|
Сынып сағаты : |
Жүректеріміздің мозаикасы «Әрқайсымыз біргеміз» жобасы |
|
|
Күні |
27.11.2,25 |
|
|
Сынып жетекші: |
Б.Е.Отаралиева |
|
|
Сынып: |
3 а |
|
|
Сынып сағатының мақсаты: |
қатысушылардың өзіне деген сенімділігін арттыру, өзінің маңыздылығы мен бірегейлігін түсіндіру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы: бірлескен іс-әрекет пен өзара ісәрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу; |
|
|
Апта дәйексөзі: |
«Жауапкершілік – табыстың кілті» |
|
|
Сынып сағатының кезеңі/ уақыт |
Сынып жетекшінің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар/ сабақтың технологиялық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. - Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. - Психологиялық ахуал қалыптастыру. - Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерді түсіндіру. Нұсқау:Мұғалім ойынның шартын түсіндіреді: Допты бір-біріне кезек-кезек лақтыра отырып, оқушылар доп ұшқан қатысушының қасиеттерін немесе күшті жақтарын айтады. Доп оқушының әрқайсысына жететіндей етіп назар аудару керек. Мұғалім оқушыларды күн сайын таңертең олардың күшті және жақсы жақтарын еске түсіруге шақырады. |
- Мұғаліммен амандасады. - Сабаққа дайындалады. -Әр оқушы анасына арналған бір жылы сөз айтады. |
Компьютер
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ Мұғалім: бүгін біз ата-аналарға не үшін бәрін айту қиын екенін, бірақ оны өз қауіпсіздігіміз бен игілігіміз үшін жасау қаншалықты маңызды екенін талқылаймыз. Бастапқы білімді игеру және түсінгендігін тексеру: Балаларыңыздан кейде ата-аналарыңызға не үшін алаңдаушылықтарын айтпайтынын туралы сұраңыз. Әр түрлі себептерін айту мүмкін: ұят, қорқыныш, ата-аналар ашуланады, немесе олар өздері шеше алады деп ойлайды. Ата-ана барлық жағынан қолдау көрсетіп, көмектесетінін түсіндіріңіз. Ата-аналармен сөйлесу қажет жағдайлар: Егер біреу интернеттен немесе көшеден танысқысы келсе. Егер біреу бірдеңе ұсынса (сыйлықтар, кездесулер, өтініштер). Егер балалар бір досының жағдайы дұрыс емес екенін байқаса. Егер бір нәрсе қорқыныш, алаңдаушылық немесе қайғы тудырса. Әрбір жағдайды талқылап, «Бұл туралы ата-аналарға айту неге маңызды?» деген сұрақ қойыңыз. Неге үнсіздік қауіпті: Олар маңызды нәрсені жасырған кезде, оны ересектерге айту арқылы алдын алуға болатын үлкен мәселелерге әкелуі мүмкін екенін түсіндіріңіз. Мысалы, егер біреуде мектепте қиындықтар туындаса, ата-аналар оларды шешуге көмектесе алады. Бекіту: «Жасыруға болмайтын құпиялар» ойыны. Балаларға түрлі жағдайлары бар карточкаларды таратыңыз. Олардан жағдайды айтпай-ақ қоюға болатын (мысалы, досыңызға сыйлық туралы құпия) және міндетті түрде айтуға болатын (мысалы, егер біреу қауіпті нәрсе жасауды өтінсе) жағдайларға бөлуді сұраңыз. Қорытынды. Рефлексия. Сөйлемдерді толықтыр: Бүгінгі сабақтан мен білдім. Егер мен бір қиын жағдайға ұшырасам, онда мен міндетті түрде……………… Егер мен басқалардың біреуді ренжіткенін көрсем, онда…… Үй тапсырмасы: «Үндемей қалма! Сөйле!» плакатын жаса. |
Балалар ойынға қатысады
|
Пайдалы сілтемелер:
|
|
Ортасы (30 мин) |
Мұғалім оқушылардан сұраққа жауап беруін сұрайды: Бірегей дегеніміз нені білдіреді?Оқушылар жауаптары. Ақпараттық материал:Бірегей – бұл қайталанбас, ешкімге ұқсамайтын, сирек, ерекше дегенді білдіреді.Әр адамның дүниеге көзқарасы, өз білімі мен тәжірибесі бар. Және бұл қалыпты жағдай, өйткені әрқайсымыз бірегейміз және өз ерекшеліктеріміз бар.Бірақ бұл біз бәрін біле аламыз дегенді білдірмейді.Біздің міндетіміз – үйрену, дамыту, ой-өрісімізді кеңейту. Өйткені біз тек осылай ғана жақсырақ және ақылды бола аламыз. «Автопортрет» жаттығуы Мақсаты: қызығушылық пен интроспекция қажеттілігін өзекті ету. Нұсқау:5 минут ішінде әрбір оқушы 5-6 белгіден тұратын сипаттама жазу керек. Бұл сипаттамада оқушыны бірден тануға болатын сыртқы белгілер болмауы керек. Мысалы: «Маған айналамдағы барлық нәрсе ұқыпты түрде бүктелген ұнайды. Мен күннің шығуын көргенді жақсы көремін». Бұл мінездің сипаттамасы, адамның сүйіспеншілігі, дүниеге көзқарасы, адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасы және т.б. болуы керек. Мінездемелерді жазып болған соң оқушылар мұғалімге тапсырады. Парақтарды араластырғаннан кейін мұғалім автопортреттерді оқиды. Оқушылар сипаттама бойынша мәтіннің авторын анықтауға тырысады. Балалар белгілі бір оқушының портретіне түзетулер енгізуге, мысалы, оның мінезінің ерекшеліктерін сипаттауға қосымшалар қосуға болады. Мұғалімге ұсыныстар: жұмысты музыкалық сүйемелдеу фонында жүргізген дұрыс. «Қаһармандар– олар сондай...» жаттығуы Мақсаты: балаларға кімді және неге қаһарман деп атайтынын түсінуге көмектесу. Нұсқау:Оқушылар суперқаһармандарды, ежелгі грек батырларын, ертегілердің, фильмдердің, мультфильмдердің кейіпкерлерін еске түсіруге шақырылады. Сыныпта адамдардың неліктен біреуді батыр (қаһарман) деп санайтыны талқыланады, балалар батыл әрекет ету және тәуекелге бару таланты мен батылдығы туралы, қиын уақытта басқаларға көмектесуге дайын болу туралы ойлайды. Талқылау барысында балалардың ойын тақырыбына қызығушылығы артады. Мұғалім балалардың қандай қаһармандар естерінде қалғанына, олардың қай тұстарын ерлік деп атап көрсеткеніне назар аударып, олардың нұсқаларын тақтаға жазады. Оқушылар барлық аталған кейіпкерлердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсінеді. Балаларға өздері болғысы келетін кейіпкерлерді таңдап, олардың суретін салу ұсынылады. «Ертегі терапиясы» жаттығуы Нұсқау:Мұғалім ертегінің кіріспесін оқиды, ал балалар бірінен соң бірі өздері суреттеген кейіпкері туралы бірінші жақта әңгімелеуге тырысады. Кіріспе: «Баяғыда бір планетада бір сынып өмір сүрді. Бұл сыныптағы оқушылардың әрқайсысы ерекше болды. Олардың барлығы мейірімділігімен, батылдығымен ерекшеленетін, жақсы оқитын, әр істе бір-біріне көмектесетін...». Келесі кезекте балалар ертегінің сюжетін жалғастыруға шақырылады.
Мұғалім оқушылармен алған білімдері мен дағдыларын қайда және қалай қолдануға болатынын талқылайды. Олардың сипаттамалары туралы білудің қандай артықшылықтары бар? Оқушы жауаптары. Талқылау және қорытынды. Оқушыларға алған білімдерін қолдану және сенімді мінез-құлық дағдыларын жаттықтыру үшін оларға келесі жобалық әрекеттер ұсынылады: 1. Күнде таңертең үйден шықпас бұрын айнаның алдында тұрып, күлімдеп, нақты бір нәрсе үшін өзіңді мақта. Бұл әдісті пайдаланған кезде және қолданбаған кезде күні бойы өзіңді қалай сезінетініңді туралы эксперимент жаса. Сынып картасын жасау үшін ватман қағазының бірнеше парағын желімдей алуға болады. Мұғалім картаны мозайка түрінде ұсынуды таңдай алады. Жобаны орындау кезінде сызбаларды жылжыту оңайырақ болатындай етіп оларды таспамен бекіту ұсынылады. |
Әңгімені тыңдайды
Сынып картасын дайындау қажет, оған әр оқушы А4 сызбасын тіркеуі керек, онда олар өздерін ертегі кейіпкері ретінде бейнелейді. Оқушылар А4 форматындағы сызбада өз кейіпкерінің ерекше белгілері мен костюмін бейнелеп, презентация мәтінін алдын ала дайындауы керек. |
|
|
Соңы
(2 мин)
|
4. Қорытындылау Баяндамашы оқушыларға тақтада үш смайлик бейнеленген карталарды көрсетеді: қуанышты, бейтарап және қайғылы. Оқушылардың көңіл-күйлеріне сәйкес келетін нұсқаны таңдау ұсынылады. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жүректеріміздің мозаикасы
Жүректеріміздің мозаикасы
|
Сынып сағаты : |
Жүректеріміздің мозаикасы «Әрқайсымыз біргеміз» жобасы |
|
|
Күні |
27.11.2,25 |
|
|
Сынып жетекші: |
Б.Е.Отаралиева |
|
|
Сынып: |
3 а |
|
|
Сынып сағатының мақсаты: |
қатысушылардың өзіне деген сенімділігін арттыру, өзінің маңыздылығы мен бірегейлігін түсіндіру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту: |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік айы: бірлескен іс-әрекет пен өзара ісәрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу; |
|
|
Апта дәйексөзі: |
«Жауапкершілік – табыстың кілті» |
|
|
Сынып сағатының кезеңі/ уақыт |
Сынып жетекшінің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар/ сабақтың технологиялық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. - Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. - Психологиялық ахуал қалыптастыру. - Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерді түсіндіру. Нұсқау:Мұғалім ойынның шартын түсіндіреді: Допты бір-біріне кезек-кезек лақтыра отырып, оқушылар доп ұшқан қатысушының қасиеттерін немесе күшті жақтарын айтады. Доп оқушының әрқайсысына жететіндей етіп назар аудару керек. Мұғалім оқушыларды күн сайын таңертең олардың күшті және жақсы жақтарын еске түсіруге шақырады. |
- Мұғаліммен амандасады. - Сабаққа дайындалады. -Әр оқушы анасына арналған бір жылы сөз айтады. |
Компьютер
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ Мұғалім: бүгін біз ата-аналарға не үшін бәрін айту қиын екенін, бірақ оны өз қауіпсіздігіміз бен игілігіміз үшін жасау қаншалықты маңызды екенін талқылаймыз. Бастапқы білімді игеру және түсінгендігін тексеру: Балаларыңыздан кейде ата-аналарыңызға не үшін алаңдаушылықтарын айтпайтынын туралы сұраңыз. Әр түрлі себептерін айту мүмкін: ұят, қорқыныш, ата-аналар ашуланады, немесе олар өздері шеше алады деп ойлайды. Ата-ана барлық жағынан қолдау көрсетіп, көмектесетінін түсіндіріңіз. Ата-аналармен сөйлесу қажет жағдайлар: Егер біреу интернеттен немесе көшеден танысқысы келсе. Егер біреу бірдеңе ұсынса (сыйлықтар, кездесулер, өтініштер). Егер балалар бір досының жағдайы дұрыс емес екенін байқаса. Егер бір нәрсе қорқыныш, алаңдаушылық немесе қайғы тудырса. Әрбір жағдайды талқылап, «Бұл туралы ата-аналарға айту неге маңызды?» деген сұрақ қойыңыз. Неге үнсіздік қауіпті: Олар маңызды нәрсені жасырған кезде, оны ересектерге айту арқылы алдын алуға болатын үлкен мәселелерге әкелуі мүмкін екенін түсіндіріңіз. Мысалы, егер біреуде мектепте қиындықтар туындаса, ата-аналар оларды шешуге көмектесе алады. Бекіту: «Жасыруға болмайтын құпиялар» ойыны. Балаларға түрлі жағдайлары бар карточкаларды таратыңыз. Олардан жағдайды айтпай-ақ қоюға болатын (мысалы, досыңызға сыйлық туралы құпия) және міндетті түрде айтуға болатын (мысалы, егер біреу қауіпті нәрсе жасауды өтінсе) жағдайларға бөлуді сұраңыз. Қорытынды. Рефлексия. Сөйлемдерді толықтыр: Бүгінгі сабақтан мен білдім. Егер мен бір қиын жағдайға ұшырасам, онда мен міндетті түрде……………… Егер мен басқалардың біреуді ренжіткенін көрсем, онда…… Үй тапсырмасы: «Үндемей қалма! Сөйле!» плакатын жаса. |
Балалар ойынға қатысады
|
Пайдалы сілтемелер:
|
|
Ортасы (30 мин) |
Мұғалім оқушылардан сұраққа жауап беруін сұрайды: Бірегей дегеніміз нені білдіреді?Оқушылар жауаптары. Ақпараттық материал:Бірегей – бұл қайталанбас, ешкімге ұқсамайтын, сирек, ерекше дегенді білдіреді.Әр адамның дүниеге көзқарасы, өз білімі мен тәжірибесі бар. Және бұл қалыпты жағдай, өйткені әрқайсымыз бірегейміз және өз ерекшеліктеріміз бар.Бірақ бұл біз бәрін біле аламыз дегенді білдірмейді.Біздің міндетіміз – үйрену, дамыту, ой-өрісімізді кеңейту. Өйткені біз тек осылай ғана жақсырақ және ақылды бола аламыз. «Автопортрет» жаттығуы Мақсаты: қызығушылық пен интроспекция қажеттілігін өзекті ету. Нұсқау:5 минут ішінде әрбір оқушы 5-6 белгіден тұратын сипаттама жазу керек. Бұл сипаттамада оқушыны бірден тануға болатын сыртқы белгілер болмауы керек. Мысалы: «Маған айналамдағы барлық нәрсе ұқыпты түрде бүктелген ұнайды. Мен күннің шығуын көргенді жақсы көремін». Бұл мінездің сипаттамасы, адамның сүйіспеншілігі, дүниеге көзқарасы, адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасы және т.б. болуы керек. Мінездемелерді жазып болған соң оқушылар мұғалімге тапсырады. Парақтарды араластырғаннан кейін мұғалім автопортреттерді оқиды. Оқушылар сипаттама бойынша мәтіннің авторын анықтауға тырысады. Балалар белгілі бір оқушының портретіне түзетулер енгізуге, мысалы, оның мінезінің ерекшеліктерін сипаттауға қосымшалар қосуға болады. Мұғалімге ұсыныстар: жұмысты музыкалық сүйемелдеу фонында жүргізген дұрыс. «Қаһармандар– олар сондай...» жаттығуы Мақсаты: балаларға кімді және неге қаһарман деп атайтынын түсінуге көмектесу. Нұсқау:Оқушылар суперқаһармандарды, ежелгі грек батырларын, ертегілердің, фильмдердің, мультфильмдердің кейіпкерлерін еске түсіруге шақырылады. Сыныпта адамдардың неліктен біреуді батыр (қаһарман) деп санайтыны талқыланады, балалар батыл әрекет ету және тәуекелге бару таланты мен батылдығы туралы, қиын уақытта басқаларға көмектесуге дайын болу туралы ойлайды. Талқылау барысында балалардың ойын тақырыбына қызығушылығы артады. Мұғалім балалардың қандай қаһармандар естерінде қалғанына, олардың қай тұстарын ерлік деп атап көрсеткеніне назар аударып, олардың нұсқаларын тақтаға жазады. Оқушылар барлық аталған кейіпкерлердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсінеді. Балаларға өздері болғысы келетін кейіпкерлерді таңдап, олардың суретін салу ұсынылады. «Ертегі терапиясы» жаттығуы Нұсқау:Мұғалім ертегінің кіріспесін оқиды, ал балалар бірінен соң бірі өздері суреттеген кейіпкері туралы бірінші жақта әңгімелеуге тырысады. Кіріспе: «Баяғыда бір планетада бір сынып өмір сүрді. Бұл сыныптағы оқушылардың әрқайсысы ерекше болды. Олардың барлығы мейірімділігімен, батылдығымен ерекшеленетін, жақсы оқитын, әр істе бір-біріне көмектесетін...». Келесі кезекте балалар ертегінің сюжетін жалғастыруға шақырылады.
Мұғалім оқушылармен алған білімдері мен дағдыларын қайда және қалай қолдануға болатынын талқылайды. Олардың сипаттамалары туралы білудің қандай артықшылықтары бар? Оқушы жауаптары. Талқылау және қорытынды. Оқушыларға алған білімдерін қолдану және сенімді мінез-құлық дағдыларын жаттықтыру үшін оларға келесі жобалық әрекеттер ұсынылады: 1. Күнде таңертең үйден шықпас бұрын айнаның алдында тұрып, күлімдеп, нақты бір нәрсе үшін өзіңді мақта. Бұл әдісті пайдаланған кезде және қолданбаған кезде күні бойы өзіңді қалай сезінетініңді туралы эксперимент жаса. Сынып картасын жасау үшін ватман қағазының бірнеше парағын желімдей алуға болады. Мұғалім картаны мозайка түрінде ұсынуды таңдай алады. Жобаны орындау кезінде сызбаларды жылжыту оңайырақ болатындай етіп оларды таспамен бекіту ұсынылады. |
Әңгімені тыңдайды
Сынып картасын дайындау қажет, оған әр оқушы А4 сызбасын тіркеуі керек, онда олар өздерін ертегі кейіпкері ретінде бейнелейді. Оқушылар А4 форматындағы сызбада өз кейіпкерінің ерекше белгілері мен костюмін бейнелеп, презентация мәтінін алдын ала дайындауы керек. |
|
|
Соңы
(2 мин)
|
4. Қорытындылау Баяндамашы оқушыларға тақтада үш смайлик бейнеленген карталарды көрсетеді: қуанышты, бейтарап және қайғылы. Оқушылардың көңіл-күйлеріне сәйкес келетін нұсқаны таңдау ұсынылады. |
шағым қалдыра аласыз













