|
Пәні:Математика Сынып:1 Күні:20.09.2018ж Сабақтың тақырыбы: Жиын дегеніміз не? |
Мектеп: «Қаржан» жалпы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Медетова Ұлбосын Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты |
1.4.1.2 жиындар элементтерінің белгілері (нысандардың түсі, пішіні, өлшемі, материалы, әрекеті) бойынша құру және жіктеу |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады:жиын элементтерін атайды Көпшілігі орындай алады:жиын элементтерін топтайды ,салыстырады Кейбірі орындай алады: жиын элементтерінің ортақ қасиеттерін анықтайды,жіктейді,модулдейді |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы: -жиын элементтерінің ортақ белгілері бойынша жиындар құрады және жіктейді. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Оқушылар жиын құрай біледі Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Жиын,элемент,пішін,көлем,материалдар Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: Оқушылар жиын және жиын элементтері жайлы пікірлеседі Талқылауға арналған сұрақтар: Жиын дегеніміз не? жиын элементтері нені білдіреді? Жиындарды қалай анықтаймыз? |
||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды ынтымақтастыққа,шапшандыққа тәрбиелеу; Отан сүйгіштік, адамгершілік қасиеттерді қалыптастыру. 7.«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының білім беру мазмұны арқылы жүзеге асырылуы Жалпыұлттық идеяның құндылықтарын білім беру мазмұны арқылы жүзеге асыруда оқу пәні бойынша бөлімдер мен тараулардың мазмұны, оқу мақсаттары және оқу жаттығулары назарға алынады
|
||||
|
Денсаулық, техника қауіпсіздігінің сақталуы |
Сынып бөлмесінде, сабақ барысында, сергіту сәтінде жеке бастың жалпы қауіпсіздігін қатаң сақтау. |
||||
|
Пән аралық байланыстар |
Дүниетану, көркем еңбек,музыка |
||||
|
АКТ қолдану дағдысы(сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз)
|
слайд,бейне жазба |
||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Деректер, жиын, пиктограмма ұғымдарының мағынасын біледі. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақ тың басы |
Шаттық шеңбері. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Күннің шуағы» Шақырамын сендерді Жолдастарым кел бері Толтырайық шаттыққа, Дөгеленген шеңберді -Оқушылар шаттық шеңберіне тұрады,бір-біріне қарап жымияды.
Топқа бөлу:тақтада көкөністер мен жемістердің суреттері аралас ілінеді өзіне ұнаған суреттер алу арқылы балалар 2 топқа бөлініп отырады 1-топ:көкөністер 2-топ:жемістер №1(Ж.Ж) «Жұбыңды тап» әдісі арқылы жұптық тапсырмалар беріп өткенге шолу жасау Мақсат: Оқушының білім деңгейін анықтау,дұрыс есептеуге дағдыландыру Тапсырма: түсіне қарай топтасу, Берілген сандар жауабы болатындай есеп құрастыру
Дескриптор: -суретте берілген есепті шығарады; -жұп және тақ сандарға топтайды; Қ.Б: «Басбармақ»әдісі |
Шеңбер күннің суреті көкөністер мен жемістердің суреттері кеменің макеті плакат, маркерлер
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
№2.(МК) Слайд көрсетемін. Жаңа сабаққа кіріспе жасаймын. Жиын және элементтері туралы түсіндіремін. Мақсаты: АКТ дағдысын, оқушылардың тыңдалым , айтылым дағдылырын қалыптастыру
|
интер белсенді тақата |
|||
|
|
. №3.тапсырма(ТЖ) «Біріктіру»әдісі арқылы кескін суреттер арқылы жиындар құрастыру
Мақсаты: оқушылардың ынтымақтастық дағдыларын қалыптастыру;
