|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Координация және реттелу |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жүйке жүйесінің құрылысы мен қызметі |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар орындай алады: -жүйке жүйесінің қызметі мен құрылымдық компонентерін атау. -жүйке жасушасының құрылымдық компоненттерін анықтау |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
-Жүйке жасушасының құрылымдық компоненттерін анықтау және сипаттау; -ЖЖ құрылымын сипаттау, қызметтерін атау; |
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: Жүйке жасушасының құрылымдық компоненттері мен қызметін көрсетеді. Олар жүйке жүйесінің кем дегенде бір қызметін және өздерінің сөйлемдерінде жүйке жүйесінің екі бөлігін анықтайды. Пәнге қатысты лексика мен терминология: нейрон, импульс, рефлекторлық әрекет, ерікті жауап психика, ми, диффузды (торлы), сатылы, түйінді, түтікті, жүйкелер. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
құрмет: топтық және жұптық жұмыс кезінде барлық пікірмен санаса білу; өзгелердің пікірін тыңдай білу; орынды ұсыныстар айта білу. ынтымақтастық: бірігіп іздену; бірге талқылау, талдау; жауап нұсқаларынан дұрысын таңдауда ынтымақтастық таныту. ашықтық: өз ойын ашық әрі тиянақты, түсінікті түрде жеткізе білу; ұсынған жауаптарына нақты дәлелдемелер келтіру; қарам-қайшылықтың шешімін іздеуде ұстамдылық тану; |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Координация және реттелуді дене шынықтыру пәнімен байланыстыруға болады |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақта оқушылардың АКТ құзыреттіліктері ноутбуктер арқылы интернет желісінен ақпараттар, графиктер қарау арқылы жүзеге асырылады. |
|||||
|
Бастапқы білім |
Тітіркенгіштік тірі организмдердің
ерекшеліктерінің бірі болып табылады (6 сынып) |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
0-5 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын құру. Оқушылардың көңіл-күйін ауа-райының белгілері арқылы анықтауға болады (күн) Сабақ тақырыбын айқындау үшін сұрақтар қою. Жаттығулар жасатып, сабақ тақырыбын анықтау 1.Жануарлардың (немесе адамның) қозғалысы қалай жүзеге асады? Қалаған қозғалысымызды қай жүйе жүзеге асырады? 2.Неліктен ағзы біртұтас болып қызмет атқарады? 3.Жүйке жүйесінің ағзадағы ролі қандай? 4.Нейрон қандай жүйенің жасушасы? |
https://www.youtube.com/watch?v=3ILs_uu5arQ (видео ұзақтығы 1:17 мин) |
||||
|
6-36 минут |
Мұғалімнің түсіндіріп өтуі жөн. Жүйке ұлпасының негізін жүйке жасушалары-нейрондар түзеді. Олар ақпаратты қабылдау,беру және сақтау қызметін атқарады.Жүйке жасушалары дене,өсінді және жүйке ұштарынын тұрады. -Дендрит дегеніміз не? -Аксон дегеніміз не? Оқушыларға түсіндіріп өту. «Нейрон және оның құрылысы мен қызметі» сызбанұсқаларын құрастыру. Оқушылармен бірге сызбанұсқа құрастыру: 1. Жүйке ұлпасы – Нейрон – аксон және дендрит Ұзын Қысқа 2. Нейрондардың типтері: сезімтал, аралық, қимыл 3. Жүйке жүйесі: орталық және шеткі Ми мен жұлын жүйкелер, жүйке ұштары, жүйке түйіндері 4. ЖЖ қызметіне қарай: Вегетативті (ішкі мүшелердің қызметін реттейді) және Сомалық (ағзаны сыртқы ортамен байланыстырады) Оқушылар тәжірибе жүргізу арқылы жүйке жүйесінің қызметтерін атайды: - жұмылған көзбен кеңістікті бағдарлау; - тактильді сезімталдық (затты сипап-сезу арқылы іздеп табу); - қолды тартып қалу (рефлекторлық доға).
Бұдан кейін оқушылар жүйке жүйесінің қызметі мен адам өміріндегі маңызын түсіндіреді.
Оқушылар ермексаз және нейрон құрылысының сызбасын қолданып, жүйке жасушасының құрылысын модельдейді. Нейрон бөліктерін (денесі, аксон, дендриттер және қабықша) атайды.
