Сабақ: №17
|
Мектеп:
№127 ЖОМ
|
Пәні: информатика
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Кебекбаева Меруерт
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Жиым
|
Сабақ негізделген
оқу
мақсаты
|
жиым, екі өлшемді және
бірөлшемді жиым ұғымын түсіндіру
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
жиым, екі өлшемді және бірөлшемді жиым ұғымын
біледі.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
жиымда сұрыптау әдістерін
қолданылатындығын ажырата алады.
|
Кейбір оқушылар:
|
жиымның өлшемдерін айыра
алады және жиымды программада қолданады
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Жиым – бір атауға
біріктірілген біртипті шамалардың реттелген тізбегі
|
Негізгі
сөздер мен тіркестер:
|
dim a,redim
count(x)
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
1.Кестелік тәсіл неліктен ыңғайлы?
2.Жиым дегеніміз не?
3.Жиым қандай ақпарат түрімен байланысқан?
4.Бірөлшемді жиым мен екіөлшемді жиымның айырмашылығы
неде?
5.Көбейту кестесі жиымға жата ма?
6.Динамикалық
жиым дегеніміз не?
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Көбейту кестесінің процедурасында қандай
операторлар қолданылады?
Жиымға мысал
келтіріңдер
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Жиым, кесте сөзінің үш тілде аталуын
білу
|
Алдыңғы
тақырып
|
Тармақталу программасы.Циклді
программа
|
Жоспар
|
Жоспарлаған
уақыт
|
Жоспарлаған жаттығулар
(төмендегі
жоспарланған жаттығулармен
қатар
ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
5 мин
5 минут
Өткенді
қайталау
|
Шаттық шеңберін құру
«ұшақ» әдісі
АКТ-да деңгейлік тәжірибелік
жұмыстарды дұрыс орындау.
Жаңа тақырыпты
қорытындылау.
Ұйымдастыру.
«Ыстық алақан» тренингін
(бір-бірінің қолдарын ұстап оң алақандарын бір-бірінің үстіне қойып
лебіздерін білдіру)
ұйымдастыру
Санау арқылы 2 топқа
бөлемін
Өткен тақырыпты қайталау үшін
«ұшақ» әдісі арқылы қорытындылаймын
Оқушылар қағаздан
ұшақ жасайды. Ұшақ қанатына тақырыпқа қатысты сұрақтар жазып (әр
оқушы жеке жазады) І топ оқушылары ІІ топқа, ІІ топ оқушылары І
топқа лақтырады
|
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс
дәптері
|
Ортасы
15 минут
практикалық жұмыс
10 минут
|
Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа
сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.
Ендеше, бүгінгі жаңа
сабағымыз
«Жиым».
Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы
тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі.
1-топ. Жиым
2-топ. Жиым элементтерін
сұрыптау
2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды
ұсынамын.
Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне
жазады.
Оқушылар берілген тақырыпты оқиды.Постер
қорғайды
Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін
толықтырады.
Оқушыларға практикалық тапсырманы
орындауға беремін.
Ай
бойынша бұлтты күндерді табуды массив түрінде ұсыныңдар. Оның
ішінде жаңбырлы күндер санын, Ашық күндер санын, қай кезеңде жауын
шашынның көп немесе аз болғандығын анықтайтын программа
құрыңдар.
|
Оқулық,
маркерлер,
плакаттар,
стикерлер,
үлестірме қағаздар,
интерактивті тақта
Оқулық,
дәптер, компьютер
|
Сабақты қорытындылау
5мин
|
Тест тапсырмасын
орындау.
Оқулықтағы 143-144 бет
Жауабы:
1-е
2-а
3-с
4-д
5-в
|
Тест,
оқулық
|
Аяқталуы
5 минут
|
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау.
Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §17
Бүгінгі сабағыма «Бір сөзбен»
әдісі арқылы кері байланыс
жасайды.
Оқушылар өздеріне берілген 12
сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипатайтындай 3
сөзді таңдап айтады.
*Төзімсіздік, *Ашу, * Қуаныш, * Немқұрайлылық,*Қанағаттану,
*Шабыт,
*Зерігу,* Алаңдау, * Тыныштық, * Сенімділік, * Сенімсіздік,
*Рахаттану.
|
Жиынтық бағалау
парағы
Оқулық,
күнделік
Үлестірме қағаздар
|
Қосымша ақпарат:
Информатика 10-сынып Арман-пв баспасы,
авторы
Сапарғалиева Б.Қ,Масалимова Н.Е, Тезекбаева Г.А, 2014
жыл
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау
– Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары
тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін
сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау.
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
Кері
байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға
негізделемін.
|