Жж дыбысы және әрпі

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Жж дыбысы және әрпі

Материал туралы қысқаша түсінік
Жж дыбысы және әрпі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әліппе

Бөлім:

Әліппе кезеңі

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:1

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы:

63 сабақ. Жж дыбысы және әрпі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;

1.2.5.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

Сабақтың мақсаты

Жж дыбысы мен әрпін меңгерту



Құндылықтар

Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут










Өткенді пысықтау

5 минут



Сабақ

тың ортасы

20 минут
































Сергіту сәті

2 минут

Сабақты қорыту

6минут


















Қосымша тапсырма

2минут





Кері байланыс

5 минут




Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту

«Жалған/ақиқат» ойыны. Оқушыларға пікірлер айтылады, ал оқушылар пікірді тыңдап, «жалған» не «ақиқат» екенін айтады. Мысалы:

Жарыста соңғы болып келген ойыншы жеңеді.(жалған)

Жолға шығарда тәтті тағамдар, газдалған сусын алған дұрыс. (жалған)

Нағыз дос саған жақсылық ойлайды (ақиқат) т.б.


Өткенді пысықтау

Оқылым

Жел жал жеміс жарыс жалау

Жер жол жеңіс жарық жамау

«Кім озады?» мәтінін оқы

Тақырыпты ашу

Дыбыстық жинақтау дағдысын дамыту жұмысы.

Оқылым.

1-тапсырма.

Оқулықтың 66-бетінде оқуға берілген сөздер

мен мәтінді оқушылардың тұтас оқуына қолдау жасау.

Жу жуан жең жаңа

Жуа жусан жеңіл жаңалық


Жаңа тақырып

Оқылым.

2-тапсырма.

«Атжарыс» мәтінін оқы.

Кім бірінші келетінін болжа

«Менің ойымша...» деп баста




Жазылым

Жазу дәптерінде берілген тапсырманы орындау.

2-тапсырма. Бағанда берілген сөздерге тиісті сөздерді қойып, дәптерге көшіріп жазу.

Тиісті сөздерді тауып, көшіріп жазады:

жақсы адам

жуас қой

жаман дос

жаңа киім

ЕБҚ

«Атжарыс» мәтінінің бірінші сөйлемін дәптерге жаз.

«Нейрожаттығу» әдісі

Әуенге қосылып, ым-ишарамен амандас.


3-тапсырма.

Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқу.

-Ат жарысы басталды.

Бас қамшыны, бас!

Алда келе жатқан кім?


Бекіту және саралау

Саралау тапсырмасы

1-деңгей:

Сұраққа жауап бер.

«Жолға шығатын адамды кім дейді?» сұрағына толық жауап бер.

2-деңгей:

«Жолаушы» сөзіндегі «ж» дыбысының орнын және буын санын анықта. Сөзді буынға бөл.

3-деңгей:

Жолаушыға қандай тілектер айтылатынын тауып айт.

ҚЖ:

Көру диктанты

Ауылда жарыс болды. Мен де қатыстым. Жалғас озды. Марат қалып қойды.


Оқушылар мұғалімнің айтқанын тыңдап, «жалған» не «ақиқат» екенін айтады.






Сөздерді тұтастай оқиды



Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды.


Сөйлеу мәнеріне үйренеді






Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмалар

ды орындайды






Жеке жұмыс істейді


Әуенмен қимыл-қозғалыс жасайды

Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқиды


Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмала

рын орындайды.






Тақтадан көшіріп жазады





Кері байланыс жасайды

Мақтап, мадақтап отыру






Дескриптор:

Жж дыбысы және әрпін таниды, оқиды

Сөздерді тұтастай оқи алды


Дескриптор:

Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды.

Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқыды.

Дескриптор:

Мәтінге талдау жасайды

Оқиғаның соңын болжауды үйренді



Дескриптор:

Оқулықтан көшіріп жазуға берілген тапсырманы орындады.

Каллиграфиялық талапқа сай дұрыс және сауатты жазды




Тамаша жұмыс!



Дескриптор:

Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқиды

Сөйлемдерді мағынасына ажырата алды

Дескриптор:

1-деңгей

«Жолға шығатын адамды жолаушы дейді» деп жауап берді.

2-деңгей

Жолаушы

сөзіндегі «ж» әрпінің орнын және буын санын анықтады.

3-деңгей

«Жолың болсын!» тілегін тауып айтты.

Дескриптор:

Көру диктантын жазу ережелерін біледі

«Білім гүлі» әдісі

суреттер








Суреттер



оқулық




оқулық






оқулық








Жұмыс дәптері


Әуен




Оқулық





Оқулық





Жұмыс парағы






Гүл стикерлер












Ресурстар:





Жел Жал Жеміс Жарыс Жалау





























































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әліппе

Бөлім:

Әліппе кезеңі

Педагогтің аты-жөні:

Смаилова А.Б

Күні:


Сынып:1 «Б»

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы:

64 сабақ. Әә әрпі және дыбысы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу,дыбысты талдау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Оқу түрлерін буындап оқиды,түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі:оқу түрлерін буындап,түсініп оқиды,әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазады.

Кейбір оқушылар,оқу түрлерін буындап оқиды, түсінеді,дыбысты көркем жазады.


Құндылықтар

Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут





Өткенді пысықтау

5 минут




Сабақ

тың ортасы

20 минут




















































Сергіту сәті

2 минут

Сабақты қорыту

6минут


















Қосымша тапсырма

2минут














Кері байланыс

5минут



ҚР Әнұран орындалады.

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Өткенді пысықтау.

Әріптерден сөз құрау

«Атжарыс»деген сөзге дыбыстық талдау жасау.



«Бізден сұрақ-сізден жауап»

«Жж дыбысы мен әрпі» тақырыбын пысықтау


Жаңа сабақты ашу.

Жұмбақ  жасыру арқылы


Әке,әже,әпкенің басынан бастап беремін.Дәрігер,сәбіз, кәмпиттің ортасында келемін.

Бұл қандай әріп?


Мақсат қоюБалалар,дұрыс айтасыңдар!Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Ә дыбысын көркем жазамыз,Ә дыбысы бар сөздерді буындап оқимыз.



Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:

Ә әріп және дыбысы


Жаңа тақырып

1-тапсырма


Сөйлемдегі сөз санын анықтау.

Сөзді буынға бөліп, жаңа дыбыстың орнын анықтау.

«Ә» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысу.

«Ә» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысу


2-тапсырма «Кітаппен жұмыс»


ё

Өтілетін жаңа дыбысы бар «әже» сөзіне дыбыстық талдау жасау

«Сиқырлы кітап»видео көрсету.





«Әжемізге сәбіз» жинасу ойыны.




Оқылым.

1.Оқулықтың 67-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтас оқуы.

2. «Ә» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін орнын оқушылардың өздіктерінен түсінеді.

3-тапсырма

Жазылым

1.Оқулықтағы «Ә» әрпінің таңбалануына назар аудару.

2.«Ә» әрпін тақтаға көркем жазу

3.«Ә» әрпін ауада жазып көрсету.

Жіптен «ә» әрпін жасау

4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру.

Жұппен жұмыс

ЕБҚ




Сөз сызбасын тиісті сөзбен толықтыр.

Әдемі қыз, тәтті алма

Дәмді тағам , кәрі адам


Қорытындылау










Өткен тақырыпты пысықтайды















































Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды:

«Мектепте салтанатты жиын болды. Жиынға Әдияның әжесі келді. Әлидің әкесі қатысты.

Жиын Әнұран айтумен басталды».







Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды.



Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмалар

ды орындайды




Жеке жұмыс орындайды


Тапсырманы орындайды



Жаттығу жасайды


Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмала

рын орындайды.



Сөйлем құрайды











Кері байланыс жасайды





Дескриптор:

Жж дыбысы мен әрпін таниды

Ж әрпіне байланысты сөздерді оқи алды




Дескриптор:

Өтілетін жаңа дыбысы бар

«әже» сөзіне дыбыстық талдау жасады

«Ә» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысты

Жіптен «ә» әрпінің сұлбасын жасады.





Дескриптор:

Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды.

Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқыды.







Дескриптор:

«Ә» әрпінің бас және кіші әрпін жазды. Үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазды.

Каллиграфиялық талапқа сай дұрыс және сауатты жазды

Тамаша!



Дескриптор:

Сөйлемдегі сөздердегі көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қойды

Сөздердің дұрыс жазылу емлесін біледі







Дескриптор Сюжет бойынша сөйлем құрай алды.

Ә дыбысы бар сөздерді буындап, тұтастай оқи алды.

Буындық-дыбыстық талдау жұмыстарын жүргізе алды.







Дескриптор:

1-деңгей

Берілген сөз сызбасын тиісті сөзбен толықтырды

3-деңгей

Әдемі,дәмді, кәрі, тәтті сөздерінің бірімен сөйлем құрады.

















https||youtube.com|watch?v=t4NCy2jiUgfure=shape


Оқулық









Суреттер















Жұмыс дәптері


Талдау үлгісі




Суреттер



Суреттер







Оқулық





































































































Ресурстар:

Бейнебаян

«Жануарлар қалай дыбыстайды?» https||youtube.com|watch?v=t4NCy2jiUgfure=shape

Әкем т..ған күн...ме шана с..йл....ды. Мен қат..ы қ...анд...м. Әк...ме ра...мет айттым. Ш...на әд...мі. Қ...ста ш..н...мен с..рғана...мын.



Әдемі қыз

Тәтті алма

Дәмді тағам

Кәрі адам



Жа-рыс-тар-да

.. ........



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әліппе

Бөлім:

Әліппе кезеңі

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:1

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы:

65 сабақ. Әә дыбысы және әрпі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;

1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;

1.2.5.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу

Сабақтың мақсаты

Әә дыбыс мен әрпін меңгерту

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут












Өткенді пысықтау

5 минут







Сабақ

тың ортасы

20 минут






























Сергіту сәті

2 минут





Сабақты қорыту

6минут



















Қосымша тапсырма

2минут







Кері байланыс

5 минут

Психологиялық ахуал қалыптастыру

Өткен сабақты қайталау

Бізден сұрақ-сізден жауап

Атжарыс оқу


Өткенді пысықтау.Оқылым

«Күзгі жапырақтар» әдісі

Ән әже кәрі сәуір

Дән әке дәрі дәуір

«Әнұран» мәтіні оқы

ЕБҚ

Мына сөздерді тақтаға жаз.

Әнұран, әтеш, ән, әсем.

Жаңа тақырып

Тақырыпты хабарлау

Дыбыстық жинақтау дағдысын дамыту жұмысы.

Оқылым.

1-тапсырма.

Оқулықтың 68-бетінде оқуға берілген сөздер мен мәтінді оқушылардың түсініп оқуына қолдау жасау.

Ән әлем дәмді тәулік

Әнші әсем сәнді жәшік

ЕБҚ

Ә дыбысына байанысты сөздерге дыбыстық талдау жаса

«Суретті сөйлем» әдісі

2-тапсырма. Оқылым.

Калиграммалық сөйлемдерді оқиды.

Әтеш шақырады. Түлкі шәуілдейді.

Әтеш

....

ЕҚБ

«Әтеш шақырады» сөйлемін тақтаға жаз

«Әтеш» сөзіне дыбыстық талдау жаса

Ә-дауысты

Т- дауыссыз

Е-дауысты

Ш- дауыссыз


Жұмбақтарды шеш

Өзі бір қу, жүрген жері айқай да шу.

Түлкі


Бұрап қойған сағаттай,

Айқайлайды таң атпай

Әтеш

3-тапсырма. Жазылым

Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқу. Құраған мәтінді дәптерге көшіріп жазу.

Әселдің әжесі бар. Әжей текемет басады. Оны «қолы шебер әжей» дейді


Бекіту және саралау

Саралау тапсырмасы

1-деңгей:

Сөйлем сызбасы бойынша сұрақтарға жауап бер.

Бұл не? – Бұл – жәшік.

Жәшік нешеу? – Жәшік біреу.

Жәшікте не бар? – Жәшікте алма бар.

Алма қандай? – Алма тәтті.

2деңгей:

Әр сөйлемдегі сөз санын, «ә» әрпінің орналасу орнын тап.

3-деңгей:

Қосымша сұрақ қойып, сызбасын сыз.

ҚЖ:

Сөздік диктант

Әтеш, әткеншек, әлем, әсем, дәмді, әже,

жәшік, әке, дәрі.


Оқушылар түрлі түсті қима маталардың артына жазылған сұрақтарға жауап бере отырып, құрақ құрайды.





Өткенді пысықтайды




Жеке жұмыс жасайды

Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып,

«бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды.

Дыбыстық талдау жасайды





Суретті сөйлемді оқиды







Тақтаға сөйлемді жазады, талдау жасайды




Жұмбақтар шешеді





Оқушылар жазу дәптеріндегі

Тапсырмалар

ды орындайды: үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазады.


Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмала

рын орындайды.






Диктант жазады







Кері байланыс жасайды

Мадақтап, мақтап отыру

Дескриптор:

Әә дыбысы мен әрпін біледі, қолданады

Мәтінді қатесіз оқыды

Керемет!


Дескриптор:

Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды.

Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқыды.







Дескриптор:

Сөздерге талдау жасауды үйренді

Дыбыс түрлерін біледі, қолданады



Дескриптор.

Калиграммалық сөйлемге көп кідіріс жасамай, жылдам оқыды.

Оқыған сөздеріндегі «ә» әрпінің орнын анықтап, дыбыстық талдау жасады.

Дескриптор.

Сөйлемді есту бойынша дұрыс жазды

Сөздерге дыбыстық талдау жасады




Дескриптор:

Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқыды. Құраған мәтінді дәптерге көшіріп жазды

Каллиграфиялық талапқа сай дұрыс және сауатты жазды

Дескриптор:

1-деңгей

Сөйлем сызбасы бойынша сұрақтарға жауап берді.

2-деңгей

Сөйлем саны мен

«ә» әрпінің сөздегі орнын анықтап, дыбыстық талдау жасады.

3-деңгей

Сурет бойынша қосымша сұрақтар құрап, сызбасын сызды.


«Алма ағашы» әдісі



Мата қиындылары, сұрақтар жазылған парақшалар





Суреттер











Оқулық


Оқулық




Суреттер





Оқулық







Жұмбақтар кітабы




Кесте

Жұмыс дәптері




Суреттер





Сызбалар









Парақшалар







Кері байланыс тақтасы



Әтеш

....



Әжей текемет басады, сырмақ сырады

Әселдің әжесі бар.

Оны «шебер әжей» дейді























Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әліппе

Бөлім:

Әліппе кезеңі

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:1

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы:

66 сабақ. Пп дыбысы және әрпі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;

1.3.3.1* сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру;

1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу

Сабақтың мақсаты

Пп дыбысы мен әрпін таныстыру, үйрету

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут


Өткенді пысықтау

5 минут






Сабақ

тың ортасы

20 минут



































Сергіту сәті

2 минут











Сабақты қорыту

6минут










Қосымша тапсырма

2минут








Кері байланыс

5 минут


Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту

«Нейрожаттығу» әдісі

Әуенмен бірге қозғалыстар жасайды


Өткенді пысықтау

«Күзгі жапырақтар» ойыны

Оқылым

«Әә дыбысы мен әрпі» тақырыбын пысықтау

Ән әлем дәмді тәулік

Әнші әсем сәнді жәшік

«Шебер әжей» мәтінін оқы

Тақырыпты ашу

ФС тапсырмасы

Дыбыстық талдау дағдыларын дамыту жұмысы.

1. Сурет бойынша әңгіме құрау.

2.Әңгімені сөйлемдерге талдау. Сөйлем санын анықтау.

3.Бір сөйлемді сөздерге талдау. Сөйлемдегі сөз санын анықтау.

4.Өтілетін жаңа дыбысы бар «доп» сөзіне дыбыстық талдау жасау.

5.Сөзді буынға бөліп, жаңа дыбыстың орнын анықтау.

6.«П» дыбысының айтылу ерекшелігімен таныстыру.

7.«П» дыбысының таңбасы – оның әрпімен таныстыру.

8.Санағыштардан «п» әрпін жасау.





