№19 сабак
Сабак такырыбы: Туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет түрлері.
|
Бөлім: |
Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет түрлері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.6 аурудың алдын алудағы вакцинацияның ролін бағалау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтар |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Кубик» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады « Жемістердің » суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Кубик» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Жемістердің » суреті бойынша топтарға бірігеді |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Суреттер |
|
7мин |
ІІ Үй тапсырмасы « Сұрақты ұстап ал!» тәсілі арқылы сұралады « QR код» тәсілі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын қояды, ұжымдық талқылау жүргізеді, сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты ашылады Екпе туралы не білеміз?
|
Оқушылар «Сұрақты ұстап ал!» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. « QR код » тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді. Топтық жұмысты ұйымдастырады. 1-топ « Табиғи иммунитет». 2-топ «Жасанды иммунитет » туралы ақпаратпен оқып танысуды ұсынады. |
Оқушылар мұғалімнің бағыт беруімен топта талқылау жасап, жұмыс жасайды. Оқулықтағы ақпаратпен танысады, топта талдайды, қалаған форматында қорғайды.
|
Кері байланыс: «Басбармақ » әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы Маркер флипчарт |
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Оқушылармен жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. 1-тапсырма «Сөйлемді аяқта!» тәсілі Табиғи иммунитет --------------- және ----------бөлінеді. Табиғи пайда болған --------------- бір аурумен ауырған соң қалыптасады. Жасанды иммунитет медициналық препараттар: ------------ немесе --------------енгізілген соң пайда болады. ---------------бұл тіршілігін жойған немесе әлсіздендірілген ауру қоздырғышы не оның уы. ------------------- емдік сарысу енгізілген соң пайда болады. Тірек сөздер: иммунитет, Вакцина, туа біткен, жүре пайда болған, емдік сарысу , Жасанды енжар иммунитет, вакцина 2-тапсырма Сызбанұқсаны толтырыңдар (ЕБК бірге)
3-тапсырма PISA тапсырмасы МЭРИ МОНТЕГЮ Газеттегі мақаланы оқып келесі сұрақтарға жауап беріңіз. ВАКЦИНАЦИЯ ТАРИХЫ Мэри Монтегю өте сұлу әйел болған. 1715 жылы ол шешек ауруынан тірі қалды, бірақ оның денесі тыртықтарға толы болды. 1717 жылы Мэри Түркияда тұрды, ол ондағы әдетте қолданатын егу (прививка) әдісін бақылады. Бұл жас адамдардың денесіне жарақаттап оған шешек ауруының жеңіл түрінің вирусын енгізу болатын. Кейін бұл адамдар шешек ауруымен ауырды, бірақ ауру жеңіл түрде өткен. Мэри Монтегю егудің қауіпсіздігіне толық сенімді болып, өзінің ұлы мен қызына егу жасатқызады. В 1796 году Эдвард Дженнер егуді сиырдың шешек аурумен ұқсас ауруларға пайдаланып, шешекке қарсы антидене жасауға қолданды. Шешек егуімен салыстырғанда бұл егудің кері әсері азырақ болды және егуден кейін ауру бір-біріне жұқпады. Бұл әдіс вакцинация деп аталады Сұрақ 14: МЭРИ МОНТЕГЮ Адамдарға вакцинацияны қандай ауру түрлеріне қарсы жасауға болады? А Тұқым қуалайтын ауруларға, мысалы гемофилия В Вирус арқылы жұғатын ауруларға, мысалы полиомиелит С Организмнің қызметін бұзатын ауруларға, мысалы диабет D Кезкелген емделмейтін ауруларға Сұрақ 15: МЭРИ МОНТЕГЮ Егер, адамдар немесе жануарлар бактериялар арқылы берілетін жұқпалы аурулармен ауырған болса, әдетте жазылғаннан кейін ауруды туғызған бактериялар бұл аурудың ағзада қайта жүруін болдырмайды. Бұл құбылыстың себебі неде? A Ағза ауруға себеп болатын барлық бактерияларды жояды B Ағза бактериялардың көбеюін болдырмайтын антидене өндіреді C Қаннық қызыл түйіршіктері сол аурудың себебі болатын бактерияларды жояды D Қанның қызыл түйіршіктері бактерияларды жойып, ағзадан шығарады Сұрақ 16: МЭРИ МОНТЕГЮ Қандай себептерге байланысты балалар мен егде адамдарға тұмауға қарсы егу жасауға кеңес береді? Бір себебін жазыңыз. .................................................................................................................................... ...................................................................................................................................... |
