Тексерілді_____________________
|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Әуезов атындағы мектеп |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
6.1.Адам. Жер.Ғалам |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Асем Калкаева |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жер бетін бейнелеу тәсілдері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.5.1 географиялық карталар мен шартты белгілерді жіктеу 6.2.5.2 шартты белгілерді пайдаланып, географиялық карталарды оқу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар географиялық карталар мен шартты белгілерді жіктейді, шартты белгілерді дұрыс пайдалана отырып картаны оқиды және ондағы ақпаратты түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Апта дәйексөзі |
«Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас» |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 2 мин 3 мин
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару
"Мемлекеттерді анықта" тренингі Мақсаты: Оқушылар мемлекеттердің сыртқы пішіні бойынша анықтайды
Үй тапсырмасы «Ақиқат немесе жалған» әдісі Оқушылар «Ақиқат немесе жалған» әдісі арқылы өткен сабақ тақырыбына байланысты ақпараттарды жіктейді
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар «Мемлекеттерді анықта» тренингі арқылы елдерді анықтайды Оқушылар «Ақиқат немесе жалған» әдісі арқылы өткен сабақ бойынша ақпараттарды жіктейді |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
|
https://wordwall.net/resource/98460210
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
1 мин
2 мин
7 мин
2 мин
9 мин
10 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. Тәуелсіздік және отаншылдық «Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас» дәйексөзіне мысалдар келтіріде
Жаңа сабақ «Суреттер сөйлейді» әдісі Оқушылар «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды
Мағынаны тану «Тыңда және талда» әдісі Бейнеролик: Жердің құрылысы Оқушылар бейнеролик арқылы карталарды маңыздылығын атайды
№1.Тапсырма «Топтастыру» әдісі (ЖЖ) Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар «Топтастыру» әдісі арқылы географиялық карталарды топтарын жазады
ҚЫЗЫҚ ЕКЕН Оқушыларға Меркатор проекциясы бойынша ақпарат беріледі
№2.Тапсырма «Шартты белгімен жұмыс» әдісі (ЖЖ) Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар «Шартты белгілермен жұмыс» әдісі арқылы оның мағынасын анықтайды Менің ауылымда үлкен [__________] бар, онда балалар білім алады.Таудың етегінен мөлдір [__________] ағып жатыр, ол ауыл тұрғындарын сумен қамтамасыз етеді. Жолдың бойында биік [__________] тұр, ол жарық береді. Ауыл маңында кең [__________] орналасқан, онда шөп шабылады.Қала сыртында үлкен [__________] жұмыс істеп тұр, ол электр қуатын өндіреді. Мен демалыс күндері [__________] бойымен серуендегенді ұнатамын. Ауылдың жанында терең [__________] бар, онда балық аулауға болады. Жолдың үстінен өтетін [__________] арқылы көліктер өтеді. Атам маған [__________] көрсетіп, оның тарихи маңызын түсіндірді. Бақшада бір [__________] өсіп тұр, ол өте биік және жуан.
№3. Тапсырма «Салыстыру» әдісі (ЖТ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар салыстыру әдісі арқылы карталарды салыстырады
Екі картадан қандай ақпарат аламыз? Карталардың қандай айырмашылығы бар? |
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «Сөздер сыры» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын табуға мүмкіндік беріледі.
