Жергілікті жерді бағдарлау

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Жергілікті жерді бағдарлау

Материал туралы қысқаша түсінік
Дүниетану пәнінен сабақ жоспары Атамұра баспасы бойынша құрылған 2 сыныпқа
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы



Пәні:

Дүниетану


Бөлім:

Қоршаған орта


Педагогтің аты-жөні:



Күні:



Сынып: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

27 сабақ. Жергілікті жерді бағдарлау


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.2.1.1. тұсбағдар көмегімен көкжиек бағыттарын анықтау


Сабақтың мақсаты

тұсбағдар құралымен және жергілікті жердегі белгілерге қарап, көкжиек тұстарын анықтауды үйрену.


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы


10 мин

Ұйымдастыру кезеңі


Үй тапсырмасын сұрау

3-тоқсанда өткен білімдерін қайталау.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару


Үй тапсырмасын

Оқиды



ҚБ: «телефон» әдісі

Дескриптор:

Алған білімдерін қайталайды-1б








Сабақтың ортасы

25мин

Жаңа сабақ

ФС тапсырма

1-тапсырма

Бағдарлау – бұл жергілікті жердің көкжиек тұстарын анықтау.


Көкжиектің негізгі тұстарын ата.


Тал түсте күн төбеде болады. Күнге арқаңды беріп тұр (суреттегідей). Сенен түскен көлеңке солтүстік бағытты көрсетеді. Өкше жағың оңтүстік, оң қолың шығыс, сол қолың батыс бағытты нұсқайды.

Солтүстік С, оңтүстік О, батыс Б,

шығыс Ш. Бұлар көкжиектің негізгі тұстары.

Бағдарлау деген не?


ЕҚБ

2-тапсырма

Екінші суретті зертте. Көкжиектің аралық тұстары бо лады. Суретте солтүстік пен шығыстың аралығын солтүстік-шығыс (СШ) деп атайды. Ал басқа тұстарды өзің атап көр.


3-тапсырма

Адамдар бағытын дұрыс таба білу үшін тұсбағдарды қолданады.


Тұсбағдарды қолдану тәртібі

Тұсбағдарды пайдаланарда оны тегіс жерге қоямыз. Оның тежегішін ағытып, тілі тоқтағанша күтеміз. Көк тілі С (Солтүстік) бағытты, қызыл тілі О (Оңтүстік) бағытты көрсеткенше тұсбағдардың қорабын бұрамыз. Енді бағытты оңай анықтауға болады.


Ақмарал: Табиғат аясына шыққанда тұсбағдарды қолданған жақсы. Бірақ саяхатқа шыққанда қолыңда үнемі тұсбағдар болмауы мүмкін.

Арман: Ертеде теңізші- лер бағыттарын жұлдызға қарап анықтаған. Себебі Темірқазық жұлдызы үнемі солтүстік бағытты көрсетеді.


«Сұрақ-жауап» айдары

Жергілікті жерді бағдарлау үшін нені пайдаланамыз?

Тұсбағдарды қай кезде қолданамыз?


4-тапсырма

«Есте сақта» айдары


Бұлар бақылаушы адамның жергілікті жерде бағытын табуына көмектесетін табиғи белгілер.

Тағы қандай белгілерді білесің?


ЕБҚ

5-тапсырма

Тұсбағдар – көкжиектің тұстарын анықтайтын құрал.

Тұсбағдар қандай құрал? Оны қашан ойлап тапты?

Тұсбағдар – (теңізшілер пайдаланған құрал). Дүние бөліктерін (көкжиек тұстарын) анықтайтын құрал. Магниттік тұсбағдар (әрдайым солтүстікті көрсететін магниттелген тілшесі бар құрал)








Бағдарлау туралы түсінеді











Сурет бойынша сөйлейді














Тұсбағдар туралы біледі








Сұраққа жауап береді
















Жануарлар туралы қызықты мәліметтермен танысады
















Сұрақтарға жауап береді







ҚБ: «телефон» әдісі

Дескриптор:

Бағдарлау туралы біледі-1б

Сұраққа жауап береді-1б




ҚБ: «телефон» әдісі

Дескриптор:

Көкжиектің аралық тұстарын табады-1б





ҚБ: «телефон» әдісі

Дескриптор:

Сұраққа жауап береді-1б

Тұсбағдар туралы айтады-1б




















ҚБ: «телефон» әдісі

Дескриптор

Сұраққа жауап береді-1б











ҚБ: «телефон» әдісі

Дескриптор

Сұраққа жауап береді-1б











































Сабақтың соңы

10 мин

Бекіту.

Айтыңдаршы, неліктен бағдарлай білу керек? – Бағдарлаудың қандай түрлері бар?

"Ойлан тап" ойыны. Кластер құру



Үй тапсырмасы



Кері байланыс


-


Кластер құрады












Үй тапсырмасын алады









Кері байланыс жасайды


ҚБ: «телефон» әдісі

Дескриптор

Кластер құрады-1б

Сұраққа жауап береді-1б















Кері байланыс парақтары




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.03.2024
464
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі