Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
9.2 Координация және реттелу, Биофизика |
||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Схаг Аманкельди |
||
|
Күн: 09.12.2025ж |
Сынып: 9Ә |
Қатысушылар саны:24 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Тірі ағзалардағы электрлік үдерістер |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.4.4.1. - тірі ағзалардағы электрлік үдерістерді түсіну |
||
|
Сабақ мақсаттары: |
Электрлік құбылыстардың тірі ағзалардағы рөлін түсіндіру; |
||
|
Жүйке импульсі мен мембрана потенциалы ұғымын сипаттау; |
|||
|
Жүйке жасушасындағы электрлік сигналдың қалай пайда болуын ұғыну |
|||
|
Құндылық: |
Құндылық .Бірлік. Ынтымақ |
||
|
Аптаның дәйек сөзі: |
«Бірлігі бар ел- берекеге жетеді» |
||
Сабақ барысы
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: «Менен бір мотивациялық сөз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «ЛУПА» түстері бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. Үй тапсырмасы: «QUIZIZZ» платформасы |
«Менен бір мотивациялық сөз» тәсілі арқылы көңілді орта қалыптастырады. « ЛУПА» түстері бойынша топтарға бірігеді. Сұрақтарға жауап береді |
Кері байланыс: Мадақтау сөздері арқылы бағаланады. «Жарайсың!» Өзін-өзі бағалау Жалпы балл-2 |
Түрлі түсті стикер |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 15мин 10мин |
ІІ. «Ой қозғау» сұрақтары қойылады ІІІ. Жаңа сабақ Тақырыбы мен мақсаттарын хабарлайды Тақырып бойынша ақпарат береді Жүйке импульсінің таралуы:Дендрит → дене → аксон
|
«Ой қозғау» сұрақтарына жауап береді Жаңа ақпаратты тыңдайды Сурет бойынша сұраққа жауап береді ЖИ бойынша жасалған «бейнежазба» тыңдайды Тақырыпты топта талдайды, қалаған форматта қорғайды
|
Жаңа тақырып ашылады ҚБ: «Тамаша!» «Қошамет» әдісі арқылы топтар өзара бағаланады |
А4, А3 формат қағазы, ДК., ғаламтор желісі, түрлі түсті маркер « Бағалау парағы» |
|||||||||||||||||||||
|
4 мин 4 мин 4 мин |
Жеке жұмыс (2 балл) 1-тапсырма: Берілген тұжырымдардың «шындық», немесе «жалған» екенін анықтаңдар
Құндылық: сыни ойлау, ғылыми дәлдік Жұптық жұмыс 2-тапсырма: Суретте берілген жануардың атын және биоэлектрлік мүшесін куатын аныктап жаз
Құндылық: дәлдік ІҮ.Сабақты бекіту тапсырмасы Функционалдық сауаттылық тапсырмасы Медет велосипедпен келе жатып кенеттен тежегішті қатты қысып жіберді, сол сәтте оның жүрегі жылдам соғып, қол бұлшықеттері тез жиырылды. Бұлшықетке берілген жылдам пәрмен жүйке жасушалары арқылы электрлік импульс түрінде жеткенін сезінді. Мұғалім түсіндіргендей, нейрон бойымен тарайтын электрлік сигнал натрий мен калий иондарының қозғалысына байланысты пайда болады. Егер адам қорқып қалса немесе рефлекс арқылы тез әрекет етсе, импульс миелин қабық арқылы одан да жылдам өтеді. Осы жағдайлар ағзадағы электрлік үдерістердің тіршілік үшін өте маңызды екенін көрсетеді. Сұрақтар :1. Мәтіндегі мысалға сүйеніп, электрлік импульс бұлшықетке қандай жағдайда және не үшін тез жетті?2. Миелин қабығы импульс жылдамдығына қалай әсер етеді?Құндылық: Ғылымға құрмет және денсаулыққа жауапкершілік |
Тұжырымдардың «шындық», немесе «жалған» екенін анықтайды. Жануарлардың атын атайды биоэлектрлік мүшесінің куатын жазады. Мәтінді оқып,сұраққа жауап береді |
