|
|
«Интердент» жоғары медициналық колледжі |
Құжаттама тәртібі ҚТ-СМЖ-003.3-2024 Әдістемелік қызметті басқару ОҚУ ӘДІСТЕМЕЛІК КЕШЕН |
Басылым 4 |
«Бекітемін»
«____»__________2024ж
әдіскер _______ Кенесова А.Х.
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Тақырыбы: Жүрек қантамыр жүйесінің қызметі бұзылған кезде науқасқа күтім жасау және бақылау жүргізу.
Пән: «Мейірбике ісі негіздері»
Семестр : ІІІ
Мамандығы : «Емдеу ісі»
Біліктілігі: «Фельдшер»
Курс: 2
Сағат саны : 24 сағат (теория) / 72 сағат (тәжірибе)
Дайындаған оқытушы: Реймбаева Б.М.
«ҚАРАЛДЫ» және «ҰСЫНЫЛДЫ»
«МІ арнайы пәндер» бірлестігі отырысында
«___» ___________ 2024ж.
ЦӘК меңгерушісі__________Смагулова Н.Т.
№ 13. Теориялық сабақ.
Сабақ тақырыбы: Жүрек қантамыр жүйесінің қызметі бұзылған кезде науқасқа күтім жасау және бақылау жүргізу.
Сабақ түрі: теориялық сабақ
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік:
оқу-машықтану дағдыларын қалыптастыру, студенттің жаңа білімді
игеру, білім беру, алған ақпараттарды
нақтылау, қабылдау жолдарын жетілдіру
және студенттерге венаға егу, дәрілік препараттарды венаға тамшы
түрінде енгізуді үйрету т.б.
Дамытушылық:
топтың белсенділігін арттыру, ойлау қабілетін дамыту, сыни тұрғыдан
логикалық және клиникалық ойлау дағдыларын дамыту. Әртүрлі
жағдаяттар мен қосымша сұрақтар
арқылы студенттердің нақты білімділігін айқындау, өзін-өзі
жетілдіруге үйрету. Білімгерлердің тәжірибелік дағдыларын
дамыту. Студенттерде венаға егу, венаға дәрілік препараттарды тамшы
түрінде енгізу қабілеттілігін
дамыту.
Тәрбиелік: студенттердің адамгершілік, өз пікірін қорғауды, қөзқарасын, эстетикалық қасиетін, тәртіп пен еңбекқорлық қабілеттерін дамыта отырып тәрбиелеу. Студенттерді жұмыс істеу кезінде этика және деонтологиялық заңдылықтарды ұстануға тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыстар: «Анатомия», «физиология», «психология негіздері мен коммуникативті дағдылар», «латын тілі», «фармакология негіздері».
Пайдаланылған әдебиеттер :
Негізгі (Н) Мейірбике ісінің негіздері Мұратбекова С.Қ. – Астана, 2007.
1)Момынов Е.Ә, Тойшиева Г.Т, Ешова Г.А 2006ж. «Мейірбике ісі негіздері»
2)Сүгірбаева Л.Қ оқу құралы Мейірбике ісіндегі манипуляциялық техника.
3)С.М.Мухина, И.И.Тарновская «Мейірбике ісі негіздері пәніне арналған басшылық»
4)Нурманова М.Ш., Матакова Ж.Т., Бейскулова Э.Т. «Мейірбике ісі негіздері»
Сабақтың ұзақтығы: 50 мин
Сабақтың әдісі: аралас.
Сабақ өту хронологиялық кестесі:
|
1 |
Ұйымдастыру кезеңі
|
10 минут |
|
2 |
Үй тапсырмасын тексеру |
5 минут |
|
3 |
Тақырыптың өзектілігі |
5 минут |
|
4 |
Жаңа тақырып өту кезеңі |
10 минут |
|
5 |
Білім алушылардың өз бетінше жұмысы |
10 минут |
|
6 |
Сабақты қорытындылау |
5 минут |
|
7 |
Үйге тапсырма беру |
5 минут |
Оқытудың міндеттері:
Жүрек қан тамыр жүйесінің бұзылуының көрінісі: ентігу, демікпе, жүрек тұсының ауруы, жүрек соғысы, жүрек жұмысы кезіндегі іркеліс, перифериялық ісіктер, асцит, АҚ күрт көтерілуі және төмендеуі, талып қалу. Жүрек қан тамыр жүйесінің бұзылуы кезінде пациентке күтім көрсету ерекшеліктері. Пациенттің халін жеңілдететін жағдай жасау. Артериалды қысымды өлшеу, пульсті қадағалау. Тәулік диурезді өлшеу және су балансын анықтау. Тері мен сілемейлі қабықтарға күтім көрсету.