1-тапсырма «Сөйлемді аяқта!» тәсілі Табиғи иммунитет 2-тапсырма Сызбанұқсаны толтырыңдар (ЕБК) PISA тапсырмасын орындайды Адамдарға вакцинацияны қандай ауру түрлеріне қарсы жасауға болатынын анықтайды. Ауруды туғызған бактериялардың аурудың ағзада қайта жүруін болдырмау құбылысын түсіндіреді. Балалар мен егде адамдарға тұмауға қарсы егу жасауға кеңес беру себебін жазады. |
Дескриптор: қажетті сөздерді тауып, сөйлемді аяқтайды; Жалпы балл-2 Дескриптор: Иммунитет түрлерін анықтап, сызбанұсқаны дұрыс толтырады; Жалпы балл-2 Дескриптор: адамдарға вакцинацияны қандай ауру түрлеріне қарсы жасауға болатынын анықтайды; ауруды туғызған бактериялардың аурудың ағзада қайта жүруін болдырмау құбылысын түсіндіреді; балалар мен егде адамдарға тұмауға қарсы егу жасауға кеңес беру себебін жазады; Жалпы балл-6 |
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар |
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Бургер» тәсілі
арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Бургер» тәсілі
арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Бургер» тәсілі арқылы |
сурет |
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § оку |
|
|
|
«Сөйлемді аяқта!» тәсілі
Табиғи иммунитет --------------- және ----------бөлінеді.
Табиғи пайда болған --------------- бір аурумен ауырған соң қалыптасады.
Жасанды иммунитет медициналық препараттар: ------------ немесе --------------енгізілген соң пайда болады. ---------------бұл тіршілігін жойған немесе әлсіздендірілген ауру қоздырғышы не оның уы. ------------------- емдік сарысу енгізілген соң пайда болады.
Тірек сөздер: иммунитет, Вакцина, туа біткен, жүре пайда болған, емдік сарысу , Жасанды енжар иммунитет, вакцина

«Сөйлемді аяқта!» тәсілі
Табиғи иммунитет --------------- және ----------бөлінеді.
Табиғи пайда болған --------------- бір аурумен ауырған соң қалыптасады.
Жасанды иммунитет медициналық препараттар: ------------ немесе --------------енгізілген соң пайда болады. ---------------бұл тіршілігін жойған немесе әлсіздендірілген ауру қоздырғышы не оның уы. ------------------- емдік сарысу енгізілген соң пайда болады.
Тірек сөздер: иммунитет, Вакцина, туа біткен, жүре пайда болған, емдік сарысу , Жасанды енжар иммунитет, вакцина
«Сөйлемді аяқта!» тәсілі
Табиғи иммунитет --------------- және ----------бөлінеді.
Табиғи пайда болған --------------- бір аурумен ауырған соң қалыптасады.
Жасанды иммунитет медициналық препараттар: ------------ немесе --------------енгізілген соң пайда болады. ---------------бұл тіршілігін жойған немесе әлсіздендірілген ауру қоздырғышы не оның уы. ------------------- емдік сарысу енгізілген соң пайда болады.
Тірек сөздер: иммунитет, Вакцина, туа біткен, жүре пайда болған, емдік сарысу , Жасанды енжар иммунитет, вакцина
МЭРИ МОНТЕГЮ
Газеттегі мақаланы оқып келесі сұрақтарға жауап беріңіз.
ВАКЦИНАЦИЯ ТАРИХЫ
Мэри Монтегю өте сұлу әйел болған. 1715 жылы ол шешек ауруынан тірі қалды, бірақ оның денесі тыртықтарға толы болды. 1717 жылы Мэри Түркияда тұрды, ол ондағы әдетте қолданатын егу (прививка) әдісін бақылады. Бұл жас адамдардың денесіне жарақаттап оған шешек ауруының жеңіл түрінің вирусын енгізу болатын. Кейін бұл адамдар шешек ауруымен ауырды, бірақ ауру жеңіл түрде өткен. Мэри Монтегю егудің қауіпсіздігіне толық сенімді болып, өзінің ұлы мен қызына егу жасатқызады. В 1796 году Эдвард Дженнер егуді сиырдың шешек аурумен ұқсас ауруларға пайдаланып, шешекке қарсы антидене жасауға қолданды. Шешек егуімен салыстырғанда бұл егудің кері әсері азырақ болды және егуден кейін ауру бір-біріне жұқпады. Бұл әдіс вакцинация деп аталады
Сұрақ 14:
МЭРИ МОНТЕГЮ
Адамдарға вакцинацияны қандай ауру түрлеріне қарсы жасауға болады?
