Сабақ жоспары № 1
|
Сабақ тақырыбы |
Жұмыс орнының эргономикасы. Компьютерді пайдаланудың жағымсыз жақтары. |
|||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
|||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова А.Қ., Мукалиева Н.Б. |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Курс, топ |
1 курс |
|||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
|||
|
Міндеттер |
1) Әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін тиімді пайдаланады; |
|||
|
Мақсаты |
1) Әртүрлі электрондық
құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін
қолдану; |
|||
|
Күтілетін нәтижелер |
1) Әртүрлі электронды құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін тиімді пайдаланады; 2) зиянды бағдарламалардан қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдаланады. |
|||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
В.Г.Архипова, Р.Г.Амдамова, Н.К.Беристемова, К.Б.Кадыракунов «Информатика» 11 сынып; қосымша ресурстар |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
||
|
||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі:Оқушыларды түгелдеу, топтың тазалығына мән беру, сабаққа назар аударту. Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып сабаққа көңілді қатысады. Оқушыларды компьютердің негізгі құрылғыларының атқаратын қызметіне қарай жүйелік блок, монитор, пернетақта деп 3 топқа бөлу. 1-топ: «Жүйелік блок» 2- топ: «Монитор» 3 – топ: «Пернетақта» |
Жұмыс құралдары Үлестірмелі құралдар |
||
|
Психологиялық ахуал (7 минут) |
Өткен тақырыпты қайталау. «Крассворд» әдісі арқылы өткен тақырыптардан сұрақтар қоя отырып, красвордты шешу арқылы бастапқы білімін және бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтаймын. Сұрақтар: 1. Компьютердің маңызы? 2. Компьютердің қоғамда алатын орны? 3. Компьютерді пайдаланудағы артықшылықтар? |
|
||
|
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
«Ой қозғау » әдісі арқылы мұғалімнің түсіндірмесі: 1.Сабақ тақырыбын хабарлау. 2. Оқушылармен біріге отырып,сабақ мақсатын айқындау. 3.Тақырып мазмұны баяндалған, дайындаған слайдтарды, видеоларды көрсету арқылы оқушылар өз бетінше жұмыс жасауына бағыт-бағдар беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мазмұны ашылады. |
|
||
|
||||
|
2.1. Алдын ала білім |
||||
|
Жалпы қайталау (10 минут) |
1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Мен саған, сен маған» әдісін қолданып, әр топ бір-біріне тақырыпқа, мамандыққа сәйкес сұрақтар қою арқылы жауаптың дұрыстығына қарай геометриялық фигураларды жинақтайды.
Ерекше қабілетіне қарай (есту қабілеті төмен бала) тапсырма: Тапсырманы қағаз жүзінде беру. |
Жұмыс құралдары Үлестірмелі құралдар |
||
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
||||
|
30 минут |
Эргономика - еңбек өнімділігін арттыруға ықпал ететін оңтайлы еңбек жағдайларын жасау мақсатында еңбек процестерін зерттейтін ғылым Эргономика физиологияға, техникаға және психологияға негізделген, адамдар өздерінің жұмыс ортасымен қалай қарым-қатынас жасайтыны туралы ғылым. Бұл ғылымның мақсаты - жұмыс ортасын реттеу кезінде тиімділік пен жайлылықты жақсарту бойынша ұсыныстар беру. Қарапайым тілмен айтқанда, эргономика ғылымы мыналарды зерттейді:
Эргономика саласындағы мамандардың жұмысының айқын мысалы қазіргі заманғы смартфондардың немесе компьютерлік ойындарға арналған джойстиктердің дизайны бола алады. Бұл құрылғылардың барлығы «эргономикалық дизайн» деп аталады, бұл олардың қолына ыңғайлы орналасуына мүмкіндік береді. |
1.Электронды оқулық 2. Интерактивті тақта 3.Бейнефильмдер, аудиожазбалар, презентациялар |
||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
||||
|
20 |
2- тапсырма. Жұптық жұмыс. Вен диаграммасы «ВЕНН » диаграммасы көмегімен компьютерді қоғамда пайдаланудың жағымды және жағымсыз жақтарын айқындау үшін «ВЕНН » диаграммасы арқылы тапсырманы орындата отырып, күрделі ойлау операциясын меңгеруіне ықпал жасатамын. Ерекше қабілетіне қарай (есту қабілеті төмен бала) тапсырма: Тапсырманы қағаз жүзінде беру және алу. |
Үлестірмелі құралдар
|
||
|
Функционалдық сауаттылық 3-тапсырма. «Теміржол заңы» әдісі арқылы «Электровоз машинисінің көмекшісі» мамандығын оқытуда студенттерді ВЛ80С маркалы виртуалды машина арқылы техника қауіпсіздік ережесін ескере отырып электровоздың әртүрлі қалааралық бағыттарын реттеу мен жолаушыларды қажетті бекеттерге жеткізу жұмыстарын жүргізеді. Ерекше қабілетіне қарай (есту қабілеті төмен бала) тапсырма: Техника қауіпсіздігін ескере отырып еңбек қауіпсіздігін қорғайды. |
Қалыптастырушы бағалау. Бағдаршам әдісі
1 2.Сары түс-толық ақпарат алмадым, сұрағым бар 3.Жасыл түс-түсіндім, ұнады |
|||
|
||||
|
6 |
Кері байланыс: «Бағалау терезесі» Терезе төрт бөліктен тұрады.
Осы жоғарыдағы аталған сұрақтарға жауаптарын бере отырып, оқушылардың тақырыпты меңгергендігін анықтауды жоспарлаймын. |
|
||
|
||||
|
5 минут |
Үйге тапсырма: Қоғамда әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсеріне еңбек қауіпсіздігіне қорғауға мысалдар қарастырып келу.
|
11 сынып https://drive.google.com/drive/folders/1QIDJ5d6RluqOs--fkk-7pJt-YeZXkolx?usp=share_link |
||
|
Бағалау 5 минут |
Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген сабақтан алған білімі қорытындыланады. |
|
||
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
1) Әртүрлі электронды құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін тиімді пайдаланады; 2) зиянды бағдарламалардан қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдаланады. 3) компьютерді қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдалану. |
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
1) Әртүрлі электронды құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін тиімді пайдаланады; 2) зиянды бағдарламалардан қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдаланады |
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
1) Әртүрлі электронды құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін тиімді пайдаланады; |
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
___________________Н. Мукалиева
Н.03.2-08 Басылым 5
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жұмыс орнының эргономикасы. Компьютерді пайдаланудың жағымсыз жақтары.
Сабақ жоспары № 1
|
Сабақ тақырыбы |
Жұмыс орнының эргономикасы. Компьютерді пайдаланудың жағымсыз жақтары. |
|||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
|||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова А.Қ., Мукалиева Н.Б. |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Курс, топ |
1 курс |
|||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
|||
|
Міндеттер |
1) Әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін тиімді пайдаланады; |
|||
|
Мақсаты |
1) Әртүрлі электрондық
құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін
қолдану; |
|||
|
Күтілетін нәтижелер |
1) Әртүрлі электронды құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін тиімді пайдаланады; 2) зиянды бағдарламалардан қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдаланады. |
|||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
В.Г.Архипова, Р.Г.Амдамова, Н.К.Беристемова, К.Б.Кадыракунов «Информатика» 11 сынып; қосымша ресурстар |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
||
|
||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі:Оқушыларды түгелдеу, топтың тазалығына мән беру, сабаққа назар аударту. Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып сабаққа көңілді қатысады. Оқушыларды компьютердің негізгі құрылғыларының атқаратын қызметіне қарай жүйелік блок, монитор, пернетақта деп 3 топқа бөлу. 1-топ: «Жүйелік блок» 2- топ: «Монитор» 3 – топ: «Пернетақта» |
Жұмыс құралдары Үлестірмелі құралдар |
||
|
Психологиялық ахуал (7 минут) |
Өткен тақырыпты қайталау. «Крассворд» әдісі арқылы өткен тақырыптардан сұрақтар қоя отырып, красвордты шешу арқылы бастапқы білімін және бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтаймын. Сұрақтар: 1. Компьютердің маңызы? 2. Компьютердің қоғамда алатын орны? 3. Компьютерді пайдаланудағы артықшылықтар? |
|
||
|
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
«Ой қозғау » әдісі арқылы мұғалімнің түсіндірмесі: 1.Сабақ тақырыбын хабарлау. 2. Оқушылармен біріге отырып,сабақ мақсатын айқындау. 3.Тақырып мазмұны баяндалған, дайындаған слайдтарды, видеоларды көрсету арқылы оқушылар өз бетінше жұмыс жасауына бағыт-бағдар беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбы мен мазмұны ашылады. |
|
||
|
||||
|
2.1. Алдын ала білім |
||||
|
Жалпы қайталау (10 минут) |
1-тапсырма. Топтық жұмыс. «Мен саған, сен маған» әдісін қолданып, әр топ бір-біріне тақырыпқа, мамандыққа сәйкес сұрақтар қою арқылы жауаптың дұрыстығына қарай геометриялық фигураларды жинақтайды.
Ерекше қабілетіне қарай (есту қабілеті төмен бала) тапсырма: Тапсырманы қағаз жүзінде беру. |
Жұмыс құралдары Үлестірмелі құралдар |
||
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
||||
|
30 минут |
Эргономика - еңбек өнімділігін арттыруға ықпал ететін оңтайлы еңбек жағдайларын жасау мақсатында еңбек процестерін зерттейтін ғылым Эргономика физиологияға, техникаға және психологияға негізделген, адамдар өздерінің жұмыс ортасымен қалай қарым-қатынас жасайтыны туралы ғылым. Бұл ғылымның мақсаты - жұмыс ортасын реттеу кезінде тиімділік пен жайлылықты жақсарту бойынша ұсыныстар беру. Қарапайым тілмен айтқанда, эргономика ғылымы мыналарды зерттейді:
Эргономика саласындағы мамандардың жұмысының айқын мысалы қазіргі заманғы смартфондардың немесе компьютерлік ойындарға арналған джойстиктердің дизайны бола алады. Бұл құрылғылардың барлығы «эргономикалық дизайн» деп аталады, бұл олардың қолына ыңғайлы орналасуына мүмкіндік береді. |
1.Электронды оқулық 2. Интерактивті тақта 3.Бейнефильмдер, аудиожазбалар, презентациялар |
||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
||||
|
20 |
2- тапсырма. Жұптық жұмыс. Вен диаграммасы «ВЕНН » диаграммасы көмегімен компьютерді қоғамда пайдаланудың жағымды және жағымсыз жақтарын айқындау үшін «ВЕНН » диаграммасы арқылы тапсырманы орындата отырып, күрделі ойлау операциясын меңгеруіне ықпал жасатамын. Ерекше қабілетіне қарай (есту қабілеті төмен бала) тапсырма: Тапсырманы қағаз жүзінде беру және алу. |
Үлестірмелі құралдар
|
||
|
Функционалдық сауаттылық 3-тапсырма. «Теміржол заңы» әдісі арқылы «Электровоз машинисінің көмекшісі» мамандығын оқытуда студенттерді ВЛ80С маркалы виртуалды машина арқылы техника қауіпсіздік ережесін ескере отырып электровоздың әртүрлі қалааралық бағыттарын реттеу мен жолаушыларды қажетті бекеттерге жеткізу жұмыстарын жүргізеді. Ерекше қабілетіне қарай (есту қабілеті төмен бала) тапсырма: Техника қауіпсіздігін ескере отырып еңбек қауіпсіздігін қорғайды. |
Қалыптастырушы бағалау. Бағдаршам әдісі
1 2.Сары түс-толық ақпарат алмадым, сұрағым бар 3.Жасыл түс-түсіндім, ұнады |
|||
|
||||
|
6 |
Кері байланыс: «Бағалау терезесі» Терезе төрт бөліктен тұрады.
Осы жоғарыдағы аталған сұрақтарға жауаптарын бере отырып, оқушылардың тақырыпты меңгергендігін анықтауды жоспарлаймын. |
|
||
|
||||
|
5 минут |
Үйге тапсырма: Қоғамда әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсеріне еңбек қауіпсіздігіне қорғауға мысалдар қарастырып келу.
|
11 сынып https://drive.google.com/drive/folders/1QIDJ5d6RluqOs--fkk-7pJt-YeZXkolx?usp=share_link |
||
|
Бағалау 5 минут |
Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген сабақтан алған білімі қорытындыланады. |
|
||
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
1) Әртүрлі электронды құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін тиімді пайдаланады; 2) зиянды бағдарламалардан қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдаланады. 3) компьютерді қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдалану. |
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
1) Әртүрлі электронды құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін тиімді пайдаланады; 2) зиянды бағдарламалардан қорғау үшін антивирустық бағдарламалық құралды пайдаланады |
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
1) Әртүрлі электронды құрылғылардың адам ағзасына әсерінен қорғау әдістерін тиімді пайдаланады; |
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
___________________Н. Мукалиева
Н.03.2-08 Басылым 5
шағым қалдыра аласыз
.Қызыл
түс-түсінбедім