Тапсырма: Кескін суретті ақ қағазға топтастырып жапсыру, санау, мағынасын тану Дескриптор: -Оқушылар жиын элементтерін анықтайды,топтайды ; -заттарды ажыратады,санайды,салыстырады Қ.Б: «жұлдызша»әдісі №4. «Ғажайып баққа саяхат»әдісі арқылы оқулықпен жұмыс жасау Оқулықтағы суретке назар аудару,жиындардың элементтерін атау,топтау Мақсаты :айтылым дағдысын дамыту,оқушылардың проблеманы шешу дағдыларын қалыптастыру
Дескриптор: - табиғаттағы денелерді атайды, жиындарға топтастырады Қ.Б: «медальдар»арқылы бағалаймын |
суреттер маркерлер плакат ,желім жұлдызша лар
оқулық сурет тер,желім, стикерлер маркерлер
|
|||
|
Сергіту сәті |
|
Оқушылар би билеп сергіп қалады. |
|||
|
|
№5.Тапсырма:(Ж.Ж) «Не Артық?»әдісі бойынша оқушылар әр жиындағы артық элементтерді табу,олардың каншаға артық,кем екендігін анықтау,элементтерді санау арқылы есеп құрау
Мақсаты:Оқушылардың логикалық ойлау дағдысын қалыптастыру,
-жиындағы артық элементтерді табады,санайды ,элементтерді пайдалана отырып есеп құрайды Қ.Б:«Жүрекше»әдісі №6.(Ж)Дәптермен жұмыс жасау: Мақсаты: Оқушылардың оқылым ,жазылым, проблеманы шешу дағдыларын қалыптастыру Тапсырма:(Ж)Жиындарды табу және қарындашпен белгілеу,бояу,- Дескриптор : -Жиындарды табады,белгілейді ,бояйды 6. тапсырма .(Т.Ж)Жиын элементтерін толықтыру ,бояу Дескриптор: -жиын элементтерін бояйды,толықтырады,топтайды Қ.Б «Көңіл-күй смайликтері»арқылы №7 (Т.Ж).Қосымша тапсырмалар орындау «Ойлан-жұптас-бөліс»әдісі бойынша Мақсаты: ойлану, шешім қабылдау, мәселені шешу дағдысын қалыптастыру Тапсырма:Торайға борщ жасауға, ал көжекке шырын дайындауға қажетті заттарды анықтап, тиісті ыдыспен байланыстырып сызыңыз. Әр жиынның ортақ атауын айтыңыз.
Дескриптор - жемістер жиынын құрастырады және атайды; - көкөністер жиынын құрастырады және атайды. Қ.Б «Бағдаршам» түстері арқылы |
Плакаттар маркерлер жүрекше смайликтер жұмыс дәптері түрлі-түсті қарындаш
|
|||
|
Сабақтың соңы |
8.(Т.Ж) «Қорытынды саралау» тәсілі бойынша оқушылардың деңгейіне қарай тапсырма беру . Тапсырма:«Жинақтау»әдісі арқылы кескін суреттерден ертегі кейіпкерлерін біріктіру, жаңа жиын құрау ,атау,топтау,жіктеу,толықтыру,есеп құрау; Мақсаты: Проблемаларды шешу , деректерді өңдеу дағдыларын қалыптастыру; ойлау , креативтілік дағдысын дамыту А) В) с)
Дескриптор: Барлығы: Жиын элементтерін құрайды,атайды Көпшілігі: Жиын элементтерін топтайды, толықтырады Кейбір оқушылар: біріктіреді,өңдейді,жаңа жиын құрайды, ортақ қасиеттерін табады ҚБ: « гүлдер » арқылы бағалаймын (Т.Ж) 9.«Ашық сұрақ» әдісі арқылы сабақты қорытындылау Тапсырма:.Балалар жиыны мен ересектер жиынын біріктірсе, Сынып оқушылар жиынынан қыздар жиынын алып тастаса қандай жиын шығады? Мақсаты:ашық сұраққа жауап беру, ойлау, шешім қабылдау; ақпараттарды басқару дағдыларын дамыту Дескриптор:
Қ.Б: «Отшашу»әдісі арқылы Рефлексия.
|
қол шапалақтау
Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі |
|||
|
|
|||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға «Қорытынды саралау»тәсілі бойынша оқушылардың деңгейіне қарай тапсырма беремін «Пазл »әдісі арқылы Кейбір оқушылар: жиындарды біріктіреді,өңдейді,жаңа жиын құрайды, ортақ қасиеттерін табады Қосымша тапсырмалар: «Ашық сұрақ» әдісі арқылы проблемаларды шешу , есептеу дағдыларын қалыптастыру мақсатында жиындардың элементтерін анықтау тапсырмаларды орындау.
