Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Жиындар арасындағы қатынастар. Ішкі жиын.
|
Бөлім: |
5.3C Жиын |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
13.03.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жиындардың бірігуі мен қиылысуы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.4.1.2 жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын білу; 5.4.1.3
берілген
жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
∪, ∩ Символдарын қолдану арқылы жиындарға амалдар қолдану; Математикалық заңдарды және формулаларды қолдану; Есептер шығаруда анализ бен синтез жасау. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Жағымды псхологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын сұрау. |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады. |
мадақтау әдісі арқылы бағаланады. |
|
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Екі жиынның қиылысуы деп сол екі жиынның екеуіне де тиісті элементтерден ғана тұратын жиынды атайды Мысалы, С= C 2 6 10
10
7 13 4 9 D=
С D Егер А және В жиындарының ортақ элементтері болмаса, онда олардың қиылысуы
бос жиын болады. А
В А
Е Х у d e a c b кі жиынның бірігуі деп әрбір элементі сол екі жиынның кем дегенде біреуіне тиісті болатын жиынды атайды.N P Мысалы,
N= Тапсырмалар орындау. №1. 2426 санындағы цифрлардың Е жиынын және 45695 санындағы цифрлардың F жиынын элементтерімен жазыңдар: а) Е және F жиындарының қиылысуын элементтерңмен жазыңдар; б) Е және F жиындарының бірігуін элементтерңмен жазыңдар; в) Эйлер-Венн дөңгелектерімен кескіндеңдер; №2. N және P жиындарында барлығы 5 элемент бар. N және P жиындарының қиылысуын Эйлер-Венн дөңгелекетерімен кескіндеңдер. Мұндағы:
№3. Бір топтағы туристердің 10-ы қазақ тілін біледі, 8-і орыс тілін біледі, олардың 3-еуі қазақ тілін де, орыс тілін де біледі. Топта барлығы неше турист бар? №4. С жиынында 5 элемент, К жиынында 7 элемент, ал олрдың қиылысуында 3 элемент бар. С және К жиындарының бірігуінде неше элемент бар? Эйлер-Венн дөңгелектерімен кескіндеңдер. |
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді. Тапсырмаларды өз беттерінше орындайды. |
Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл беріледі. |
|
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы: №1061 есеп.
Р Оқушылар жерде жазылған «Білемін», «Орындай аламын», «Басқаларға көмектесемін» жолдарға барып тұрады. Бұл арқылы бүгінгі сабақтан қанша оқушының тақырыпты қаншалықты терең меңгергенің, қаншасы есептерде орындай алатынын қиылысуы мен бірігуінен анықтаймыз. |
Үй жұмысын алады. Рефлексияны орындайды. |
|
Әр түрлі стикерлер |
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Математика
Тақырыбы: Жиындар арасындағы қатынастар. Ішкі жиын.
|
Бөлім: |
5.3C Жиын |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гүлжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
13.03.2024ж |
|
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жиындардың бірігуі мен қиылысуы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.4.1.2 жиындардың қиылысуы және бірігуі анықтамаларын білу; 5.4.1.3
берілген
жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
∪, ∩ Символдарын қолдану арқылы жиындарға амалдар қолдану; Математикалық заңдарды және формулаларды қолдану; (ЕБҚ) Есептер шығаруда анализ бен синтез жасау. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Жағымды псхологиялық ахуал орнату. Үй тапсырмасын сұрау. |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады. |
мадақтау әдісі арқылы бағаланады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Екі жиынның қиылысуы деп сол екі жиынның екеуіне де тиісті элементтерден ғана тұратын жиынды атайды Мысалы, С= C 2 6 10
10 7 13 4 9 D=
С D Егер А және В жиындарының ортақ элементтері болмаса, онда олардың қиылысуы
бос жиын болады. А
В А
Е Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Таныстым:
Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім
беретін мектебі
Қысқа
мерзімді (сабақ)
жоспары
Тақырыбы: Жиындар
арасындағы қатынастар. Ішкі жиын. Бөлім:
5.3C Жиын Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні:
13.03.2024ж Сынып:
5 «Ә» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Жиындардың бірігуі мен
қиылысуы. Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 5.4.1.2
жиындардың қиылысуы және
бірігуі анықтамаларын
білу; 5.4.1.3
берілген
жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін
Сабақтың мақсаты ∪, ∩ Символдарын қолдану арқылы
жиындарға амалдар қолдану; Математикалық заңдарды және
формулаларды қолдану; Есептер шығаруда анализ бен
синтез жасау. Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау
Ресурс тар
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару. Жағымды
псхологиялық ахуал орнату.
Үй
тапсырмасын сұрау. Жинақтала ды,сабаққа
ынталанады. мадақтау әдісі арқылы
бағаланады. Сабақтың
ортасы Өткен сабақты
пысықтау. Екі жиынның қиылысуы деп сол екі жиынның
екеуіне де тиісті элементтерден ғана тұратын жиынды
атайды Мысалы, С= C
2 6
10
10
7
13
4 9 С
D Егер А
және В жиындарының
ортақ элементтері болмаса, онда олардың қиылысуы
бос жиын болады. А
В
А
Е
Х у
d
e
a
c
b N P Мысалы,
N= Тапсырмалар
орындау. №1. 2426 санындағы цифрлардың Е жиынын және 45695
санындағы цифрлардың F жиынын элементтерімен
жазыңдар: а) Е және F жиындарының қиылысуын
элементтерңмен жазыңдар; б) Е және F жиындарының бірігуін
элементтерңмен жазыңдар; в) Эйлер-Венн дөңгелектерімен
кескіндеңдер; №2. N және P жиындарында барлығы 5 элемент
бар. N және P жиындарының қиылысуын Эйлер-Венн дөңгелекетерімен
кескіндеңдер. Мұндағы: Жиындардың әрқайсысында
4 элементтен; N жиынында 3 элемент, ал P
жиынында 4 элемент; N жиынында 4 элемент, ал P
жиынында 5 элемент бар. №3. Бір топтағы туристердің 10-ы қазақ тілін біледі, 8-і орыс
тілін біледі, олардың 3-еуі қазақ тілін де, орыс тілін де біледі.
Топта барлығы неше турист бар? №4. С жиынында 5 элемент, К жиынында 7 элемент, ал олрдың
қиылысуында 3 элемент бар. С және К жиындарының бірігуінде неше
элемент бар? Эйлер-Венн дөңгелектерімен
кескіндеңдер. Алдыңғы сабақта алған
білімдерін еске түсіреді. Тапсырмаларды өз беттерінше
орындайды. Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл
беріледі. Сабақтың
соңы Үй
жұмысы: №1061
есеп.
Р
Оқушылар жерде жазылған
«Білемін», «Орындай аламын», «Басқаларға көмектесемін» жолдарға
барып тұрады. Бұл арқылы бүгінгі сабақтан қанша оқушының тақырыпты
қаншалықты терең меңгергенің, қаншасы есептерде орындай алатынын
қиылысуы мен бірігуінен анықтаймыз. Үй жұмысын алады. Рефлексияны
орындайды. Әр түрлі
стикерлер
Таныстым:
Қазақстан
Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім
беретін мектебі
Қысқа
мерзімді (сабақ)
жоспары
Тақырыбы: Жиындар
арасындағы қатынастар. Ішкі жиын. Бөлім:
5.3C Жиын Педагогтің Т.А.Ә.
Алиева Гүлжан Аманкулкызы Күні:
13.03.2024ж Сынып:
5 «А» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Жиындардың бірігуі мен
қиылысуы. Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 5.4.1.2
жиындардың қиылысуы және
бірігуі анықтамаларын
білу; 5.4.1.3
берілген
жиындардың қиылысуы мен бірігуін табу, нәтижесін
Сабақтың мақсаты ∪, ∩ Символдарын қолдану арқылы
жиындарға амалдар қолдану; Математикалық заңдарды және
формулаларды қолдану; (ЕБҚ) Есептер шығаруда анализ бен
синтез жасау. Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау
Ресурс тар
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын
сабаққа аудару. Жағымды
псхологиялық ахуал орнату.
Үй
тапсырмасын сұрау. Жинақтала ды,сабаққа
ынталанады. мадақтау әдісі арқылы
бағаланады. Сабақтың
ортасы Өткен сабақты
пысықтау. Екі жиынның қиылысуы деп сол екі жиынның
екеуіне де тиісті элементтерден ғана тұратын жиынды
атайды Мысалы, С= C
2 6
10
10
7
13
4 9 С
D Егер А
және В жиындарының
ортақ элементтері болмаса, онда олардың қиылысуы
бос жиын болады. А
В
А
Е | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

D

ефлексия.












