Материалдар / Жол таңбалары және олардың сипаттамалары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Жол таңбалары және олардың сипаттамалары

Материал туралы қысқаша түсінік
Реттелетін жол белгілерін сауатты оқып үйрету,жол белгілерінің мәнін ашу жол сызықтарының түрін оқып үйрену оларға қойылатын талаптармен танысу, жүргізушінің әрекетін,ойлау қабілетін жетілдіру, қорытынды жасай білу, проблемалық жағдайдан шығу жолдарын анықтау. Жүргізуші ретінде айналасындағы жүргізушілермен сыйластық қатынасқа баулу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Желтоқсан 2021
2885
12 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:

Тақырыбы: Жол таңбалары және олардың сипаттамалары

Бөлімі:

Технологиялық дайындық

Педагогтің Т. А.Ә.

Қуанышев Данияр Қуанышұлы

Күні:

22.12.2021ж

Сынып: 11 B

Қатысушы саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жол таңбалары және олардың сипаттамалары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

11.4.5.1.Таңбалардың жіктелуі. Көлденең және тік таңбалардың талаптарына сәйкес жүргізушілердің іс-әрекеті. Көлік құралдарын пайдалануға жіберу жөніндегі негізгі ережелерді үйрету.


Сабақтың мақсаты:


Реттелетін жол белгілерін сауатты оқып үйрету,жол белгілерінің мәнін ашу жол сызықтарының түрін оқып үйрену оларға  қойылатын талаптармен танысу, жүргізушінің әрекетін,ойлау қабілетін жетілдіру, қорытынды жасай білу, проблемалық жағдайдан шығу жолдарын анықтау. Жүргізуші ретінде айналасындағы  жүргізушілермен сыйластық қатынасқа баулу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі: 3-5 мин.

а) оқушылармен сәлемдесу
б) оқушылады журнал бойынша немесе топ басшысы арқылы түгелдеу
в) оқушыларды     өтілетін  тақырыпқа байланысты ынталандыру.

Взвод командирі «Взвод тұр» деген командмен барлық оқушыларды тұрғызып команда береді



Сабақ барысы:

15-20 мин

Жана тақырыпты түсіндіру.

Жол таңбалары — автокөліктердің және басқа да көлік құралдарының қозғалысын реттеуге көмектесетін жол бетіндегі белгілер. Бұл таңбалар жүргізушілерге апаттық жағдайды болдырмау үшін жүру бөлігінің нақты осы учаскесінде өзін қалай ұстау керектігін көрсетеді.

Таңба сызықтары қозғалысты реттеудің тұрақты құралдары болып табылады. Көшедегі жолдың жүру бөлігіндегі және жолдардағы ақ, кейде сары сызықтар, бағыттаушылар, сөздер мен әріптер – қозғалысқа дұрыс

бағыт алуға көмектесетін және

сол арқылы жүргізушілер мен

жаяу жүргіншілердің қауіпсіздігін

қамтамасыз ететін жол белгілер-

інің сызықтары.

Көшелер мен жолдардың жүру

бөлігіндегі, қиылыстар мен алаң-

дардағы белгілеулер белгілердің

жақсы көрінуін және ұзақ сақталуын қамтамасыз ететін бояумен жазылады.

Жол таңбалары көлденең және тік болып бөлінеді.

Көлденең таңба сызықтар бағыттаушылар, әріптер, сандар және пиктограммалар түрінде болуы мүмкін.

Ұзына бойы таңбалауды жол төсемінің кез келген учаскесінде көруге болады. Ол қозғалыс жолақтарының шегарасын белгілеу үшін пайдаланылады немесе жүру бөлігінде әртүрлі бағытқа бағытталған көлік ағындарын бөлуге көмектеседі.

Бойлық таңбаға көше бойының дәл ортасымен тікелей жүргізілетін сызықтар жатады. Көлік құралдарының қарама қарсы ағындарын бөлетін бұл сызықтар жолдың жүру бөлігін оң және сол жаққа бөледі. Олар тұтас және үздік болуы мүмкін.

Көше (жол) бойымен жүретін тұтас немесе үзік сызықтар жүру бөлігін қозғалыс үшін жолақ-

тарға бөледі. Бұл сызықтар көлік ағындарын қалыптастыруға көмектеседі.

Жіңішке, тегіс, ақ сызық жолдың ортасына жиі жағылады. Ол қарама-қарсы бағыттағы көлік ағындарын бөледі және қауіпті жерлердегі

қозғалыс жолақтарының шегарасын білдіреді.

Оқушылар оқулықта қолданып берілген тақырыпты конспектілейді

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. 2.
















Оқулық

























https://stan.kz/zhol-belgilerinin-kazaksha-ataularyn-b/

Сабақты пысықтау

5 мин

«Бой сергіту»

«Сұрақ жауап»1.Жүргізуші реттеуші мен бағдаршам бірдей белгі беріп тұр 

Жауап:Жол реттеушіге

2.Жол белгісі мен жол сызықтарының көрсетуі бір-  біріне қарама-қайшы болса, жүргізуші қайсысына бағынады

Жауап:Жол белгісіне.

3 .Бағдаршам жұмыс жасап тұрғанда жол қиылысындағы басымдылық белгісінің күші жойылады ма?

Жауап:Жойылады.

Қарама-қарсы қозғалыстағы көлікке арналған жол жол жолағы жоқ болса,   жол қалай аталады?

          

          Жауап:Бір бағытқа арналған жол.

Жеңіл автомобильдің трамвай жолымен қозғалуына рұсат етіледі ме?

         

         Жауап:Рұқсат етілмейді.





Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. 2.

Интербелсенді тақта

6 мин

«Сен маған, мен саған»

Оқушылар бір-біріне сұрақ қояды


Рефлексия


не үйрендім? не қиын болды?





Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!