|
Бөлім: Қоршаған орта |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 2 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Жыл мезгілдері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары): |
2.2.7.1 – мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарын табу; 2.2.9.1 – сқұраққа жауапты анықтамалық құралдардын табу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтінді түсініп оқиды; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: жыл мезгілдерінің сипаттарына сай көркем сөздерді қолдана алады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: қосымша дереккөздерді (ғаламторды, анықтамалықтарды) пайдаланып, сұрақтарға жауап береді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық: |
Әлемдік білім беру кеңістігінде бәсекеге қабілетті болуға мүмкіндік беретін академиялық білім. Жеке және топта тиімді жұмыс жасай алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар: |
Интербелсенді тақта, электронды оқулық, iMektep сайты (видео), оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер: |
Топтық және жеке жұмыс, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Дүниетану, қазақ тілі, бейнелеу өнері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
Ағаштарға күтім жасаймын |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Қызығушылықты ояту (шаттық шеңбер) «Серпілген сауал» әдісі арқылы өткенді қайталау
Жыл мезгілдеріне байланысты суреттер
таратылады. Оқушылар топқа бөлініп
отырады. Әр топ жыл мезгілдерін қимылмен сипаттайды. Күз тобы: 1) жаңбыр жауып тұр; 2) жапырақтар түсе бастады; 3) жел соғып жатыр; 4) құстар жылы жаққа ұшып кетеді; 5) күн суыта бастады; Көктем тобы: 1) қар ериді; 2) жылғалардан ағады; 3) ағаштар бүршік жарады; 4) бәйшешектер өсіп шығады; 5) жыл құстары ұшып келеді. Қыс тобы: 1) қар жауып тұр; 2) аязды күндер басталды; 3) тайғақ; 4) ұйқы басатын кез; 5) ағаштарда жапырақтар жоқ; Жаз тобы: 1) ыстық; 2) айналада барлығы гүлденеді; 3) құстар сайрайды; 4) балалар суға шомылып жүр; 5) масалар шағады; Ой сергек: «Әли мен Айя» жыл мезгілдері тақырыбы аясында мультфильм көру Тақырыпты
болжау Мақсат, күтілетін нәтиже Сабақтың мақсатымен таныстырып, күтілетін нәтижені оқушылармен бірлесе анықтау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Мағынаны ажырату Тыңдалым және оқылым «Жыл мезгілдері» (ертегі) ЖЖ (жеке жұмыс) Жазылым Көп нүктенің орнына тиісті жыл мезгілінің атауын жаз ... – көрікті, ... – жайдары, ... – жомарт, ... – қаһарлы. ҚБ (мұғалімнің ауызша бағалауы) Оқылым (тізбектеп оқыту) Тыңдалым «Жыл мезгілдері» көрініс (Жыл ата келіп, айларды бөліп береді)
12 айға тілек
айту ҚБ «Шапалақ» әдісі ТЖ (топтық жұмыс)
ә) тапсырма жыл мезгілдерінен болады. Әр слайд шығар алдында бір жыл мезгілі туралы өлең шумағы оқылады, сол жыл мезгіліне байланысты ауа райы құбылысының дыбысталады. Қай мезгіл екенін оқушылар табу керек.
б) «Адасып кеткен сөйлемдер» ойыны Балаларға сөйлемдер беріледі. Әр жыл мезгіліне сәйкес келетін сөйлемдерді тауып, жабыстыру. Жаздан кейін күз келеді. Ағаш жапырақтары түседі. Күн суыта бастағанда, құстар жылы жаққа ұшып кетеді. Жиі-жиі жаңбыр жауады. Күзден кейін қыс мезгілі басталады. Суық жел соғып, қар жауады. Аязды күндер басталады. Кейде боран да соғып қояды. Қыстан кейін көктем келеді. Ағаштардың бұтағы бүршік жарады. Жылы жақтан құстар келе бастайды. Өзен сулары сарқырап ағады. Көктемнен кейін жаз басталады. Дала ыстық, жылы жаңбыр жауады. Күн күркіреп, аспанда кемпірқосақ пайда болады. ҚБ «Басбармақ» әдісі №2-тапсырма: «Сурет таңдай білесің бе?» ойыны Құрастырған жыл мезгілдеріне сай берілген суреттерді топтастырады. Не себепті таңдағандарын түсіндіріп өтеді. ҚБ «Бағдаршам» әдісі №3-тапсырма: ай аттарын сәйкестіріп қойыңдар. Қ Ж Н Маусым Шілде Тамыз Көктем ҚБ «Жалауша» әдісі №4-тапсырма: Жыл мезгілдері туралы бейнеролик қарап, сұрақтар ойластыру
ҚБ «Шапалақ»
әдісі №6-тапсырма Сөйлемдерді сәйкестендіріп,
дұрыс сөйлем құрау: ҚБ «Шапалақ» әдісі Айтылым №7 «Суреттер сөйлейді» (4 топтың оқушылары плакатқа жыл мезгілдерінің суреттерін түсіріп, әңгімелеп береді).
Саралау тапсырмалары Суретті мұқият қара. Қандай жыл мезгілдері бейнеленген? Адамдар әр жыл мезгілінде немен айналысатындығы туралы әңгімеле.
А. Жыл мезгілдерін ажыратады; В. Жыл мезгілдеріне тән белгілерді атайды; С. Адамдар әр жыл мезгілінде немен айналысатындығын әңгімелейді. |
Электронды оқулық Интербелсенді тақта
Интербелсенді тақта
Жыл мезгілдерінің суреттері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ширату жаттығуы |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Семантикалық карта
Кері байланыс: «Аққайың» әдісі
|
Тапсырмалар жазылған үлестірмелі қағаздар
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Ибрашева Светлана ХамзиновнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Жыл мезгілдері
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Жыл мезгілдеріМатериал туралы қысқаша түсінік
2-сыныпқа арналған сабақ жоспары. Оқышылар бұл сабақ арқылы жыл мезгілдері туралы түсініктерін кеңейтеді
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
























