|
Білім беру ұйымының атауы |
№19 жоббм |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану Атамұра |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Жер және ғарыш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Едилбекова Б |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
26.01.2024 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№20 сабақ. Ай-Жердің табиғи серігі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.4.1.2 - Жердің табиғи серігін анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Айды неліктен Жердің табиғи серігі деп атайтынын біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Талап: Қоршаған орта тазалығын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасын тексеру. Күн жүйесіндегі ғаламшарлар туралы айт
Жаңа тақырып 1-тапсырма Бейнематериал көрсету. Серік сөзін қалай түсінесіңдер? Адамдар пойызбен,кемемен қалай саяхат жасаған? Үнемі бірге сапар шегетін адамдар қалай аталады? (Жолсерік) Серік дегеніміздің не екенін талқылау. Айдың ғарыштан түсірілген суреттерін көрсете отырып, Айды Жердің серігі ретінде сипаттау. 2-тапсырма Ай туралы өзің білетін мәліметтерді айт Сен білесің бе? Қосымша мәлімет Ай-Жер ғаламшарының табиғи серігі.Бұл бізге ең жақын ғарыш денесі.Ол Жерді айналып қозғалады.Жермен бірге Күнді айналып қозғалады.Жерден Айға дейінгі орташа арақашықтық -384400км.Айдың массасы біздің ғаламшарымыздың массасынан шамамен 81 есе аз.Жай көзбен қарағанда Ай бетінен дақтарды көруге болады.Қара қоңыр дақтар теңіздер деп аталады.Бұл ойыстарда су болмайды.Олар аспан денесімен соқтығысып,пайда болғаннан кейін жанартау лавасымен толған деп болжам жасаған. Сергіту сәті
3-тапсырма Топтық жұмыс «Ойлан –топтас-талқыла» 1-топ: Жер серігі.Сызбадағы Жер мен Айды анықтап,атауларын жаз.Боя. 2-топ: «Зертте» Балалар сіздер топ болып зерттеу жұмысын жүргізесіздер.Яғни Ай қалай айналатындығына көздеріңізді жеткізесіздер.Ол үшін бізге су ішетін түтікшелер,ермексаз қажет.Ермексаздан Ай мен Жердің моделін жасаңдар.Жұмыс барысында мөлшеріне,пішініне,түсіне мән беріңіздер.Жер моделін түтікшелер қиылысатын немесе біріктірілетін ,ал Ай моделін қарама-қарсы ұшына бекітіңдер.Жер моделін айналдырып көріңдер. -Не байқадыңыздар? -Яғни, Айдың белгілі бір қашықтықта тұрып Жерді айналатындығын түсінеді. Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ -Айдан басқа аспан әлемінде түнгі мезгілде тағы нелерді байқауға болады? -Олай болса қандай жұлдыздарды білесіңдер? -Жетіқарақшы. -Олай болса сол жетіқарақшы жұлдызы бізге бірнеше сұрақтар беріпті. 1 Жердің көрінісі қандай? 2 Жер мен Айды салыстыр.Қайсысы үлкен? 3 Айды қай кезде көре аламыз? 4 Ай үнемі Жердің маңында бола ма? 5 Айды Жердің серігі деп айтуға бола ма? Неге? 6 Ай қалай қозғалады? 7 Айда ауа бола ма? ҚЖ: «Айдың қара дағы» тақырыбына сурет сал және өз ойыңды жаз
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді. Өткенді пысықтайды Тақырыпты ашады Жаңа тақырыпты түсініп алады Сұрақтарға жауап береді Мәліметтер айтады Жаттығу жасайды Өз ойларын айтады Топтық жұмыс жасайды Бірлескен жұмыс жасайды Қосымша жұмыс жасайды Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру Дескриптор: Күн жүйесіндегі ғаламшарлар туралы айтады-1б ҚБ: « Ми» әдісі
Дескриптор: Айдың Жерге табиғи серік екенін біледі-1б Дескриптор: Ай туралы өзің білетін мәліметтерді айтады-1б
Тамаша! Дескриптор: 1-топ: Сызбадағы Жер мен Айды анықтайды,атауларын жазады-1б Суретті бояйды, айды сипаттап жазады-1б
Дескриптор: 2-топ: Ай мен Жердің моделін жасайды, зерттеу жүргізе алады-1б Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
№19
жоббм
Пәні:
Жаратылыстану
Атамұра
Бөлім:
Жер және
ғарыш
Педагогтің
аты-жөні:
Едилбекова
Б
Күні:
26.01.2024
Сынып:
2сынып
Сабақтың
тақырыбы:
№20
сабақ. Ай-Жердің табиғи
серігі
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
2.4.1.2 - Жердің
табиғи серігін анықтау;
Сабақтың
мақсаты
Айды неліктен Жердің
табиғи серігі деп атайтынын
біледі
Құндылықтар
Талап: Қоршаған орта
тазалығын сақтау
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақ тың
басы 5
минут Өткенді
пысықтау 5
минут Сабақ тың
ортасы 20
минут Сергіту
сәті 2
минут Сабақты
қорыту 6минут Қосымша
тапсырма 2минут Кері
байланыс 5
минут Психологиялық ахуалды
жақсарту
Өткенді
пысықтау Үй тапсырмасын
тексеру. Күн жүйесіндегі ғаламшарлар
туралы айт
Жаңа
тақырып 1-тапсырма Бейнематериал
көрсету. Серік сөзін қалай
түсінесіңдер? Адамдар пойызбен,кемемен қалай
саяхат жасаған? Үнемі бірге сапар шегетін
адамдар қалай аталады?
(Жолсерік) Серік дегеніміздің не екенін
талқылау. Айдың ғарыштан түсірілген суреттерін көрсете отырып, Айды
Жердің серігі ретінде
сипаттау. 2-тапсырма Ай туралы өзің білетін
мәліметтерді айт Сен білесің
бе? Қосымша мәлімет Ай-Жер
ғаламшарының табиғи серігі.Бұл бізге ең жақын ғарыш денесі.Ол Жерді
айналып қозғалады.Жермен бірге Күнді айналып қозғалады.Жерден Айға
дейінгі орташа арақашықтық -384400км.Айдың массасы біздің
ғаламшарымыздың массасынан шамамен 81 есе аз.Жай көзбен қарағанда
Ай бетінен дақтарды көруге болады.Қара қоңыр дақтар теңіздер деп
аталады.Бұл ойыстарда су болмайды.Олар аспан денесімен
соқтығысып,пайда болғаннан кейін жанартау лавасымен толған деп
болжам жасаған. Сергіту
сәті
3-тапсырма Топтық
жұмыс «Ойлан
–топтас-талқыла» 1-топ: Жер серігі.Сызбадағы
Жер мен Айды анықтап,атауларын
жаз.Боя. 2-топ:
«Зертте» Балалар сіздер топ болып
зерттеу жұмысын жүргізесіздер.Яғни Ай қалай айналатындығына
көздеріңізді жеткізесіздер.Ол үшін бізге су ішетін
түтікшелер,ермексаз қажет.Ермексаздан Ай мен Жердің моделін
жасаңдар.Жұмыс барысында мөлшеріне,пішініне,түсіне мән
беріңіздер.Жер моделін түтікшелер қиылысатын немесе біріктірілетін
,ал Ай моделін қарама-қарсы ұшына бекітіңдер.Жер моделін айналдырып
көріңдер. -Не
байқадыңыздар? -Яғни, Айдың белгілі бір
қашықтықта тұрып Жерді айналатындығын
түсінеді. Бірлескен
жұмыс ЕБҚ және
ЕҚБ -Айдан басқа аспан әлемінде
түнгі мезгілде тағы нелерді байқауға болады? -Олай болса қандай
жұлдыздарды білесіңдер? -Жетіқарақшы. -Олай болса сол жетіқарақшы
жұлдызы бізге бірнеше сұрақтар
беріпті. 1 Жердің көрінісі
қандай? 2 Жер мен Айды
салыстыр.Қайсысы үлкен? 3 Айды қай кезде көре
аламыз? 4 Ай үнемі Жердің маңында бола
ма? 5 Айды Жердің серігі деп
айтуға бола ма? Неге? 6 Ай қалай
қозғалады? 7 Айда ауа бола
ма? ҚЖ: «Айдың қара дағы» тақырыбына
сурет сал және өз ойыңды жаз
Сабаққа дайындық жасап, жақсы
тілектер тілейді. Өткенді
пысықтайды Тақырыпты
ашады Жаңа тақырыпты түсініп
алады Сұрақтарға жауап
береді Мәліметтер
айтады Жаттығу
жасайды Өз ойларын
айтады Топтық жұмыс
жасайды Бірлескен жұмыс
жасайды Қосымша жұмыс
жасайды
Кері байланыс
береді Мақтап, мадақтап
отыру Дескриптор: Күн жүйесіндегі ғаламшарлар
туралы айтады-1б ҚБ: « Ми»
әдісі
Дескриптор: Айдың Жерге табиғи серік
екенін біледі-1б Дескриптор: Ай туралы өзің білетін
мәліметтерді
айтады-1б
Тамаша! Дескриптор: 1-топ: Сызбадағы Жер мен Айды
анықтайды,атауларын
жазады-1б Суретті бояйды, айды
сипаттап жазады-1б
Дескриптор: 2-топ: Ай мен Жердің моделін жасайды,
зерттеу жүргізе
алады-1б | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















