рефлексия Бағалау |
10мин |
Лепбук әдісі
Формативті бағалау |
Студенттер сабақ соңында әрбір шеңберге бүгінгі қатысты сабаққа өз ойларын жазады Критерий арқылы
|
Стикер
|
||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
5мин |
Өз аймағында өсіруге тиімді 2 дақылды анықтап,реферат жазу |
Үй тапсырмасын жазып алады |
дәптер |
|
«Қаралды» Сәулет және құрылыс цикл комиссия төрайымы ___________Ш.М.Саримова « » 2026 ж. |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері ______А.Сқақова « » 2026 ж. |
шағым қалдыра аласыз


















