Тақырып бойынша 24 материал табылды

Жол белгілері (қмж) 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі пәнінен "Жол белгілері. Сөз таптары" тақырыбы бойынша құрастырылған қысқамерзімді сабақ жоспары.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Қысқа мерзімді жоспар


Бөлім:

7-бөлім: Көлік және жол белгілері

Сабақ:

Қазақ тілі

Мектеп

Қ. Мұхамеджанов атындағы №1 мектеп-гимназиясы

Мұғалімнің аты-жөні

Алтаева Зауре Жалаладинқызы

Күні:

10.02.2025 жыл

Сынып: 5

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

Жол белгілері. Сөз таптары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.3.1 сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру.


Сабақтың мақсаты

Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастырады.

Құндылықтарға баулу

«Біртұтас тәрбие бағдарламасы» аясында заң және тәртіп құндылықтарына баулу.


Сабақ барысы

Сабақ кезеңі/

Уақыты



Педагогтің іс-әрекеті



Оқушының іс-әрекеті


Бағалау/

кері байланыс


Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин.


1.Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

2. Қызығушылықты ояту, «Менің көлігім» тақырыбы бойынша тренинг

(болашақта өзі айдағысы келетін көлік түрін атайды)


3.«Ойтүрткі» әдісі арқылы (әдістің қалыптастыратын дағдылары: шапшаңдыққа, сұраққа нақты жауап беруге дағдыландырады)  арқылы  өткен сабақты пысықтау.


4.Сабақ тақырыбы және мақсаты таныстырылады.

1.Сәлемдеседі, оқушылар сабаққа қатысу жөніндегі сұрақтарға жауап береді.

2. Тренинг арқылы көңіл күйін жоғарылату, өткен сабақты еске түсіру.



3.«Ойтүрткі» (Lays қорапшасы) әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді.

1. Негізгі сөздер дегеніміз не?

2. Көмекші сөздерге мысал келтіріңдер.

3. Қазақ тілінде қанша сөз табы бар?

4. Сөз таптарын атаңдар

5. Зат есім дегеніміз не?

4. Сан есім дегеніміз не?

5. Сын есім дегеніміз не?

6. Етістік дегеніміз не?

7. Етістікке мысал келтір.



4. Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысады.












«Қошеметтеу» әдісі

Сен мені қуанттың!

Дұрыс жауап!

Ақылдым сол!

Кері байланыс: 

-Қандай сұраққа жауап беру қиын болды?





Сұрақтар жазылған қағаз қиындылары






Сабақтың ортасы

3 мин















Сыныппен жұмыс

7 минут


Мұғалімнің түсіндірме сөзі:

Сөз таптары және жол белгілері бойынша шолу жасайды.

Тыңдалым алды тапсырмасы: «Болжау» ұсынылған суреттер арқылы көтерілген мәселе жөнінде талқылайды.

«Жол ережесін сақтау үшін нені білуіміз керек? сұрағын талқылайды.

Тыңдалым тапсырмасын ұсынады.



Тыңдалымнан кейінгі тапсырма:

3А-тапсырма (ауызша). Өлең мазмұнына сәйкес дұрыс жауапты белгілейді.

3Ә-тапсырма. Өлеңді қайта тыңдап, сөйлемдерді қажетті сөзбен толықтырады.



Сөз таптарына мысалдар келтіреді. Жол белгілері туралы пікірлерін білдіреді.



Тақырып бойынша өз білімдерін қолдана отырып, тыңдалым алды тапсырмасының сұрағына жауап береді. Мысалдар келтіреді.







Тыңдалым мәтінін мұқият тыңдайды. №34 аудио















Ынталандырушы

бағалау:

Ауызша мадақтау арқылы бағалау

Жарайсың!

Тамаша!

Керемет!







Стикерлер беріледі. (түрлі геометриялық фигуралар беріледі)

слайд,


суреттер


34 аудио


5-сыныпқа арналған оқулық



https://24pdd.kz/1-eskertu-belgileri/


Шығармашылық

жұмыс


15 минут
















3 минут

Жеке жұмыс:

Шығармашылық тапсырма.

Берілген сюжетті суреттер бойынша әңгіме құрастырыңыз.














Сабақ қорытындысы:

Сынып оқушылары жол белгілерін қолдана отырып, «Жолда жүру ережесін» құрастырады

Тапсырманы мына қадамдар бойынша орындайды:

1-қадам. Берілген суретке тақырып қояды.

2-қадам. Тірек сөздер ретінде жол белгілері туралы мәліметті ұтымды қолданады.

3-қадам. Сурет бойынша сюжетті әңгіме мәтінін құрастырады және көлемін сақтайды (60-70 сөз)

4-қадам. Мәтіндегі зат есім, сан есім, сын есім, етістік, тағы басқа сөз таптарын анықтайды.





Оқушыларға стикерлер таратылады, сол қағаздарға өз ережесін жазады, оны тақтаға жапсырады.




Дескриптор:

- тақырып қояды– 2 балл

- тірек сөздер ретінде жол белгілері атауларын орынды қолданады– 2 балл

- әңгімені сюжетке (оқиғаға) құрады-2 балл;

құрылымын сақтайды– 2 балл

- сөз таптарын қолданады – 2 балл






Сюжетті суреттер,

Таратпа қағаздар


























Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Кері байланыс

4 мин.


Қосымша тапсырма: 5-тапсырма.

Үйге тапсырма: 5А-тапсырма.

«Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі сабақ, тақырыпты меңгергендігі жөнінде кері байланыс жасайды.





















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
20.04.2025
297
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11