Жаңа тақырып

1-тапсырма

ФС тапсырмасы. Оқылым

Оқулықтың 69-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтастай оқуы.

Доп сап апа аспан

Топ қап арпа ақпан

«Доп ойнау» мәтінін оқы

Жазылым

1.Оқулықтағы «п» әрпінің таңбалануына назар аудару.

2.«П» әрпін тақтаға жазып көрсету.

3.«П» әрпін ауада жазып көрсету.

4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру.

«Шар ішіндегі тапсырма» әдісі

Тіл ұстарту жаттығуы

Па-па-па, бұл-арпа

Па-па-па, ол-апа

пан-пан-пан, жоғарыда аспан

оп-оп-оп, ойнаймыз доп.

ЕБҚ

Сұраққа жауап бер

Доппен қандай ойындар ойнауға болады?

ЕҚБ

«Менің доппен ойнайтын сүйікті ойыным» тақырыбына әңгіме құрастырып айт

Саралау тапсырмасы

1-деңгей:

Буындардан сөз құрап оқы.

аспан, арпа, дәптер, ақпан.

2-деңгей:

«П» дыбысының сөздегі орнын анықта.

(ортасында, алдында, соңында)

П әрпі кездесетін сөздерді топтастырады

3-деңгей:

Аспан, арпа, дәптер, ақпан сөздерінің бірімен сөйлем құра.

Арпа-ас. Аспан-көк.

ҚЖ:

«Венн диаграммасы» әдісі

П және б дыбыстырын салыстыр

Ж: Екеуі де дауыссыз, сөз басында, ортасында кездеседі

П сөз аяғында кездеседі, б- кездеспейді.

П-қатаң айтылады

Б- жұмсақ (ұяң) айтылады


Амандасу түрлерін көрсетеді



Сөздерді тұтастай оқиды





Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды: «Мынау – мектептің спорт алаңы. Балалар сабақтан соң футбол ойынын ойнады. Сапар қақпаға екі доп соқты. Біздің топ жеңіске жетті».

Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп

оқиды.

Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмалар

ды орындайды





Шарды жарып , ішіндегі өлең жолдарын хормен оқып жаттайды







Сұраққа толық жауап беруді үйренеді

Әңгімелеуді үйренеді


Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмала

рын орындайды.






Қосымша жұмыс орындайды








Кері байланыс жасайды

Мақтап, мадақтап отыру

Дескриптор:

Әә дыбысы және әрпін таниды, оқиды

Сөздерді тұтастай оқи алды

Дескриптор:

Өтілетін жаңа дыбысы бар «доп» сөзіне дыбыстық талдау жасады

«П» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысты

Санағыштардан «п» әрпінің сұлбасын жасады.


Дескриптор:

Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды.

Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқыды.




Дескриптор:

Сызықтарды бастырып жазу арқылы

«п» әрпінің бас және кіші әрпін жазды. Үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазды.

Каллиграфиялық талапқа сай дұрыс және сауатты жазды

Мықтысың!




Дескриптор:

1-деңгей

Буындардан сөздер құрап оқыды

2-деңгей

«П» дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықтады.

3-деңгей

Аспан, арпа, дәптер, ақпан сөздерінің бірімен сөйлем құрады.






«Білім гүлі» әдісі



Әуен

Суреттер




оқулық









Жұмыс дәптері









Суреттер


Суреттер

Жұмыс дәптері



Оқулық





Суреттер







Оқулық





Суреттер





Гүл

стикерлер














Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әліппе

Бөлім:

Әліппе кезеңі

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 1

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы:

67 сабақ. Пп дыбысы және әрпі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;

1.3.3.1* сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру;

1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу

Сабақтың мақсаты

Пп дыбысы мен әрпін меңгерту

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут

Өткенді пысықтау

5 минут






Сабақ

тың ортасы

20 минут
































Сергіту сәті

2 минут










Сабақты қорыту

6минут

















Қосымша тапсырма

2минут





Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуал қалыптастыру

Жұмбақ шешу.

Қабат-қабат қаттама,

Ақылың болса аттама. (Кітап)

Өткенді пысықтау

Оқылым

Оқулықтың 69-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтастай оқуы.

Доп сап апа аспан

Топ қап арпа ақпан

«Доп ойнау» мәтінін оқы

Жаңа тақырып

«Кір жаятын жіп» әдісі

Дыбыстық жинақтау дағдысын дамыту жұмысы.

Оқылым.

1-тапсырма.

Оқулықтың 70-бетінде оқуға берілген сөздер мен мәтінді оқушылардың тұтас оқуына қолдау жасау.


ЕБҚ

«Кітап» сөзіне дыбыстық талдау жаса

Кітап

. . . . .

«Толықтыр» әдісі

2-тапсырма.

«Әліппе» сөзін үш жақта «менің», «сенің»,«оның» сөздерімен толықтыру.

Менің Әліппем

Сенің Әліппең

Оның Әліппесі

ЕҚБ

«Парта» сөзін үш жақта тәуелдеп жаз

Менің партам

Сенің партаң

Оның партасы

3-тапсырма.

Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқу. Құраған мәтінді дәптерге көшіріп жазу.

Кітап – адамның досы. Кітапты ақындар, жазушылар жазады. Суретшілер суретін салады. Кітапты ұқыпты, таза ұстау керек.

Жазылым

Жазу дәптерімен жұмыс.

Оқулықтан көшіріп жазу.

Партаңды таза ұста

Бекіту және саралау

Саралау тапсырмасымен жұмыс ұйымдастыру:

1-деңгей:

Бағандағы сөздерге «ы», «у» дыбысын жалғап оқы.

ы у

доп – добы

жап – жабу

топ – тобы

шап – шабу

қап – қабы

сеп – себу

2-деңгей:

Сөздерге «ы» дыбысын қосып жазғанда өзгеріске түскен дыбысты анықтап, себебін түсіндір.

3-деңгей:

Сөздермен сөйлемдер құра.

ҚЖ:

Сөздік диктант

Кітап, әріп, шопан, парта, пойыз, арпа, апа,доп, аспан.

Жұмбақты шешеді



Өткенді пысықтайды






Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды.

Дыбыстық талдау жасайды


Әліппе» сөзін үш жақта

«менің», «сенің», «оның» сөздерімен толықтырып айтады:

Жеке жұмыс жасайды




Мәтін құрайды







Би билейді






Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмалар

ды орындайды: үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазады.

Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмала

рын орындайды.








Диктант жазады






Кері байланыс жасайды

Мақтап, мадақтап отыру

Дескриптор:

Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды.

Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқыды.

Дескриптор:

Сөздерді тұтас айтылуымен түсініп оқыды.

Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқыды.




Жарайсың!




Дескриптор:

Затты меншіктеуді біледі

Сөздерді дұрыс пайдалана алды

Дескриптор:

Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқыды. Құраған мәтінді дәптерге көшіріп жазды

Жарайсың






Дескриптор:

Оқулықтан көшіріп жазуға берілген тапсырманы орындады.

Каллиграфиялық талапқа сай дұрыс және сауатты жазды

Дескриптор:

1-деңгей

Сөзге «ы»,

«у» дыбыстарын жалғап оқыды

2-деңгей

Өзгеріске түскен дыбыстарды тауып, өзгеру себебін түсіндірді.

3-деңгей

Сөйлемдер құрады.


Тамаша!







«Білім теңізі» әдісі

Кітап суреті







Оқулық




Суреттер











Жұмыс парағы



Партаның суреті

Кітап суреті







Әуен






Жұмыс дәптері










Суреттер








Оқулық





Парақшалар







Кері байланыс парағы






Shape1

Доп-добы Жап-жабу

Топ-тобы Шап-шабу

Қап-қабы Сеп-себу











Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әліппе

Бөлім:

Әліппе кезеңі

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:1

Қатысқандардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы:

68 сабақ. Үү дыбысы және әрпі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;

1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;

1.2.5.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу

Сабақтың мақсаты

Үү дыбысы және әрпін таныстыру, үйрету

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут





Өткенді пысықтау

5 минут



Сабақ

тың ортасы

20 минут


















































Сергіту сәті

2 минут




Сабақты қорыту

6минут









Қосымша тапсырма

2минут






Кері байланыс

5 минут




Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Маршрут» ойыны.

Бастаушы бір сөзді айтады, келесі оқушы айтылған сөздің соңғы әрпінен басталатын жаңа сөз айтуы

қажет. Үш-шана-ана-анар-рақат-тары-ыдыс т.б.

Өткенді пысықтау

Оқылым

Тап әріп шопан пана

Кітап Әліппе шапан баспана

«Кітап» мәтінін оқы

Жаңа тақырып

1-тапсырма

Дыбыстық талдау дағдыларын дамыту жұмысы.

1.Сурет бойынша әңгіме құрау.

Үш би туралы әңгімелеу

2.Әңгімені сөйлемдерге талдау. Сөйлем санын анықтау.

3.Бір сөйлемді сөздерге талдау. Сөйлемдегі сөз санын анықтау.

4.Өтілетін жаңа дыбысы бар «күшік» сөзіне дыбыстық талдау жасау.

  1. Сөзді буынға бөліп, жаңа дыбыстың орнын анықтау.

  2. «Ү» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысу.

  3. «Ү» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысу.

  4. Түймелерден «ү» әрпін жасау.




2-тапсырма

Оқылым.

1.Оқулықтың 71-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтас оқуы.

Үш түн күз үкі

Күш күн жүз үкімет

2.«Ү» дыбысының сөз алдында, ортасында келетін орнын оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау.

3.Сөз мағынасымен жұмысты берілген сөздермен ұйымдастыру. Сөздің соңына (үкі – үкімет), сөз ортасына (күш – күші), сөз алдына (үш – күш) тиісті дыбысты немесе буынды қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну.

Жазылым

1.Оқулықтағы «ү» әрпінің таңбалануына назар аудару.

2.«Ү» әрпін тақтаға жазып көрсету.

3.«Ү» әрпін ауада жазып көрсету.

4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру.

ЕБҚ

Үкі, үйрек, жүзім, күшік, түйе, түлкі сөздеріне дыбыстық талдау жаса.

ЕҚБ:

Үү әрпіне байланысты сөздерді тұтастай, буындап оқы.

ФС тапсырмасы

Бекіту және саралау

Саралау тапсырмасымен жұмыс ұйымдастыру:

1-деңгей:

Жұмбақты оқып, шешуін тап. Күнтізбе.

2-деңгей:

«Ү» дыбысы сөздің қай жерінде келетінін анықта.

3-деңгей:

Күнтізбе сөзімен сөйлем құра.

ҚЖ:

Жаңылтпашты жатқа айт

Кері байланыс

Соңғы әріптен басталатын сөздерді жалғастырып айтады.


Өткен тақырыпты пысықтайды



Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды: «Балалар қалаға барды. Қастарында күшіктері бар. Олар үш кісінің ескерткішіне таңдана қарады».

Әңгімені сөйлемдерге талдайды






Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды.





Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмалар

ды орындайды



Жеке жұмыс жасайды


Сөздерді оқиды




Жұмбақтың жауабын табады: үкі,түлкі,түйе.


Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырма

ларын орындайды.






Жаңылтпаш

ты жаттап, хормен айтады




Кері байланыс жасайды



Дескриптор:

Пп дыбысы мен әрпін меңгерген

Сөздерді тұтас оқи алды

Дескриптор:

Өтілетін жаңа дыбысы бар

«күшік» сөзіне дыбыстық талдау жасады

«Ү» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысты

Түймелерден «ү» әрпінің сұлбасын жасайды.





Дескриптор:

Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды.

Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқыды.





Дескриптор:

Сызықтарды бастырып жазу арқылы

«ү» әрпінің бас және кіші әрпін жазды. Үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазды.

Керемет!





Дескриптор:

1-деңгей

Суреттердің және сөздің дыбыс сызбасы арқылы жаңа сөзді тапты

2-деңгей

«ү» дыбысы сөздің қай жерінде

келетінін анықтады.

3-деңгей

«Күнтізбе» сөзімен сөйлем құрады.



«Бағдаршам» әдісі

Суреттер







Рисунок 1
















Оқулық








Жұмыс дәптері









Суреттер


Күнтізбе




Оқулық





Суреттер









Стикерлер









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
13.11.2025
62
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі