Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру:
Барлығымыз бірлесіп
, жақсы еңбек ету үшін бір-бір жылы сөз айтып, бір-бірімізге жақсы
тілек білдірейік. Жақсы сөз жарым ырыс деген, сондықтан да
алдарыңыз ашық, жарқын болсын деген тілекпен, бүгінгі сабағымызды
бастаймыз.
Қызығушылықты
ояту
- Оқушылар, біз қазақ балалар
әдебиетінің көрнекті өкілі Б.Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа»
хикаятымен танысып шыққан болатынбыз. Өздерің ойлаңдаршы, бұл
хикаятты қанша оқысақ та, теледидардан көрсек те еш жалықпаймыз.
Балалар әлеміне осындай қымбат сыйлық «Менің атым Қожа» хикаятын
тарту еткен Бердібек Соқпақбаевтың өмірін, шығармашылығын және
повесті еске түсіру үшін біз сендермен
«Бастапқы танысу»
әдісі арқылы алдыңғы білімді
пысықтайық.
1. Жазушы қай жылы, қай жерде
дүниеге келді?
2. Қандай шығармаларын
білесіңдер?
3.Повесть дегеніміз
не?
3. «Менің атым Қожа» қай жылы
экранға шықты? Қандай жүлдені жеңіп
алды?
4.Қожаберген қалай Қожа
атанды? Сендер өз аттарыңа ризасыңдар ма? Ат қою дәстүрі туралы не
білесің?
5.Қожаның ойынша ,қандай
есімдер жоғары идеялы есімдерге
жатады?
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа
аудару. Оқушылар жағымды ахуал
қалыптастырады.
Оқушылар сұрақтарға жауап
береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
айқындалады.
|
Қалыптастырушы
бағалау
|
5-сынып
Қазақ әдебиеті
оқулығы
|
Сабақтың
ортасы
|
Мағынаны тану.
(Видеоматериал көрсету) не болмаса (Кітаппен
жұмыс)
- Балалар, Енді
хикаятты қаншалықты меңгердіңдер, кейіпкерлер қандай әсер қалдырды,
қандай ой түйдіңдер, осының барлығы бүгінгі сабақ барысында
байқалып, бағаланбақ.
«Сезімді ояту»
әдісі
Сезімді
ояту
|
Елестету
|
Қожаны қандай бала деп
елестетесің?
|
|
Сүйсіну
|
Қожаның қандай қылығына
сүйсіндің?
|
|
Жек
көру
|
Қожаның қандай әрекеті
ұнамады?
|
|
Жаны
ашу
|
Повестің қай жерінде
Қожаға деген аяушылық сезімің пайда болды?
|
|
Өкініш
|
Өкініш сезімі пайда
болды ма , қашан?
|
|
Таңдану
|
Таңғалып риза болған
сәтің ше?
|
|
Дескриптор:
- Қожа бейнесін елестету
арқылы сипаттайды;
- Кейіпкердің өзіне ұнаған
қасиетіне сүйсінеді;
- Қожаның ұнамаған қасиетін
талдайды;
- Кейіпкерге жаны аяушылық
сезімін білдіреді;
- Қожа іс-әрекетіне байланысты
өкініш сезімін білдіреді;
- Кейіпкердің іс-әрәкетіне
таңданады.
ҚБ
Тапсырма. - Менің байқауымша, сендердің пікірлерің әр түрлі.
Сондықтан 3 топқа бөлініп өз ойымызбен
бөлісейік.
Әр топ берілген тақырып
бойынша ойларыңды Қожаның іс-әрекеті арқылы
дәлелдеңдер.
І
топ «Түбінде адам болатын
бала»
ІІ
топ «Қожа – тентек бала»
ІІІ
топ «Қожа – жақсы бала»
Дескрипторлар:
-
Түбінде адам болатын бала
болатынын дәлелдейді;
-
Қожа –тентек бала екенін
талдайды;
-
Қожа жақсы бала екеніне дәлел
келтіреді
ҚБ
Бекіту: 5 жолды өлең
құрастыру
-
Қожа
-
Қандай
-
Не
істеді
-
Сөйлем
құрастыру
-
Синоним
табу.
Дескрипторлар:
«Ыстық орындық» әдісі
арқылы жазған өлеңдерін оқиды.
|
Оқушылар «Сезімді ояту» әдісі
арқылы кейіпкер бейнесін талдайды.
Кестемен жұмыс
жүргізеді.
Әр топ берілген тақырып
бойынша ойларын дәлелдейді.
Сабақты бекіту мақсатында
ойларын 5 жолды өлеңмен
қорытындылайды.
|
ҚБ «Одағайлар»
әдісі
Оооооо! – тамаша
жауап;
Оййййй! – төмен
жауап
ҚБ «Одағайлар»
әдісі
Оооооо! – тамаша
жауап;
Оййййй! – төмен
жауап
ҚБ « 3
шапалақ»
|
5-сынып
Қазақ әдебиеті оқулығы/
видеоматериал
Тапсырма парағы,оқулық,
маркер
стикер
|