Сабақтың құрылымы
Ұйымдастыру сәті – 10 минут
Сабаққа қатыспаған білім алушыларды белгілеу, білім алушыларды сабақ жоспарымен және өткізу әдістерімен таныстыру.
-
Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
-
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
-
Сабақтың мақсаты мен міндеті.
Үй тапсырмасын тексеру (5 минут)
Тақырыптың өзектілігі (5 мин)
Жүрек қантамыр жүйесінің бұзылуы (15 минут)
-
Жүрек аурулары мен олардың түрлері: инфаркт, аритмия, гипертония, гипотония.
-
Жүрек қантамыр жүйесінің қызметі бұзылғанда болатын белгілер: тыныс алу қиындығы, жүрек қағуының бұзылуы, қол-аяқтың ісінуі, қан қысымының өзгеруі, аритмия.
-
Жүрек қантамыр жүйесінің бұзылу себептері: стресс, дұрыс тамақтанбау, қимыл-қозғалыс жетіспеушілігі, шылым шегу, алкоголді ішімдіктерді қолдану.
Жаңа тақырып өту кезеңі (10 минут).
Науқасты бақылау және күтім жасау (20 минут)
-
Жүрек қантамыр жүйесінің бұзылуы кезінде науқасты бақылаудың негізгі көрсеткіштері:
-
Қан қысымы
-
Жүрек соғу жиілігі
-
Тыныс алу жиілігі
-
Артериялық қан ағымы
-
Ауырсыну деңгейі.
-
-
Науқасқа медициналық көмек көрсету:
-
Қан қысымын бақылау, жүрек соғу жиілігін тексеру.
-
Шұғыл көмек көрсету (инфарктың алғашқы белгілерінде, гипертензия кезіндегі әрекеттер).
-
Дәрілерді дұрыс қолдану, дәрігердің тағайындаған ем-шараларын орындау.
-
Науқасқа психологиялық қолдау көрсету (жүрек ауруы кезінде мазасыздық пен стрессті азайту).
-
Практикалық бөлім (20 минут)
-
Жүрек қантамыр жүйесінің бұзылу белгілерін танып, дұрыс әрекет ету бойынша рөлдік ойындар.
-
Қан қысымын өлшеу, жүрек соғуын тыңдау және науқас жағдайын бақылау бойынша практикалық жаттығулар.
-
Шұғыл көмек көрсету дағдыларын дамыту.
Білім алушылардың өз бетінше жұмысы (10 минут)
Өз бетінше лекция жазу, топтық жұмысты орындау.
Жаңа тақырыпты бекіту.
Қорытынды бөлім (5 минут)
-
Сабақтың негізгі тұжырымдарын қорытындылау.
-
Оқушылардың сұрақтарына жауап беру.
-
Үй тапсырмасы: Науқасқа жүрек қантамыр жүйесінің бұзылуы жағдайында күтім жасау жоспарын құру.
ұралдар мен материалдар:
-
Қан қысымын өлшейтін аппарат.
-
Электронды жүрек тыңдағыш немесе стетоскоп.
-
Анамнез жазу үшін бланкілер.
-
Жүрек қантамыр жүйесінің аурулары туралы әдебиеттер.
Бағалау критерийлері:
-
Теориялық білімдер бойынша дұрыс жауаптар беру.
-
Практикалық жаттығуларда шеберлікті көрсету.
-
Науқасқа қажетті көмек көрсету қабілеті мен кәсіби дағдыларды меңгеру.
Бұл жоспар бойынша сабақ өткізу арқылы студенттерге жүрек қантамыр жүйесінің бұзылу белгілері мен күтім жасау принциптерін терең түсіндіруге және дағдыларды игеруге мүмкіндік береді.
Сабақты қорытындылау (5 мин)
Білімгерлермен кері байланыс. Сұрақ жауап арқылы білімгерлердің тақырыпты толықтай түсінгендігін анықтау. Әр оқушыға сабақта алған бағасы хабарланады
Үйге тапсырма беру (5 мин)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жүрек қантамыр жүйесінің қызметі бұзылған кезде науқасқа күтім жасау және бақылау жүргізу.
Жүрек қантамыр жүйесінің қызметі бұзылған кезде науқасқа күтім жасау және бақылау жүргізу.
|
|
«Интердент» жоғары медициналық колледжі |
Құжаттама тәртібі ҚТ-СМЖ-003.3-2024 Әдістемелік қызметті басқару ОҚУ ӘДІСТЕМЕЛІК КЕШЕН |
Басылым 4 |
«Бекітемін»
«____»__________2024ж
әдіскер _______ Кенесова А.Х.
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Тақырыбы: Жүрек қантамыр жүйесінің қызметі бұзылған кезде науқасқа күтім жасау және бақылау жүргізу.
Пән: «Мейірбике ісі негіздері»
Семестр : ІІІ
Мамандығы : «Емдеу ісі»
Біліктілігі: «Фельдшер»
Курс: 2
Сағат саны : 24 сағат (теория) / 72 сағат (тәжірибе)
Дайындаған оқытушы: Реймбаева Б.М.
«ҚАРАЛДЫ» және «ҰСЫНЫЛДЫ»
«МІ арнайы пәндер» бірлестігі отырысында
«___» ___________ 2024ж.
ЦӘК меңгерушісі__________Смагулова Н.Т.
№ 13. Теориялық сабақ.
Сабақ тақырыбы: Жүрек қантамыр жүйесінің қызметі бұзылған кезде науқасқа күтім жасау және бақылау жүргізу.
Сабақ түрі: теориялық сабақ
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік:
оқу-машықтану дағдыларын қалыптастыру, студенттің жаңа білімді
игеру, білім беру, алған ақпараттарды
нақтылау, қабылдау жолдарын жетілдіру
және студенттерге венаға егу, дәрілік препараттарды венаға тамшы
түрінде енгізуді үйрету т.б.
Дамытушылық:
топтың белсенділігін арттыру, ойлау қабілетін дамыту, сыни тұрғыдан
логикалық және клиникалық ойлау дағдыларын дамыту. Әртүрлі
жағдаяттар мен қосымша сұрақтар
арқылы студенттердің нақты білімділігін айқындау, өзін-өзі
жетілдіруге үйрету. Білімгерлердің тәжірибелік дағдыларын
дамыту. Студенттерде венаға егу, венаға дәрілік препараттарды тамшы
түрінде енгізу қабілеттілігін
дамыту.
Тәрбиелік: студенттердің адамгершілік, өз пікірін қорғауды, қөзқарасын, эстетикалық қасиетін, тәртіп пен еңбекқорлық қабілеттерін дамыта отырып тәрбиелеу. Студенттерді жұмыс істеу кезінде этика және деонтологиялық заңдылықтарды ұстануға тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыстар: «Анатомия», «физиология», «психология негіздері мен коммуникативті дағдылар», «латын тілі», «фармакология негіздері».
Пайдаланылған әдебиеттер :
Негізгі (Н) Мейірбике ісінің негіздері Мұратбекова С.Қ. – Астана, 2007.
1)Момынов Е.Ә, Тойшиева Г.Т, Ешова Г.А 2006ж. «Мейірбике ісі негіздері»
2)Сүгірбаева Л.Қ оқу құралы Мейірбике ісіндегі манипуляциялық техника.
3)С.М.Мухина, И.И.Тарновская «Мейірбике ісі негіздері пәніне арналған басшылық»
4)Нурманова М.Ш., Матакова Ж.Т., Бейскулова Э.Т. «Мейірбике ісі негіздері»
Сабақтың ұзақтығы: 50 мин
Сабақтың әдісі: аралас.
Сабақ өту хронологиялық кестесі:
|
1 |
Ұйымдастыру кезеңі
|
10 минут |
|
2 |
Үй тапсырмасын тексеру |
5 минут |
|
3 |
Тақырыптың өзектілігі |
5 минут |
|
4 |
Жаңа тақырып өту кезеңі |
10 минут |
|
5 |
Білім алушылардың өз бетінше жұмысы |
10 минут |
|
6 |
Сабақты қорытындылау |
5 минут |
|
7 |
Үйге тапсырма беру |
5 минут |
Оқытудың міндеттері:
Жүрек қан тамыр жүйесінің бұзылуының көрінісі: ентігу, демікпе, жүрек тұсының ауруы, жүрек соғысы, жүрек жұмысы кезіндегі іркеліс, перифериялық ісіктер, асцит, АҚ күрт көтерілуі және төмендеуі, талып қалу. Жүрек қан тамыр жүйесінің бұзылуы кезінде пациентке күтім көрсету ерекшеліктері. Пациенттің халін жеңілдететін жағдай жасау. Артериалды қысымды өлшеу, пульсті қадағалау. Тәулік диурезді өлшеу және су балансын анықтау. Тері мен сілемейлі қабықтарға күтім көрсету.
Сабақтың құрылымы
Ұйымдастыру сәті – 10 минут
Сабаққа қатыспаған білім алушыларды белгілеу, білім алушыларды сабақ жоспарымен және өткізу әдістерімен таныстыру.
-
Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
-
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
-
Сабақтың мақсаты мен міндеті.
Үй тапсырмасын тексеру (5 минут)
Тақырыптың өзектілігі (5 мин)
Жүрек қантамыр жүйесінің бұзылуы (15 минут)
-
Жүрек аурулары мен олардың түрлері: инфаркт, аритмия, гипертония, гипотония.
-
Жүрек қантамыр жүйесінің қызметі бұзылғанда болатын белгілер: тыныс алу қиындығы, жүрек қағуының бұзылуы, қол-аяқтың ісінуі, қан қысымының өзгеруі, аритмия.
-
Жүрек қантамыр жүйесінің бұзылу себептері: стресс, дұрыс тамақтанбау, қимыл-қозғалыс жетіспеушілігі, шылым шегу, алкоголді ішімдіктерді қолдану.
Жаңа тақырып өту кезеңі (10 минут).
Науқасты бақылау және күтім жасау (20 минут)
-
Жүрек қантамыр жүйесінің бұзылуы кезінде науқасты бақылаудың негізгі көрсеткіштері:
-
Қан қысымы
-
Жүрек соғу жиілігі
-
Тыныс алу жиілігі
-
Артериялық қан ағымы
-
Ауырсыну деңгейі.
-
-
Науқасқа медициналық көмек көрсету:
-
Қан қысымын бақылау, жүрек соғу жиілігін тексеру.
-
Шұғыл көмек көрсету (инфарктың алғашқы белгілерінде, гипертензия кезіндегі әрекеттер).
-
Дәрілерді дұрыс қолдану, дәрігердің тағайындаған ем-шараларын орындау.
-
Науқасқа психологиялық қолдау көрсету (жүрек ауруы кезінде мазасыздық пен стрессті азайту).
-
Практикалық бөлім (20 минут)
-
Жүрек қантамыр жүйесінің бұзылу белгілерін танып, дұрыс әрекет ету бойынша рөлдік ойындар.
-
Қан қысымын өлшеу, жүрек соғуын тыңдау және науқас жағдайын бақылау бойынша практикалық жаттығулар.
-
Шұғыл көмек көрсету дағдыларын дамыту.
Білім алушылардың өз бетінше жұмысы (10 минут)
Өз бетінше лекция жазу, топтық жұмысты орындау.
Жаңа тақырыпты бекіту.
Қорытынды бөлім (5 минут)
-
Сабақтың негізгі тұжырымдарын қорытындылау.
-
Оқушылардың сұрақтарына жауап беру.
-
Үй тапсырмасы: Науқасқа жүрек қантамыр жүйесінің бұзылуы жағдайында күтім жасау жоспарын құру.
ұралдар мен материалдар:
-
Қан қысымын өлшейтін аппарат.
-
Электронды жүрек тыңдағыш немесе стетоскоп.
-
Анамнез жазу үшін бланкілер.
-
Жүрек қантамыр жүйесінің аурулары туралы әдебиеттер.
Бағалау критерийлері:
-
Теориялық білімдер бойынша дұрыс жауаптар беру.
-
Практикалық жаттығуларда шеберлікті көрсету.
-
Науқасқа қажетті көмек көрсету қабілеті мен кәсіби дағдыларды меңгеру.
Бұл жоспар бойынша сабақ өткізу арқылы студенттерге жүрек қантамыр жүйесінің бұзылу белгілері мен күтім жасау принциптерін терең түсіндіруге және дағдыларды игеруге мүмкіндік береді.
Сабақты қорытындылау (5 мин)
Білімгерлермен кері байланыс. Сұрақ жауап арқылы білімгерлердің тақырыпты толықтай түсінгендігін анықтау. Әр оқушыға сабақта алған бағасы хабарланады
Үйге тапсырма беру (5 мин)
шағым қалдыра аласыз














