Сабақ жоспары
|
ҰМЖ тарауы: |
Колледж: Шамалған ауылындағы кәсіптік оқудағы көпсалалы колледжі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Актасова Э.М. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Курс: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жұлдыздар әлемі. Жұлдыздық шамалар. Айнымалы жұлдыздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
11.9.1.1-жұлдыздар жарықтың жарқырауы бойынша жіктелетінін және келесі ұғымдармен сипатталатындығын түсіндіру: көрінетін жұлдызды шама және абсолюттік жұлдызды шама |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық білімгерлер: Жұлдыздардар әлемін, олардың негізгі сипаттамаларын түсіндіру. Көптеген білімгерлер: Жұлдыздардың жарықтылығы оның температурасы мен көлеміне тәуелділігін анықтау. Кейбір білімгерлер: Жұлдыздық шама, абсолют жұлдыздық шаманы есептер шығару арқылы талдау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- жұлдыздардар әлеміне, олардың негізгі сипаттамаларын түсіндіреді. - әртүрлі дереккөздерді пайдаланады, көрінетін және абсолюттік шаманы табады. - жұлдыздардың жарықтылығы оның температурасы мен көлеміне тәуелділігін анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Жұлдыздар әлемі, жұлдыздық шамалар, айнымалы жұлдыздар нәтижелерін ауызша және жазбаша түрде жазады. Пәнге тән лексика және терминология:
Диалог құруға және жазбаша жұмысқа арналған қажетті сөз тіркестер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға дарыту |
Білімгерлерді Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жұлдыздардың жарықтылығы оның температурасы мен көлеміне тәуелділігін есептеуде математика пәнімен байланыс. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Астрофизика бөлімінің тақырыптарын еске түсіреміз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру: «Шаттық шеңбері» (W):Ширату жаттығулары: «Алты сұрақ» Жұлдыз деген не? (видеоны көру 3.13 мин.)
f):Ынталандыру: смайликтер арқылы |
https://twig-bilim.kz/ru/film/what-are-stars
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Білім дағдысы: Білу. Белсенді оқыту: «Ой қозғау» (I) Тасырма-1.
Дескриптор: Жұлдыздардар әлеміне, олардың негізгі сипаттамаларына анықтама бере алады. (f): «Өзара бағалау»
Білім дағдысы: Қолдану. Белсенді оқыту: «Үштік» (Ойлан, жұптас, бөліс) (G) Тасырма-2. 1-есеп. Көрінерлік жұлдыздық шамасы m=2 болатын жұлдыз 250 пк қашықтықта орналасқан. Осы жұлдыздың абсолютті жұлдызды шамасын анықтаңыз. Шешуі. Теңдеуден абсолютті жұлдыздық шаманы өрнектеп аламыз
2-есеп. Жұлдыздың жылдық параллакс 1” болса, оған дейінгі қашықтықты астрономиялық бірлікпен есептеңдер.
(f): «Топтық бағалау»
Білім дағдысы: Жинақтау. Белсенді оқыту: «Буклет» әдісі (Ақпаратты жинақтау) (Р) Тасырма-3. Сіздер өлшемдері мен температуралары әр түрлі болатын бес (А - Е) электрлік конфорканы салыстырып жатырсыз деп есептейік. Әрбір плита сұр түстермен көрсетілген, бірақ сұр түс неғұрлым ақшыл болған сайын, конфорканың температурасы соғұрлым жоғары бола түседі.
А. Топтастыру нұсқауы: Конфоркаларды беттері бойынша (үлкенінен кішісіне) орналастыру. Топтастыру реті: Ең үлкені 1 ____ 2 ____ 3_____ 4_______ 5 _____ ең кішісі Әлде конфоркалардың ішінде беттік ауданы бірдейлері бар. Бұлай топтастыруыңызды түсіндіріңіз: ____________________________________________________________________________________________________
B. Топтастыру нұсқауы: Конфоркалар температуралары бойынша (ыстығынан суығына) орналастыру. Топтастыру реті: Ең ыстықтары 1 ____ 2 ____ 3______ 4______ 5 ең суығы Әлде конфоркалар ішінде температуралары бірдейлері бар. Бұлай топтастыруыңызды түсіндіріңіз: ____________________________________________________________________________________________________ Дескриптор: Жұлдыздардың жарықтылығы оның температурасы мен көлеміне тәуелділігін сипаттайды. (f): «Жұптық бағалау» |
Оқулық: А.П.Рымкеевич есепте Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ
жоспары ҰМЖ
тарауы: Колледж: Шамалған
ауылындағы кәсіптік оқудағы көпсалалы
колледжі Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Актасова Э.М. Курс: Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы Жұлдыздар әлемі. Жұлдыздық
шамалар. Айнымалы жұлдыздар Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 11.9.1.1-жұлдыздар жарықтың
жарқырауы бойынша жіктелетінін және келесі ұғымдармен
сипатталатындығын түсіндіру: көрінетін жұлдызды шама және
абсолюттік жұлдызды шама Сабақтың
мақсаты
Барлық
білімгерлер: Жұлдыздардар әлемін, олардың
негізгі сипаттамаларын
түсіндіру.
Көптеген
білімгерлер:
Жұлдыздардың жарықтылығы оның температурасы
мен көлеміне тәуелділігін
анықтау.
Кейбір
білімгерлер: Жұлдыздық шама, абсолют
жұлдыздық шаманы есептер шығару арқылы
талдау; Бағалау
критерийі -
жұлдыздардар әлеміне, олардың
негізгі сипаттамаларын
түсіндіреді. -
әртүрлі дереккөздерді
пайдаланады, көрінетін және абсолюттік шаманы
табады. - жұлдыздардың жарықтылығы оның температурасы
мен көлеміне тәуелділігін
анықтайды. Тілдік
мақсаттар Жұлдыздар әлемі, жұлдыздық
шамалар, айнымалы жұлдыздар нәтижелерін ауызша және
жазбаша түрде жазады. Пәнге тән лексика және
терминология: Қазақша Орысша Ағылшынша көрінетін жұлдыз
шама звездная
величина magnitude абсолюттік
шама абсолютная звездная
величина the absolute
magnitude параллакс параллакс parallax парсек парсек parsec жұлдызға дейінгі
қашықтық расстояние до
звезд distance to the
stars
Диалог құруға және
жазбаша жұмысқа арналған қажетті сөз
тіркестер
Жұлдыздық эволюция
қалай жүреді?
Жұлдыздар қалай
жойылады?
Планетарлық тұман
дегеніміз не?
Құндылықтарға
дарыту
Білімгерлерді
Қазақстандық патриотизм және азаматтық
жауапкершілікке баулу.
Пәнаралық
байланыс
Жұлдыздардың жарықтылығы оның температурасы
мен көлеміне тәуелділігін
есептеуде математика пәнімен
байланыс.
Алдыңғы
білім
Астрофизика
бөлімінің тақырыптарын еске
түсіреміз.
Сабақ
барысы
Сабақтың
кезеңдері
Сабақтағы жаттығу
түрлері
Ресурстар
Сабақтың
басталуы
Ұйымдастыру
кезеңі.
Ынтымақтастық
атмосфераны қалыптастыру: «Шаттық
шеңбері»
(W):Ширату
жаттығулары: «Алты
сұрақ»
Жұлдыз деген
не? (видеоны көру 3.13
мин.)
Бейне көргеннен
кейін сұрақтарға жауап
Жұлдыздар қалай
пайда болады?
Ядролық синтез
дегеніміз не?
Жұлдыздық эволюция
қалай жүреді?
Жұлдыздар қалай
жойылады?
Планетарлық тұман
дегеніміз не?
f):Ынталандыру: смайликтер
арқылы
https://twig-bilim.kz/ru/film/what-are-stars
Сабақтың
ортасы
Білім
дағдысы: Білу.
Белсенді
оқыту: «Ой
қозғау»
(I)
Тасырма-1. Астрономия Жұлдыздық
шама Жұлдыздың
жарқырауы Жұлдыздар
ерекшеленеді Абсолюттік жұлдыздық
шама
аспан шырағы жалтырауының
өлшемі.
гр. «astron»-жұлдыз,
«nomos»-заң деген мағына береді, аспан денелерін зерттейтін
ғылым. жарық энергиясының сәулелену
қуаты. жұлдыз Жерден 10пк қашықтықта
орналастырғанда оның көрінерлік жұлдыздық шамасы М деп
аталады массасы мен шамасы
бойынша
Дескриптор: Жұлдыздардар әлеміне, олардың
негізгі сипаттамаларына анықтама бере
алады.
(f): «Өзара
бағалау»
Білім
дағдысы: Қолдану.
Белсенді
оқыту: «Үштік» (Ойлан, жұптас,
бөліс)
(G)
Тасырма-2.
1-есеп. Көрінерлік
жұлдыздық шамасы m=2 болатын жұлдыз 250 пк қашықтықта орналасқан.
Осы жұлдыздың абсолютті жұлдызды шамасын
анықтаңыз.
Шешуі. Теңдеуден
абсолютті жұлдыздық
шаманы өрнектеп
аламыз
Критерий Дескриптер Абсолютті жұлдызды шамасын
анықтау.
-Абсолютті жұлдызды шамасының
фомуласын жазады. -Есептейді.
2-есеп. Жұлдыздың жылдық
параллакс 1”
болса, оған дейінгі қашықтықты астрономиялық
бірлікпен есептеңдер. Берілгені: S=1” a=1а.б.
Шешуі:
Бұл берілген
формулаға қойып, Т/к: r=?
Критерий Дескриптер Ара қашықтықты
есептеу. -Ара қашықтық табу фомуласын
жазады. -Есептейді.
(f): «Топтық
бағалау»
Білім
дағдысы: Жинақтау.
Белсенді
оқыту: «Буклет»
әдісі (Ақпаратты
жинақтау)
(Р)
Тасырма-3.
Сіздер өлшемдері мен
температуралары әр түрлі болатын бес (А - Е) электрлік конфорканы
салыстырып жатырсыз деп есептейік. Әрбір плита сұр түстермен
көрсетілген, бірақ сұр түс неғұрлым ақшыл болған сайын, конфорканың
температурасы соғұрлым жоғары бола
түседі.
А.
Топтастыру нұсқауы:
Конфоркаларды беттері бойынша (үлкенінен кішісіне)
орналастыру.
Топтастыру реті: Ең
үлкені 1 ____ 2 ____ 3_____ 4_______ 5 _____ ең
кішісі
Әлде конфоркалардың
ішінде беттік ауданы бірдейлері
бар.
Бұлай
топтастыруыңызды
түсіндіріңіз:
____________________________________________________________________________________________________
B. Топтастыру нұсқауы:
Конфоркалар температуралары бойынша (ыстығынан суығына)
орналастыру.
Топтастыру реті: Ең
ыстықтары 1 ____ 2 ____ 3______ 4______ 5 ең
суығы
Әлде конфоркалар ішінде температуралары
бірдейлері бар.
Бұлай топтастыруыңызды
түсіндіріңіз:
____________________________________________________________________________________________________
Дескриптор: Жұлдыздардың жарықтылығы оның
температурасы мен көлеміне тәуелділігін
сипаттайды.
(f): «Жұптық
бағалау»
Оқулық: А.П.Рымкеевич есепте | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

формуласын

=206265 а.б. 


