Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Жұлдыздар мен аңыздар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім атауы: Аспан әлемінің құпиялары |
Мектеп: |
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сынып: 5-сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
Сабақтың тақырыбы |
Жұлдыздар мен аңыздар |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.4.1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау; 5.4.4.4 сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу. |
||||||
Сабақтың мақсаттары |
Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды; Сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата біледі, сан есімді зат есім орнына қолдана біледі |
||||||
Жоспар
|
|||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. Оқушылардың қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру Амандасып алайық»
Үй тапсырмасын тексеру «Сәйкестендір» әдісі Қызығушылықты ояту. Аспан әлемі бейнежазба көрсету Жұлдыздар туралы не білеміз? Аспандағы қанша жұлдызды білесің? Жұлдыздарға байланысты қандай аңыздарды білесің? Топқа біріктіру «Жұлдыз», «Жетіқарақшы» , «Темірқарақшы» . Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен таныстыру. |
Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріліп, назары сабаққа аударылады. «Амандасып алайық» Оқушылар бірі-бірімен сандары таңдау арқылы берілген суреттерге қарап, амандасады. Сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
5-сынып «Қазақ тілі» оқулығы Сұрақтар |
|
||
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану 1-тапсырма «Түртіп алу» әдісі Мәтінді тыңдаңдар. «Темірқазық пен Жетіқарақшы» аңызы Тыңдалған мәтін бойынша тірек сөздерді жазыңдар. Жеке жұмыс 2-тапсырма Жұптық жұмыс «7 неге» әдісі арқылы мәтіннің негізгі ойын анықтау барысында жетекші сұрақтар қою. 3-тапсырма «Ақылды қалам» әдісі Сан есімнің мағыналық түрлерін қатыстырыңыз. Берілген сөздерді пайдаланып, әңгіме құра. Керекті сөздер: ғарыш әлемі, ерекше ғаламшар, қызықты оқиға, таңғажайып көрініс, қарақшылар, сұлу бикештер, сәйгүлік аттар, қиял, Шолпан жұлдызы. ҚОСЫМША САРАЛАУ ТАПСЫРМАСЫ 1-деңгей Сұрақтарға жауап бер. 2-деңгей Көп нүктенің орнына сан есімдерді қойып, мақалдарды толықтырыңдар 1. ... жасар бала келсе, ... шал алдынан шығар. 2. ... атасын білмеген жетесіз. 3. ... рет өлшеп, ... рет кес. 4. Ер жігіттің ... сөйлегені өлгені. 5. ... ... тістен шыққан сөз ... рулы елге тарайды. 3-деңгей «Кім жүйрік?» әдісі Сан есім Тест сұрақтары Вордволл программасы арқылы орындау |
Тірек сөздерді табады.
Сұрақтарға жауап береді. Топтық жұмыс жасайды. А4 парағымен жұмыс жасайды.
|
Дескриптор: мәтіндегі негізгі тірек сөздерді анықтайды. Дескриптор: Сұрақтарға нақты жауап береді. Мәтін мазмұнын пайдаланады. Дескриптор: Сан есімнің мағыналық түрлерін қатыстырады. Керекті сөздерді қосады. Әңгіме құрады; Сауатты жазады. |
оқулық Тапсырма қағаздары |
|
||
Сабақтың соңы 5 минут Үй тапсырмасы: |
Кері байланыс. «Керуен» әдісі 7-тапсырма, 162-бет Бағалау |
|
|
Дескриптор:
-
Мәтіндегі төл сөз бен автор сөзінің орын тәртібінің сызбасын көрсетеді;
-
Сөйлемдерді төл сөз бен автор сөзі болатындай етіп құрастырады;
1. Сан есімнің қай септікте тұрғанын анықтаңыздар.
Таңертең сағат жетіде тұрамын.
А) Ілік септік. В) Барыс септік. С) Көмектес септік. Д) Жатыс септік. Е) Атау
2. «2» санынан жинақтық сан есім жасайтын жұрнақты көрсетіңіз.
А) –дан. В) –тен. С) –нші. Д) –еу. Е) –ні.
3. Бөлшектік сан есімнің сұрақтарын көрсетіңіз.
А) Не істеді? В) Кімнің? С) Қай? Д) Кім? Е) Қанша?
4. Күрделі сан есімді табыңыз.
А) Бесінші. В) Екі. С) Алты. Д) Үш жүз жетпіс. Е) Төртеу.
5. Соңғы дыбысы дауысты жіңішке түбірлі сөзге қай жұрнақ жалғанатынын табыңыз.
А) –нші. В)-нші, -інші. С) –ншы. Д) –інші. Е) –ншы, -ыншы.
6. Күрделі реттік сан есімді табыңыз.
А) Он-он бес. В) Екі бүтін оннан үш. С) Он бір. Д) Он бірінші. Е) Отыз тоғыз
7. Тиісті сан есімді қойыңыз.
Ер жігіттің ... сөйлегені - өлгені.
А) Екі бүтін үш ондық. В) Екінші. С) Екі-екіден. Д) Екі. Е) Екеу.
8. Күрделі есептік сан есімді көрсетіңіз.
А) Отыз бесінші. В) Екі кітап. С) Жүз алты. Д) Жиырма. Е) Оннан төрт.
9. Көмектес септігінде тұрған сан есімді табыңыз.
А) Екіде. В) Екіден. С) Екіні. Д) Екімен. Е) Екінің.
10. Сан есімге керекті тыныс белгісін анықтаңыз. Атам 70 тен асты.
А) Нүкте. В) Қос нүкте. С) Дефис. Д) Жақша. Е) Үтір.
11Құрамында үнді дауыссыз дыбысы бар сан есімді табыңыз.
А) Жеті. В) Он. С) Отыз тоғыз. Д) Жүз бес. Е) Сегіз.
12. Қайсысы реттік сан есім екенін белгілеңіз.
А) Екіден. В) Мың. С) Он. Д) Тоғызыншы. Е) Біреу.
13. Реттік сан есім қосымшасын табыңыз.
А) –ау, -еу В) –ау, -тан С) –еу, -інші Д) –ау, -ыншы Е) –інші, -ыншы
14. Сан есімді белгілеңіз.
А) Тиісті. В) Қызыл. С) Елу бір. Д) Ішті. Е) Өрік.
15. Реттік сан есімнің сұрақтарын табыңыз.
А)Қандай? Қай? В)Неше?Қанша? С)Нешінші? Қаншасыншы? Д)Нешеден? Қаншадан? Е)Нешеу?