|
Тексерген |
Мектеп: №153 мектеп-гимназиясы |
||||
|
Күні 09.11.23 |
|||||
|
Тарау: Заң-қоғамның тірегі |
|||||
|
Мұғалім: Турганова Назира Мухидинқызы |
|||||
|
Сынып: 9 А |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аты аңызға айналған билер. Жеті жарғы. |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
9.2.2.1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу Тілдік бағдар 9.5.1.1 ырықсыз етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
Тақырыпқа байланысты сөйлеу этикеті формаларын қолдана отырып ойларын ортаға салады. Етіс формаларын ажыратып, сабақ мазмұнына сай сөйлем құрай алады. |
||||
|
Бағалау критерийі: |
Мәтін мазмұнына сай негізгі ойды түсіндіре алады; Талдайды, пікір айтады. Сұрақ-жауапқа қатыса алады. Сабақ мазмұны бойынша ой қорытып жаза алады |
||||
|
Құндылықтарды игерту |
Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша орындауда, бір-біріне қолдау көрсетуінде көрініс табады. Патриотизм мен азаматтық жауапкершілік уақытты пайдамен өткізу қажеттігін түсіну арқылы жүзеге асырылады. Өмір бойы оқу қағидасы ақпаратты өздігінен табу, сабақ мақсатын білуде, кері байланыс беруде, рефлексия жасауда, алған білімінің практикалық мәнін түсінуде көрініс табады. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Қызығушылықты ояту
«Пікір қалдыр» әдісімен сабақ тақырыбын ашу 5 минут |
Сабақты тарих пәні мұғалімі бастайды. Тақтада берілген кестеге сәйкес сабақтың тақырыбын болжайды. Аты аңызға айналған билер. Жеті жарғы туралы Padlet тақтасы арқылы бейнематериал көрсетіледі. Қазақ тілі мұғалімі ойлы афоризіммен сабақты бастайды сабақ мақсатымен таныстырады. |
Оқушылар сабақ тақырыбын ашады. Padlet тақтасына көрген бейнематериал туралы пікір қалдырады Сабақ мақсатымен танысады |
Пікірді сауатты жазуы ескеріледі |
Сөйлеу этикэт формаларына сай клищелер: кешіріңіз, менің ойымша, сіздің ойыңызбен келісемін, ойыңыз дұрыс, бірақ... |
|
|
Осыған дейінгі меңгерілген білім 10 мин
Мәтіналды жұмыс “Сәйкес сөзді тап” әдісі 2минут |
Үй тапсырмасын тексеру әдісін түсіндіреді7 “Ойға ой қос” әдәсі арқылы үй тапсырмасы тексеріледі Сөздікпен жұмыс Синонимдерімен сәйкестендіріп қойып шығайық |
Сөйлеу этикеті формаларын қолдана отырып, өз ойларын ортаға салады Оқушылар үлестірмелі қағазда берілген сөздерді сәйкестендіріп шығады.Досына көмектеседі. Жаңа сөздерді қоршап қояды. |
Дескриптор: Сөздік қорының алуандылығы. Сөз мәнері мен сөйлеу этикеті формаларын сақтауы. Орфоэпия нормалады сақтауы 3 баллл
|
Дескриптор тақтада көрінеді Сөздер мен синонимдері жазылған үлестірмелі қағаздар. Дұрыс жауап тақтада көрінеді |
|
|
Мәтінмен жұмыс«Ойлы мәтін» әдісі 10 мин |
Дау-ұрыс-керіс, жайлау-жазғы қоныс, қыстау-қысқы мекен-жай, мирас-мұра,иманадылық-сенім, адамгершілік айнасы, сыйластық-құрмет көрсету, күнелту-күн көру, әділдік-әділеттілік,, тойтарыс беру-басқаларға қарсы шығып өзіңді немесе басқаларды қорғау, сауын айту-алдын-ала қонаққа шақыру |
||||
|
Тапсырма. Мәтін үзінділерін оқып, бүгінгі өмірмен байланыстырып талдау жасау тапсырмасын түсіндіреді. Оқушы ойынан кейін тарих пәні мұғалім ой қорытады |
Сөздерді, сөйлеу этикеті формаларын қолданып “Жеті” жарғының”әр бабын өмірмен байланыстырып өз ойларын ортаға салады |
Сөйлемдегі ойды өмірмен байланыстырып айта алады 3.Сөйлеу этикет формалары сақтайды 2 балл |
Оқулық. 64-бет Үлестірмелі қағаздар |
||
|
Тілдік бағадар 2 минут
6 минут
7 минут |
Өздік етіс, ортақ етіс, ортақ етіс, ырықсыз етіс, Кластайм арқылы тест тапсырмаларының сілтемесін жібереді Ой қорыту. Заң - адам пайдасына жазылады, адам - заң үшін тумайды демекші |
Тақтадан етістерді ажыратып, талдайды Сілтеме арқылы тест тапсырмасын орындайды |
Өтілген тақырып бойынша тапсырмалар орындайды 4 балл |
https://learningapps.org/view15082360 Сілтеме |
|
|
Рефлексия 3 мин Үйге тапсырма |
7-тапсырма, 45-бет |
Өз іс-әрекеттеріне кері байланс жасайды |
Сабақтағы жалпы балдарын есептеп, мұғалімнен кері байланыс алады |
Үлестірмелі қағаздар |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жеті жарғы
Жеті жарғы
