Сабақ
тақырыбы:
|
Жеткіншек жасындағылардың
психологиялық
ерекшеліктері.
|
Жалпы
мәліметтер
|
|
|
|
Модуль /пән
атауы: Психология
негіздері
|
|
Сабақтың
түрі: Аралас
сабақ
|
Сабақтың мақсат,
міндеттері:
|
-
Жеткіншектік кезең
туралы жалпы ұғыммен таныстыра отырып, жеткіншектік кезең туралы
білімдерін қалыптастыру;
-
Тақырыпқа
қызығушылықтарын ояту арқылы білімгерлерге өтпелі кезеңге әсер
ететін факторларды
түсіндіру;
-
Кіші мектеп жасы кезеңінен
жеткіншектік кезеңге өтудегі дағдарыс туралы білімдерін
қалыптастыру.
|
Бағалау
критерийлері:
|
-
Жеткіншек шаққа
сипаттама береді;
-
Танымдық
процестердің жеткіншек шақтағы ерекшеліктерін бөліп
көрсетеді;
-
Жеткіншек жасына өтудің
анатомиялық физиологиялық және психологиялық алғышарттарын
анықтайды.
|
Қажетті
ресурстар:
|
Таратпа
қағаздар,стикер,маркер,плакат,оқулықтар,ноутбук, интербелсенді
тақта.
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Білімгерлердің
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы:
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал
қалыптастыру
Бағалау:
Үй тапсырмасы:
Топқа бөлу:
Сабақтың
ортасы:
Жаңа сабақты түсіндіру
Топтық жұмыс
Сабақтың
соңы:
Жеке жұмыс
Кері
байланыс:
|
Білімгерлермен амандасамын,
plickers сайты арқылы
түгендеймін.
|
Білімгерлер оқу құралдарын
шығарып, оқытушымен
амандасады.
|
|
QR код
|
«Додекаэдр» әдісін
пайдаланамын.
|
Білімгерлер текшеден оның
беттеріндегі «төбелердегі» тапсырманы
орындайды.
|
|
Қима
қағаздар
|
Бағалау түрін
түсіндіремін.
|
Білімгерлер дескрипторлар-мен
танысады.
|
"Өзін-өзі бағалау"
әдісі . Білімгерлер әр тапсырма дескрипторға сәйкес өзін-өзі
бағалайды.
|
Таратпа
қағаздар
|
«Жұмыртқа аршу» әдісін
пайдаланамын.
|
Білімгерлер кезекпен тақтадағы
жұмыртқа астындағы сұрақтарға жауап
береді.
|
Дескриптор:
-Ақпаратты ауызша
бірізділікпен, логикалық байланыс жасай отырып жеткізу 10
балл
-Табиғат пен қоғам
жайында жинақталған білім жүйесі арқылы өзіндік мысалдар келтіру 10
балл
Барлығы:20
балл
|
Таратпа
қағаздар
|
"Дыбыста" әдісі арқылы топқа
бөлемін.
|
Білімгерлер таратпа қағазды
таңдайды және берілген жануарлардың дауысын салу арқылы топқа
бөлінеді. Топ басшысы мен уақыт сақшысын
тағайындайды.
|
|
Қима
қағаздар
|
Презентация арқылы жаңа
сабақты түсіндіру.
|
Қ.Жұмасова, Л.Есенованың
"Психология" оқулығынан (295-301) беттерді
оқу.
|
|
Оқулық
Интербелсенді
тақта
|
Жылжымалы тақтадағы
кітапшалардың бірін таңдау арқылы топтық тапсырма
беру.
- Жеткіншектік
кезеңнің өтпелі кезең аталу
себебі?
-Жеткіншектердің
анатомо-физиологиялық
ерекшеліктері
-Жеткіншектік
кезеңдегі дағдарыс
-Жеткіншектік кезеңдегі сабақ
үлгерімі
|
Топ басшысы жылжымалы
тақтадағы кітап суреттерінің бірін
таңдайды.
|
Дескриптор:
- Топтық жұмыстың
ұйымдастырылу деңгейі 10
балл
- Тақырыптың толық
ашылуы мен мәліметтің жан-жақты берілуі 10
балл
- Топ мүшелерінің
толық сөйлеуі 10 балл
- Шығармашылық
деңгейі 10 балл
Барлығы:40
балл
|
Плакат
Маркер
Оқулық
|
Оқулықпен жұмыс.
№1
тапсырманы
орындау.
|
|
Дескриптор:
- Жеткіншектік кезең
туралы жалпы ұғым беру 10
балл
-Жеткіншектік кезең
психикалық ерекшеліктерін бөліп көрсету 10
балл
-Психикалық
құбылыстарға сәйкес мысалдар келтіру 10
балл
-Өз сыни
көзқарасының болуы 10 балл
Барлығы:40
балл
|
|
"Өзін-өзі бағалау" әдісін
аяқтату.
|
Білімгерлер әр тапсырма
дескрипторға сәйкес өзін-өзі бағалауды
аяқтайды.
|
|
|
«Ұстазға хат» әдісін
білімгерлерге түсіндіріліп
өтіледі.
|
Өз
жауаптары.
|
|
|
|
«coffe break» әдісі
арқылы
білімгерлердің
сабақты түсінгендерін
анықтау.
Қосымша сұрақтарға
жауап беру.
Білімгерлерді
бағалау.
Үй тапсырмасына №3,4
тапсырмаларды орындау.
|
Түсінбеген жерлерін оқытушыдан
сұрау.
|
Өз белсенділік, жаңа сабақты
түсіну деңгейін анықтау.
|
Суреттер таратпа
қағаздар
|
Қосымша тапсырма
Жұптық
тапсырма
|
"Жылдам орындайық"
әдісі
"Атом мен молекула"
әдісі арқылы бөлу.
Тапсырма:
«Жеткіншек жасындағы
балалардың анатомиялық-физиологиялық, психологиялық
өзгерістері»
|
Білімгерлер жұптасады,
берілген сұраққа жауап
береді.
|
Дескриптор:
-Ауызша диалолог
құрастыру 10 балл
- Берілген
тұжырымдамалардың дұрыстығы 10
балл
Барлығы:20
балл
|
Таратпа
қағаз
|