|
Білім беру ұйымының атауы |
«Матай орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Жылдамдық. Уақыт. Арақашықтық. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есбатырова Гульназ Тлеухановна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
21.09.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
4 сынып |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№29 сабақ. Қозғалысқа берілген есептер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.1.8- бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсету және қолдану(s=v∙t, t=s: v, v=s:t) 4.5.1.2- есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1.Бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсетеді және қолданады. 2. есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдаланады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Есептерді шығару үдерісінде формаулаларды жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігіне пайдалану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І.Сабақ-тың басы 5 минут ІІ.Сабақ- тың ортасы /35 мин/ Сабақты қорыту 5 минут |
1.Психологиялық ахуал қалыптастыру. (Бір-бірлеріне жақсы көңіл-күй сыйлауын ұйымдастыру) 2 мин. 2. Үй тапсырмасын тексеру. (№9, 107 бет.) Ұяшықтарды таңдау арқылы сұрақтарға жауап беруге ұсынамын. /3 мин / а)Бүркіттің ұшу жылдамдығы секундына-30 м. Ол 5с ішінде қанша метр жерге ұшады? ә)Ұлу 2 сағ ішінде 36м жерге жылжыды.Ұлудың қозғалыс жылдамдығы қандай? б)Велосипедші 14 км/сағ жылдамдықпен 28 км жүрді.Ол осы жолды қанша уақытта жүріп өтті? 3.Миға шабуыл. /6мин/ «Бинго» әдісі. Ұяшықтарды таңдау арқылы оның артында тұрған сұрақтарға жауап беруге ұсынамын. Соңынан ұяшық артынан қандай сөз шыққан оқуға ұсынамын (Қозғалыс) -Демек, бүгін біз қозғалысқа берілген есептерді шығарып, қозғалыс тақырыбын жалғастырамыз. - Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: 1.Бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсету және қолдану. 2. Есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану. Оқулықпен жұмыс: 4. Топтық жұмыс. №1,108 бет /7мин/ а) Есепті оқушыларға іштерінен бір рет оқып шығуға ұсынамын: 1. Әлия велосипедпен 800м жолды 4 минутта жүріп өтті. Оның жылдамдығы қандай? 2.Арман 4 сағ. ішінде 16 км жолды жаяу жүріп өтті.Ол қандай жылдамдықпен жүрді? ә)Бұл тапсырманы орындау үшін топтарға бірігейік. (фигураларды таңдап, артында тұрған цифрлар арқылы төрт топқа бірігеді) 1 –топ: -Есептердің қысқаша сызбасын құрыңыздар. 2 –топ: -Есептердің қысқаша шартын құрыңыздар. 3 –топ: -Есептердің формуласын жазыңыздар. 4- топ: -Есептердің шешуін табыңыздар.
5. Жеке жұмыс / 6 мин/ №2,108 бет. Қандай шамалар белгісіз? Оларды қалай табуға болатынын түсіндіруге ұсынамын.
-Уақытты табу үшін не істейміз? -Жылдамдықты қалай табамыз? -Арақашықтықты қалай анықтаймыз?
6. Сергіту сәті. «Көңілді күн» биін қосып жаттығуларды қайталауға ұсынамын. /3 мин/
7.Жұптық жұмыс./6 мин/ №3,109 бет. Есептерді оқып, оны шығаруда қандай формула арқылы табуға болатынын сұраймын. а) Спортшының орташа жылдамдығы -18 км/сағ. Ол 3 сағат ішінде қанша арақашықтықты жүгіріп өтеді?
ә) Шаңғышы 3 сағат ішінде 45 км жүгірді.Ол қандай орташа жылдамдықпен жүгірді?
б) Салт атты 14 км/сағ орташа жылдамдықпен 42 км жүрді. Ол осы жолды жүріп өту үшін қанша уақыт жұмсады?
8.Топтық
жұмыс. №4,№5-109
бет. /7мин/ Жылдамдықты өлшем бірлігіне
өрнектеп 5 тапсырмадағы есетерді шығаруға
ұсына Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
«Матай орта мектебі»
КММ
Пәні:
Математика
Бөлім:
Жылдамдық. Уақыт.
Арақашықтық.
Педагогтің
аты-жөні:
Есбатырова Гульназ
Тлеухановна
Күні:
21.09.2023
Сынып:
4
сынып
Сабақтың
тақырыбы:
№29
сабақ. Қозғалысқа
берілген
есептер
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 4.2.1.8- бірқалыпты түзу
сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсету және
қолдану(s=v∙t, t=s: v,
v=s:t)
4.5.1.2- есептерді
шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара
тәуелділігін пайдалану
Сабақтың
мақсаты 1.Бірқалыпты түзу сызықты
қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсетеді және
қолданады.
2. есептерді шығару үдерісінде
жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін
пайдаланады.
Бағалау
критерийлері
Есептерді шығару
үдерісінде формаулаларды жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара
тәуелділігіне пайдалану
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі/
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар І.Сабақ-тың
басы 5
минут ІІ.Сабақ- тың
ортасы /35
мин/ Сабақты
қорыту 5
минут 1.Психологиялық ахуал
қалыптастыру. (Бір-бірлеріне жақсы көңіл-күй сыйлауын
ұйымдастыру)
2
мин. 2. Үй тапсырмасын тексеру.
(№9, 107 бет.) Ұяшықтарды таңдау арқылы сұрақтарға жауап беруге
ұсынамын. /3 мин
/ а)Бүркіттің ұшу жылдамдығы
секундына-30 м. Ол 5с ішінде қанша метр жерге
ұшады? ә)Ұлу 2 сағ ішінде 36м жерге
жылжыды.Ұлудың қозғалыс жылдамдығы
қандай? б)Велосипедші 14 км/сағ
жылдамдықпен 28 км жүрді.Ол осы жолды қанша уақытта жүріп
өтті? 3.Миға
шабуыл. /6мин/ «Бинго» әдісі. Ұяшықтарды
таңдау арқылы оның артында тұрған сұрақтарға жауап беруге ұсынамын.
Соңынан ұяшық артынан қандай сөз шыққан оқуға ұсынамын
(Қозғалыс) -Демек, бүгін біз қозғалысқа
берілген есептерді шығарып, қозғалыс тақырыбын
жалғастырамыз. - Бүгінгі сабағымыздың
мақсаты: 1.Бірқалыпты түзу сызықты
қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсету және
қолдану. 2.
Есептерді шығару үдерісінде
жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін
пайдалану. Оқулықпен
жұмыс: 4. Топтық
жұмыс. №1,108
бет /7мин/ а) Есепті оқушыларға іштерінен
бір рет оқып шығуға
ұсынамын: 1. Әлия велосипедпен 800м
жолды 4 минутта жүріп өтті. Оның жылдамдығы
қандай? 2.Арман 4 сағ. ішінде 16 км
жолды жаяу жүріп өтті.Ол қандай жылдамдықпен
жүрді? ә)Бұл тапсырманы орындау үшін
топтарға бірігейік. (фигураларды таңдап, артында тұрған цифрлар
арқылы төрт топқа бірігеді) 1
–топ: -Есептердің қысқаша сызбасын
құрыңыздар. 2
–топ: -Есептердің қысқаша шартын
құрыңыздар. 3
–топ: -Есептердің формуласын
жазыңыздар. 4-
топ: -Есептердің шешуін
табыңыздар.
5. Жеке жұмыс / 6
мин/ №2,108 бет. Қандай шамалар
белгісіз? Оларды қалай табуға болатынын түсіндіруге
ұсынамын. Жылдамдық
(V)
Уақыт (
t)
Арақашық -тық
(S)
60
км/сағ ? 180
км ?
км/сағ 2
сағ 140
км 90
км/сағ 5
сағ ?
км
-Уақытты табу үшін
не істейміз?
-Жылдамдықты қалай
табамыз?
-Арақашықтықты қалай
анықтаймыз?
6. Сергіту
сәті. «Көңілді күн» биін қосып
жаттығуларды қайталауға ұсынамын. /3
мин/
7.Жұптық
жұмыс./6
мин/
№3,109 бет. Есептерді
оқып, оны шығаруда қандай формула арқылы табуға болатынын
сұраймын.
а) Спортшының орташа
жылдамдығы -18 км/сағ. Ол 3 сағат ішінде қанша арақашықтықты
жүгіріп өтеді?
ә) Шаңғышы 3 сағат
ішінде 45 км жүгірді.Ол қандай орташа жылдамдықпен
жүгірді?
б) Салт атты 14
км/сағ орташа жылдамдықпен 42 км жүрді. Ол осы жолды жүріп өту үшін
қанша уақыт жұмсады?
8.Топтық
жұмыс. №4,№5-109
бет. /7мин/ Жылдамдықты өлшем бірлігіне
өрнектеп 5 тапсырмадағы есетерді шығаруға
ұсына | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