|
Оқулық 8 сынып Очкур У.А. және т.б (Алматы, «Мектеп», 2008), §8, 9, 14 Оқулық 8 сынып Алимкулова Р және т.б Алматы, «Атамұра», 2008), §7, 8, 13 Видеосабақтар сайты: Видеосабақтар Биология 8 класс №8, 44 Бейнесюжеттер: анатомия пәнінен сайттар: http://paramitacenter.ru/content/anatomy биология пәнінен анықтамалық «Биологиядан кестелер, сызбалар, суреттер», Акимов С.С., «Лист», Москва, 1998 |
||||
|
37-45 минут |
Рефлексия 5 саусақ әдісі: кіші саусақтан бастап: 5-саусақ: ойлау. Мен бүгін қандай білім алдым? 4 – саусақ: мақсатқа жету. Мен бүгін қандай нәтижеге қол жеткіздім? 3- саусақ: көңіл – күй жағдайы. Менің көңіл – күйім қандай?. Бүгінгі сабақ маған қалай әсер етті? 2 - саусақ: көмек – қызмет көрсету. Мен бүгін кімге көмектестім? 1- саусақ: белсенділік таныту. Менің белсенділігім қандай болды? Қажетті білімді алдым ба? |
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жүйке жүйесінің құрылысы мен қызметі
Жүйке жүйесінің құрылысы мен қызметі
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Координация және реттелу |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Жүйке жүйесінің құрылысы мен қызметі |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар орындай алады: -жүйке жүйесінің қызметі мен құрылымдық компонентерін атау. -жүйке жасушасының құрылымдық компоненттерін анықтау |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
-Жүйке жасушасының құрылымдық компоненттерін анықтау және сипаттау; -ЖЖ құрылымын сипаттау, қызметтерін атау; |
|||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: Жүйке жасушасының құрылымдық компоненттері мен қызметін көрсетеді. Олар жүйке жүйесінің кем дегенде бір қызметін және өздерінің сөйлемдерінде жүйке жүйесінің екі бөлігін анықтайды. Пәнге қатысты лексика мен терминология: нейрон, импульс, рефлекторлық әрекет, ерікті жауап психика, ми, диффузды (торлы), сатылы, түйінді, түтікті, жүйкелер. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
құрмет: топтық және жұптық жұмыс кезінде барлық пікірмен санаса білу; өзгелердің пікірін тыңдай білу; орынды ұсыныстар айта білу. ынтымақтастық: бірігіп іздену; бірге талқылау, талдау; жауап нұсқаларынан дұрысын таңдауда ынтымақтастық таныту. ашықтық: өз ойын ашық әрі тиянақты, түсінікті түрде жеткізе білу; ұсынған жауаптарына нақты дәлелдемелер келтіру; қарам-қайшылықтың шешімін іздеуде ұстамдылық тану; |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Координация және реттелуді дене шынықтыру пәнімен байланыстыруға болады |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақта оқушылардың АКТ құзыреттіліктері ноутбуктер арқылы интернет желісінен ақпараттар, графиктер қарау арқылы жүзеге асырылады. |
|||||
|
Бастапқы білім |
Тітіркенгіштік тірі организмдердің
ерекшеліктерінің бірі болып табылады (6 сынып) |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
0-5 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын құру. Оқушылардың көңіл-күйін ауа-райының белгілері арқылы анықтауға болады (күн) Сабақ тақырыбын айқындау үшін сұрақтар қою. Жаттығулар жасатып, сабақ тақырыбын анықтау 1.Жануарлардың (немесе адамның) қозғалысы қалай жүзеге асады? Қалаған қозғалысымызды қай жүйе жүзеге асырады? 2.Неліктен ағзы біртұтас болып қызмет атқарады? 3.Жүйке жүйесінің ағзадағы ролі қандай? 4.Нейрон қандай жүйенің жасушасы? |
https://www.youtube.com/watch?v=3ILs_uu5arQ (видео ұзақтығы 1:17 мин) |
||||
|
6-36 минут |
Мұғалімнің түсіндіріп өтуі жөн. Жүйке ұлпасының негізін жүйке жасушалары-нейрондар түзеді. Олар ақпаратты қабылдау,беру және сақтау қызметін атқарады.Жүйке жасушалары дене,өсінді және жүйке ұштарынын тұрады. -Дендрит дегеніміз не? -Аксон дегеніміз не? Оқушыларға түсіндіріп өту. «Нейрон және оның құрылысы мен қызметі» сызбанұсқаларын құрастыру. Оқушылармен бірге сызбанұсқа құрастыру: 1. Жүйке ұлпасы – Нейрон – аксон және дендрит Ұзын Қысқа 2. Нейрондардың типтері: сезімтал, аралық, қимыл 3. Жүйке жүйесі: орталық және шеткі Ми мен жұлын жүйкелер, жүйке ұштары, жүйке түйіндері 4. ЖЖ қызметіне қарай: Вегетативті (ішкі мүшелердің қызметін реттейді) және Сомалық (ағзаны сыртқы ортамен байланыстырады) Оқушылар тәжірибе жүргізу арқылы жүйке жүйесінің қызметтерін атайды: - жұмылған көзбен кеңістікті бағдарлау; - тактильді сезімталдық (затты сипап-сезу арқылы іздеп табу); - қолды тартып қалу (рефлекторлық доға).
Бұдан кейін оқушылар жүйке жүйесінің қызметі мен адам өміріндегі маңызын түсіндіреді.
Оқушылар ермексаз және нейрон құрылысының сызбасын қолданып, жүйке жасушасының құрылысын модельдейді. Нейрон бөліктерін (денесі, аксон, дендриттер және қабықша) атайды.
|
Оқулық 8 сынып Очкур У.А. және т.б (Алматы, «Мектеп», 2008), §8, 9, 14 Оқулық 8 сынып Алимкулова Р және т.б Алматы, «Атамұра», 2008), §7, 8, 13 Видеосабақтар сайты: Видеосабақтар Биология 8 класс №8, 44 Бейнесюжеттер: анатомия пәнінен сайттар: http://paramitacenter.ru/content/anatomy биология пәнінен анықтамалық «Биологиядан кестелер, сызбалар, суреттер», Акимов С.С., «Лист», Москва, 1998 |
||||
|
37-45 минут |
Рефлексия 5 саусақ әдісі: кіші саусақтан бастап: 5-саусақ: ойлау. Мен бүгін қандай білім алдым? 4 – саусақ: мақсатқа жету. Мен бүгін қандай нәтижеге қол жеткіздім? 3- саусақ: көңіл – күй жағдайы. Менің көңіл – күйім қандай?. Бүгінгі сабақ маған қалай әсер етті? 2 - саусақ: көмек – қызмет көрсету. Мен бүгін кімге көмектестім? 1- саусақ: белсенділік таныту. Менің белсенділігім қандай болды? Қажетті білімді алдым ба? |
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
шағым қалдыра аласыз














