|
1-бөлім. Сәндік - қолданбалы өнер |
Мектеп: Тұрар Рысқұлов
|
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Қ.Бийимбетова
|
|||||
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылардың саны: |
Қатыспағандардын саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жүннен құрғақ техникада панно жасау |
|||||
|
Осысабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.3.3-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 8.2.6.1-Қауіпсіздік ережелерінің маңызы мен сақтық шараларын сақтауды жариялау арқылы материалдар мен жұмыс құралдарын пайдалану |
|||||
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар:
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар терминологияны қолдана алады. Оқушылар талдау және қорытынды жасай алады
Киіз басу - валяние- felting Пәндік сөздік қор / пәндік лексика және терминология: сәндік-қолданбалы өнер, киіз кілем – сырмақ, түскиіз (қабырға кілемдер), аяккап (сөмкелер үшін ыдыстарды), кереге-кап (кереге футлярлары ), уық-кап (футлярлар үшін жердей киіз үй. Киізден жасалған бұйымдар: сулық (тоқым) ер-тұрман, киіз бас киім (қалпақ), плащтар (кебенек), киіз шұлықтар үшін етік (байпақ), ухваты үшін казана (қол өт). Жүн түрлері: өрескел байпақ жүн (этникалық стильдегі бұйымдар), сливер ( жасау негіздері ретінде пайдаланылатын таралған жүн ), тазартылған, таралған және созылған жүн (жер үсті қабаттар құру үшін жарқын фон және бояу үшін), жартылай жуқа қой жүні, жүні меринос жуні, ангора немесе мохер (әшекейлеу мен әрлеу бұйымдары). Диалогқа/жазуғақажеттіпайдалысөз тіркестері Қазақ халқының қолөнері саласында ши тоқу, оған боялған түрлі-түсті жүн орап, өрнектеп безендіру ісі ғасырлар бойы қалыптасып келе жатқан ұлттық өнері болып табылады. Халқымыздың мәдени мұрасын жаңғырту, ата-бабаларымыздың асыл қазынасының бірі жүннен жасалатын бұйымдар туралы, жүннің қасиеттіне тоқталып, мағұлмат алудың маңызы зор. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
* Қазақстан тарихы - киіз басу және ши тоқу өнерінің тарихы; * Қазақ тілі – жаңа сөздер, терминдер |
|||||
|
АКТ-ны пайдалану дағдысы |
Ақпаратты іздестіру, оны іріктеу, салыстыру, фактілер мен құбылыстардын арасындағы байланысты белгілеу арқылы оқушылардың өздерінің дербес жұмыс істеу дағдыларын дамыту Әр түрлі зерттеулерді жүргізу үшін вебсайттар мен интернет- ресурстарды пайдалану. |
|||||
|
Бастапқы білім |
Жеке шығармашылық жұмыстар арқылы өнер құралдарын пайдаланып, тәжірибелік дағдылар құрып уйрену. Қолданылатын көркем шығармаларындағы өнер композиция негіздерін біледі, өз бетінше ақпаратты өңдеуге уйренеді. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі 1.Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын анықтау, шаттық шеңберін ұйымдастыру; 2.«Допты қағып ал» әдісі арқылы өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қою 3.Топқа бөлу «Интернет әдісі арқылы2 топқа бөлу» 4.Галереяға саяхат - Балалар, галереяға саяхат жасау арқылы - Слайдқа қарап біздің бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтаңыз. Сабақтың мақсатымен танысу. - Бізге мұра болып қалған аталарымыз бен әкелеріміздің өз еліміздің тарихын, салт-дәстүрін, еліміздің әрбір азаматы білуі тиіс. Сондықтан, бүгін сабақта біз сіздермен қазақ халқының дәстүрлі сәндік-қолданбалы өнер түрлері туралы айтатын боламыз. |
Сабақтың тақырыбы бойынша көрнекіліктер: суреттер мен фотосуреттер, киіз бұйымдары І топ « Тик-ток» ІІ топ «Инстаграмм» |
||||
|
Сабақтың негізгі бөлімі |
2. Жаңа материалды зерттеу кезеңі. Қазақтардын халық кәсіпшілігі мен қолөнер бастауы тұңғиық ғасырларға кетеді. Мына суреттерге қараңызшы. Өнер түрлерін қарастырыңыз және анықтаңыз. Оқушылар сәндік-қолданбалы өнер үлгілер атауын анықтайды. Жүн - бұл өте ерекше, табиғи, жылы және икемді материал. Панно жасауда жүн техникасы әртүрлі қолданылып, өзіндік ерекшелігімен ерекшеленеді. Қолөнершілер осы техниканың көмегімен сәнді, дизайнерлік панно жасай алады. Жүн сапасы панноның әдемілігі мен ұзақтығына әсер етеді. Жұмсақ, икемді және таза жүнді таңдаңыз. Панноға керекті түсті жүнді таңдаңыз. Сіз табиғи түстерді немесе бояулы жүндерді пайдалана аласыз. Панноның стилі мен дизайнына байланысты әртүрлі қалыңдықтағы жүндерді таңдаңыз. Негізді дайындау Жұқа фетрге панноның негізін дайындаңыз. Қажетті түстерді таңдаймыз ,Арнайы иненің көмегімен жүн талшықтарын бекітіңіз Тәжірбиелік жұмысты бастамас бұрын оқушыларға қауіпсіздік техникасымен таныстырыңыз. 5.«Фишбоун» әдісі «Тик-ток» тобы:Ұлттық қолөнер бұйымдары. «Инстаграмм» тобы: Сәндік қолданбалы өнер 3. Тәжірбиелік жұмыс кезеңі. Тапсырма: - сынып 2 командаға бөлінеді. Әр топ тәжірибелік жұмыс орындайтын болады. дескрипторлар: Берілген эскиз бойынша жұмыс жасайды Жұмыс техникасына сәйкес түстердің үйлесімділігін анықтайды. Жасаған жұмыстар туралы қорытындылар жасайды. Көркем еңбек сабақтарына арналған қауіпсіздік техникасы: жұмысты тек қана мұғалімнің рұқсатымен бастау; оқытушының рұқсатынсыз оқу, жұмыс орнын тастап кетпеу; құрал-саймандарды тек қажетті жағдайда ғана пайдалану; жұмыс орнын таза ұстап, материалдар мен құралдарды тиімді жұмыс істеу; жұмыс кезінде бөтен жаққа назар аудармау; басқа оқушылардың жұмысына кедергі жасамау; жұмыс бітісімен материалдар мен құралдарды өз орындарына жиып қою. Сергіту сәті Мақал -мәтелдерді тап
1 панно жасауда қандай техниканы қолдандық? 2.Панно жасау кезінде түс үйлесімділігің маңыздылығы неде? 3. Жүннің қасиеттерін атаңыз 4 жүннен жасалған бүйымдарды атаңыз |
Интерактивті тақта, слайдтар
|
||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
4. Рефлексия және бағалау: 5. Жұмыс орның жинастыру. |
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:. 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
жүннен құрғақ техникада панно жасау
жүннен құрғақ техникада панно жасау
|
1-бөлім. Сәндік - қолданбалы өнер |
Мектеп: Тұрар Рысқұлов
|
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Қ.Бийимбетова
|
|||||
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылардың саны: |
Қатыспағандардын саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жүннен құрғақ техникада панно жасау |
|||||
|
Осысабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.3.3-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 8.2.6.1-Қауіпсіздік ережелерінің маңызы мен сақтық шараларын сақтауды жариялау арқылы материалдар мен жұмыс құралдарын пайдалану |
|||||
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар:
|
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар терминологияны қолдана алады. Оқушылар талдау және қорытынды жасай алады
Киіз басу - валяние- felting Пәндік сөздік қор / пәндік лексика және терминология: сәндік-қолданбалы өнер, киіз кілем – сырмақ, түскиіз (қабырға кілемдер), аяккап (сөмкелер үшін ыдыстарды), кереге-кап (кереге футлярлары ), уық-кап (футлярлар үшін жердей киіз үй. Киізден жасалған бұйымдар: сулық (тоқым) ер-тұрман, киіз бас киім (қалпақ), плащтар (кебенек), киіз шұлықтар үшін етік (байпақ), ухваты үшін казана (қол өт). Жүн түрлері: өрескел байпақ жүн (этникалық стильдегі бұйымдар), сливер ( жасау негіздері ретінде пайдаланылатын таралған жүн ), тазартылған, таралған және созылған жүн (жер үсті қабаттар құру үшін жарқын фон және бояу үшін), жартылай жуқа қой жүні, жүні меринос жуні, ангора немесе мохер (әшекейлеу мен әрлеу бұйымдары). Диалогқа/жазуғақажеттіпайдалысөз тіркестері Қазақ халқының қолөнері саласында ши тоқу, оған боялған түрлі-түсті жүн орап, өрнектеп безендіру ісі ғасырлар бойы қалыптасып келе жатқан ұлттық өнері болып табылады. Халқымыздың мәдени мұрасын жаңғырту, ата-бабаларымыздың асыл қазынасының бірі жүннен жасалатын бұйымдар туралы, жүннің қасиеттіне тоқталып, мағұлмат алудың маңызы зор. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
* Қазақстан тарихы - киіз басу және ши тоқу өнерінің тарихы; * Қазақ тілі – жаңа сөздер, терминдер |
|||||
|
АКТ-ны пайдалану дағдысы |
Ақпаратты іздестіру, оны іріктеу, салыстыру, фактілер мен құбылыстардын арасындағы байланысты белгілеу арқылы оқушылардың өздерінің дербес жұмыс істеу дағдыларын дамыту Әр түрлі зерттеулерді жүргізу үшін вебсайттар мен интернет- ресурстарды пайдалану. |
|||||
|
Бастапқы білім |
Жеке шығармашылық жұмыстар арқылы өнер құралдарын пайдаланып, тәжірибелік дағдылар құрып уйрену. Қолданылатын көркем шығармаларындағы өнер композиция негіздерін біледі, өз бетінше ақпаратты өңдеуге уйренеді. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі 1.Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын анықтау, шаттық шеңберін ұйымдастыру; 2.«Допты қағып ал» әдісі арқылы өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қою 3.Топқа бөлу «Интернет әдісі арқылы2 топқа бөлу» 4.Галереяға саяхат - Балалар, галереяға саяхат жасау арқылы - Слайдқа қарап біздің бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтаңыз. Сабақтың мақсатымен танысу. - Бізге мұра болып қалған аталарымыз бен әкелеріміздің өз еліміздің тарихын, салт-дәстүрін, еліміздің әрбір азаматы білуі тиіс. Сондықтан, бүгін сабақта біз сіздермен қазақ халқының дәстүрлі сәндік-қолданбалы өнер түрлері туралы айтатын боламыз. |
Сабақтың тақырыбы бойынша көрнекіліктер: суреттер мен фотосуреттер, киіз бұйымдары І топ « Тик-ток» ІІ топ «Инстаграмм» |
||||
|
Сабақтың негізгі бөлімі |
2. Жаңа материалды зерттеу кезеңі. Қазақтардын халық кәсіпшілігі мен қолөнер бастауы тұңғиық ғасырларға кетеді. Мына суреттерге қараңызшы. Өнер түрлерін қарастырыңыз және анықтаңыз. Оқушылар сәндік-қолданбалы өнер үлгілер атауын анықтайды. Жүн - бұл өте ерекше, табиғи, жылы және икемді материал. Панно жасауда жүн техникасы әртүрлі қолданылып, өзіндік ерекшелігімен ерекшеленеді. Қолөнершілер осы техниканың көмегімен сәнді, дизайнерлік панно жасай алады. Жүн сапасы панноның әдемілігі мен ұзақтығына әсер етеді. Жұмсақ, икемді және таза жүнді таңдаңыз. Панноға керекті түсті жүнді таңдаңыз. Сіз табиғи түстерді немесе бояулы жүндерді пайдалана аласыз. Панноның стилі мен дизайнына байланысты әртүрлі қалыңдықтағы жүндерді таңдаңыз. Негізді дайындау Жұқа фетрге панноның негізін дайындаңыз. Қажетті түстерді таңдаймыз ,Арнайы иненің көмегімен жүн талшықтарын бекітіңіз Тәжірбиелік жұмысты бастамас бұрын оқушыларға қауіпсіздік техникасымен таныстырыңыз. 5.«Фишбоун» әдісі «Тик-ток» тобы:Ұлттық қолөнер бұйымдары. «Инстаграмм» тобы: Сәндік қолданбалы өнер 3. Тәжірбиелік жұмыс кезеңі. Тапсырма: - сынып 2 командаға бөлінеді. Әр топ тәжірибелік жұмыс орындайтын болады. дескрипторлар: Берілген эскиз бойынша жұмыс жасайды Жұмыс техникасына сәйкес түстердің үйлесімділігін анықтайды. Жасаған жұмыстар туралы қорытындылар жасайды. Көркем еңбек сабақтарына арналған қауіпсіздік техникасы: жұмысты тек қана мұғалімнің рұқсатымен бастау; оқытушының рұқсатынсыз оқу, жұмыс орнын тастап кетпеу; құрал-саймандарды тек қажетті жағдайда ғана пайдалану; жұмыс орнын таза ұстап, материалдар мен құралдарды тиімді жұмыс істеу; жұмыс кезінде бөтен жаққа назар аудармау; басқа оқушылардың жұмысына кедергі жасамау; жұмыс бітісімен материалдар мен құралдарды өз орындарына жиып қою. Сергіту сәті Мақал -мәтелдерді тап
1 панно жасауда қандай техниканы қолдандық? 2.Панно жасау кезінде түс үйлесімділігің маңыздылығы неде? 3. Жүннің қасиеттерін атаңыз 4 жүннен жасалған бүйымдарды атаңыз |
Интерактивті тақта, слайдтар
|
||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
4. Рефлексия және бағалау: 5. Жұмыс орның жинастыру. |
|
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:. 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||
шағым қалдыра аласыз

