|
Тексерген |
Мектеп: №153 мектеп-гимназиясы |
||||
|
Күні 09.11.23 |
|||||
|
Тарау: Заң-қоғамның тірегі |
|||||
|
Мұғалім: Турганова Назира Мухидинқызы |
|||||
|
Сынып: 9 А |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аты аңызға айналған билер. Жеті жарғы. |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
9.2.2.1 коммуникативтік жағдаяттарға байланысты сөйлеу этикеті формаларын дұрыс таңдай білу Тілдік бағдар 9.5.1.1 ырықсыз етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
Тақырыпқа байланысты сөйлеу этикеті формаларын қолдана отырып ойларын ортаға салады. Етіс формаларын ажыратып, сабақ мазмұнына сай сөйлем құрай алады. |
||||
|
Бағалау критерийі: |
Мәтін мазмұнына сай негізгі ойды түсіндіре алады; Талдайды, пікір айтады. Сұрақ-жауапқа қатыса алады. Сабақ мазмұны бойынша ой қорытып жаза алады |
||||
|
Құндылықтарды игерту |
Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша орындауда, бір-біріне қолдау көрсетуінде көрініс табады. Патриотизм мен азаматтық жауапкершілік уақытты пайдамен өткізу қажеттігін түсіну арқылы жүзеге асырылады. Өмір бойы оқу қағидасы ақпаратты өздігінен табу, сабақ мақсатын білуде, кері байланыс беруде, рефлексия жасауда, алған білімінің практикалық мәнін түсінуде көрініс табады. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Қызығушылықты ояту
«Пікір қалдыр» әдісімен сабақ тақырыбын ашу 5 минут |
Сабақты тарих пәні мұғалімі бастайды. Тақтада берілген кестеге сәйкес сабақтың тақырыбын болжайды. Аты аңызға айналған билер. Жеті жарғы туралы Padlet тақтасы арқылы бейнематериал көрсетіледі. Қазақ тілі мұғалімі ойлы афоризіммен сабақты бастайды сабақ мақсатымен таныстырады. |
Оқушылар сабақ тақырыбын ашады. Padlet тақтасына көрген бейнематериал туралы пікір қалдырады Сабақ мақсатымен танысады |
Пікірді сауатты жазуы ескеріледі |
Сөйлеу этикэт формаларына сай клищелер: кешіріңіз, менің ойымша, сіздің ойыңызбен келісемін, ойыңыз дұрыс, бірақ... |
|
|
Осыған дейінгі меңгерілген білім 10 мин
Мәтіналды жұмыс “Сәйкес сөзді тап” әдісі 2минут |
Үй тапсырмасын тексеру әдісін түсіндіреді7 “Ойға ой қос” әдәсі арқылы үй тапсырмасы тексеріледі Сөздікпен жұмыс Синонимдерімен сәйкестендіріп қойып шығайық |
Сөйлеу этикеті формаларын қолдана отырып, өз ойларын ортаға салады Оқушылар үлестірмелі қағазда берілген сөздерді сәйкестендіріп шығады.Досына көмектеседі. Жаңа сөздерді қоршап қояды. |
Дескриптор: Сөздік қорының алуандылығы. Сөз мәнері мен сөйлеу этикеті формаларын сақтауы. Орфоэпия нормалады сақтауы 3 баллл
|
Дескриптор тақтада көрінеді Сөздер мен синонимдері жазылған үлестірмелі қағаздар. Дұрыс жауап тақтада көрінеді |
|
|
Мәтінмен жұмыс«Ойлы мәтін» әдісі 10 мин |
Дау-ұрыс-керіс, жайлау-жазғы қоныс, қыстау-қысқы мекен-жай, мирас-мұра,иманадылық-сенім, адамгершілік айнасы, сыйластық-құрмет көрсету, күнелту-күн көру, әділдік-әділеттілік,, тойтарыс беру-басқаларға қарсы шығып өзіңді немесе басқаларды қорғау, сауын айту-алдын-ала қонаққа шақыру |
||||
|
Тапсырма. Мәтін үзінділерін оқып, бүгінгі өмірмен байланыстырып талдау жасау тапсырмасын түсіндіреді. Оқушы ойынан кейін тарих пәні мұғалім ой қорытады |
Сөздерді, сөйлеу этикеті формаларын қолданып “Жеті” жарғының”әр бабын өмірмен байланыстырып өз ойларын ортаға салады |
Сөйлемдегі ойды өмірмен байланыстырып айта алады 3.Сөйлеу этикет формалары сақтайды 2 балл |
Оқулық. 64-бет Үлестірмелі қағаздар |
||
|
Тілдік бағадар 2 минут
6 минут
7 минут |
Өздік етіс, ортақ етіс, ортақ етіс, ырықсыз етіс, Кластайм арқылы тест тапсырмаларының сілтемесін жібереді Ой қорыту. Заң - адам пайдасына жазылады, адам - заң үшін тумайды демекші |
Тақтадан етістерді ажыратып, талдайды Сілтеме арқылы тест тапсырмасын орындайды |
Өтілген тақырып бойынша тапсырмалар орындайды 4 балл |
https://learningapps.org/view15082360 Сілтеме |
|
|
Рефлексия 3 мин Үйге тапсырма |
7-тапсырма, 45-бет |
Өз іс-әрекеттеріне кері байланс жасайды |
Сабақтағы жалпы балдарын есептеп, мұғалімнен кері байланыс алады |
Үлестірмелі қағаздар |
|
шағым қалдыра аласыз