А Тұқым қуалайтын ауруларға, мысалы гемофилия
В Вирус арқылы жұғатын ауруларға, мысалы полиомиелит
С Организмнің қызметін бұзатын ауруларға, мысалы диабет
D Кезкелген емделмейтін ауруларға
Сұрақ 15:
МЭРИ МОНТЕГЮ
Егер, адамдар немесе жануарлар бактериялар арқылы берілетін жұқпалы аурулармен ауырған болса, әдетте жазылғаннан кейін ауруды туғызған бактериялар бұл аурудың ағзада қайта жүруін болдырмайды. Бұл құбылыстың себебі неде?
A Ағза ауруға себеп болатын барлық бактерияларды жояды
B Ағза бактериялардың көбеюін болдырмайтын антидене өндіреді
C Қаннық қызыл түйіршіктері сол аурудың себебі болатын бактерияларды жояды
D Қанның қызыл түйіршіктері бактерияларды жойып, ағзадан шығарады
Сұрақ 16:
МЭРИ МОНТЕГЮ
Қандай себептерге байланысты балалар мен егде адамдарға тұмауға қарсы егу жасауға кеңес береді? Бір себебін жазыңыз. .................................................................................................................................... .............................................
МЭРИ МОНТЕГЮ
Газеттегі мақаланы оқып келесі сұрақтарға жауап беріңіз.
ВАКЦИНАЦИЯ ТАРИХЫ
Мэри Монтегю өте сұлу әйел болған. 1715 жылы ол шешек ауруынан тірі қалды, бірақ оның денесі тыртықтарға толы болды. 1717 жылы Мэри Түркияда тұрды, ол ондағы әдетте қолданатын егу (прививка) әдісін бақылады. Бұл жас адамдардың денесіне жарақаттап оған шешек ауруының жеңіл түрінің вирусын енгізу болатын. Кейін бұл адамдар шешек ауруымен ауырды, бірақ ауру жеңіл түрде өткен. Мэри Монтегю егудің қауіпсіздігіне толық сенімді болып, өзінің ұлы мен қызына егу жасатқызады. В 1796 году Эдвард Дженнер егуді сиырдың шешек аурумен ұқсас ауруларға пайдаланып, шешекке қарсы антидене жасауға қолданды. Шешек егуімен салыстырғанда бұл егудің кері әсері азырақ болды және егуден кейін ауру бір-біріне жұқпады. Бұл әдіс вакцинация деп аталады
Сұрақ 14:
МЭРИ МОНТЕГЮ
Адамдарға вакцинацияны қандай ауру түрлеріне қарсы жасауға болады?
А Тұқым қуалайтын ауруларға, мысалы гемофилия
В Вирус арқылы жұғатын ауруларға, мысалы полиомиелит
С Организмнің қызметін бұзатын ауруларға, мысалы диабет
D Кезкелген емделмейтін ауруларға
Сұрақ 15:
МЭРИ МОНТЕГЮ
Егер, адамдар немесе жануарлар бактериялар арқылы берілетін жұқпалы аурулармен ауырған болса, әдетте жазылғаннан кейін ауруды туғызған бактериялар бұл аурудың ағзада қайта жүруін болдырмайды. Бұл құбылыстың себебі неде?
A Ағза ауруға себеп болатын барлық бактерияларды жояды
B Ағза бактериялардың көбеюін болдырмайтын антидене өндіреді
C Қаннық қызыл түйіршіктері сол аурудың себебі болатын бактерияларды жояды
D Қанның қызыл түйіршіктері бактерияларды жойып, ағзадан шығарады
Сұрақ 16:
МЭРИ МОНТЕГЮ
Қандай себептерге байланысты балалар мен егде адамдарға тұмауға қарсы егу жасауға кеңес береді? Бір себебін жазыңыз. .................................................................................................................................... .............................................
