|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Пәні: |
Биология |
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүйке жүйесінің құрам бөліктері. Жүйке жүйесінің қызметі. Нейронның құрылысы: денесі, дендриттер, аксон. Нейронның қызметтері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.7.2 жүйке жүйесінің қызметін және құрылымдық компоненттерін атау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтар: |
Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық;Құзыреттілік: шығармашылық Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік,Құзыреттілік: инновациялық ойлау |
|
1-апта дәйексөзі: |
Жасампаздық – бәрімізге өнеге |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Жүректен жүрекке» тренингі арқылы оқушылар бір біріне тілектер білдіреді. .Үй тапсырмасы «Едукаплей» әдісі арқылы сұралады. |
Мұғаліммен амандасады, шағын топтар бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тіліп,тілек айтады.
|
«Мадақтау» әдісі
1-10 балл аралығында формативті бағалау |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс |
«Ой ашар » әдісі. «Шұғыл хабар!» рөлдік ойын
– Бір
оқушы «Нейрон», екеуі «Дендрит», біреуі «Аксон», ал қалғандары «Қол мен ми» болсын. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. «Киноtime» әдісі арқылы бейнематериал көрсетіледі. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады, оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу.
Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
«Мадақтау» әдісі |
АКТ https://www.youtube.com/watch?v=Kt7sfpojFX8 бейнематериал |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
( Топтық жұмыс) Тапсырма 1 Әдіс: Скаффолдинг әдісі арқылы тапсырма Топтық жұмыс тапсырмалары:
1-топ: Жүйке
жүйесінің және жүйке ұлпаларының құрылысы мен
қызметі
Тапсырма:
2-топ: Нейрондардың
құрылысы
Тапсырма:
Нейронның негізгі
бөліктері: Қорытынды сұрақ: Егер аксон зақымдалса, не болады?
3-топ: Жүйке ұлпасының тіршілік
әрекеттерінің ерекшеліктері
Тапсырма:
1Жүйке ұлпасының басты ерекшеліктері
қандай?
2Синапс дегеніміз
не?
3Нейрондардың қозғыштық қасиеті нені
білдіреді? Қорытынды сұрақ: Неліктен ми жарақаты кейбір жүйке қызметтерінің бұзылуына әкеледі?
(Жұптық жұмыс ) Тапсырма 2– «Суреттер құпиясы». Берілген суреттен нейронның құрылысын анықтайды.
Жеке жұмыс Тапсырма 3 Пиза тапсырма Мәнмәтін "Жүйке патшалығындағы достық"
Ерте, ерте, ертеде,
алыс-алыс жердегі Жүйке патшалығында ақылды және еңбекқор тұрғындар
өмір сүріпті. Бұл патшалықтың ең маңызды
тұлғасы Нейрон
ханзада еді. Ол барлық хабарламаларды
қабылдап, өңдеп, дұрыс жерге жеткізіп отыратын дана әрі шапшаң
билеуші болатын. Бір күні Нейрон ханзада өз патшалығын аралап
жүріп, оның сенімді көмекшілері қалай еңбек етіп жатқанын
бақылайды. Дендриттер – патшалықтың тыңшыларындай
еді. Олар айналадағы барлық маңызды ақпаратты жинап, Нейрон
ханзадаға жеткізетін. "Бізсіз ханзада ештеңені ести алмас еді," –
деп мақтанатын олар. Ал Аксон – Нейрон ханзаданың ең сенімді
хабаршысы болатын. Ол патшалықтың шекараларына дейін хабарларды
найзағайдай жылдам жеткізетін. "Мен болмасам, бұйрықтар дер кезінде
орындалмайды," – дейтін ол. Нейроглия – патшалықтың ең жанашыр
қорғаушылары еді. Олар жолдарды тазалап, барлық тұрғындарға қорек
пен қауіпсіздік қамтамасыз ететін. "Біз болмасақ, патшалық әлсіз
болар еді," – деп өз істерімен мақтанатын. Бір күні қара бұлттар
жиналып, патшалыққа қауіп төне бастады. Ханзада Нейрон бірден өз
достарына бұйрық берді: Қорытынды: Бұл ертегіден біз жүйке ұлпасының әрбір бөлігі маңызды рөл атқаратынын түсінеміз. Дендрит – ақпарат қабылдаушы, аксон – хабар таратушы, нейрон – негізгі басқарушы, ал нейроглия – қорғаушы қызметін атқарады. Егер олардың бірі болмаса, жүйке жүйесі өз жұмысын толық орындай алмайды. Достық пен бірлік – үлкен жетістіктердің негізі! ПИЗА ТАПСЫРМАСЫ 1. Бір жауапты тест: Сұрақ: Ертегіде Нейрон ханзаданың ең сенімді көмекшісі кім болды?
