|
Педагогтің аты-жөні: |
Нұрмаханова А |
|
Күні: |
12.11.2024 ж |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: (лицей сағаты) |
Нейрогуморальды реттелу, механизмдері және оларды салыстыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
9.1.7.4 - нейрогуморалды реттелудің механизмін түсіндіру
|
|
Құндылыққа баулу |
Жасампаздық және жаңашылдық (Бақылау ,өлшеу, модельдеу,таным обьектілерінің құрылымын анықтау. Әр түрлі таным құралдарын қолдану,әлем туралы білімін жинақтай алу)
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу, таңғы тілек білдіру Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Оқушыларды топқа біріктіру:
Сұрақ-жауап айдары. Бүгінгі сабағымызды STEM технологиясы бойынша жүргіземіз
|
|||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
Жаңа сабақ: |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау мақсатында термин сөздер арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. 1.элекроэнцефалаграфия 2.электрорецепторлар 3.нейрон
-Біздің ағзамызды басқарып тұрған қандай мүше деп ойлайсыңдар? Бейнефильм көрсету.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Тақырыбы: Нейрогуморальды реттелу,механизмдер және оларды салыстыру. ҒЫЛЫМ мәтінмен жұмыс жасау. Технология бөлімі бойынша: І - топ Организмнің реттелуі ІІ –топ Тыныс алу механизмі ІІІ- топ Ағзаның күйзеліске бейімделуі
“Балалар кітапханасы” жобасы аясында үйге берілген тапсырма Төлен Әбдіктің «Оң қол» атты әңгімесін оқып келу. «Оң қол» - Төлен Әбдіктің жиырма бес жасында жазған алғашқы әңгімелерінің бірі. Әңгіме психиатриялық ауруханаға түскен 17 жастағы Алма туралы. Қорытынды: Адамның санасы мен түйсігінің күрделілігін ашу және ішкі әлемін түсінудің маңыздылығы өте жоғары. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, бүгінгі күннің ретін жазып,дәптермен жұмыс жүргізеді. Оқушылар мәтін бойынша жұмыс жасап, презентация жасайды
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Дескриптор: Организмнің нейрогуморальдық реттелуін зерттеу Организмнің нейрогуморальдық реттелу механизмін білу |
Презентация .
Парақшалар Телефон Парақшалар Стикерлер |
||||
|
|
Инженерия: Жүйке жүйесінің модельдерін құрастырып жасайды. |
-Сұрақтарға жауап береді. - Тапсырманы сипаттап түсіндіреді. - модельдермен жұмыс жасайды. |
Презентация, Стикер |
|||||
|
|
Математика: Ойлы болсаң, озып көр! Логикалық есептерді шығарады. |
. Ахметтің әкесінің 6 ұлы бар 1) Ержан, 2) Нұржан, 3) Ерлан, 4) Нұрлан, 5) Ербол, 6) ?.. Алтыншы ұлының есімі кім?
3) Дәрігер 3 дәрі беріп мұны жарты сағат сайын ішу керектігін айтады. Осы үш дәріні ішіп бітіруге қанша уақыт кетеді? |
Парақшалар, жұмыс дәптері Стикер |
|||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия Үйге тапсырма:
|
Жеке жұмыс: «Бағдаршам » әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Зерттеу жұмысы: |
1. Жүйке ауруын емдейтін дәрігермен дәрі (2 балл) А) хирург; Б) невропатолог; В) эндокринолог; Г) новопастит Д) аспирин Е)кардиомагнил 2. Ми қыртысындағы нейрондар саны. (1 балл) А) 14 млн-нан астам; Б) 7 млн; 3. Жұлынның жоғарғы шетінің жалғасы. (1 балл) А) артқы ми; Б) сопақша ми
4. Ішкі секреция бездерінің бөліп шығаратын секреті: (1 балл) А) фермент Б) гармондар
5. Инсулин гормонын қай без бөледі? (1 балл) А) Қалқанша без Б) Ұйқы безі 6.Орталық жүйке жүйесі нені құрайды? (1 балл) А. жұлын мен ми Б. Жұлын мен түйін
7.Жүйке жасушасына тән негізгі қасиеттер (1 балл) А..қозғыштық және өткізгіштік Б. жиырылғыштық және қозғыштық 8.Күйзеліске әсер ететін жағымсыз факторлар (2 балл) А) температура Б) ыстық В) ашығу Г) суық тию Д) қуану “Гипофиз-гипоталамус формациясы” туарлы реферат жазып келу
|
Мұғалім оқушыларды 10 балдық жүйе бойынша бағалайды. . |
Стикерлер Стикерлер Реферат жазу |
||||
Организм
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
жүйке жүйесі
жүйке жүйесі
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нұрмаханова А |
|
Күні: |
12.11.2024 ж |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: (лицей сағаты) |
Нейрогуморальды реттелу, механизмдері және оларды салыстыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
9.1.7.4 - нейрогуморалды реттелудің механизмін түсіндіру
|
|
Құндылыққа баулу |
Жасампаздық және жаңашылдық (Бақылау ,өлшеу, модельдеу,таным обьектілерінің құрылымын анықтау. Әр түрлі таным құралдарын қолдану,әлем туралы білімін жинақтай алу)
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу, таңғы тілек білдіру Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Оқушыларды топқа біріктіру:
Сұрақ-жауап айдары. Бүгінгі сабағымызды STEM технологиясы бойынша жүргіземіз
|
|||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
Жаңа сабақ: |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау мақсатында термин сөздер арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. 1.элекроэнцефалаграфия 2.электрорецепторлар 3.нейрон
-Біздің ағзамызды басқарып тұрған қандай мүше деп ойлайсыңдар? Бейнефильм көрсету.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Тақырыбы: Нейрогуморальды реттелу,механизмдер және оларды салыстыру. ҒЫЛЫМ мәтінмен жұмыс жасау. Технология бөлімі бойынша: І - топ Организмнің реттелуі ІІ –топ Тыныс алу механизмі ІІІ- топ Ағзаның күйзеліске бейімделуі
“Балалар кітапханасы” жобасы аясында үйге берілген тапсырма Төлен Әбдіктің «Оң қол» атты әңгімесін оқып келу. «Оң қол» - Төлен Әбдіктің жиырма бес жасында жазған алғашқы әңгімелерінің бірі. Әңгіме психиатриялық ауруханаға түскен 17 жастағы Алма туралы. Қорытынды: Адамның санасы мен түйсігінің күрделілігін ашу және ішкі әлемін түсінудің маңыздылығы өте жоғары. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, бүгінгі күннің ретін жазып,дәптермен жұмыс жүргізеді. Оқушылар мәтін бойынша жұмыс жасап, презентация жасайды
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Дескриптор: Организмнің нейрогуморальдық реттелуін зерттеу Организмнің нейрогуморальдық реттелу механизмін білу |
Презентация .
Парақшалар Телефон Парақшалар Стикерлер |
||||
|
|
Инженерия: Жүйке жүйесінің модельдерін құрастырып жасайды. |
-Сұрақтарға жауап береді. - Тапсырманы сипаттап түсіндіреді. - модельдермен жұмыс жасайды. |
Презентация, Стикер |
|||||
|
|
Математика: Ойлы болсаң, озып көр! Логикалық есептерді шығарады. |
. Ахметтің әкесінің 6 ұлы бар 1) Ержан, 2) Нұржан, 3) Ерлан, 4) Нұрлан, 5) Ербол, 6) ?.. Алтыншы ұлының есімі кім?
3) Дәрігер 3 дәрі беріп мұны жарты сағат сайын ішу керектігін айтады. Осы үш дәріні ішіп бітіруге қанша уақыт кетеді? |
Парақшалар, жұмыс дәптері Стикер |
|||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия Үйге тапсырма:
|
Жеке жұмыс: «Бағдаршам » әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Зерттеу жұмысы: |
1. Жүйке ауруын емдейтін дәрігермен дәрі (2 балл) А) хирург; Б) невропатолог; В) эндокринолог; Г) новопастит Д) аспирин Е)кардиомагнил 2. Ми қыртысындағы нейрондар саны. (1 балл) А) 14 млн-нан астам; Б) 7 млн; 3. Жұлынның жоғарғы шетінің жалғасы. (1 балл) А) артқы ми; Б) сопақша ми
4. Ішкі секреция бездерінің бөліп шығаратын секреті: (1 балл) А) фермент Б) гармондар
5. Инсулин гормонын қай без бөледі? (1 балл) А) Қалқанша без Б) Ұйқы безі 6.Орталық жүйке жүйесі нені құрайды? (1 балл) А. жұлын мен ми Б. Жұлын мен түйін
7.Жүйке жасушасына тән негізгі қасиеттер (1 балл) А..қозғыштық және өткізгіштік Б. жиырылғыштық және қозғыштық 8.Күйзеліске әсер ететін жағымсыз факторлар (2 балл) А) температура Б) ыстық В) ашығу Г) суық тию Д) қуану “Гипофиз-гипоталамус формациясы” туарлы реферат жазып келу
|
Мұғалім оқушыларды 10 балдық жүйе бойынша бағалайды. . |
Стикерлер Стикерлер Реферат жазу |
||||
Организм
шағым қалдыра аласыз

