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жүре пайда болған иммунитет
Жүре пайда болған иммунитет
№19 сабак
Сабак такырыбы: Туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет түрлері.
|
Бөлім: |
Заттардың тасымалдануы |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Туа пайда болған және жүре пайда болған иммунитет түрлері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.6 аурудың алдын алудағы вакцинацияның ролін бағалау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
|
|
|
Құндылықтар |
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Кубик» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады « Жемістердің » суреті бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Кубик» тәсілі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады . «Жемістердің » суреті бойынша топтарға бірігеді |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Суреттер |
|
7мин |
ІІ Үй тапсырмасы « Сұрақты ұстап ал!» тәсілі арқылы сұралады « QR код» тәсілі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын қояды, ұжымдық талқылау жүргізеді, сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты ашылады Екпе туралы не білеміз?
|
Оқушылар «Сұрақты ұстап ал!» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. « QR код » тәсілі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді. Топтық жұмысты ұйымдастырады. 1-топ « Табиғи иммунитет». 2-топ «Жасанды иммунитет » туралы ақпаратпен оқып танысуды ұсынады. |
Оқушылар мұғалімнің бағыт беруімен топта талқылау жасап, жұмыс жасайды. Оқулықтағы ақпаратпен танысады, топта талдайды, қалаған форматында қорғайды.
|
Кері байланыс: «Басбармақ » әдісі арқылы беріледі |
А4 парағы Маркер флипчарт |
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. Оқушылармен жұптық, жеке жұмысты ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. 1-тапсырма «Сөйлемді аяқта!» тәсілі Табиғи иммунитет --------------- және ----------бөлінеді. Табиғи пайда болған --------------- бір аурумен ауырған соң қалыптасады. Жасанды иммунитет медициналық препараттар: ------------ немесе --------------енгізілген соң пайда болады. ---------------бұл тіршілігін жойған немесе әлсіздендірілген ауру қоздырғышы не оның уы. ------------------- емдік сарысу енгізілген соң пайда болады. Тірек сөздер: иммунитет, Вакцина, туа біткен, жүре пайда болған, емдік сарысу , Жасанды енжар иммунитет, вакцина 2-тапсырма Сызбанұқсаны толтырыңдар (ЕБК бірге)
3-тапсырма PISA тапсырмасы МЭРИ МОНТЕГЮ Газеттегі мақаланы оқып келесі сұрақтарға жауап беріңіз. ВАКЦИНАЦИЯ ТАРИХЫ Мэри Монтегю өте сұлу әйел болған. 1715 жылы ол шешек ауруынан тірі қалды, бірақ оның денесі тыртықтарға толы болды. 1717 жылы Мэри Түркияда тұрды, ол ондағы әдетте қолданатын егу (прививка) әдісін бақылады. Бұл жас адамдардың денесіне жарақаттап оған шешек ауруының жеңіл түрінің вирусын енгізу болатын. Кейін бұл адамдар шешек ауруымен ауырды, бірақ ауру жеңіл түрде өткен. Мэри Монтегю егудің қауіпсіздігіне толық сенімді болып, өзінің ұлы мен қызына егу жасатқызады. В 1796 году Эдвард Дженнер егуді сиырдың шешек аурумен ұқсас ауруларға пайдаланып, шешекке қарсы антидене жасауға қолданды. Шешек егуімен салыстырғанда бұл егудің кері әсері азырақ болды және егуден кейін ауру бір-біріне жұқпады. Бұл әдіс вакцинация деп аталады Сұрақ 14: МЭРИ МОНТЕГЮ Адамдарға вакцинацияны қандай ауру түрлеріне қарсы жасауға болады? А Тұқым қуалайтын ауруларға, мысалы гемофилия В Вирус арқылы жұғатын ауруларға, мысалы полиомиелит С Организмнің қызметін бұзатын ауруларға, мысалы диабет D Кезкелген емделмейтін ауруларға Сұрақ 15: МЭРИ МОНТЕГЮ Егер, адамдар немесе жануарлар бактериялар арқылы берілетін жұқпалы аурулармен ауырған болса, әдетте жазылғаннан кейін ауруды туғызған бактериялар бұл аурудың ағзада қайта жүруін болдырмайды. Бұл құбылыстың себебі неде? A Ағза ауруға себеп болатын барлық бактерияларды жояды B Ағза бактериялардың көбеюін болдырмайтын антидене өндіреді C Қаннық қызыл түйіршіктері сол аурудың себебі болатын бактерияларды жояды D Қанның қызыл түйіршіктері бактерияларды жойып, ағзадан шығарады Сұрақ 16: МЭРИ МОНТЕГЮ Қандай себептерге байланысты балалар мен егде адамдарға тұмауға қарсы егу жасауға кеңес береді? Бір себебін жазыңыз. .................................................................................................................................... ...................................................................................................................................... |
1-тапсырма «Сөйлемді аяқта!» тәсілі Табиғи иммунитет 2-тапсырма Сызбанұқсаны толтырыңдар (ЕБК) PISA тапсырмасын орындайды Адамдарға вакцинацияны қандай ауру түрлеріне қарсы жасауға болатынын анықтайды. Ауруды туғызған бактериялардың аурудың ағзада қайта жүруін болдырмау құбылысын түсіндіреді. Балалар мен егде адамдарға тұмауға қарсы егу жасауға кеңес беру себебін жазады. |
Дескриптор: қажетті сөздерді тауып, сөйлемді аяқтайды; Жалпы балл-2 Дескриптор: Иммунитет түрлерін анықтап, сызбанұсқаны дұрыс толтырады; Жалпы балл-2 Дескриптор: адамдарға вакцинацияны қандай ауру түрлеріне қарсы жасауға болатынын анықтайды; ауруды туғызған бактериялардың аурудың ағзада қайта жүруін болдырмау құбылысын түсіндіреді; балалар мен егде адамдарға тұмауға қарсы егу жасауға кеңес беру себебін жазады; Жалпы балл-6 |
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар |
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Бургер» тәсілі
арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
Қатысушылар «Бургер» тәсілі
арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Бургер» тәсілі арқылы |
сурет |
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § оку |
|
|
|
«Сөйлемді аяқта!» тәсілі
Табиғи иммунитет --------------- және ----------бөлінеді.
Табиғи пайда болған --------------- бір аурумен ауырған соң қалыптасады.
Жасанды иммунитет медициналық препараттар: ------------ немесе --------------енгізілген соң пайда болады. ---------------бұл тіршілігін жойған немесе әлсіздендірілген ауру қоздырғышы не оның уы. ------------------- емдік сарысу енгізілген соң пайда болады.
Тірек сөздер: иммунитет, Вакцина, туа біткен, жүре пайда болған, емдік сарысу , Жасанды енжар иммунитет, вакцина

«Сөйлемді аяқта!» тәсілі
Табиғи иммунитет --------------- және ----------бөлінеді.
Табиғи пайда болған --------------- бір аурумен ауырған соң қалыптасады.
Жасанды иммунитет медициналық препараттар: ------------ немесе --------------енгізілген соң пайда болады. ---------------бұл тіршілігін жойған немесе әлсіздендірілген ауру қоздырғышы не оның уы. ------------------- емдік сарысу енгізілген соң пайда болады.
Тірек сөздер: иммунитет, Вакцина, туа біткен, жүре пайда болған, емдік сарысу , Жасанды енжар иммунитет, вакцина
«Сөйлемді аяқта!» тәсілі
Табиғи иммунитет --------------- және ----------бөлінеді.
Табиғи пайда болған --------------- бір аурумен ауырған соң қалыптасады.
Жасанды иммунитет медициналық препараттар: ------------ немесе --------------енгізілген соң пайда болады. ---------------бұл тіршілігін жойған немесе әлсіздендірілген ауру қоздырғышы не оның уы. ------------------- емдік сарысу енгізілген соң пайда болады.
Тірек сөздер: иммунитет, Вакцина, туа біткен, жүре пайда болған, емдік сарысу , Жасанды енжар иммунитет, вакцина
МЭРИ МОНТЕГЮ
Газеттегі мақаланы оқып келесі сұрақтарға жауап беріңіз.
ВАКЦИНАЦИЯ ТАРИХЫ
Мэри Монтегю өте сұлу әйел болған. 1715 жылы ол шешек ауруынан тірі қалды, бірақ оның денесі тыртықтарға толы болды. 1717 жылы Мэри Түркияда тұрды, ол ондағы әдетте қолданатын егу (прививка) әдісін бақылады. Бұл жас адамдардың денесіне жарақаттап оған шешек ауруының жеңіл түрінің вирусын енгізу болатын. Кейін бұл адамдар шешек ауруымен ауырды, бірақ ауру жеңіл түрде өткен. Мэри Монтегю егудің қауіпсіздігіне толық сенімді болып, өзінің ұлы мен қызына егу жасатқызады. В 1796 году Эдвард Дженнер егуді сиырдың шешек аурумен ұқсас ауруларға пайдаланып, шешекке қарсы антидене жасауға қолданды. Шешек егуімен салыстырғанда бұл егудің кері әсері азырақ болды және егуден кейін ауру бір-біріне жұқпады. Бұл әдіс вакцинация деп аталады
Сұрақ 14:
МЭРИ МОНТЕГЮ
Адамдарға вакцинацияны қандай ауру түрлеріне қарсы жасауға болады?