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? ҚБ-« Шапалақтау» арқылы ҚБ «Бағдаршам» әдісі ҚБ: « Көңіл күй смайликтері» арқылы ҚБ«Жұлдызшалар» арқылы Қ.Б:«Басбармақ» әдісі ҚБ: «Гүлдер» әдісі Қ.Б: «Жүрекше»әдісі Қ.Б: «Отшашу»әдісі |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
Рефлексия Көңіл-күй смайликтері |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
Жалпы баға Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жиын дегеніміз не
|
Пәні:Математика Сынып:1 Күні:20.09.2018ж Сабақтың тақырыбы: Жиын дегеніміз не? |
Мектеп: «Қаржан» жалпы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Медетова Ұлбосын Қатысқандар: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Ұзақ мерзімдегі оқу мақсаты |
1.4.1.2 жиындар элементтерінің белгілері (нысандардың түсі, пішіні, өлшемі, материалы, әрекеті) бойынша құру және жіктеу |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады:жиын элементтерін атайды Көпшілігі орындай алады:жиын элементтерін топтайды ,салыстырады Кейбірі орындай алады: жиын элементтерінің ортақ қасиеттерін анықтайды,жіктейді,модулдейді |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы: -жиын элементтерінің ортақ белгілері бойынша жиындар құрады және жіктейді. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Оқушылар жиын құрай біледі Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Жиын,элемент,пішін,көлем,материалдар Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: Оқушылар жиын және жиын элементтері жайлы пікірлеседі Талқылауға арналған сұрақтар: Жиын дегеніміз не? жиын элементтері нені білдіреді? Жиындарды қалай анықтаймыз? |
||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды ынтымақтастыққа,шапшандыққа тәрбиелеу; Отан сүйгіштік, адамгершілік қасиеттерді қалыптастыру. 7.«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының білім беру мазмұны арқылы жүзеге асырылуы Жалпыұлттық идеяның құндылықтарын білім беру мазмұны арқылы жүзеге асыруда оқу пәні бойынша бөлімдер мен тараулардың мазмұны, оқу мақсаттары және оқу жаттығулары назарға алынады
|
||||
|
Денсаулық, техника қауіпсіздігінің сақталуы |
Сынып бөлмесінде, сабақ барысында, сергіту сәтінде жеке бастың жалпы қауіпсіздігін қатаң сақтау. |
||||
|
Пән аралық байланыстар |
Дүниетану, көркем еңбек,музыка |
||||
|
АКТ қолдану дағдысы(сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз)
|
слайд,бейне жазба |
||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Деректер, жиын, пиктограмма ұғымдарының мағынасын біледі. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақ тың басы |
Шаттық шеңбері. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Күннің шуағы» Шақырамын сендерді Жолдастарым кел бері Толтырайық шаттыққа, Дөгеленген шеңберді -Оқушылар шаттық шеңберіне тұрады,бір-біріне қарап жымияды.
Топқа бөлу:тақтада көкөністер мен жемістердің суреттері аралас ілінеді өзіне ұнаған суреттер алу арқылы балалар 2 топқа бөлініп отырады 1-топ:көкөністер 2-топ:жемістер №1(Ж.Ж) «Жұбыңды тап» әдісі арқылы жұптық тапсырмалар беріп өткенге шолу жасау Мақсат: Оқушының білім деңгейін анықтау,дұрыс есептеуге дағдыландыру Тапсырма: түсіне қарай топтасу, Берілген сандар жауабы болатындай есеп құрастыру
Дескриптор: -суретте берілген есепті шығарады; -жұп және тақ сандарға топтайды; Қ.Б: «Басбармақ»әдісі |
Шеңбер күннің суреті көкөністер мен жемістердің суреттері кеменің макеті плакат, маркерлер
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
№2.(МК) Слайд көрсетемін. Жаңа сабаққа кіріспе жасаймын. Жиын және элементтері туралы түсіндіремін. Мақсаты: АКТ дағдысын, оқушылардың тыңдалым , айтылым дағдылырын қалыптастыру
|
интер белсенді тақата |
|||
|
|
. №3.тапсырма(ТЖ) «Біріктіру»әдісі арқылы кескін суреттер арқылы жиындар құрастыру
Мақсаты: оқушылардың ынтымақтастық дағдыларын қалыптастыру;
