Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 29-сабақ
|
Бөлім: |
Адам |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Тоқымова Галия Делентаева 148 мектеп гимназия |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жүйке жүйесінің маңызы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: жүйке жүйесінің құрылымы мен жүйке жүйесінің маңызы туралы біледі. Көптеген оқушылар: Жүйке жүйесінің гигиенасы және оны сақтаудың маңызы туралы біледі. Кейбір оқушылар: Денсаулық сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін түсінеді |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 3 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Стикерлер арқылы топқа бөлу 1 – топ: «Жас зерттеуші» 2 – топ «Ақылды тапқыр» 3 – топ «Білімді алғырлар» Оқу материалын жариялау «Ой қозғау» әдісі арқылы жүреді: - Өткен сабақта қандай тақырып өттік? - Иісті қалай сезесің? Дәмді қандай мүше арқылы сезесің? Тері арқылы нені сезесің? . |
Ширату жаттығуларын жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады. «Сағат тілі» әдісі боынша бір – бірінің үй тапсырмасын тексереді |
«Ауызша мадақтау жүреді. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 10 мин 15 мин |
Жаңа білімді меңгеруді тәжірбиемен бастаймыз. 1 топ оқушыларына көздерін жұма отырып,алдарына қорапқа салынған әртүрлі фигурадағы заттарды қоямын: Мысалы: дөңгелек,үшбұрыш,конус т.б. 2 топқа иістерге қатысты заттарды беремін. Мысалы: әтір,антисептик;
3 топ мүшелеріне дәм сезу факторын тексеру Мысалы: алдарына кесілген алма,лимон, тұз қосылған су,мандарин секілді заттарды қою арқылы миға сигнал бергізу Балалар,бұл заттардың осылай екенін қалай сезіндік? Бірінші топ айтайықшы қане,сипап сезу арқылы фигураларды таптық Ал,екінші топ болса,иіс сезу арқылы қандай зат екенін тапты.
Үшінші топ дәм сезу арқылы
заттардың атауын тапты. Яғни,иіс сезу,есту,сипап сезу,көру арқылы,дәм сезу арқылы адам айналадағы заттар мен құбылыстарды сезім мүшелері арқылы қабылдайды.
Олардың бес түрі бар:
Балалар,мен сендерге бүгін өте ерекше мейманды қонаққа шақырдым. Мейманымыз жүйке жүйесін дәрігері – Невролог маманды шақырдым. Маман жүйке жүйесінің гигиенасы туралы айтып өтеді. Балалар,жүйке жүйесін қалыпты ұстау үшін,ми еңбегімен айналысыңдар! Яғни,логикалық есептер,ребус, сөзжұмбақ шешу,кітапты көп оқу керек. Таза ауада көп жүріп,смартфонға тәуелді болмаумыз керек. Сезім мүшелеріне келер болсақ:
Көз
гигиенасы.
Есту
гигиенасы.
Тамақты оның
иісімен бірге қабылдаған кезде дәм сезімі пайда болады. Дәм сезу
рецепторлары суда еріген заттың дәмін сезіп, қабылдай алады.
Сілекеймен немесе дәм сезу сұйықтығымен араласпаған құрғақ тамақтың
дәмі сезілмейді. Дәм сезу рецепторлары тілде орналасқан, бұл тіл
бүртіктері. Дәмді тілдің әр түрлі бөліктері әр түрлі
сезеді.
1 тапсырма
Ал.балалар,мен мендерге ерекше тапсырма бергім келіп тұр. «Біздің ойымызша....»әдісі арқылы постер қорғаймыз, Сезім мүшелерінің гигенасын қалай сақтаймыз? 1 топ - Мұрынды күту ережесі. 2 – топ - Тілді қалай күту керек ? 3 – топ – «Көзді қалай күтеміз?
2 – тапсырма «ПАЗЛ» әдісі Балалар,мен сендермен бірге қызықты ойын ойнағым келіп тұр. Мен сыныптың әрбұрышына адам ағзасына қатысты әртүрлі сұрақтар мен логикалық тапсырмалар жасырдым. Соны тауып, менен сыйлыққа өз топтарыңа балл сыйлаңдар! Сұрақтарға жауап беру арқылы адамның бейнесін құрастырады 1) сезім мүшелеріне ақпарат қайдан келеді? 2)Дәмді қай мүше арқылы сезінеміз?(Тіл) 3)Иісті қалай сезінеміз? (Мұрын) 4)Тілді қалай күтеміз? (Өткір затты ауызға салмау,асықпай шайнау тб) 5)Мұрынды күту ережесі? (артық сатты салмау т,б) 6)Тыныс алу қызметі не атқарады?(мұрын) 7)Жүйке жүйесін не құрайды?(ми,жұлын,жүйке) 8)Зәр шығару мүшелеріне не жатады?(бүйрек.несепағар,қуық) 9) Зәр шығару жүйесінің негізгі қызметі қандай? (қанды тазарту,оның құрамындағы заттарды сыртқа шығару) 10)Ми қайда орналасқан? (басүйегінде) 11) Жұлын қайда орналасқан?(омыртқа өзегінде) 12)Барлық мүшелердің қызметін не реттейді? (жүйке жүйесі) 13) Бүйрек арқылы тәулігіне неше литр қан сүзіледі? (1500л) 14) Жүйке жүйесі ауруларын емдейтін дәрігерді – (невролог) 15)Ағзадағы керексіз заттарды шығаруға тағы қандай мүшелер қатысады? (асқазан,тері,өкпе,тікішек) 16) Жануарларда жүйке жүйесі болады ма? 17) Есту мүшесіне не жатады? 18) Жүйке жүйесінің гигиенасы деген не? 3– тапсырма 3 топқа дене мүшесі туралы жұмбақ жасырамыз. 1)Көреді бәрін өзгенің, Көре алмайды өздерін ? /Көз/ 2)Күмбір-күмбір қарағым, Қартайғанша жарадың. /Құлақ/ 3)Екі бала қатар тұрса
да,
5)Қара суда суат
жоқ, 6) Бір таудың екі
күзетшісі, 7) Жағалай-жағалай тас
қойдым, 8) Жас
кезінде қара орман,
9) Ти, ти
десем, тимейді, Қалыптастырушы бағалау сұрақтары: 1) Зәр шығару мүшелері арқылы ....... сыртқа шығарылады А) көмірқышқыл газ Б) су мен зиянды заттар С) су мен тұздар 2) - ......... үрмебұшаққа ұқсас жұп мүше? А) қуық Б) несепағар С)бүйрек 3) Бүйректің атқаратын қызметі? А) зәр түзу Ә) зәр жинау Б) зәр өткізу 4) Сыртқы ортадан келген әсерге жауап беретін мүшелер жүйесі - ...... А) тынысалу мүшелері Ә) зәр шығару мүшелері Б) жүйке жүйесі |
Әртүрлі тәжірбиеге қатысып,өзінің белсенділігін көрсетеді |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Бесір Назерке БауыржанқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Жүйке жүйесінің маңызы 3 сынып ашық сабақ
Тақырып бойынша 16 материал табылды
Жүйке жүйесінің маңызы 3 сынып ашық сабақМатериал туралы қысқаша түсінік
Жүйке жүйесінің маңызы 3 сынып ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі «------------------------- орта мектебі» КММ Қысқа мерзімді жоспар Математика 29-сабақ
Сабақтың барысы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||