А Тұқым қуалайтын ауруларға, мысалы гемофилия
В Вирус арқылы жұғатын ауруларға, мысалы полиомиелит
С Организмнің қызметін бұзатын ауруларға, мысалы диабет
D Кезкелген емделмейтін ауруларға
Сұрақ 15:
МЭРИ МОНТЕГЮ
Егер, адамдар немесе жануарлар бактериялар арқылы берілетін жұқпалы аурулармен ауырған болса, әдетте жазылғаннан кейін ауруды туғызған бактериялар бұл аурудың ағзада қайта жүруін болдырмайды. Бұл құбылыстың себебі неде?
A Ағза ауруға себеп болатын барлық бактерияларды жояды
B Ағза бактериялардың көбеюін болдырмайтын антидене өндіреді
C Қаннық қызыл түйіршіктері сол аурудың себебі болатын бактерияларды жояды
D Қанның қызыл түйіршіктері бактерияларды жойып, ағзадан шығарады
Сұрақ 16:
МЭРИ МОНТЕГЮ
Қандай себептерге байланысты балалар мен егде адамдарға тұмауға қарсы егу жасауға кеңес береді? Бір себебін жазыңыз. .................................................................................................................................... .............................................
МЭРИ МОНТЕГЮ
Газеттегі мақаланы оқып келесі сұрақтарға жауап беріңіз.
ВАКЦИНАЦИЯ ТАРИХЫ
Мэри Монтегю өте сұлу әйел болған. 1715 жылы ол шешек ауруынан тірі қалды, бірақ оның денесі тыртықтарға толы болды. 1717 жылы Мэри Түркияда тұрды, ол ондағы әдетте қолданатын егу (прививка) әдісін бақылады. Бұл жас адамдардың денесіне жарақаттап оған шешек ауруының жеңіл түрінің вирусын енгізу болатын. Кейін бұл адамдар шешек ауруымен ауырды, бірақ ауру жеңіл түрде өткен. Мэри Монтегю егудің қауіпсіздігіне толық сенімді болып, өзінің ұлы мен қызына егу жасатқызады. В 1796 году Эдвард Дженнер егуді сиырдың шешек аурумен ұқсас ауруларға пайдаланып, шешекке қарсы антидене жасауға қолданды. Шешек егуімен салыстырғанда бұл егудің кері әсері азырақ болды және егуден кейін ауру бір-біріне жұқпады. Бұл әдіс вакцинация деп аталады
Сұрақ 14:
МЭРИ МОНТЕГЮ
Адамдарға вакцинацияны қандай ауру түрлеріне қарсы жасауға болады?
А Тұқым қуалайтын ауруларға, мысалы гемофилия
В Вирус арқылы жұғатын ауруларға, мысалы полиомиелит
С Организмнің қызметін бұзатын ауруларға, мысалы диабет
D Кезкелген емделмейтін ауруларға
Сұрақ 15:
МЭРИ МОНТЕГЮ
Егер, адамдар немесе жануарлар бактериялар арқылы берілетін жұқпалы аурулармен ауырған болса, әдетте жазылғаннан кейін ауруды туғызған бактериялар бұл аурудың ағзада қайта жүруін болдырмайды. Бұл құбылыстың себебі неде?
A Ағза ауруға себеп болатын барлық бактерияларды жояды
B Ағза бактериялардың көбеюін болдырмайтын антидене өндіреді
C Қаннық қызыл түйіршіктері сол аурудың себебі болатын бактерияларды жояды
D Қанның қызыл түйіршіктері бактерияларды жойып, ағзадан шығарады
Сұрақ 16:
МЭРИ МОНТЕГЮ
Қандай себептерге байланысты балалар мен егде адамдарға тұмауға қарсы егу жасауға кеңес береді? Бір себебін жазыңыз. .................................................................................................................................... .............................................
шағым қалдыра аласыз














