Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жеті ата - елтанудың бастауы

Материал туралы қысқаша түсінік
қысқа мерзімді жоспар қазақ тілі пәні
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

қазақ тілі

САБАҚ: 1

Мектеп: Сарқан аудандық білім бөлімінің «Н.Островский атындағы гуманитарлық – экономикалық мектеп-лицейі мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

ҰМЖ – дың 8 - бөлімі: Қазақ халқының әдет – ғұрыптары мен салт – дәстүрлері

Сабақтың тақырыбы: Жеті ата – елтанудың бастауы

Күні: 05.05.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Алиева Еркінай Майшыновна

СЫНЫП:6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

6Т/А1 Мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау.

ӘТН/4 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын, түрлерін қолдану.

Сабақ мақсаттары

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Мәтіннің атауын талқылай алады. Үстеуді мәтіннен таба алады.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Мәтіннің алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжай алады. Үстеудің мағыналық түрлерін ажырата алады

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Мәтінде көтерілген мәселеге сыни пікірлер айта алды. Үстеудің мағыналық түрлеріне синонимдік қатарларын таба алады.

Ойлау деңгейі

Білу, түсіну, қолдану.

Бағалау критерийі

  • мәтіннің алғашқы бөлігін тыңдау арқылы, тақырыпты анықтайды;

  • көтерілген мәселеге болжау жасайды.

  • үстеудің мағыналық түрлері мен синонимдік қатарларын мәтіннің ішінен табады.

Құндылықтар

«Мәңгілік ел» идеясының алтыншы құндылығы: Тарихтың , мәдениет пен тілдің біртұтастығын негізге ала отырып, оқушыларға жеті атаның адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру,отбасылық құндылықтарды бойына дарыту.

Пәнаралық байланыс

Тарих ( жеті ата шежіресі туралы түсінік беру)


Алдыңғы оқу:

Өз жеті аталары туралы біледі, түсінік қалыптасқан. Үстеу туралы жалпы түсінігі бар, синоним сөздерді қолдана алады.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Басы

5 мин.


Қызығушылығын ояту сатысы

Оқушылармен сәлемдесу, шаттық шеңбері арқылы бір – біріне бүгінгі сабақта сәттілік тілейді.


С.

Оқушылар жеті атаға байланысты «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді. Олар сурет арқылы өтілетін тақырыпқа болжау жасайды.

І топ – Шежіре

ІІ топ – Тарих

ІІІ топ – Дәстүр

Сабақтың тақырып пен мақсатымен оқушыларды таныстыру.









Суреттер

Ортасы

2 мин.














10 мин.

























10 мин.



















































4 мин.





















4 мин.



















С.

Тыңдалымалды тапсырмасы.

«Түсіп қалған сөздер» әдісі

Берілген мақал- мәтелдерге мұқият қараймыз. Осы мақалдың ішінде қандай сандар түсіп қалған?

1. Жігітке .......... өнер де аз.
2. ........ рет өлшеп, бір рет кес.

3. ...... атасын білмеген- жетімдіктің белгісі.

4. Бала ... келгенше жерден таяқ жейді.

5. .......атасын білмеген жетесіз.

- 7 санының қатысы кандай?

- Қалай ойлайсыңдар, сабақ қандай сан жайында?

-Балалар, қазақ халқында жеті ата туралы не айта аласыңдар?


Тыңдалым кезі тапсырмасы.

С.

Тапсырма Оқушылар бейнефильмді болжау арқылы, «Оқиға тауы» әдісі арқылы бейнефильмнің дамуын, шарықтау шегін, шешімін, қорытындысын жазасыздар

«Жеті ата» тақырыбында бейнежазба көреді, тыңдайды. Мұғалім оқушыларға бейнефильмдегі оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжатады. Оқиғада көтерілген мәселені болжату үшін бейнефильмнің бас жағын ғана көрсетіп, ары қарай оқиғаның қандай болатынына болжау жасайды.

«Оқиға тауы» әдісі

Выгнутая вверх стрелка 2

Поле 6

ШАРЫҚТАУ ШЕГІ


Выгнутая вверх стрелка 1

Поле 5

ДАМУЫ ШЕШІМІ





Поле 4

БАСТАЛУЫ ҚОРЫТЫНДЫ






Дескриптор

  • Тақырыпты ашады;

  • Оқиғада көтерілген міселеге болжау жасай біледі;

  • Мәтіннің шешімі мен қорытындысын жаза алады;

ҚБ

«Еркін микрофон» мұғалім бағалайды.



ТЖ.

Тыңдалымнан кейінгі тапсырма.

Мәтінмен жұмыс . Оқушыларға мәтінді оқып беремін. Одан кейін топ ішінде оқып шығады.

«Кім не түсінді?» әдісі.

Топта мәтінді оқиды. Дөңгелек болып отырып, бірінші бастаушыны тыңдайды. Топта әр оқушы мәтін бойынша

не түсінді, не қызықтырды, не түсініксіз болды? ойын айтып береді. Ол мәтін бойынша баяндамайды, ол алдыңғы баяндаушыға пікір айтады.олар топтағы жұмыстың тиімді өнімін көрсете алады, алғашқы баяндаушының хабарламасын мұқият тыңдау, үлгілі сұрақ қоя білу, үлгілі дұрыс баға қою әрекетін көрсете алады. («.......маған мәтінді түсінуге көмектесті, мен түсінбеп едім, ал енді ....», «..........хабарламасынан кейін, маған түсініксіз болды....қалай?.....»)


Мәтіннен не түсінді ?

Мәтінде не қызықтырды?

Мәтінде не түсініксіз болды?




Тыңдаушы



Мәтіннен не түсінді ?

Мәтінде не қызықтырды?

Мәтінде не түсініксіз болды?




Тыңдаушы




«Кім не түсінді?» әдісінің жұмыс өнімі

Топ

Тыңдаушыларға баяндаушылардың хабарламасы түсінікті болды ма?

Олар не туралы айтты?

Тыңдаушылардың өз оқығандарымен түсінгендіргендерін салыстырғанда баяндаушы хабарламасында жаңалық болды ма?

Мәтіннің мазмұны бойынша қандай сұраққа жауап болмады немесе талқыланбай қалды?

1




2




3






Дескриптор:

  • мәтіннің мазмұнын түсінікті етіп баяндайды;

  • сыни пікірлер айтады;

  • сұрақтарға толық жауап береді;

  • мәтіннің ішінен үстеудің мағыналық түрлерін тауып, синонимдік қатарларын таба алады.

ҚБ

«3,2,1 әдісі» ( 3 – маңызды ақпарат, 2 – қызықты ақпарат, 1- ұсыныс)


ТЖ.
Тапсырма

Семантикалық картаны толтырыңыздар. Мәтінде берілген үстеулердің мағыналық түрлерінің синонимдік қатарларын анықта.


Үстеулер

Осы уақытта

Жан - жағындағы

Онша-мұнша

ежелгі

Бұрынғы





Өте – мөте





айналасындағы





қазіргі






Дескриптор:


  • үстеулердің мағыналық түрлеріне синонимдік қатарларын таба алады.


ҚБ

Жұптар дескриптор бойынша бір – бірін бағалайды.


Ж.

Тапсырма .

«Айнымалы бекет» әдісі

Топ мүшелері өз бетімен орындайды, сағат тілімен көршісі тексереді., бағалайды. Келесі топпен ауысады, топ жетекшілері бағалайды.

А бекеті : «Жеті ата» ұғымы басқа ұлт өкілдерінде кездеседі ме? Түсінігіңді жаз.

В бекеті : Мәтіндегі «шежіре» сөзіне кластер құраңдар.

С бекеті : «Жеті атаны білу қажет пе?» деген тақырыпта өз ойларыңды ортаға салып сұхбаттасыңдар.


Дескриптор:

  • жеті ата ұғымын түсінеді;

  • мәтін бойынша өз ойын жүйелі жеткізеді;

  • сөздік қоры мол, көркемдегіш құралдарды дұрыс қолданады;

ҚБ

«Өзін – өзі бағалауы» әдісі арқылы бағалау.

Оқушылар төменде берілген тұжырымдардың біреуін таңдап, оны түсіндіріп береді.

  • Бәрін де түсіндім;

  • Бәрін де түсіндім, басқаларға көмектесе аламын;

  • Түсіндім, алайда маған көмек керек;

  • Берілген тапсрманы орындай аламын;

  • Түсіндіріп бере аламын;

  • Түсінбедім;



«5 – 5 - 1» әдісі бойынша қорытындылау.

Оқушылар сабақ кезінде нені меңгергендігі жайлы 5 сөйлем жазады. Одан кейін 5 сөйлемді 5 сөзге қысқартады. Соңында 5 сөзді 1 сөзге қысқартады. Өздерінің түйінді сөзін бүкіл сыныппен бөліседі.



Овал 3 Поле 3

1 сөз




Овал 2

1Поле 2

5 сөз



Овал 1 Поле 1

5 сөйлем








Слайд















https://www.youtube.com/watch?v=Z1UmzDYHEac

жеті ата туралы бейнефильм





























https://massaget.kz/blogs/6793 мәтін









Кесте

Соңы

5 мин.









«Рефлексиялық шеңбер»

Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.

  • Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен?

  • Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды?

  • Сабақ аяқталғанда көңіл-күйіңіз қандай? Неліктен?













Қосымша ақпарат



Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі)



  1. Мақсат бойынша саралауды сабақтың басында ескердім.

  2. Қарым-қатынас формалары бойынша саралауды топтық жұмыс кезінде қолдандым. Мәтінмен жұмыс кезінде топтарда қабілеті орта оқушы өзінің құрбысынан көмек алуға мүмкіндігі бар, ал қабілетті оқушылар өз ойы мен идеясын жүзеге асыру арқылы топ жұмысына үлесін қоса алады.

  3. Таңдау бойынша саралауды оқушылар өзі үшін қызықты және өз мүмкіндігіне сай келетін тапсырманы таңдап алуға мүмкіндігі бар.



  1. Сыныппен жұмыс жасаған кезде «Еркін микрофон»әдісі арқылы мұғалім бағалайды.

  2. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма кезінде топтық жұмыста «3,2,1 әдісі» ( 3 – маңызды ақпарат, 2 – қызықты ақпарат, 1- ұсыныс) арқылы кері байланыс қолдандым.

  3. Топтық жұмыс кезінде «Үш «Ж» және бір «Ә» әдісі . оқушылар өздері 3 жақсы мен 1 рекет айтады топ ішінде бағалайды.

  4. Жеке жұмыс кезінде «Екі жұлдыз бір тілек» Сыныптастарды бағалау үдерісінде оқушылардан екі жұлдыз қоюды және бір тілек айтуды сұраймын.



Интербелсенді тақтаны қолданған кезде техника қауіпсіздігін сақтадым. Оқушыларға сабақта техника қауіпсіздігін естеріне түсірдім.

Мәңгілік ел идеясын жүзеге асыру мақсатында сабақта оқушыларға жеті атаның өмірдегі маңыздылығын түсіндірдім.

Сабақта пәнаралық байланыс тарих сабағымен болды. Жеті ата шежіресі туралы түсінік



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.01.2019
3299
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі