|
Пән: математика Күні: 22.01.2019ж. Сынып: 1 |
Мұғалім: Бозбаева Бейсенгүл Тілектесқызы Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жиын дегеніміз не? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.4.1.1 екі жиынның қосылуын және жиын бөлігін жоюды көрнекі түрде бейнелеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: жиын ұғымын түсіну. Көбі: екі жиынның бірігуінен жаңа жиын ойлап табу. Кейбірі: жиыннан оның бір бөлігін ажыратып жаңа жиын құрастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жиын ұғымын және оларды құрайтын элементтер туралы біледі. Жиындағы артық элементтерді алып тастау арқылы және екі жиынның бірігуінен жаңа жиын құрастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Жиын Элемент
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне құрмет пен ілтипаттылықты көрсете білуге тәрбиелеу. (Ұжымдық, топтық, жұптық жұмыстарды орындау барысында жүзеге асырылады). Шынайы, әділ баға беруге үйрету. (ҚБ өзара бір-бірлерін бағалауда) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану пәнімен байланыс орнайды. (жаңа тақырыпты меңгеру барысында табиғаттағы жиындардың элементтерін атайды, «Шығарып көр» айдарындағы тапсырмаларды орындау кезінде) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Логикалық есептерді шешуді біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
ҰЖ: «Қара, ізден, топтас» тәсіл (сабаққа деген қызығушылықтарын ояту және топтарға біріктіру. Қарым-қатынас жасау дағдысы қалыптасады) Тапсырма: Қолыңдағы қима қағазға мұқият қарап, топ құра. 1 топ – 1 заттың суреті бейнеленген қима қағаздағылар 2 топ – 2 заттың суреті бейнеленген қима қағаздағылар 3 топ – 3 заттың суреті бейнеленген қима қағаздағылар ҰЖ: «Ойлан, тап» тәсіл (өткен білімдерін еске түсіру, жаңа білімге жол ашу спиральді оқу бағдарламасына негізделген) Тапсырма Емен ағашының басында 5 алмұрт, 2 алма, 7 апельсин өсіп тұр. Ағаш басында барлығы неше жеміс өсіп тұр?
Мысалы: алма, алмұрт, апельсин - жемістер жиыны. (бүгінгі өтілетін сабақтың тақырыбы мен ОМ хабарлау) |
қима қағазда бейнеленген суреттер
жемістердің суреттері, емен ағашының суреті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Саралау жұмысы
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
|
ҰЖ: «Назар аудар, орында» тәсіл (жаңа тұжырым қалыптастыру, жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеті; ) Тапсырма
топқа бөлуге болады? (ұлдар және қыздар тобы)
Жиын – ортақ белгісі бар заттар жиынтығы. Мысалы: дәптер, кітап, қалам, сызғыш – оқу құралдар жиыны. Жиынды құрайтын заттар элементтер деп аталады. БК: Жиын ұғымын біледі ҚБ: Ынталандыру ТЖ: «Бейнелік» тәсіл (жиын элементін анықтау) Нұсқау: суреттерді мұқият қарап шығып, топқа өз көзқарасыңызды білдіріп, ортақ шешімдеріңізді айтыңыздар. 1-тапсырма Жиындарды ата 2-тапсырма Жиындардың элементтерін жаз БК:Жиын құрайтын элементтерін біледі ҚБ: ынталандыру мақсатында «Шапалақ» әдісі
ӨЖ: «Қара да, белгіле» тәсіл (жаңа білімді игеруін анықтау.) Нұсқау: Заттарды жиын бойынша бөліп, бір жиын құрайтын заттарды сызықпен қорша. Тапсырма:Жиындарды тап және қарындашпен белгіле. Сурет бойынша қанша жиын пайда болды. БК: Жиын ұғымын және оларды құрайтын элементтерін біледі Дескриптор: Жиын элементтерін тауып белгілейді Қандай жиын пайда болғанын айтады Жиын санын анықтайды ҚБ: «Бағдаршам» әдісі (өзін-өзі бағалау)
ТЖ: «Артығын тап» тәсіл (жаңа сабақтан алған білімдерін қолдану) Нұсқау: суретке мұқият қарап, артық заттарды белгілеңіз. Неліктен ондай тұжырымға келгеніңізді дәлелдеңіз. Тапсырма Әр жиындағы артық элементті тап
ӨЖ: «Артығын алып таста» тәсіл (сын тұрғысынан ойлану дағдысын қалыптастыру, жаңа тақырыпты бекіту) Нұсқау топта өзара көзқарастарымен бөлісіп, тапсырманы өз бетінше орындау Тапсырма: Берілген жиындарды ата. Жиын элементтерінің артығын алып, жаңа жиын құра. БК: Жиындағы артық элементті алып тастау арқылы жаңа жиын ойлап табады. Дескриптор
Оқушылардың жауаптары сараланады. ҚБ: «Жетістік баспалдағы» әдісі Өзін –өзі бағалау
ӨЖ: «Ойла да, ортағын тап» тәсіл (жаңа тақырыпты бекіту) Тапсырма: Әр бір жиынға элементтер атауын жаз. Екі жиынды айналдыра қоршап сыз. Қандай жаңа жиын пайда болды. Астына жаз.
1. 2. 3. 4. 1. 2. 3. 4. 1. 2. 3. 4. 1. 2. 3. 4. Үй жануарлары Жабайы жану. Тәтті Қышқыл БК: Екі жиынның бірігуінен жаңа жиын ойлап табады және ажырата алады. Дескриптор:
Күтілетін нәтижелер сараланады ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі «Төрт бұрыш» тәсіл (алған білімдерін қорытындылау) Нұсқау Əр бұрышқа өтілген тақырыпқа сай ұғым ілінеді. Оқушылар өздерінің жауаптарына жақын бұрышқа барып тұра қалады. Тапсырма: Қолындағы берілген сөйлем бойынша қабырғадағы ұғымға сай орналас.
|
оқулық қағаз және маркерлер Жұмыс дәптері, қалам
оқулық жұмыс дәптері «Жетістік баспалдағы» суреті жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 1 минут |
Рефлексия «Күн шуақ» тәсілі Барлығын түсінсе күнді, Жартылай түсінсе күн мен бұлтты, Түсінбесе – бұлтты таңдайды |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? БК: Жиындағы артық элементтерді алып тастау арқылы және екі жиынның бірігуінен жаңа жиын құрастырады «Артығын алып таста» тәсіл және «Ойла да, ортағын тап» тәсілдегі тапсырмаларды орындаудағы оқушылардың жауаптары сараланады |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарлайсыз Оқушыллардың қаншалықты меңгергендіктерін әр тапсырмаға қалыптастырушы бағалауды жүргізу арқылы анықтаймын. Топтық жұмысты ынталандыру мақсатында «Шапалақ» әдісі Өздік жұмысты «Бағдаршам» әдісі өзін –өзі бағалау «Жетістік баспалдағы» әдісі өзін-өзі бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Кері байланыс «Күн шуақ» әдісі арқылы жүзеге асады. |
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік
техниксының сақталуы Оқушыларды бір-біріне құрмет пен ілтипаттылықты көрсете білуге тәрбиелеу Топқа бөліну кезіндегі іс-әрекетте. Ұжымдық, топтық, жұптық жұмыстарды орындау барысында жүзеге асырылады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? |
Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары қол жетімді Сабақ басында жоспарланған барлық мақсатқа жеңілден күрделі тапсырмаларға өту арқылы қол жетті. ӨЖ: «Артығын алып таста» тәсіл арқылы оқушылардың жауаптары сараланады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі ( оқыту туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)?
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















