|
Бөлім: |
||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Насырова Қ.Е |
|
|
Күн: |
Сыныбы : 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Жер бетіндегі тіршіліктің қалыптасу кезеңдері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
|
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
тіршіліктің даму кезеңдерін атай алады; кезеңдерді ерекшеліктеріне қарай сипаттай алады; кезеңдерге мысал келтіре алады; кезеңдердегі сәттілік пен сәтсіздіктерге талдау жасай отырып, қорытындылай алады. |
|
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Жағымды психологиялық ахуал орнату |
|
|
|
|
5 мин 2 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Лездемелік сұрақтар» арқылы сұрайды
2-тапсырма «Суретті сөйлет» тәсілі арқылы өткен білімдерін еске түсіреді. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу. |
1-тапсырма «Лездемелік сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. 1. Эволюциялық дәлелдемелерді неше топқа бөлеміз? 2 Палеонтология нені зерттейді 3. Рудименттер дегеніміз не? 4. Атавизмдер дегеніміз не? 5. Эмбриологиялық дәлелдемеге анықтама бер 6. Ең көне құс 7. Гомологиялық мүше дегеніміз не,мысал келтір 8. Аналогиялық мүше дегеніміз не
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады.Бейнематериал. Түрткі сұрақтар: Жерде тіршілік қалай пайда болған (оқушы ойын тыңдау) |
Бағалау критерийі Эволюциялық дәлелдемелерді атауларын біледі Эволюциялық дәлелдемелердің суреттеріне қарап ажырата алады (кемінде екеуін) Эволюциялық дәлелдемелерге кем дегенде екеуіне талдау жасайды Өз пікіріне дәлел айтады |
Өзін- өзі бағалау парағы «Смартфон» |
|
|
ІІІ Білімді толықтыру |
|
|
Окулык |
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
ІV Топтық жұмыс. «Зерттейік,зерделейік» әдісі Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1-топ. «Жерде тіршіліктің пайда болуы туралы көзқарастар мен теорияларға сипаттама» 2-топ «Виталистік, Панспермия теориялар мен тәжірибелерге сипаттама» 3-топ «А.И.Опариннің гипотезаларына сипаттама» . Оқулықтағы ақпаратты топта талдап, қорғауға нұсқау береді. |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды.
Дескриптор: Топтар оқулықтағы берілген суреттермен пен ақпаратты топта талдап, анықтайды ,химиялық приборлармен тәжірибелердің сұлбасын көрсетеді
|
ҚБ: Екі жұлдыз.бір тілек Мұғалім тарапынан: Жарайсыздар. Тамаша. |
А4 парағы Маркер флипчарт суреттер ,кестелер,приборлар прибор-лар, халат, марля, прибор-лар, халат |
|
10 |
Сабақты бекіту тапсырмалары
Мұғалім оқушыларға тақырыпты бекітуге арналған тапсырма береді. Тапсырманың дұрыс орындалуына бақылау жасайды, бағыт бағдар береді. Қажет кезінде қолдау қөрсетеді. Тапсырманың дұрыс орындалуына бақылау жасайды, бағыт бағдар береді. Қажет кезінде қолдау қөрсетеді. Саралау тапсырмасы: |
С« Принтер әдісі» сұрақтарға жауап беру Дескриптор: -тіршіліктің пайда болуы жөніндегі көзқарастардың қай ғалымдікі екенін анықтайды Жұптық тапсырма Функционалдық тапсырма.
Тіршіліктің пайда болуы жайында, негізінен, бір-біріне қарама-қарсы екі көзқарас қалыптасқан. Оның біріншісі - тіршілік өлі табиғаттан пайда болған деген абиогенездік теорияға келіп тіреледі. Екінші көзқарас - биогенездік теория. Бұл көзқарас бойынша тіршіліктің өздігінен пайда болуы мүмкін емес. Тіршіліктің пайда болуы жайындағы бұл екі көзқарас арасындағы өзара келіспеушілік пікір осы күнге дейін жалғасып келеді.
1______________________ 2._____________________ Дескриптор:Тіршіліктің өздігінен пайда болмайтынын тәжірибе мысалында түсіндіреді Жеке тапсырма.3-тапсырма https://wordwall.net/resource/68649233 Дескриптор: Тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін түсіндіреді. Тіршілік кезеңдерін сипаттамасымен сәйкестендіреді . Терминдермен жұмыс. Абиогенез. Биогенез Коацерват Д:Терминдердің анықтамасын түсіндіреді |
ҚБ: Тамаша. ҚБ Мадақтау |
Смарт тақта 2-косымша Тапсырма жазылған парақтар Смартфондары. Сілтеме ватсап чаты арқылы жіберіледі.Тақта арқылы тексеріледі |
|
Сабақ тың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Киіз үй» арқылы кері байланыс |
Қатысушылар «Киіз үй» арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: Өзін-өзі бағалауы+ мұғалім бағалауы |
Өзін- өзі бағалау парағы «Смартфон» |
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 88 оку |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жер бетінде тіршіліктің пайда болуы
Жер бетінде тіршіліктің пайда болуы
|
Бөлім: |
||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Насырова Қ.Е |
|
|
Күн: |
Сыныбы : 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Жер бетіндегі тіршіліктің қалыптасу кезеңдері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
|
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
тіршіліктің даму кезеңдерін атай алады; кезеңдерді ерекшеліктеріне қарай сипаттай алады; кезеңдерге мысал келтіре алады; кезеңдердегі сәттілік пен сәтсіздіктерге талдау жасай отырып, қорытындылай алады. |
|
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Жағымды психологиялық ахуал орнату |
|
|
|
|
5 мин 2 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Лездемелік сұрақтар» арқылы сұрайды
2-тапсырма «Суретті сөйлет» тәсілі арқылы өткен білімдерін еске түсіреді. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу. |
1-тапсырма «Лездемелік сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. 1. Эволюциялық дәлелдемелерді неше топқа бөлеміз? 2 Палеонтология нені зерттейді 3. Рудименттер дегеніміз не? 4. Атавизмдер дегеніміз не? 5. Эмбриологиялық дәлелдемеге анықтама бер 6. Ең көне құс 7. Гомологиялық мүше дегеніміз не,мысал келтір 8. Аналогиялық мүше дегеніміз не
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашады.Бейнематериал. Түрткі сұрақтар: Жерде тіршілік қалай пайда болған (оқушы ойын тыңдау) |
Бағалау критерийі Эволюциялық дәлелдемелерді атауларын біледі Эволюциялық дәлелдемелердің суреттеріне қарап ажырата алады (кемінде екеуін) Эволюциялық дәлелдемелерге кем дегенде екеуіне талдау жасайды Өз пікіріне дәлел айтады |
Өзін- өзі бағалау парағы «Смартфон» |
|
|
ІІІ Білімді толықтыру |
|
|
Окулык |
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
ІV Топтық жұмыс. «Зерттейік,зерделейік» әдісі Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1-топ. «Жерде тіршіліктің пайда болуы туралы көзқарастар мен теорияларға сипаттама» 2-топ «Виталистік, Панспермия теориялар мен тәжірибелерге сипаттама» 3-топ «А.И.Опариннің гипотезаларына сипаттама» . Оқулықтағы ақпаратты топта талдап, қорғауға нұсқау береді. |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды.
Дескриптор: Топтар оқулықтағы берілген суреттермен пен ақпаратты топта талдап, анықтайды ,химиялық приборлармен тәжірибелердің сұлбасын көрсетеді
|
ҚБ: Екі жұлдыз.бір тілек Мұғалім тарапынан: Жарайсыздар. Тамаша. |
А4 парағы Маркер флипчарт суреттер ,кестелер,приборлар прибор-лар, халат, марля, прибор-лар, халат |
|
10 |
Сабақты бекіту тапсырмалары
Мұғалім оқушыларға тақырыпты бекітуге арналған тапсырма береді. Тапсырманың дұрыс орындалуына бақылау жасайды, бағыт бағдар береді. Қажет кезінде қолдау қөрсетеді. Тапсырманың дұрыс орындалуына бақылау жасайды, бағыт бағдар береді. Қажет кезінде қолдау қөрсетеді. Саралау тапсырмасы: |
С« Принтер әдісі» сұрақтарға жауап беру Дескриптор: -тіршіліктің пайда болуы жөніндегі көзқарастардың қай ғалымдікі екенін анықтайды Жұптық тапсырма Функционалдық тапсырма.
Тіршіліктің пайда болуы жайында, негізінен, бір-біріне қарама-қарсы екі көзқарас қалыптасқан. Оның біріншісі - тіршілік өлі табиғаттан пайда болған деген абиогенездік теорияға келіп тіреледі. Екінші көзқарас - биогенездік теория. Бұл көзқарас бойынша тіршіліктің өздігінен пайда болуы мүмкін емес. Тіршіліктің пайда болуы жайындағы бұл екі көзқарас арасындағы өзара келіспеушілік пікір осы күнге дейін жалғасып келеді.
1______________________ 2._____________________ Дескриптор:Тіршіліктің өздігінен пайда болмайтынын тәжірибе мысалында түсіндіреді Жеке тапсырма.3-тапсырма https://wordwall.net/resource/68649233 Дескриптор: Тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін түсіндіреді. Тіршілік кезеңдерін сипаттамасымен сәйкестендіреді . Терминдермен жұмыс. Абиогенез. Биогенез Коацерват Д:Терминдердің анықтамасын түсіндіреді |
ҚБ: Тамаша. ҚБ Мадақтау |
Смарт тақта 2-косымша Тапсырма жазылған парақтар Смартфондары. Сілтеме ватсап чаты арқылы жіберіледі.Тақта арқылы тексеріледі |
|
Сабақ тың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Киіз үй» арқылы кері байланыс |
Қатысушылар «Киіз үй» арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: Өзін-өзі бағалауы+ мұғалім бағалауы |
Өзін- өзі бағалау парағы «Смартфон» |
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § 88 оку |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз















