Жобаның интерфейсі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Жобаның интерфейсі

Материал туралы қысқаша түсінік
"Жобаның интерфейсі " сабақ жоспары 7-сыныпқа информатика пәнінен арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тексерген ДОЖЖО_______________________________



Пәні: Информатика Сабақ реті: 18 Мұғалімнің аты-жөні: Досполова С.А


Сыныбы

Күні





Сабақтың тақырыбы: Жобаның интерфейсі


Оқыту мақсаты

7.4.1.1 дайындалатын жобаның интерфейсін құру талаптарын орындау

Сабақтың мақсаты

Үлгі бойынша жобаның интерфейсін құру талаптарын түсінеді.

Программа терезесінде орналасқан интерфейс элементтерін орындайды.

Тілдік мақсаттар




Пəндік лексика жəне терминология:

Интерфейс, жоба, инспектор, «Свойства» (қасиет), События (оқиға),

Избранное (таңдамалы) жəне Ограничения (шектеу)



Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау:

Программалау тілінің интерфейсі дегеніміз не?

Жазу: Интерфейс элементтерін оқушы дəптеріне жазу

Тірек білім, білік, дағдылар


Программалардың терезелік құрылысы


Жоспар

Кезеңдер

Уақыт минут

Жоспарланған іс-əрекет

Қолданылатын

əдістерге ұсыныс

Қолданылатын

ресурстар, қосымша ақпарат көздері

Үй тапсырмасын сұрау

8

«Программалау тілі жəне жүйелері»

тақырыбында Үй тапсырмасын тексеру мақсатында ортаға бір оқушы шығады. Қалған оқушылар ортаға шыққан оқушыға өткен сабақ бойынша сұрақтар қояды.

«Ыстық орындық»

əдісі

А4 парағы

Мəселе


2

Программау тілінің интерфейсі дегеніміз не?

Сұрақжауап


Миға шабуыл

3

  • Адам мен компьютер арасындағы қарымқатынас қалай жүзеге асады?

  • Қолданбалы программаларды басқарудың тиімді қандай жолдарын білесіңдер?

Жеке ойлану,

топта,

ұжымда

пікіралмасу

А4,А3 қағаздар

Білу жəне түсіну

12

Білу кезеңдері:

  1. Программа интерфейсі дегеніміз не?

  2. Lasаrus программасының терезесі қандай бөліктерден тұрады?

  3. «Инспектор объектов» бөлімінің қызметі не?

  4. Жаңа жобаның пішінін жасау терезесі қалай аталады?

  5. Жасалған жобаны қалай сақтаймыз?

  6. Жасалған жоба қандай кеңейтіліммен сақталады?

  7. Жаңа жобаны қалай іске қосамыз? Түсіну кезеңдері:

  1. Lasarus-та программа жазу кезеңдерін түсіндір.

  2. Жаңа жоба дайындау алгоритімін сипаттап беріңдер.

Жаңа ақпаратты топта бірін-бірі үйретіп, түсіну үшін

«Жигсо»

əдісін қолдану


Қолдану


15

Практикалық жұмыс.



«Менің алғашқы жобам!» жобасын орындау.

Алғашқы жобаны оқушылар оқулыққа қарап өздері орындау керек.

Бұл олардың өз бетінше жұмыс программасын жасауына ықпал етеді. Жобаны орындауда қолданылған нысан мен оған программа жазу жолдарына ерекше назар аударамыз.

Жеке жұмыс

Компьютер

Рефлексия

4

Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап беру керек:

  • Сабақ барысында көңіл күйің қандай болды?

  • Жобаның интерфейсін түсінуде қандай тұстары қиын болды.

  • Маған ... қызықты болды.

  • Сабақ маған тұрмыстағы/техникадағы ...

түсінуге мүмкіндік берді.

  • Маған ... ұнады.

Диалогты ұйымдастыру немесе жазбаша тарату арқылы

Оқушы

дəптері, стикер

Үй тапсырмасы

1

1.«Сандар» жобасын жасаңдар.

2.Осы жобаның өзін оқушылардың аттарымен ауыстырып орындаңдар.

Жеке орындауға арналған

Компьютер

Ақпараттық ресурстар


http://seeminecraft.ru/video/V6bpbsDz1bU































































Тексерген ДОЖЖО_______________________________



Пәні: Информатика Сабақ реті: 18 Мұғалімнің аты-жөні: Досполова С.А


Сыныбы

6а

6ә,в

Күні





Сабақ тақырыбы

Ойынның сценарийн дайындау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар үшін: Әр түрлі ақпараттың түрлерін біледі.

Көпшілік оқушылар үшін: Әр түрлі ақпаратты ажыратады

ақпаратты сақтай алады.

Кейбір оқушылар: Әр түрлі ақпараттың түрлерін көрсетеді, қолдана біледі

Бағалау критерийлері


Әр түрлі ақпараттың анықтамасынбіледі

түрлеріне мысал келтіре алады

ақпаратты сақтайды, өңдейді,жеткізеді

Тілдік мақсат

Таңбалық, дыбыстық, бейнелік, сигналдық

Құндылықтарды

дарыту

Адамгершілікке,ұқыптылыққа баулу.

Пәнаралық

байланыстар

Ағылшын тілі, математика, орыс тілі.

Алдыңғы

меңгерілген білім


1.Ақпарат дегеніміз не?

2. Компьютер дегеніміз не?

3.Ақпаратты қайда сақтаймыз?

4.Ақпаратты қайда сақтаймыз?

Сабақ барысы


Сабақтың

Жоспарланған

кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

















Сабақтың ортасы



I. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Шаттық шеңбері арқылы досына гүл сыйлап бір-біріне жақсы тілектер айтады.

Оқушыларға Информатика және Ақпарат атауымен 2 топқа бөліп аламын.


II.Үй тапсырмасын тексеру кезінде оқушылар төмендегі сұрақтарға «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы жауап береді.

1. Ақпараттың неше түрі бар?

2.Ақпаратты қалай сақтаймыз?

3.Ақпаратпен адам не істей алады?

4. Зиянды ақпараттар қандай болады?

5.Ақпаратты қайдан аламыз?

Бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз Біздің айналамыздағы ақпарат. Қосымша мәлімет видео корсетілім.

«Санадағы кинофильм» әдісі.Практикалық жұмыс Жеке –жеке компьютерде «Әлемдегі ақпарат» тақырыбында ЭССЕ жазады.

«ТАҚТАДАҒЫ ГРАФФИТИ» әдісі 2 топқа постер таратып берем, постер жасайды. «Біздің айналамыздағы ақпарат» тақырыбында.

Дескриптор


1.Тақырыптың мәнін аша алады

2.Өмірде қолданылуын біледі

3.Түрлері мен атауын ажыратып айт алады

4.Жалпы мәлімет біледі


5-сынып оқулық

www.googlе.kz










Сабақтың соңы



Кері байланыс 1 минут

VI .«Кім жылдам» ойыны

1 3 5 2 4 6 8 9 7 1 0

I f r n o m t i a o

Жауабы: informatio



Екі жұлдыз, бір тілек

Үй тапсырмасы. 5.2.1.1. тақырып оқу.



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 Тапсырма. Біздің ақпаратты түрлі арналардан алатынымызды ескере отырып, үлгідегі кестені толтырыңдар.

Зат

Қасиеті

Арна

Мүше

Қоңыраулы сағат

Шылдыр

Есту

Құлақ

Өзін-өзі бағалау, өз-ара бағалау

Компьютер

мен

жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережесімен таныстыру

Оқушының өзі реттейтін оқуы (Тәжірибелік, шығармашылық)

Компьютерде орындаған жұмыстарыны қарап, ақпараттық сауатылығын бағалау


Сабақ бойынша рефлексия






Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары

шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық

оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу

мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен?



Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?
















Тексерген ДОЖЖО_______________________________



Пәні:АКТ Сабақ рет:18 Пән мұғалімі: Досполова С


Сыныбы

3а,ә,б

Мерзімі



5 бөлім : Шығармашылық және компьютер

Сабақ тақырыбы

Түстер палитрасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу

бағдарламасына сілтеме)

3.1.2.4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану;

3.1.3.1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау;

3.2.2.1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану

Сабақ мақсаттары

Барлық білім алушылар үшін:

мәтіндік редакторды қолдана алады, тінтуірдің көрсеткіші мен меңзерді айыра алады

Көптеген білім алушылар үшін:

мәтінді өндейді, мәтінді бөліп, көшіріп, кесіп және қоя алады

Кейбір білім алушылар үшін:

мәтіндік редактордың пішімдеу құрал-жабдықтарын қолданады, азат жолын тегістейді

Бағалау критерийлері

графикалық редактордың мүмкіндіктерін сурет салуда және өзгертуде қолданады

графикалық редактордың құрал-жабдықдарын үзінділермен жұмыс жасағанда қолданады;

графикалық редактордың меню командаларын қолданады(мысалы: қиып алу, көшіру, кою, бұру, түстер палитрасы, т.б.);

графикалық редактормен жұмыс барысында дайын фотосуреттерді қолданады .

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология

графикалық элементі

бұру

палитра

фотосуреттер

қою

көшіру

Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер

Суретті бұру үшін ....

Суретті көрсету үшін ....

Суретті бұру үшін ...

Үзіндіні бөліпалуүшін ....

Оюдан ...тұрады

Мен пішіндерді пайдаланғанымның себебі ...

Мен ...бояу түсін таңдадым

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Ауа райы, жыл мезгілі туралы әдебиеттік оқу пәнінен алған білімдерін қолданады.

АКТ қолдану дағдылары

Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;

Ресурстар

Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, кері байланыс парағы т.б

Бастапқы білім

Оқушы компьютер жұмысты жүргізуді білуі қажет. Мысалы,компьютерді қосу,өшіру,тінтуірмен жұмыс жасау ,программаларды іске қосужәне менюмен жұмыс істей алу сынды жұмыстар. 4 «Компьютірдегі сурет» бөлімде оқушылар графикалық редакторда суреттерді салу дағдыларын қалыптастырды.

Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

«Мен пікір білдіремін, сен пікір білдіресің» жаттығуы

Мақсаты:өзінің  бір  нəрсеге  көңілі  толмау,  ренжу,  көңілі  қалу  сияқты  жағымсыз  сезімдерін толерантты түрде жеткізе білу;қарым-қатынасты еркін жүргізуді үйрету.

Көк маркерлер тобы:

Қызыл маркерлер тобы:

Жасыл маркерлер тобы:

Жұмыс ережесін келісу

  • Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Уақытты үнемдейміз!

  • Нақты,дәл жауап береміз!

  • Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

  • Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) «Жедел жауап» әдісі

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

Оқу мақсатын таныстыру

Күтілетін нәтижені анықтау



«Мен пікір білдіремін, сен пікір білдіресің» жаттығуы

Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.


Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.


«Жедел жауап» әдісі

сұрақтары.

Сабақтың ортасы

Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда)

Түстер палитрасы

(Ұ, К,Қ) Ақ –қара түсті өрнектер үлестіріңіз. Оқушылардан осы әшекейлерді бояуын сұраңыз. Сондай-ақ редакторде өрнектерді бояу үшін қандай құралдар қолданатының талықылаңыздар .

(Ұ,К) Оқушыларға негізгі түсті, бет аясындағы түсті, бояу политрасындағы түсті қалай өзгертуге болатынын көрсетіңіз.

(Ұ, К) Бояу барысында оқушылардан өрнекті өзгертуді сұраңыз. Сосын оқушылар ұсынылған белгілі бір тақырыпқа өрнек салуын ұйымдастырыңыз. Мысалы: белгі,сурет жиектемесі, түсқағаз, обои.

(Т,Қ) Оқушыларды топқа бөліңіз. Оларға ою өрнектердің дайын фотосуреттер үлгілерін көріп шығуды ұсыныңыз. Сондай-ақ оқушылардан сурет қай жерде түсірілгені туралы түртпе жазуынұсыныңыз.

(Ж, Э, Қ) Суреттердің арасынан оқушылар осы сабаққа қатысты суреттерді таңдап алуы қажет.

(Ж, Э,Қ) Оқушыларға дайын жұмыстардың бағалау критерийлерін талқылауын ұсыныңыз. Оқушыларды топқа бөлініз.Бір-біріне өз жұмыстарын көрсетуге мүмкіндік жасаңыз. Бағалау критерийге негізделіп, үздік жұмыстарды таңдап алуын сұраңыз.

Дескриптор:

  • Алған білімін тәжірибе жүзінде дәлелдей алады.

Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау


Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.


Белсенді оқу тапсырмалары.





Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.


Дәптермен жұмыс

Сергіту сәті

«Сәлеметсің бе!»

Мен саған тілеймін (бас бармағын тигізеді);

- Табыс (сұқ саусақ);

- Үлкен (ортаңғы);

- Барлығында (атаусыз);

- Барлық жерде (шынашақ);

- Сәлеметсің бе! (алақанын тигізеді).

Оқушылар сергіту сәтін жасайды.

Сабақтың соңы

Жаңа білім мен тәжірибені қолдану

Компьютер алдында дұрыс отыру ережесін өзің құрастырып көр.

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

Оқушылар «Бағдаршам» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты жасайды.













Топтық жұмыс. «Галлерияда ой шарлау»

тапсырмалары

Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын бағалады және ұсыныстарын берді.Сабақтағы кері байлананысын постерге жабыстырады.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез келген

кезеңінде қолданыла алады.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиял ары. Сергіту сәттері мен белсенді іс- әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылат ын

Қауіпсіздік техникасы

ережелерінің тармақтары.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да

ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың

жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу

қажет?



























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.01.2019
2495
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі