Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Жобаға идея
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
VI бөлім. Роботтехника: «Билейтін робот» жобасы (ортақ тақырыптар: «Қоршаған орта», «Саяхат») |
Мектеп: №40 ЖОББМ |
|||||||||
Күні: 1.04.2024 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Кожахметова М.М |
|||||||||
Пәні: Цифрлық сауаттылық |
Сынып: 1 «А» |
Қатысқандар саны: 22 |
||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жобаға идея |
|||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.2.1.2 өз идеяларын мəтіндік редакторда жазу; 2.3.2.1 қосымшалар арасындағы мəліметтермен ауысу; |
|||||||||
Сабақ мақсаттары |
Жоба жасауда программалар арасындағы мəліметтермен алмасуды үйренеді. |
|||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі (3 мин.) |
Сəлемдесу, оқушыларды түгендеу. І. Қызығушылықты ояту. Сыныптағы оқушылардың зейінін бір жүйеге шоғырландырып алу. «Сөзден сөз тер» ойыны. БАУЫРСАҚ сөзінен сөз терейік! Ойын кезінде жалпы сынып оқушылары белсене сабаққа араласады. Мысалы: Бауыр, бал,су,ара,ар,ауа,қас,бақ,ас,сақ,қыр,рас,сау... сөздерін құрауға болады. (Бұл ойын оқушыларға психологиялық жағымды көңіл күй сыйлайды) Мұғалім сөз құрастырған оқушыны мадақтап, «жарайсың, тамаша» смайликтерін беремін. |
|||||||||
Топтастыру (2 мин) |
Оқушылар сабақтың бастапқы кезінде мен берген құстар мен жануарлар суреттері бойынша 2 топқа бірігеді. . 1-топ: «Құстар» Құстар суртін арнайы құстарға қамқорлық үшін жасалған үйшікке жапсырады. 2-топ: «Жануарлар». Жануарлар суретін арнайы салынған ауладағы шарбақ ішіне кіргізеді. |
|||||||||
(МК, Ұ) Ой қозғау. «Миға шабуыл» əдісі (5 мин.) |
(Ұ) Ой қозғау. «Миға шабуыл» əдісі Мұғалім өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыру мақсатында оқушыларға сұрақтар қояды. –Жануарлар мен құстарды қорғауға қандай үлес қосуға болады? (1сурет)
– Ойыңмен бөліс. 1-сурет бойынша қандай жоба тақырыбын таңдауға болады? –Əртүрлі жобалар жасауда бірнеше программаны бір уақытта қолдануға бола ма? Мысал келтір. |
Оқушылар ұжымдық үлгіде жауап береді. Мысал келтіреді. |
Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды «Фигуралар» əдісі арқылы бағалайды. Бес жұлдыз – Өте жақсы! Төртбұрыш – Жақсы! Үшбұрыш – Талпын!
|
Сұрақтар проектор |
||||||
Жаңа сабаққа дайындық (3 мин.) |
Жаңа сабаққа дайындық. «Сұрақ-жауап» əдісі Оқушылар қандай да болмасын ақпарат (мəлімет, проблема, сұрақ) туралы бар білгендерін жазбаша немесе ауызша жеткізе алады. Ұжымдық талқылауда оқушыға сұрақ қою, проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін проектор (ұлғайтқыш) тақтадан сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырылады. «Фигуралар» əдісі арқылы бағалау. Бес жұлдыз – Өте жақсы! Төртбұрыш – Жақсы! Үшбұрыш – Талпын! Компьютерде жұмыс істеу және техникалық қауіпсіздік ережесін еске түсіріп, қайталап өту. |
|||||||||
Сабақтың ортасы (10 мин.) |
ІІ. Мағынаны ашу (білімді өзектендіру үшін). Мəтінмен жұмыс. «Кластерлер» əдісі Оқулықтағы «Жаңа білім» айдарында берілген мəтінді оқиды. 2 топқа тапсырма беріледі. Негізгі тақырып (тірек сөз, басты идея) берілген арнайы А4 қағазына (дəптердің) ортасындағы шеңберге жазылады да, одан туындаған тақырыпшалар оның жан-жағына жазылып, шеңберленеді. Оқушылар оларды бір-біріне сызықтармен қосып, өзара байланыстары туралы əңгімелейді. Мысалы, 1-топ: «Құстар» Жобаны дайындау барысында –мәтін, сурет, аудио және бейнежазбалар, графикалық редактор қажет болады. 2-топ: «Жануарлар» Програмалар арасында мәлімет алмасу- ерекшелеу, көшіру,қиып алу, қою әрекеттері арқылы жүзеге асады. |
Оқулықтағы «Жаңа білім» айдарында берілген мəтінді оқиды.
2 топ оқушылары тапсырманы орындайды 1-топ
2-топ: |
Топ оқушылары «Фигуралар» əдісі арқылы бағаланады. Бес жұлдыз – Өте жақсы! Төртбұрыш – Жақсы! Үшбұрыш – Талпын! |
Оқулық компьютер |
||||||
(10 мин.) |
(Ж) 1-тапсырма –WordPad-қа қойылған суретке 5 сөйлемнен тұратын мəтін құрастырыңдар. – Құрастырған мəтіндеріңді мəтіндік редакторда теріңдер. Мысалы: Көктем келді. Құстар ағашқа ұя салды. Ұяда балапан ашты. Жел соғып балапан жерге құлап түсті. Асан мен досы Ахан құс балапанына көмек берді. Компьютерде тапсырма орындаған соң көздің талуына арналған жаттығу жасау. |
Дескриптор •WordPad-қа қойылған суретке 5 сөйлемнен тұратын мəтін құрастырады. •Құрастырған мəтіндерін мəтіндік редакторда тереді.
Көз жаттығуын жасайды |
Оқушылар бірін-бірі «Фигуралар» əдісі арқылы бағалайды. Бес жұлдыз – Өте жақсы! Төртбұрыш – Жақсы! Үшбұрыш – Талпын! |
Оқулық Компьютер |
||||||
Сергіту сәті (2 мин.) |
«Биші робот» биі Ұлғайтқыш тақтадан |
Қимылдар жасап билейді, |
|
Проектор (ұлғайтқыш тақта), дыбыс ұлғайтқыш. (Колонка) компьютер |
||||||
7 мин. |
(Ө) 2-тапсырма Оқулықтағы суретте берілген жануар мен құсты интернеттен үш тілде іздеп көр. Назар аудар! Үш тілде іздеу нəтижесінде алынған деректер мен суреттер бірдей бола ма? Бұлбұл –соловей-nightingale
Ақбөкен- сайгак -saiga
|
• Берілген жануар мен құсты интернеттен үш тілде іздейді. •Үш тілде іздеу нəтижесінде алынған деректер мен суреттер туралы жұптасып талқылайды. |
Оқушылар бірін - бірі «Фигуралар» əдісі арқылы бағалайды. Бес жұлдыз – Өте жақсы! Төртбұрыш – Жақсы! Үшбұрыш – Талпын! |
Оқулық Компьютер Интернет
|
||||||
(Ж) «Жұптық әңгіме» əдісі
Берілген сұраққа оқушылар жұбымен ақылдасып, екеуінің жауабын бір жауап етіп үйлестіреді.
Кеспе қағаз үлестіріледі. Сұраққа жұптасып жауап жазады |
Дескриптор – Сұраққа оқушылар жұбымен ақылдасып, екеуінің жауабын бір жауап етіп үйлестіреді. |
Оқушылар бірін - бірі «Фигуралар» əдісі арқылы бағалайды. Бес жұлдыз – Өте жақсы! Төртбұрыш – Жақсы! Үшбұрыш – Талпын! |
Оқулық |
|||||||
Сабақтың соңы (3 мин.) Сабақты бекіту. Рефлексия |
ІІІ. Ой толғаныс. Рефлексия (Ө) «СМС» əдісі Мақсаты: оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды; жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Мұғалім белсенділік танытқан оқушыларды «Фигуралар» əдісі бойынша бағалайды. Бес жұлдыз – Өте жақсы! Төртбұрыш – Жақсы! Үшбұрыш – Талпын!
|