ҚБ: «Бағалау парағы» арқылы өзін өзі бағалайды Дескриптор: -тұжырымдар «шындық», немесе «жалған» екенін анықтайды; Жалпы балл-2 ҚБ: «Бағалау парағы» арқылы жұптардың бағалауы Дескриптор: -жануарлардың атын атайды[1] -биоэлектрлік мүшесінің куатын жазады: [1] Жалпы балл-2 «Бағалау парағы» арқылы мұғалімнің бағалауы ҚБ: «Керемет!» Дескриптор:-электрлік импульстің тез жету себебін дұрыс
түсіндіреді; [1]
|
Жұмыс парағы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 2 мин |
Ү.Кері байланыс «СМС тәсілі» арқылы кері байланыс жасау ұсынылады ҮІ.Үй тапсырмасы: Оқулық 103-бет § 23 оку. |
«СМС тәсілі» арқылы кері байланыс жасайды
|
Кері байланыс: -не білдім; -нені жақсы түсіндім |
Кесте: «СМС тәсілі» |
ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
Тақырып: Тірі ағзалардағы электрлік үдерістер

1-тапсырма. Жеке жұмыс
Берілген тұжырымдардың «шындық», немесе «жалған» екенін анықтаңдар
|
Тұжырымдар |
Шындық |
Жалған |
|
Электрлік белсенділікті зерттеу әдістеріне электроэнцефалографтар және электрокардиографтар жатады |
|
|
|
Электрлік мүшелер үнемі құрлықта тіршілік еткен омыртқалы жануарларда ең жақсы дамыған |
|
|
|
Балықтарда арнайы сезім мүшесі «бүйір сызығы» қалыптасқан |
|
|
|
Электрорецепторлар қоршаған ортадан электр сигналдарын сезуге қабілетті жануарлардағы сезімтал түзілімдер |
|
|
Дескриптор:
-тұжырымдардың «шындық», немесе «жалған» екенін анықтайды;
Жалпы балл-2
Құндылық: сыни ойлау, ғылыми дәлдік
2-тапсырма. Жұптық жұмыс
Суретте берілген жануардың атын және биоэлектрлік мүшесін куатын аныктап, кестеге жаз
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор:
-жануарлардың атын атайды[1]
биоэлектрлік мүшесінің куатын жазады: [1]
Жалпы балл-2
Құндылық: дәлдік
3-тапсырма. Функционалдық сауаттылық тапсырмасы
Медет велосипедпен келе жатып кенеттен тежегішті қатты қысып жіберді, сол сәтте оның жүрегі жылдам соғып, қол бұлшықеттері тез жиырылды. Бұлшықетке берілген жылдам пәрмен жүйке жасушалары арқылы электрлік импульс түрінде жеткенін сезінді. Мұғалім түсіндіргендей, нейрон бойымен тарайтын электрлік сигнал натрий мен калий иондарының қозғалысына байланысты пайда болады. Егер адам қорқып қалса немесе рефлекс арқылы тез әрекет етсе, импульс миелин қабық арқылы одан да жылдам өтеді. Осы жағдайлар ағзадағы электрлік үдерістердің тіршілік үшін өте маңызды екенін көрсетеді.
Сұрақтар :
1. Мәтіндегі мысалға сүйеніп, электрлік импульс бұлшықетке қандай жағдайда не үшін тез жетті?
2. . Миелин қабығы импульс жылдамдығына қалай әсер етеді?
Дескриптор:
-электрлік импульстің
тез жету себебін мәтінге сүйеніп дұрыс
түсіндіреді; [1]
-миелин қабықтың импульс жылдамдығын арттыратынын нақты
тұжырымдайды. [1]
Жалпы балл-2
Құндылық: Ғылымға құрмет және денсаулыққа жауапкершілік
quizziz
Миелинді және миелинсіз жүйке талшықтары тақырыбына үй тапсырмасын тексеру
Жауаптары:
1). Миелин:
май тәрізді зат
2). Миелинденген талшықтар
жұлында орналасқан
3). Миелинденген талшықтар жылдамдығы
120 метр/секунд
4). Миелинденбеген талшықтар жылдамдығы
0.5-2 метр/секунд
5). Миелинденбеген талшықтар
шеткі вегетативті жүйкеде
6). Миелинденген талшықтарда жүйке импульсін өткізу жылдамдығы
жоғары
1-тапсырма. (4 мин)
Жауаптары :
1. шындық
2. жалған
3. шындық
4. шындық
2-тапсырма. (4 мин)
Жауаптары :
1. Скат. Электрмүшелері денесінің 25% құрайтын 500-ден астам электр пластинкалар. 50-60 ампер электр тогын шығарады.
2. Жыланбалық. Электр мүшесі екі бүйірінде орналасқан. 1.2- 600 вольт электр тогын шығарады.
3-тапсырма (4 мин)
Жауаптары :
1. Бұлшықетке берілген жылдам пәрмен жүйке жасушалары арқылы электрлік импульс түрінде тез жеткізіледі
2 Егер адам қорқып қалса немесе рефлекс арқылы тез әрекет етсе, онда импульс - миелин қабықшасы арқылы одан да жылдам өтеді. Миелинденген талшықтар жылдамдығы –120 метр/сек.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ЖИ элементтерін қолдану тәжірибесі. Схаг Аманкельди. 9-cынып
ЖИ элементтерін қолдану тәжірибесі. Схаг Аманкельди. 9-cынып
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
9.2 Координация және реттелу, Биофизика |
||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Схаг Аманкельди |
||
|
Күн: 09.12.2025ж |
Сынып: 9Ә |
Қатысушылар саны:24 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы: |
Тірі ағзалардағы электрлік үдерістер |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.4.4.1. - тірі ағзалардағы электрлік үдерістерді түсіну |
||
|
Сабақ мақсаттары: |
Электрлік құбылыстардың тірі ағзалардағы рөлін түсіндіру; |
||
|
Жүйке импульсі мен мембрана потенциалы ұғымын сипаттау; |
|||
|
Жүйке жасушасындағы электрлік сигналдың қалай пайда болуын ұғыну |
|||
|
Құндылық: |
Құндылық .Бірлік. Ынтымақ |
||
|
Аптаның дәйек сөзі: |
«Бірлігі бар ел- берекеге жетеді» |
||
Сабақ барысы
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 6мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі: «Менен бір мотивациялық сөз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады «ЛУПА» түстері бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. Үй тапсырмасы: «QUIZIZZ» платформасы |
«Менен бір мотивациялық сөз» тәсілі арқылы көңілді орта қалыптастырады. « ЛУПА» түстері бойынша топтарға бірігеді. Сұрақтарға жауап береді |
Кері байланыс: Мадақтау сөздері арқылы бағаланады. «Жарайсың!» Өзін-өзі бағалау Жалпы балл-2 |
Түрлі түсті стикер |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 15мин 10мин |
ІІ. «Ой қозғау» сұрақтары қойылады ІІІ. Жаңа сабақ Тақырыбы мен мақсаттарын хабарлайды Тақырып бойынша ақпарат береді Жүйке импульсінің таралуы:Дендрит → дене → аксон
|
«Ой қозғау» сұрақтарына жауап береді Жаңа ақпаратты тыңдайды Сурет бойынша сұраққа жауап береді ЖИ бойынша жасалған «бейнежазба» тыңдайды Тақырыпты топта талдайды, қалаған форматта қорғайды
|
Жаңа тақырып ашылады ҚБ: «Тамаша!» «Қошамет» әдісі арқылы топтар өзара бағаланады |
А4, А3 формат қағазы, ДК., ғаламтор желісі, түрлі түсті маркер « Бағалау парағы» |
|||||||||||||||||||||
|
4 мин 4 мин 4 мин |
Жеке жұмыс (2 балл) 1-тапсырма: Берілген тұжырымдардың «шындық», немесе «жалған» екенін анықтаңдар
Құндылық: сыни ойлау, ғылыми дәлдік Жұптық жұмыс 2-тапсырма: Суретте берілген жануардың атын және биоэлектрлік мүшесін куатын аныктап жаз
Құндылық: дәлдік ІҮ.Сабақты бекіту тапсырмасы Функционалдық сауаттылық тапсырмасы Медет велосипедпен келе жатып кенеттен тежегішті қатты қысып жіберді, сол сәтте оның жүрегі жылдам соғып, қол бұлшықеттері тез жиырылды. Бұлшықетке берілген жылдам пәрмен жүйке жасушалары арқылы электрлік импульс түрінде жеткенін сезінді. Мұғалім түсіндіргендей, нейрон бойымен тарайтын электрлік сигнал натрий мен калий иондарының қозғалысына байланысты пайда болады. Егер адам қорқып қалса немесе рефлекс арқылы тез әрекет етсе, импульс миелин қабық арқылы одан да жылдам өтеді. Осы жағдайлар ағзадағы электрлік үдерістердің тіршілік үшін өте маңызды екенін көрсетеді. Сұрақтар :1. Мәтіндегі мысалға сүйеніп, электрлік импульс бұлшықетке қандай жағдайда және не үшін тез жетті?2. Миелин қабығы импульс жылдамдығына қалай әсер етеді?Құндылық: Ғылымға құрмет және денсаулыққа жауапкершілік |
Тұжырымдардың «шындық», немесе «жалған» екенін анықтайды. Жануарлардың атын атайды биоэлектрлік мүшесінің куатын жазады. Мәтінді оқып,сұраққа жауап береді |
ҚБ: «Бағалау парағы» арқылы өзін өзі бағалайды Дескриптор: -тұжырымдар «шындық», немесе «жалған» екенін анықтайды; Жалпы балл-2 ҚБ: «Бағалау парағы» арқылы жұптардың бағалауы Дескриптор: -жануарлардың атын атайды[1] -биоэлектрлік мүшесінің куатын жазады: [1] Жалпы балл-2 «Бағалау парағы» арқылы мұғалімнің бағалауы ҚБ: «Керемет!» Дескриптор:-электрлік импульстің тез жету себебін дұрыс
түсіндіреді; [1]
|
Жұмыс парағы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 2 мин |
Ү.Кері байланыс «СМС тәсілі» арқылы кері байланыс жасау ұсынылады ҮІ.Үй тапсырмасы: Оқулық 103-бет § 23 оку. |
«СМС тәсілі» арқылы кері байланыс жасайды
|
Кері байланыс: -не білдім; -нені жақсы түсіндім |
Кесте: «СМС тәсілі» |
ЖҰМЫС ПАРАҒЫ
Тақырып: Тірі ағзалардағы электрлік үдерістер

1-тапсырма. Жеке жұмыс
Берілген тұжырымдардың «шындық», немесе «жалған» екенін анықтаңдар
|
Тұжырымдар |
Шындық |
Жалған |
|
Электрлік белсенділікті зерттеу әдістеріне электроэнцефалографтар және электрокардиографтар жатады |
|
|
|
Электрлік мүшелер үнемі құрлықта тіршілік еткен омыртқалы жануарларда ең жақсы дамыған |
|
|
|
Балықтарда арнайы сезім мүшесі «бүйір сызығы» қалыптасқан |
|
|
|
Электрорецепторлар қоршаған ортадан электр сигналдарын сезуге қабілетті жануарлардағы сезімтал түзілімдер |
|
|
Дескриптор:
-тұжырымдардың «шындық», немесе «жалған» екенін анықтайды;
Жалпы балл-2
Құндылық: сыни ойлау, ғылыми дәлдік
2-тапсырма. Жұптық жұмыс
Суретте берілген жануардың атын және биоэлектрлік мүшесін куатын аныктап, кестеге жаз
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор:
-жануарлардың атын атайды[1]
биоэлектрлік мүшесінің куатын жазады: [1]
Жалпы балл-2
Құндылық: дәлдік
3-тапсырма. Функционалдық сауаттылық тапсырмасы
Медет велосипедпен келе жатып кенеттен тежегішті қатты қысып жіберді, сол сәтте оның жүрегі жылдам соғып, қол бұлшықеттері тез жиырылды. Бұлшықетке берілген жылдам пәрмен жүйке жасушалары арқылы электрлік импульс түрінде жеткенін сезінді. Мұғалім түсіндіргендей, нейрон бойымен тарайтын электрлік сигнал натрий мен калий иондарының қозғалысына байланысты пайда болады. Егер адам қорқып қалса немесе рефлекс арқылы тез әрекет етсе, импульс миелин қабық арқылы одан да жылдам өтеді. Осы жағдайлар ағзадағы электрлік үдерістердің тіршілік үшін өте маңызды екенін көрсетеді.
Сұрақтар :
1. Мәтіндегі мысалға сүйеніп, электрлік импульс бұлшықетке қандай жағдайда не үшін тез жетті?
2. . Миелин қабығы импульс жылдамдығына қалай әсер етеді?
Дескриптор:
-электрлік импульстің
тез жету себебін мәтінге сүйеніп дұрыс
түсіндіреді; [1]
-миелин қабықтың импульс жылдамдығын арттыратынын нақты
тұжырымдайды. [1]
Жалпы балл-2
Құндылық: Ғылымға құрмет және денсаулыққа жауапкершілік
quizziz
Миелинді және миелинсіз жүйке талшықтары тақырыбына үй тапсырмасын тексеру
Жауаптары:
1). Миелин:
май тәрізді зат
2). Миелинденген талшықтар
жұлында орналасқан
3). Миелинденген талшықтар жылдамдығы
120 метр/секунд
4). Миелинденбеген талшықтар жылдамдығы
0.5-2 метр/секунд
5). Миелинденбеген талшықтар
шеткі вегетативті жүйкеде
6). Миелинденген талшықтарда жүйке импульсін өткізу жылдамдығы
жоғары
1-тапсырма. (4 мин)
Жауаптары :
1. шындық
2. жалған
3. шындық
4. шындық
2-тапсырма. (4 мин)
Жауаптары :
1. Скат. Электрмүшелері денесінің 25% құрайтын 500-ден астам электр пластинкалар. 50-60 ампер электр тогын шығарады.
2. Жыланбалық. Электр мүшесі екі бүйірінде орналасқан. 1.2- 600 вольт электр тогын шығарады.
3-тапсырма (4 мин)
Жауаптары :
1. Бұлшықетке берілген жылдам пәрмен жүйке жасушалары арқылы электрлік импульс түрінде тез жеткізіледі
2 Егер адам қорқып қалса немесе рефлекс арқылы тез әрекет етсе, онда импульс - миелин қабықшасы арқылы одан да жылдам өтеді. Миелинденген талшықтар жылдамдығы –120 метр/сек.
шағым қалдыра аласыз