A) Дендриттер Дұрыс жауап: B) Аксон 2. Сәйкестік тесті: Төмендегі құрылымдар мен олардың қызметтерін сәйкестендіріңіз.
Дұрыс
жауаптар: 3. Ашық сұрақ: Сұрақ: Егер ертегідегі Нейроглия болмаса, патшалықта қандай қиындықтар туындауы мүмкін еді?
Дұрыс жауап
үлгісі: 4. Дұрыс/Бұрыс тапсырмасы: Төмендегі тұжырымдардың дұрыстығын анықтаңыз.
|
Оқушылар оқулықтағы мәтінді оқиды. Өзара талдау жүргізеді.
Оқушылар тапсырманы орындайды.
Тапсырма орындау мақсатынды ұялы телефон қолданады.
Оқушылар нейронның құрылымдық компоненттерін атай отырып, қызметін сипаттайды.
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды.
Оқушылар сұрақтарға толық жауап жазады. |
Дескриптор Білім алушылар:
Жүйке жүйесінің және жүйке ұлпаларының құрылысы мен қызметін түсіндіреді 2б
Нейрондардың құрылысын түсіндіреді 2б
Жүйке ұлпасының тіршілік әрекеттерінің ерекшеліктерін түсіндіреді 2б
Дескриптор: Білім алушылар: -нейронның қызметін сипаттайды.
Дескриптор: Білім алушылар: - нейронның құрылысын анықтайды;
Нейрон ханзаданың ең сенімді көмекшісін анықтайды 1б
Нейрон мен оның құрам бөліктерінің қызметін дұрыс сәйкестендіреді.3б
Нейроглия болмаса, патшалықта қандай қиындықтар туындауы мүмкін екендігін түсіндіреді 2б
Дұрыс/Бұрыс тұжырымдарды анықтайды 2б |
Оқулық
АКТ, Нейронның құрылысы
АКТ
Нейрон суреті |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Кері байланыс: «3/2/1 әдісі»: 1. Мен білетін үш нәрсе ... 2. Мені таңқалдырған екі нәрсе ... 3. Болашақта тереңірек қарастыратын бір нәрсе.... |
Оқушылар олардың тақырып бойынша білімдерін түйіндейтін бір сөйлем жазады.
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылардың жауаптары «бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады
|
Рефлексия парағы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:_____________________
-
Нейронның негізгі құрылымдық бөліктері қандай?
A) Аксон, дендриттер, денесі
B) Цитоплазма, ядро, митохондрия
C) Аксон, ядро, рибосомалар
D) Дендриттер, рибосомалар, ядро -
Нейронның денесі қандай қызмет атқарады?
A) Ақуыз синтезін қамтамасыз етеді
B) Қозуды қабылдайды
C) Қозуды өткізеді
D) Жасушаның бөлінуін бақылайды -
Дендриттердің негізгі қызметі:
A) Қозуды қабылдау
B) Қозуды өткізу
C) Қоректік заттарды тасымалдау
D) Импульсты миға жіберу -
Аксон дегеніміз не?
A) Нейронның қысқа өсіндісі
B) Нейронның ұзын өсіндісі
C) Жасуша ядросы
D) Рибосомалардың орналасқан жері -
Нейронның импульсты жеткізетін бөлігі:
A) Ядро
B) Дендрит
C) Аксон
D) Жасуша қабықшасы -
Аксонның қызметі:
A) Қозуды қабылдау
B) Қозуды тасымалдау
C) Ақуыздарды синтездеу
D) Қанттарды бөлу -
Дендриттер мен аксондар қай нейрон бөліктеріне жатады?
A) Тірек-қимыл жүйесіне
B) Өсінділерге
C) Қан айналым жүйесіне
D) Ішкі ағзаларға -
Нейронның ядросы қайда орналасқан?
A) Аксонда
B) Дендритте
C) Нейронның денесінде
D) Жасуша қабықшасында -
Нейрондар қандай жүйенің негізгі бөлігі?
A) Ас қорыту жүйесінің
B) Жүйке жүйесінің
C) Қан айналым жүйесінің
D) Тыныс алу жүйесінің -
Қозу қандай бағытта беріледі?
A) Дендриттерден денесіне, аксон арқылы әрі қарай
B) Аксоннан денесіне, дендрит арқылы әрі қарай
C) Ядродан тікелей аксонға
D) Қабықшадан денесіне
-
A
-
A
-
A
-
B
-
C
-
B
-
B
-
C
-
B
-
A
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жүйке жүйесінің қызметін және құрылымдық компоненттері
Жүйке жүйесінің қызметін және құрылымдық компоненттері
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Пәні: |
Биология |
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жүйке жүйесінің құрам бөліктері. Жүйке жүйесінің қызметі. Нейронның құрылысы: денесі, дендриттер, аксон. Нейронның қызметтері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.1.7.2 жүйке жүйесінің қызметін және құрылымдық компоненттерін атау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтар: |
Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық;Құзыреттілік: шығармашылық Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік,Құзыреттілік: инновациялық ойлау |
|
1-апта дәйексөзі: |
Жасампаздық – бәрімізге өнеге |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Жүректен жүрекке» тренингі арқылы оқушылар бір біріне тілектер білдіреді. .Үй тапсырмасы «Едукаплей» әдісі арқылы сұралады. |
Мұғаліммен амандасады, шағын топтар бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тіліп,тілек айтады.
|
«Мадақтау» әдісі
1-10 балл аралығында формативті бағалау |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс |
«Ой ашар » әдісі. «Шұғыл хабар!» рөлдік ойын
– Бір
оқушы «Нейрон», екеуі «Дендрит», біреуі «Аксон», ал қалғандары «Қол мен ми» болсын. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. «Киноtime» әдісі арқылы бейнематериал көрсетіледі. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады, оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу.
Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
«Мадақтау» әдісі |
АКТ https://www.youtube.com/watch?v=Kt7sfpojFX8 бейнематериал |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
( Топтық жұмыс) Тапсырма 1 Әдіс: Скаффолдинг әдісі арқылы тапсырма Топтық жұмыс тапсырмалары:
1-топ: Жүйке
жүйесінің және жүйке ұлпаларының құрылысы мен
қызметі
Тапсырма:
2-топ: Нейрондардың
құрылысы
Тапсырма:
Нейронның негізгі
бөліктері: Қорытынды сұрақ: Егер аксон зақымдалса, не болады?
3-топ: Жүйке ұлпасының тіршілік
әрекеттерінің ерекшеліктері
Тапсырма:
1Жүйке ұлпасының басты ерекшеліктері
қандай?
2Синапс дегеніміз
не?
3Нейрондардың қозғыштық қасиеті нені
білдіреді? Қорытынды сұрақ: Неліктен ми жарақаты кейбір жүйке қызметтерінің бұзылуына әкеледі?
(Жұптық жұмыс ) Тапсырма 2– «Суреттер құпиясы». Берілген суреттен нейронның құрылысын анықтайды.
Жеке жұмыс Тапсырма 3 Пиза тапсырма Мәнмәтін "Жүйке патшалығындағы достық"
Ерте, ерте, ертеде,
алыс-алыс жердегі Жүйке патшалығында ақылды және еңбекқор тұрғындар
өмір сүріпті. Бұл патшалықтың ең маңызды
тұлғасы Нейрон
ханзада еді. Ол барлық хабарламаларды
қабылдап, өңдеп, дұрыс жерге жеткізіп отыратын дана әрі шапшаң
билеуші болатын. Бір күні Нейрон ханзада өз патшалығын аралап
жүріп, оның сенімді көмекшілері қалай еңбек етіп жатқанын
бақылайды. Дендриттер – патшалықтың тыңшыларындай
еді. Олар айналадағы барлық маңызды ақпаратты жинап, Нейрон
ханзадаға жеткізетін. "Бізсіз ханзада ештеңені ести алмас еді," –
деп мақтанатын олар. Ал Аксон – Нейрон ханзаданың ең сенімді
хабаршысы болатын. Ол патшалықтың шекараларына дейін хабарларды
найзағайдай жылдам жеткізетін. "Мен болмасам, бұйрықтар дер кезінде
орындалмайды," – дейтін ол. Нейроглия – патшалықтың ең жанашыр
қорғаушылары еді. Олар жолдарды тазалап, барлық тұрғындарға қорек
пен қауіпсіздік қамтамасыз ететін. "Біз болмасақ, патшалық әлсіз
болар еді," – деп өз істерімен мақтанатын. Бір күні қара бұлттар
жиналып, патшалыққа қауіп төне бастады. Ханзада Нейрон бірден өз
достарына бұйрық берді: Қорытынды: Бұл ертегіден біз жүйке ұлпасының әрбір бөлігі маңызды рөл атқаратынын түсінеміз. Дендрит – ақпарат қабылдаушы, аксон – хабар таратушы, нейрон – негізгі басқарушы, ал нейроглия – қорғаушы қызметін атқарады. Егер олардың бірі болмаса, жүйке жүйесі өз жұмысын толық орындай алмайды. Достық пен бірлік – үлкен жетістіктердің негізі! ПИЗА ТАПСЫРМАСЫ 1. Бір жауапты тест: Сұрақ: Ертегіде Нейрон ханзаданың ең сенімді көмекшісі кім болды?
A) Дендриттер Дұрыс жауап: B) Аксон 2. Сәйкестік тесті: Төмендегі құрылымдар мен олардың қызметтерін сәйкестендіріңіз.
Дұрыс
жауаптар: 3. Ашық сұрақ: Сұрақ: Егер ертегідегі Нейроглия болмаса, патшалықта қандай қиындықтар туындауы мүмкін еді?
Дұрыс жауап
үлгісі: 4. Дұрыс/Бұрыс тапсырмасы: Төмендегі тұжырымдардың дұрыстығын анықтаңыз.
|
Оқушылар оқулықтағы мәтінді оқиды. Өзара талдау жүргізеді.
Оқушылар тапсырманы орындайды.
Тапсырма орындау мақсатынды ұялы телефон қолданады.
Оқушылар нейронның құрылымдық компоненттерін атай отырып, қызметін сипаттайды.
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды.
Оқушылар сұрақтарға толық жауап жазады. |
Дескриптор Білім алушылар:
Жүйке жүйесінің және жүйке ұлпаларының құрылысы мен қызметін түсіндіреді 2б
Нейрондардың құрылысын түсіндіреді 2б
Жүйке ұлпасының тіршілік әрекеттерінің ерекшеліктерін түсіндіреді 2б
Дескриптор: Білім алушылар: -нейронның қызметін сипаттайды.
Дескриптор: Білім алушылар: - нейронның құрылысын анықтайды;
Нейрон ханзаданың ең сенімді көмекшісін анықтайды 1б
Нейрон мен оның құрам бөліктерінің қызметін дұрыс сәйкестендіреді.3б
Нейроглия болмаса, патшалықта қандай қиындықтар туындауы мүмкін екендігін түсіндіреді 2б
Дұрыс/Бұрыс тұжырымдарды анықтайды 2б |
Оқулық
АКТ, Нейронның құрылысы
АКТ
Нейрон суреті |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
Кері байланыс: «3/2/1 әдісі»: 1. Мен білетін үш нәрсе ... 2. Мені таңқалдырған екі нәрсе ... 3. Болашақта тереңірек қарастыратын бір нәрсе.... |
Оқушылар олардың тақырып бойынша білімдерін түйіндейтін бір сөйлем жазады.
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылардың жауаптары «бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады
|
Рефлексия парағы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:_____________________
-
Нейронның негізгі құрылымдық бөліктері қандай?
A) Аксон, дендриттер, денесі
B) Цитоплазма, ядро, митохондрия
C) Аксон, ядро, рибосомалар
D) Дендриттер, рибосомалар, ядро -
Нейронның денесі қандай қызмет атқарады?
A) Ақуыз синтезін қамтамасыз етеді
B) Қозуды қабылдайды
C) Қозуды өткізеді
D) Жасушаның бөлінуін бақылайды -
Дендриттердің негізгі қызметі:
A) Қозуды қабылдау
B) Қозуды өткізу
C) Қоректік заттарды тасымалдау
D) Импульсты миға жіберу -
Аксон дегеніміз не?
A) Нейронның қысқа өсіндісі
B) Нейронның ұзын өсіндісі
C) Жасуша ядросы
D) Рибосомалардың орналасқан жері -
Нейронның импульсты жеткізетін бөлігі:
A) Ядро
B) Дендрит
C) Аксон
D) Жасуша қабықшасы -
Аксонның қызметі:
A) Қозуды қабылдау
B) Қозуды тасымалдау
C) Ақуыздарды синтездеу
D) Қанттарды бөлу -
Дендриттер мен аксондар қай нейрон бөліктеріне жатады?
A) Тірек-қимыл жүйесіне
B) Өсінділерге
C) Қан айналым жүйесіне
D) Ішкі ағзаларға -
Нейронның ядросы қайда орналасқан?
A) Аксонда
B) Дендритте
C) Нейронның денесінде
D) Жасуша қабықшасында -
Нейрондар қандай жүйенің негізгі бөлігі?
A) Ас қорыту жүйесінің
B) Жүйке жүйесінің
C) Қан айналым жүйесінің
D) Тыныс алу жүйесінің -
Қозу қандай бағытта беріледі?
A) Дендриттерден денесіне, аксон арқылы әрі қарай
B) Аксоннан денесіне, дендрит арқылы әрі қарай
C) Ядродан тікелей аксонға
D) Қабықшадан денесіне
-
A
-
A
-
A
-
B
-
C
-
B
-
B
-
C
-
B
-
A
шағым қалдыра аласыз














