|
Бөлім |
Координация және реттелу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты–жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүйке жүйесі және оның құрылымдық құрамбөліктерінің атқаратын қызметі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.1.7.2 - жүйке жүйесінің қызметін және құрылымдық компоненттерін атау; 7.1.7.3 - жүйке жасушасының компоненттерін анықтау 7.1.7.4 - орталық жүйке жүйесі бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін салыстыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: білу |
-Жүйке жасушасының құрылымдық компоненттерін анықтау және сипаттау; ЖЖ құрылымын сипаттау, қызметтерін атау;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс–әрекеті
|
Оқушының іс–әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.
«
|
Берілген смайликтерді көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат береді.
Бағалау парақтары таратылады
Оқушылар кюар кодты теру арұылы топқа бөлінеді 1-топ. Аксон 2-топ. Дендрит 3-топ. Нейрон |
Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ алдындағы көңіл-күйін анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында өткізіледі.
|
Презентация, қол смайликтері
Таратпа материал |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин
|
(Ұ). Үй тапсырмасын сұрау
1.«Жасанды интеллект»
бағдарламасы арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады. 2. Тұщы су гидрасында жүйке жүйесі қандай? 3. Түйінді жүйке жүйесі қандай жануарға тән? 4. Түтікшелі жүйке жүйесі қай жануарға тән? 2. Әр топқа әр түрлі нұсқалар беріледі. Суреттер бойынша жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін анықтап сәйкестендіреді. |
Оқушылар жасанды интеллектте сөйлеп тұрған ғалымдардың сұрақтарына жауап береді. 1
2 топ.
3 топ
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады. Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу жүргізіледі. Инновациялық технологияны қолдану. Жалпы - ....... балл
|
SMART тақта Бейнематериал Суреттер Липучкалы ойындар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 12 мин
|
«Стоп кадр» әдісі
арқылы «Бейнежазба» көрсету. Бейнежазбаны көру арқылы сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады |
Бейнежазбадан көрген ақпарат туралы өз ойларын айтады.
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу, ақпаратты анализдей алу.
|
Презентация SMART тақта
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс 5 мин |
Тапсырма 1. 1 топ. «Квест» әдісі арқылы сұрақтарға белгіленген минут ішінде жауабын кабинет ішінен тауып дәлелдеу. 1. Орталық жүйке жүйесі 2. Шеткі жүйке жүйесі 3.Аксон 4.Дендрит 5.Серік жасушалар 2 топ. «3 Д» әдісімен кюар кодты енгізу арқылы жүйке жасушасының құрылымдық бірлігін түсіндіріп сипаттайды. 3 топ. Сәйкестендіреді. Керекті сөздерді тиісті орнына қою арқылы сәйкестендіреді.
|
1 топ «Квест» әдісі бойынша жасырылған сұрақтарды кабинет ішінен тауып жылдамдықта жауап береді. Әр сұрақтың қасында бағыттаушы суреттер тұрады. 2 топ. Оқушылар кюар кодты ұялы телефондарына енгізіп, шыққан бейнені түсіндіріп, сипаттайды. 3 топ. Оқушылар үлкен плакаттағы схемаға керекті сөздер мен суреттерді қойып сәйкестендіреді.
|
Мақсаты: Білім алушы өз ойын талдайды және сараптайды, ойлау логикасын дамытады. Жалпы– 4 балл Дескрипторы: -жүйке жүйесінің құрылымдық бірлігін анықтайды; - жүйке жүйесінің қызметін атайды; |
Сұрақтар Суреттер Таратпа материалдар Ұялы телефондар Merge.edu сайтына сілтеме https://objects.mergeedu.com/link/49JNBL |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс 4 мин
|
Тапсырма 2. «Спиннер» әдісі арқылы нейронның құрылымдық компоненттерін анықтап жазады.
|
Әр топқа әр түрлі сұрақтағы спиннерге жазылған термин сөздер беріледі. Жұп-жұппен отырып сәйкес анықтамалармен спиннерді толтырады |
Дескриптор: - нейронның құрылымдық компоненттерін анықтайды; Жалпы– 3 балл
|
оқулық, спиннерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 2мин |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім Координация және
реттелу Педагогтің
аты–жөні:
Күні:
Сыныбы:
7 Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Жүйке жүйесі және оның
құрылымдық құрамбөліктерінің атқаратын
қызметі Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 7.1.7.2 - жүйке жүйесінің
қызметін және құрылымдық компоненттерін
атау;
7.1.7.3 - жүйке
жасушасының компоненттерін
анықтау 7.1.7.4 - орталық жүйке жүйесі
бөлімдерінің құрылысы мен қызметтерін
салыстыру Сабақтың мақсаты:
білу
-Жүйке жасушасының
құрылымдық компоненттерін анықтау және
сипаттау;
ЖЖ құрылымын
сипаттау, қызметтерін атау;
Жүйке жасушасының бөліктерін
(денесі, аксон, дендриттер және қабықша)
атайды. -
Жүйке жүйелерінің құрылымдық
компоненттерін сұлба бойынша
анықтау.