Тапсырма: Кескін суретті ақ қағазға топтастырып жапсыру, санау, мағынасын тану Дескриптор: -Оқушылар жиын элементтерін анықтайды,топтайды ; -заттарды ажыратады,санайды,салыстырады Қ.Б: «жұлдызша»әдісі №4. «Ғажайып баққа саяхат»әдісі арқылы оқулықпен жұмыс жасау Оқулықтағы суретке назар аудару,жиындардың элементтерін атау,топтау Мақсаты :айтылым дағдысын дамыту,оқушылардың проблеманы шешу дағдыларын қалыптастыру
Дескриптор: - табиғаттағы денелерді атайды, жиындарға топтастырады Қ.Б: «медальдар»арқылы бағалаймын |
суреттер маркерлер плакат ,желім жұлдызша лар
оқулық сурет тер,желім, стикерлер маркерлер
|
|||
|
Сергіту сәті |
|
Оқушылар би билеп сергіп қалады. |
|||
|
|
№5.Тапсырма:(Ж.Ж) «Не Артық?»әдісі бойынша оқушылар әр жиындағы артық элементтерді табу,олардың каншаға артық,кем екендігін анықтау,элементтерді санау арқылы есеп құрау
Мақсаты:Оқушылардың логикалық ойлау дағдысын қалыптастыру,
-жиындағы артық элементтерді табады,санайды ,элементтерді пайдалана отырып есеп құрайды Қ.Б:«Жүрекше»әдісі №6.(Ж)Дәптермен жұмыс жасау: Мақсаты: Оқушылардың оқылым ,жазылым, проблеманы шешу дағдыларын қалыптастыру Тапсырма:(Ж)Жиындарды табу және қарындашпен белгілеу,бояу,- Дескриптор : -Жиындарды табады,белгілейді ,бояйды 6. тапсырма .(Т.Ж)Жиын элементтерін толықтыру ,бояу Дескриптор: -жиын элементтерін бояйды,толықтырады,топтайды Қ.Б «Көңіл-күй смайликтері»арқылы №7 (Т.Ж).Қосымша тапсырмалар орындау «Ойлан-жұптас-бөліс»әдісі бойынша Мақсаты: ойлану, шешім қабылдау, мәселені шешу дағдысын қалыптастыру Тапсырма:Торайға борщ жасауға, ал көжекке шырын дайындауға қажетті заттарды анықтап, тиісті ыдыспен байланыстырып сызыңыз. Әр жиынның ортақ атауын айтыңыз.
Дескриптор - жемістер жиынын құрастырады және атайды; - көкөністер жиынын құрастырады және атайды. Қ.Б «Бағдаршам» түстері арқылы |
Плакаттар маркерлер жүрекше смайликтер жұмыс дәптері түрлі-түсті қарындаш
|
|||
|
Сабақтың соңы |
8.(Т.Ж) «Қорытынды саралау» тәсілі бойынша оқушылардың деңгейіне қарай тапсырма беру . Тапсырма:«Жинақтау»әдісі арқылы кескін суреттерден ертегі кейіпкерлерін біріктіру, жаңа жиын құрау ,атау,топтау,жіктеу,толықтыру,есеп құрау; Мақсаты: Проблемаларды шешу , деректерді өңдеу дағдыларын қалыптастыру; ойлау , креативтілік дағдысын дамыту А) В) с)
Дескриптор: Барлығы: Жиын элементтерін құрайды,атайды Көпшілігі: Жиын элементтерін топтайды, толықтырады Кейбір оқушылар: біріктіреді,өңдейді,жаңа жиын құрайды, ортақ қасиеттерін табады ҚБ: « гүлдер » арқылы бағалаймын (Т.Ж) 9.«Ашық сұрақ» әдісі арқылы сабақты қорытындылау Тапсырма:.Балалар жиыны мен ересектер жиынын біріктірсе, Сынып оқушылар жиынынан қыздар жиынын алып тастаса қандай жиын шығады? Мақсаты:ашық сұраққа жауап беру, ойлау, шешім қабылдау; ақпараттарды басқару дағдыларын дамыту Дескриптор:
Қ.Б: «Отшашу»әдісі арқылы Рефлексия.
|
қол шапалақтау
Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі |
|||
|
|
|||||
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға «Қорытынды саралау»тәсілі бойынша оқушылардың деңгейіне қарай тапсырма беремін «Пазл »әдісі арқылы Кейбір оқушылар: жиындарды біріктіреді,өңдейді,жаңа жиын құрайды, ортақ қасиеттерін табады Қосымша тапсырмалар: «Ашық сұрақ» әдісі арқылы проблемаларды шешу , есептеу дағдыларын қалыптастыру мақсатында жиындардың элементтерін анықтау тапсырмаларды орындау.
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? ҚБ-« Шапалақтау» арқылы ҚБ «Бағдаршам» әдісі ҚБ: « Көңіл күй смайликтері» арқылы ҚБ«Жұлдызшалар» арқылы Қ.Б:«Басбармақ» әдісі ҚБ: «Гүлдер» әдісі Қ.Б: «Жүрекше»әдісі Қ.Б: «Отшашу»әдісі |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
Рефлексия Көңіл-күй смайликтері |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
Жалпы баға Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?. |
|||||
шағым қалдыра аласыз