Оқушылар «Тыңда және талда» әдісі арқылы географиялық карта бойынша ақпараттарды алады
Оқушылар «Топтастыру» әдісі арқылы географиялық картаны топтастырады
Оқушыларға меркатор проекциясы танысады
Оқушылар «Шартты белгілермен жұмыс» әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Оқушылар «салыстыру» әдісі карталардан алуға болатын информацияларды анықтайды; |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «БББ» әдісі – арқылы сабақты қорытындылайды Үйге тапсырма Тақырыпты оқу
|
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жер бетін бейнелеу тәсілдері
Жер бетін бейнелеу тәсілдері
Тексерілді_____________________
|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Әуезов атындағы мектеп |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
6.1.Адам. Жер.Ғалам |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Асем Калкаева |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жер бетін бейнелеу тәсілдері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.5.1 географиялық карталар мен шартты белгілерді жіктеу 6.2.5.2 шартты белгілерді пайдаланып, географиялық карталарды оқу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар географиялық карталар мен шартты белгілерді жіктейді, шартты белгілерді дұрыс пайдалана отырып картаны оқиды және ондағы ақпаратты түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
|||||||||||||||||||||||||
|
Апта дәйексөзі |
«Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас» |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 2 мин 3 мин
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару
"Мемлекеттерді анықта" тренингі Мақсаты: Оқушылар мемлекеттердің сыртқы пішіні бойынша анықтайды
Үй тапсырмасы «Ақиқат немесе жалған» әдісі Оқушылар «Ақиқат немесе жалған» әдісі арқылы өткен сабақ тақырыбына байланысты ақпараттарды жіктейді
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар «Мемлекеттерді анықта» тренингі арқылы елдерді анықтайды Оқушылар «Ақиқат немесе жалған» әдісі арқылы өткен сабақ бойынша ақпараттарды жіктейді |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
|
https://wordwall.net/resource/98460210
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
1 мин
2 мин
7 мин
2 мин
9 мин
10 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. Тәуелсіздік және отаншылдық «Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас» дәйексөзіне мысалдар келтіріде
Жаңа сабақ «Суреттер сөйлейді» әдісі Оқушылар «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды
Мағынаны тану «Тыңда және талда» әдісі Бейнеролик: Жердің құрылысы Оқушылар бейнеролик арқылы карталарды маңыздылығын атайды
№1.Тапсырма «Топтастыру» әдісі (ЖЖ) Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар «Топтастыру» әдісі арқылы географиялық карталарды топтарын жазады
ҚЫЗЫҚ ЕКЕН Оқушыларға Меркатор проекциясы бойынша ақпарат беріледі
№2.Тапсырма «Шартты белгімен жұмыс» әдісі (ЖЖ) Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар «Шартты белгілермен жұмыс» әдісі арқылы оның мағынасын анықтайды Менің ауылымда үлкен [__________] бар, онда балалар білім алады.Таудың етегінен мөлдір [__________] ағып жатыр, ол ауыл тұрғындарын сумен қамтамасыз етеді. Жолдың бойында биік [__________] тұр, ол жарық береді. Ауыл маңында кең [__________] орналасқан, онда шөп шабылады.Қала сыртында үлкен [__________] жұмыс істеп тұр, ол электр қуатын өндіреді. Мен демалыс күндері [__________] бойымен серуендегенді ұнатамын. Ауылдың жанында терең [__________] бар, онда балық аулауға болады. Жолдың үстінен өтетін [__________] арқылы көліктер өтеді. Атам маған [__________] көрсетіп, оның тарихи маңызын түсіндірді. Бақшада бір [__________] өсіп тұр, ол өте биік және жуан.
№3. Тапсырма «Салыстыру» әдісі (ЖТ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар салыстыру әдісі арқылы карталарды салыстырады
Екі картадан қандай ақпарат аламыз? Карталардың қандай айырмашылығы бар? |
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «Сөздер сыры» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын табуға мүмкіндік беріледі.
Оқушылар «Тыңда және талда» әдісі арқылы географиялық карта бойынша ақпараттарды алады
Оқушылар «Топтастыру» әдісі арқылы географиялық картаны топтастырады
Оқушыларға меркатор проекциясы танысады
Оқушылар «Шартты белгілермен жұмыс» әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Оқушылар «салыстыру» әдісі карталардан алуға болатын информацияларды анықтайды; |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «БББ» әдісі – арқылы сабақты қорытындылайды Үйге тапсырма Тақырыпты оқу
|
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