Сабақтың
барысы Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс–әрекеті
Оқушының
іс–әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Қызығушылықты
ояту 3
мин
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен
амандасу. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру жүзеге
асырылады.
Сабақ барысында
оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары
беріледі.
«
Берілген смайликтерді
көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат
береді.
Бағалау парақтары
таратылады
Оқушылар кюар кодты
теру арұылы топқа бөлінеді
1-топ.
Аксон
2-топ.
Дендрит
3-топ.
Нейрон Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген
назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ
алдындағы көңіл-күйін
анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген
қызығушылығын арттыру мақсатында
өткізіледі.
Презентация, қол
смайликтері
Таратпа
материал Жаңа сабаққа
кіріспе 7
мин
(Ұ). Үй тапсырмасын
сұрау
1.«Жасанды интеллект»
бағдарламасы арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады.
2. Тұщы су гидрасында жүйке
жүйесі қандай?
3. Түйінді жүйке жүйесі қандай
жануарға тән?
4. Түтікшелі жүйке жүйесі қай
жануарға тән?
2.
Әр топқа әр
түрлі нұсқалар беріледі. Суреттер бойынша жануарлардың жүйке
жүйесінің типтерін анықтап
сәйкестендіреді. Оқушылар жасанды интеллектте
сөйлеп тұрған ғалымдардың сұрақтарына жауап
береді. 1 2
топ. 3
топ
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса
білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай
орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге
бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар
қойылады. Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу
жүргізіледі. Инновациялық технологияны
қолдану. Жалпы - .......
балл
SMART
тақта Бейнематериал Суреттер Липучкалы
ойындар
Сабақтың
ортасы Мағынаны
ашу 12
мин
«Стоп кадр» әдісі
арқылы «Бейнежазба» көрсету. Бейнежазбаны көру арқылы
сабақтың тақырыбы, мақсатымен
таныстырады Бейнежазбадан көрген ақпарат
туралы өз ойларын айтады.
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу,
ақпаратты анализдей
алу.
Презентация
SMART тақта
Ұжымдық
жұмыс 5
мин
Тапсырма 1.
1
топ. «Квест»
әдісі арқылы сұрақтарға
белгіленген минут ішінде жауабын кабинет ішінен тауып
дәлелдеу.
1. Орталық жүйке
жүйесі
2. Шеткі жүйке
жүйесі
3.Аксон
4.Дендрит
5.Серік
жасушалар
2
топ. «3
Д» әдісімен кюар кодты енгізу
арқылы жүйке жасушасының құрылымдық бірлігін түсіндіріп
сипаттайды.
3 топ.
Сәйкестендіреді. Керекті сөздерді тиісті орнына қою арқылы
сәйкестендіреді.
1 топ
«Квест» әдісі бойынша жасырылған
сұрақтарды кабинет ішінен тауып жылдамдықта жауап береді. Әр
сұрақтың қасында бағыттаушы суреттер
тұрады. 2 топ. Оқушылар кюар кодты
ұялы телефондарына енгізіп, шыққан бейнені түсіндіріп,
сипаттайды. 3 топ. Оқушылар үлкен
плакаттағы схемаға керекті сөздер мен суреттерді қойып
сәйкестендіреді.
Мақсаты: Білім алушы өз ойын
талдайды және сараптайды, ойлау логикасын
дамытады. Жалпы– 4
балл
Дескрипторы:
-жүйке жүйесінің
құрылымдық бірлігін
анықтайды;
- жүйке жүйесінің
қызметін атайды; Сұрақтар Суреттер Таратпа
материалдар Ұялы
телефондар Merge.edu
сайтына
сілтеме https://objects.mergeedu.com/link/49JNBL Жұптық
жұмыс 4
мин
Тапсырма 2.
«Спиннер» әдісі арқылы нейронның
құрылымдық компоненттерін анықтап
жазады.
Әр топқа әр түрлі
сұрақтағы спиннерге жазылған термин сөздер беріледі. Жұп-жұппен
отырып сәйкес анықтамалармен спиннерді
толтырады Дескриптор:
- нейронның
құрылымдық компоненттерін
анықтайды; Жалпы– 3
балл
оқулық,
спиннерлер Жеке
жұмыс 2мин
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныпты




топ.

















