Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ:Қазақ тілі |
«Болашақ» ЖОМ Мұғалімнің аты жөні: Урбаева Эльмира. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандары: Қатыспағаны: 9 бөлім:Аспан әлемінің құпиялары. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 Күні: 04.04.18 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тақырыбы: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Жер-ғаламшар. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты. |
5.ТА4 тірек сөздермен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. 5.ӘТН5 төл сөз,төлеу сөз,автор сөздерінің жасалу жолдарын, қызметін білу,төл сөзді төлеу сөзге айналдыру. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды.. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Төл сөз, төлеу сөз, автор сөздерінің жасалу жолдарын,қызметін біледі.. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Төл сөзді төлеу сөзге айналдырады.. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. Төл сөз,төлеу сөз, автор сөздерінің жасалу жоларын,қызметін білу. Төл сөзді төлеу сөзге айналдыру. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Түсіну, қолдану, анықтау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, биология. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ашықтық. Оқу үдерісінің ашықтығы мен мөлдірлігі. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Ерте дүниедегі халық астраномиясы. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтажоспарланғантапсырматүрлері. |
Ресурстар |
Жоспарланғанжаттығулар уларменқатарескертпелердіжазыңыз) |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 5мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Қима қағаздар арқылы оқушыларды ғаламшарлардың түрлерімен топқа бөлу.Ғаламшарлар туралы суреттер көрсетемін.Сол суреттер арқылы ғаламшарлар туралы білгенін айтады. Жаңа тақырыпқа болжау жасайды. 1Топ (жер), 2Топ (аспан),
«Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы үй жұмысын сұрау. 1.Сағат болмаған шақта адамдардың уақытты қалай белгілегені туралы ойланып көрдіңдер ме ? 2. Қандай сағат түрлерін білесіңдер.Сағаттың жыл санауға қатысы бар ма?
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 10 мин 7 мин 13мин |
Жазылым барысындағы 1-тапсырма ТЖ. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы екі топқа бірдей тұтас мәтін беріп,осы мәтіннен Тірек сөзді,зат есімді, сан есімді төмендегі кестеге түсіру.
Ғарыштағы жаңа өмір қашан басталады? Бүгінгі таңда Жер бетінде 7миллиардқа жуық адам өмір сүріп жатыр, мұндай қарқынмен өсе беретін болса,адамзат жерге сыймайтыны хақ.Сондықтан дамыған елдер бірлесіп,қаржыны бір қазанға құйып,ғарыш кеңістігінен өмір сүруге жарамды қоныс іздестіруде.Жақында Америкалық ғарыш орталығы жер планетасына өте ұқсайтын жаңа планетаны тауып, онда су бар екендігін анықтады. Ғалымдар бұл планетада адамзаттың өмір сүруіне мүмкіндік бар деп жорамалдауда. Өмір сүруге ыңғайлы планеталар табылған,бірақ оларға адамзат аяғы әлі жете алмай жатыр.
Дескриптор: -Мәтіндегі тірек сөздерді кестеге түсіреді. -Зат есіммен, сан есімді табады. ҚБ:«өзін-өзі»бағалау Жер-Күнжүйесінің үшінші ғаламшары. Жер өз өсінде дөңгеленіп қозғалады әрі күнді айналады. Жердің осы орбитадан ауытқып кетпеуін қамтамасыз ететін нәрсе- Күн мен Жердің арасындағы тартылыс күші. Жердің Күннен қашықтығы шамамен 149 600 000 шақырым. Бұл тіршілік үшін ең қолайлы қашықтық. Күнді 365күн 6сағатта бір рет айналып шығады.
Жерде тіршілікке қолайлы жағдайды туғызатын атмосфера. Атмосфера шар тәрізді, әрі биіктігі 1500км ге дейін жететін жер шарын қоршаған, негізінен газ бен будан тұратын қабық. Атмосферадағы озон қабатының қызмет өте маңызды. Ол жерді Күннен келетін зиянды сәулелерден қорғап тұрады. Сонымен Жер-Күн жүйесіндегі тіршілікке қолайлы жалғыз ғаламшар.
Дескриптор: -Мәтін мазмұнын толық түсінеді. -Дүрыс Бұрыс кестесін қателеспей толтырады. ҚБ. «Өзін-өзі» бағалау Жазылым барысындағы 3-тапсырма ТЖ. «Ойлан, жұптас, ізден»әдісі арқылы. Көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қойып, көшіріп жазыңдар. Қажетті сөздер:тіршілік,жақын,су,ұзақ, қатты,қайнап.
Егер Жер мен Күннің арасындағы қашықтық қазіргі орнынан ... болғанда,ғаламшарымыз ... суып, атмосферадағы ... айналымы бұзылып, жерде мұз дәуірі орнайтын еді. Ал Жер мен Күннің арасындағы қашықтық қазіргі орнынан ... болғанда,онда ғаламшарымыз ... Атмосферадағы су айналымы бұзылып, жерде... болмас еді. Дескриптор Тиісті сөздерді орналастырады. Жазу барысында қате жібермеуге тырысады. ҚБ: «Бірін-бірі» бағалау
Жазылым тапсырмасы. Сын есімдерді құрамына қарай топтап жазыңдар. Қара торы,биік, жылы,түссіз,жарық,дөңгелек,ойлы-қырлы,бұлтты,жіңішке,жүйелі,қысқа,бойлы,кең,салмақты,суық,күрделі,сары ала.
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин Кері байланыс |
«
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: |
Ғаламшар туралы қосымша материал жинап келу.
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымшаақпарат |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау–Cіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз. Барлық оқушылар: Жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды. Оқушылардың көбісі: Мәтіннен зат есім, сын есімдерді табады. Кейбір оқушылар: Мәтіннің негізгі ойын білдіретін сөздерді тауып кластер түзеді |
Бағалау – сіз оқушылардың материалдарды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Дескриптор негізінде өзін-өзі бағалау, «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі
|
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтарменбайланыс (тәрбиеэлементі). Пән аралық байланыс: 5сынып қазақ тілі оқулығы. жаратылыстану. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайыма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал Қандай болды? Мен жоспарлаған Саралау шаралары Тиімді болды ма? Мен берілген Уақыт ішінде Үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес Келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Оқу мақсаттары шынайы қол жетімді болды. Барлық оқушылар мақсатына жетті. Мақсатына жетпеген оқушыларға тыңдалым аз болды. Сыныпта саралау дұрыс жүргізілді. Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаланылды. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ, себебі:жоспарға сәйкес жүргізілді. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:Сабақты талдау дұрыс өтілді. 2:Оқылым мен түсіндіру. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:Сабақтың мазмұнын тыңдау мен ажырату. 2:Оқушылардың ұйымшылдығы. Топтық жұмысты жандандыру. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды Жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жер ғаламшар
Жер ғаламшар
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ:Қазақ тілі |
«Болашақ» ЖОМ Мұғалімнің аты жөні: Урбаева Эльмира. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандары: Қатыспағаны: 9 бөлім:Аспан әлемінің құпиялары. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 Күні: 04.04.18 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тақырыбы: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Жер-ғаламшар. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты. |
5.ТА4 тірек сөздермен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. 5.ӘТН5 төл сөз,төлеу сөз,автор сөздерінің жасалу жолдарын, қызметін білу,төл сөзді төлеу сөзге айналдыру. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды.. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Төл сөз, төлеу сөз, автор сөздерінің жасалу жолдарын,қызметін біледі.. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Төл сөзді төлеу сөзге айналдырады.. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. Төл сөз,төлеу сөз, автор сөздерінің жасалу жоларын,қызметін білу. Төл сөзді төлеу сөзге айналдыру. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау деңгейі |
Түсіну, қолдану, анықтау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, биология. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ашықтық. Оқу үдерісінің ашықтығы мен мөлдірлігі. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Ерте дүниедегі халық астраномиясы. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтажоспарланғантапсырматүрлері. |
Ресурстар |
Жоспарланғанжаттығулар уларменқатарескертпелердіжазыңыз) |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 5мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Қима қағаздар арқылы оқушыларды ғаламшарлардың түрлерімен топқа бөлу.Ғаламшарлар туралы суреттер көрсетемін.Сол суреттер арқылы ғаламшарлар туралы білгенін айтады. Жаңа тақырыпқа болжау жасайды. 1Топ (жер), 2Топ (аспан),
«Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы үй жұмысын сұрау. 1.Сағат болмаған шақта адамдардың уақытты қалай белгілегені туралы ойланып көрдіңдер ме ? 2. Қандай сағат түрлерін білесіңдер.Сағаттың жыл санауға қатысы бар ма?
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 10 мин 7 мин 13мин |
Жазылым барысындағы 1-тапсырма ТЖ. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы екі топқа бірдей тұтас мәтін беріп,осы мәтіннен Тірек сөзді,зат есімді, сан есімді төмендегі кестеге түсіру.
Ғарыштағы жаңа өмір қашан басталады? Бүгінгі таңда Жер бетінде 7миллиардқа жуық адам өмір сүріп жатыр, мұндай қарқынмен өсе беретін болса,адамзат жерге сыймайтыны хақ.Сондықтан дамыған елдер бірлесіп,қаржыны бір қазанға құйып,ғарыш кеңістігінен өмір сүруге жарамды қоныс іздестіруде.Жақында Америкалық ғарыш орталығы жер планетасына өте ұқсайтын жаңа планетаны тауып, онда су бар екендігін анықтады. Ғалымдар бұл планетада адамзаттың өмір сүруіне мүмкіндік бар деп жорамалдауда. Өмір сүруге ыңғайлы планеталар табылған,бірақ оларға адамзат аяғы әлі жете алмай жатыр.
Дескриптор: -Мәтіндегі тірек сөздерді кестеге түсіреді. -Зат есіммен, сан есімді табады. ҚБ:«өзін-өзі»бағалау Жер-Күнжүйесінің үшінші ғаламшары. Жер өз өсінде дөңгеленіп қозғалады әрі күнді айналады. Жердің осы орбитадан ауытқып кетпеуін қамтамасыз ететін нәрсе- Күн мен Жердің арасындағы тартылыс күші. Жердің Күннен қашықтығы шамамен 149 600 000 шақырым. Бұл тіршілік үшін ең қолайлы қашықтық. Күнді 365күн 6сағатта бір рет айналып шығады.
Жерде тіршілікке қолайлы жағдайды туғызатын атмосфера. Атмосфера шар тәрізді, әрі биіктігі 1500км ге дейін жететін жер шарын қоршаған, негізінен газ бен будан тұратын қабық. Атмосферадағы озон қабатының қызмет өте маңызды. Ол жерді Күннен келетін зиянды сәулелерден қорғап тұрады. Сонымен Жер-Күн жүйесіндегі тіршілікке қолайлы жалғыз ғаламшар.
Дескриптор: -Мәтін мазмұнын толық түсінеді. -Дүрыс Бұрыс кестесін қателеспей толтырады. ҚБ. «Өзін-өзі» бағалау Жазылым барысындағы 3-тапсырма ТЖ. «Ойлан, жұптас, ізден»әдісі арқылы. Көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қойып, көшіріп жазыңдар. Қажетті сөздер:тіршілік,жақын,су,ұзақ, қатты,қайнап.
Егер Жер мен Күннің арасындағы қашықтық қазіргі орнынан ... болғанда,ғаламшарымыз ... суып, атмосферадағы ... айналымы бұзылып, жерде мұз дәуірі орнайтын еді. Ал Жер мен Күннің арасындағы қашықтық қазіргі орнынан ... болғанда,онда ғаламшарымыз ... Атмосферадағы су айналымы бұзылып, жерде... болмас еді. Дескриптор Тиісті сөздерді орналастырады. Жазу барысында қате жібермеуге тырысады. ҚБ: «Бірін-бірі» бағалау
Жазылым тапсырмасы. Сын есімдерді құрамына қарай топтап жазыңдар. Қара торы,биік, жылы,түссіз,жарық,дөңгелек,ойлы-қырлы,бұлтты,жіңішке,жүйелі,қысқа,бойлы,кең,салмақты,суық,күрделі,сары ала.
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин Кері байланыс |
«
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма: |
Ғаламшар туралы қосымша материал жинап келу.
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымшаақпарат |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау–Cіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз. Барлық оқушылар: Жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды. Оқушылардың көбісі: Мәтіннен зат есім, сын есімдерді табады. Кейбір оқушылар: Мәтіннің негізгі ойын білдіретін сөздерді тауып кластер түзеді |
Бағалау – сіз оқушылардың материалдарды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Дескриптор негізінде өзін-өзі бағалау, «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі
|
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтарменбайланыс (тәрбиеэлементі). Пән аралық байланыс: 5сынып қазақ тілі оқулығы. жаратылыстану. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайыма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал Қандай болды? Мен жоспарлаған Саралау шаралары Тиімді болды ма? Мен берілген Уақыт ішінде Үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес Келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Оқу мақсаттары шынайы қол жетімді болды. Барлық оқушылар мақсатына жетті. Мақсатына жетпеген оқушыларға тыңдалым аз болды. Сыныпта саралау дұрыс жүргізілді. Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаланылды. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ, себебі:жоспарға сәйкес жүргізілді. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:Сабақты талдау дұрыс өтілді. 2:Оқылым мен түсіндіру. Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:Сабақтың мазмұнын тыңдау мен ажырату. 2:Оқушылардың ұйымшылдығы. Топтық жұмысты жандандыру. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды Жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






















