Қысқа мерзімді жоспарлау
|
35 сабақ |
Сынып: 8 |
Пән: Биология |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Жүрек- қан тамырлар жүйесі. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Білімділік –Қанайналым жүйесі мүшелерімен, жүрек, қан тамырларының қызметімен танысу. 2. Дамытушылық – Жаңа материалды қабылдай отырып, оқушылардың өз бетімен білімін толықтыру дағдыларын, ойлау қабілеттерін дамыту. Жүректің қалыпты жұмысын жақсарту және зиянды заттардың жүрекке кері әсері барын ұғындыру. 3. Тәрбиелік– Денсаулықтарын сақтауға, салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу. Жинақылыққа, зейін қоя білуге үйрету. |
||
|
Әдіс-тәсілдер |
Ой сергіту, миға шабуыл, диалог, «Жүректен жүрекке» |
||
|
Күтілетін нәтижесі |
Жүректің құрлысы мен қызметін анықтай алады. Қан тамырлар мен жүрекке сипаттама бере алады. Тапсырманың құндылығын анықтайды. Сабақтағы әрекетін бағалайды. |
||
|
Модульдердің кіріктірілуі |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО, критериалдық бағалау, АКТ |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Дерек көздер, көрнекілік-тер |
|
1.Кіріспе |
2 мин |
I.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Тренинг «Комплимент» (Стикерге бір сөзбен тілектерін жазады да, оқымай мыжып, ортаға лақтырады. Орындарынан тұрып, бір стикерді алып, тілекті оқиды) |
Оқушыларды тoпқа бөлу 1 топ. «Артерия» 2 топ. «Вена» 3 топ. «Капилляр» |
Стикерлер |
|
6 мин |
II.Үй жұмысы «Бинго» ойыны (Сұрақ жауап) 1. Ішкі ортаға не жатады? (қан, ұлпа сұйықтығы, лимфа) 2. Қанның мөлшері қанша? (4,5-5 литр) 3. Қан пластинкасы қалай аталады? (Тромбоцит) 4. Гемоглобин деген не? (Қанның қызыл пигменті) 5. Эритроциттердің диаметрі қанша? (7,5 мкм) 6. Оксигемоглобин деген не? ( оттекті гемоглабин) 7. Фагоцитоз қандай процесс? (бөгде бөлшектерді сіңіру, қорыту) 8. Лейкоцит қызметін ашқан ғалым кім? (Мечников) 9. Протромбин деген не? (Фибриногеннің фибринге айналуы) 10. Ұлпа сұйықтығының мөлшері қанша? (14-20 литр) 11. Лимфоциттер деген не? (лимфадағы лейкоцит) 12. Қан сарысуы деген не? (Қан ұйығының сұйықтығы) 13. Иммунитет деген не? (Ағзаның бөгде затқа қарсы тұруы) 14. Донор деген кім? (Қан беруші адам) 15. Қан топтарын ата: (1, 2, 3, 4 топ) 16. Қанның түссіз жасушалары. (Лейкоциттер) 17. Қанды қабылдайтын адам. (Реципиент) 18. Қан ұйымайтын ауру? (Гемофилия) 19. Бөгде бөлшектерді сіңіру процессі. (Фагоцитоз) 20. Лимфадағы су мөлшері қанша? (95 %) |
Сұрақтарға жауап береді. |
Слайд жетон |
|
|
Жаңа сабақ таныстырылымы |
2 мин |
ІІ. Миға шабуыл - Біз бүгін адам организмі туралы білімді жалғастырамыз. Кәнеки, балалар, мен бірнеше жұмбақ оқимын, ал сендер шешуін табасыңдар. - Жанды мотор сынбайды, Күні- түні тынбайды. Кейде оның жүрісін Дәрігерлер тыңдайды. (Жүрек, сердце, heart) Тарам-тарам бір ғылым, Айқыш-ұйқыш шырғалаң. Толған ағыс тоқтаса, Жоғалады бір адам. (Қан тамыр, кровеносный сосуд, bloog uesse) Сонымен біздің бүгінгі тақырып қандай балалар? - Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Жүрек –қан тамырлар жүйесі» |
Оқушылар жаңа тақырыпты өздері ашады |
|
|
Жаңа тақырыпқа видео көрсету. |
3 мин |
Жүректің құрлысы туралы. Бейнеталдау |
Оқушылар түсініп көреді. |
видео |
|
Жаңа тақырыпты меңгеру. |
5 мин |
Параграфты түсініп оқу. Не түсіндіндер? Жүрек дегеніміз не? Неше бөліктен тұрады? Қан тамырлар нешеу? |
Орындарында оқиды. Сұрақтарға жауап айтады. |
оқулық |
|
3.Жаңа сабақты қолдану |
5 мин 5 мин 2 мин 4 мин |
ІІІ. Мағынаны тану Топ ережесімен таныстыру. Топ мүшелерін анықтау. Басшы – қадағалайды, ұйымдастырады. Спикер – қорғайды. Хатшы- жазады, сурет салады. Таймер- уақытты қадағалайды. Постер сызу. 1-тoп «Артерия» .Жүректің құрлысы. 2-тoп «Вена». Қан тамырлар 3 топ. «Капилляр» Жүрек қан тамырлар ауруын алдын алу үшін не істеу керек? Ереже құрастыру.
Постер қорғау. Жүрек қан тамырлар жүйесі ауруы бойынша диаграмма құрау. (Алдын ала берілген тапсырма) Гүлім, Аяулым, Самал. «Дәрігермен сұхбат» Деңгейлік тапсырма. Төменгі деңгей: Мүшелердің атын жазу.
Орта деңгей: Мүшелерді орналастырып, қызметін айту. Жоғары деңгей: 5 сұрақ тест құрау. |
Топтық жұмыс Оқушылар топ болып тапсырмаларды орындайды. Әр топ постерді қорғайды. Шапалақ арқылы бір бірін бағалайды. Өздерінің жұмыстарын қорғайды. Оқушылар сұрақтар қояды. Жұппен жұмыс істейді. Жеке жұмыс жасайды. |
Плакат, маркер. диаграмма Сұрақ жауап. Бауыр,өкпе, жүрек, асқазан , жұтқыншақ суреттері. |
|
4 |
2 мин |
VІ. Сергіту сәті |
|
|
|
5 |
2 мин |
VІІ. Бекіту. «Қадам басу» |
Оқушы шығып ойына түйгенің айтады. |
Аяқ іздері |
|
6 |
3 мин |
VІІ. Рефлексия. Тәсіл «Жүректен жүрекке» Сабақтан алған әсерлерінізді бөлісініздер.Не ұнады? Не түсініксіз болды ? Тілектерініз |
Оқушылыр өз ойларын жазады. |
Жүрек стикерлер. |
|
7 |
2 мин |
VІІІ. Бағалау |
Критерий бoйынша топ мүшелерінін жұмысын лидерлері бағалайды |
Бағалау парақшалары |
|
8 |
1 мин |
ІХ. Үйге тапсырма. |
Күнделікке жазады |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Жүрек қантамырлар жүйесі" 8 сынып
"Жүрек қантамырлар жүйесі" 8 сынып
Қысқа мерзімді жоспарлау
|
35 сабақ |
Сынып: 8 |
Пән: Биология |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Жүрек- қан тамырлар жүйесі. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Білімділік –Қанайналым жүйесі мүшелерімен, жүрек, қан тамырларының қызметімен танысу. 2. Дамытушылық – Жаңа материалды қабылдай отырып, оқушылардың өз бетімен білімін толықтыру дағдыларын, ойлау қабілеттерін дамыту. Жүректің қалыпты жұмысын жақсарту және зиянды заттардың жүрекке кері әсері барын ұғындыру. 3. Тәрбиелік– Денсаулықтарын сақтауға, салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу. Жинақылыққа, зейін қоя білуге үйрету. |
||
|
Әдіс-тәсілдер |
Ой сергіту, миға шабуыл, диалог, «Жүректен жүрекке» |
||
|
Күтілетін нәтижесі |
Жүректің құрлысы мен қызметін анықтай алады. Қан тамырлар мен жүрекке сипаттама бере алады. Тапсырманың құндылығын анықтайды. Сабақтағы әрекетін бағалайды. |
||
|
Модульдердің кіріктірілуі |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО, критериалдық бағалау, АКТ |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Дерек көздер, көрнекілік-тер |
|
1.Кіріспе |
2 мин |
I.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Тренинг «Комплимент» (Стикерге бір сөзбен тілектерін жазады да, оқымай мыжып, ортаға лақтырады. Орындарынан тұрып, бір стикерді алып, тілекті оқиды) |
Оқушыларды тoпқа бөлу 1 топ. «Артерия» 2 топ. «Вена» 3 топ. «Капилляр» |
Стикерлер |
|
6 мин |
II.Үй жұмысы «Бинго» ойыны (Сұрақ жауап) 1. Ішкі ортаға не жатады? (қан, ұлпа сұйықтығы, лимфа) 2. Қанның мөлшері қанша? (4,5-5 литр) 3. Қан пластинкасы қалай аталады? (Тромбоцит) 4. Гемоглобин деген не? (Қанның қызыл пигменті) 5. Эритроциттердің диаметрі қанша? (7,5 мкм) 6. Оксигемоглобин деген не? ( оттекті гемоглабин) 7. Фагоцитоз қандай процесс? (бөгде бөлшектерді сіңіру, қорыту) 8. Лейкоцит қызметін ашқан ғалым кім? (Мечников) 9. Протромбин деген не? (Фибриногеннің фибринге айналуы) 10. Ұлпа сұйықтығының мөлшері қанша? (14-20 литр) 11. Лимфоциттер деген не? (лимфадағы лейкоцит) 12. Қан сарысуы деген не? (Қан ұйығының сұйықтығы) 13. Иммунитет деген не? (Ағзаның бөгде затқа қарсы тұруы) 14. Донор деген кім? (Қан беруші адам) 15. Қан топтарын ата: (1, 2, 3, 4 топ) 16. Қанның түссіз жасушалары. (Лейкоциттер) 17. Қанды қабылдайтын адам. (Реципиент) 18. Қан ұйымайтын ауру? (Гемофилия) 19. Бөгде бөлшектерді сіңіру процессі. (Фагоцитоз) 20. Лимфадағы су мөлшері қанша? (95 %) |
Сұрақтарға жауап береді. |
Слайд жетон |
|
|
Жаңа сабақ таныстырылымы |
2 мин |
ІІ. Миға шабуыл - Біз бүгін адам организмі туралы білімді жалғастырамыз. Кәнеки, балалар, мен бірнеше жұмбақ оқимын, ал сендер шешуін табасыңдар. - Жанды мотор сынбайды, Күні- түні тынбайды. Кейде оның жүрісін Дәрігерлер тыңдайды. (Жүрек, сердце, heart) Тарам-тарам бір ғылым, Айқыш-ұйқыш шырғалаң. Толған ағыс тоқтаса, Жоғалады бір адам. (Қан тамыр, кровеносный сосуд, bloog uesse) Сонымен біздің бүгінгі тақырып қандай балалар? - Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Жүрек –қан тамырлар жүйесі» |
Оқушылар жаңа тақырыпты өздері ашады |
|
|
Жаңа тақырыпқа видео көрсету. |
3 мин |
Жүректің құрлысы туралы. Бейнеталдау |
Оқушылар түсініп көреді. |
видео |
|
Жаңа тақырыпты меңгеру. |
5 мин |
Параграфты түсініп оқу. Не түсіндіндер? Жүрек дегеніміз не? Неше бөліктен тұрады? Қан тамырлар нешеу? |
Орындарында оқиды. Сұрақтарға жауап айтады. |
оқулық |
|
3.Жаңа сабақты қолдану |
5 мин 5 мин 2 мин 4 мин |
ІІІ. Мағынаны тану Топ ережесімен таныстыру. Топ мүшелерін анықтау. Басшы – қадағалайды, ұйымдастырады. Спикер – қорғайды. Хатшы- жазады, сурет салады. Таймер- уақытты қадағалайды. Постер сызу. 1-тoп «Артерия» .Жүректің құрлысы. 2-тoп «Вена». Қан тамырлар 3 топ. «Капилляр» Жүрек қан тамырлар ауруын алдын алу үшін не істеу керек? Ереже құрастыру.
Постер қорғау. Жүрек қан тамырлар жүйесі ауруы бойынша диаграмма құрау. (Алдын ала берілген тапсырма) Гүлім, Аяулым, Самал. «Дәрігермен сұхбат» Деңгейлік тапсырма. Төменгі деңгей: Мүшелердің атын жазу.
Орта деңгей: Мүшелерді орналастырып, қызметін айту. Жоғары деңгей: 5 сұрақ тест құрау. |
Топтық жұмыс Оқушылар топ болып тапсырмаларды орындайды. Әр топ постерді қорғайды. Шапалақ арқылы бір бірін бағалайды. Өздерінің жұмыстарын қорғайды. Оқушылар сұрақтар қояды. Жұппен жұмыс істейді. Жеке жұмыс жасайды. |
Плакат, маркер. диаграмма Сұрақ жауап. Бауыр,өкпе, жүрек, асқазан , жұтқыншақ суреттері. |
|
4 |
2 мин |
VІ. Сергіту сәті |
|
|
|
5 |
2 мин |
VІІ. Бекіту. «Қадам басу» |
Оқушы шығып ойына түйгенің айтады. |
Аяқ іздері |
|
6 |
3 мин |
VІІ. Рефлексия. Тәсіл «Жүректен жүрекке» Сабақтан алған әсерлерінізді бөлісініздер.Не ұнады? Не түсініксіз болды ? Тілектерініз |
Оқушылыр өз ойларын жазады. |
Жүрек стикерлер. |
|
7 |
2 мин |
VІІІ. Бағалау |
Критерий бoйынша топ мүшелерінін жұмысын лидерлері бағалайды |
Бағалау парақшалары |
|
8 |
1 мин |
ІХ. Үйге тапсырма. |
Күнделікке жазады |
|
шағым қалдыра аласыз














