Бөлімше: Жылулық
қозғалыс Мектеп: «№2 мектеп-гимназиясы» КММ
Күні: 24.09.2018
Мұғалімнің аты-жөні: Қуанова А.К.
Сынып: 8 «Ә»
қатысқандар: қатыспағандар:
Grade
|
Сабақтың
тақырыбы:
The theme
|
Жылу
мөлшері.
Заттың меншікті жылу
сыйымдылығы
Heat. Specific heat capacity
|
Оқу
мақсаттары:
Leaming
objectives
|
8.3.2.5
– жылу алмасу процесі
кезінде алған немесе берген жылу мөлшерін
анықтау;
8.3.2.6 –
заттың
меншікті жылу сыйымдылығының мағынасын түсіндіру
|
Сабақ
мақсаттары:
Lesson objectives
|
Барлық
оқушылар:
Жылу мөлшері, заттың меншікті
жылу сыйымдылығы ұғымдарын біледі, өлшем бірлігін ХБ жүйесіне
түрлендіреді.
Оқушылардың
көпшілігі:
Жылу мөлшері, заттың
меншікті жылу сыйымдылығын есептейді.
Кейбір
оқушылар:
Дененің алған және берген жылу мөлшерін теңестіре отырып,
қалыптасқан температура есептеудің қадамдарын
саралайды.
|
Бағалау
критерийлері
Assessments
criterion
|
- Жылу мөлшері, заттың
меншікті жылу сыйымдылығы өлшем бірліктерін, формуласын есінде
сақтайды.
- Жылу мөлшері
формуласын есептер шығаруда қолданады.
- Дененің алған және
берген жылу мөлшерін теңестіре отырып, қалыптасқан температурасын
есептейді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Термин сөздер: heat
-жылу мөлшері
Thermal capacity- ,
меншікті жылу сыйымдылығы
Mass-
масса
Дененің алған және
берген жылу мөлшерін теңестіре отырып, қалыптасқан температура
анықтау қадамдарын ауызша жеткізеді
|
Құндылықтарға
баулу
|
Техникалық және кәсіби
мамандарды дайындау, күнделікті өмірде қолдану мен ережелерді
сақтау әдетке айналады
|
Пәнаралық
байланыс
|
Оқушылар жылу мөлшері
мен меншікті жылу сйымдылығын, температураны, массасын есептеуде
математикалық дағдыларын қолданады.
|
Тақырып
бойынша алдыңғы білім
|
Жылу құбылыстарының
тірі ағзалардың өмірлеріндегі ролін
қолданады
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Introdution
part
10 мин
|
Ұйымдастыру
Good morning children,
sit dawn, please
Who is absent
today?
Let’s start our
lesson
Оқушылар өткен
тақырыптағы тәжірибе суреттері арқылы 3 топқа
бөлінеді
Ширату
жаттығулары
-
Мыс және
алюменийдің(судың қыздырылуы, күннен жерег жылу)жылу берілудің
қайсы түріне жатады? Неліктен? Жауаптарыңды
негіздеңдер.
-
Осы сұрақтардың бүгінгі
сабағымызға қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар?
-
Ендеше сабағымыздың
тақырыбы қалай аталады?
-
Қандай оқу мақсаттарын
қоямыз?
Сабақтың тақырыбы, оқу
мақсаттары нақтыланады.
|
|
Сабақтың
ортасы
Explanation
part
20 мин
|
Жылу мөлшері- жылу алмасу
кезінде
дененің алған немесе жоғалтқан
энергиясын айтады.
Жылу мөлшері мына
шамаларға
тәуелді: (тәжірибелер
көрсетіледі).
Q-heat
,m-mass,c- specific heat
capacity
(t2-t1)
temperature
change
өлшем
бірлігі[
Q ]=
J-
[
c ]=
J/kg0c -
Белгілі заттың масса
бірлігінің
температурасын
10С-қа өзгертуге қажет жылу
мөлшерін көрсететін физикалық шаманы меншікті жылу сыйымдылық деп
атайды.
өлшем
бірлігі
Тапсырма-1
Массасы 1,5т кірпіш
пешін 10 дан 20
дейін қыздыруға қанша
жылу мөлшері кетеді ?
Кірпіш с = 880 Дж/кг*
«Транскрипция»
әдісі
1-топ А3 форматына
есептің шартын жазады.
2-топ осы форматқа жылу
мөлшерін есептеу формуласын жазады,
1-топтың жазбаларын
толықтырады.
3-топ осы форматқа
тапсырманы есептейді, жауабын жазады және
2-топтың жазбаларын
толықтырады.
3-топтың жазбаларын
1-топ толықтырады.
Тапсырма-2
150С-та суды
1000С-қа қыздырғанда, оның ішкі
энергиясы 178,8 кДж-ге артты. Судың массасын
анықтаңдар.
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
дененің массасын есептейді
|
1.меншікті жылу
сыймдылығы кестесін пайдаланады есептейді
2.Берілген бойынша жылу
мөлшері мен температураны
анықтайды
3.Дененің массасын есептейді.
|
Тапсырма
3
1000С-та 5 л қайнаған су қоршаған
ауаға 1680 кДж энергиясын бере отырып, қандай температураға дейін
салқындайды?
Кейбір
оқушылар қалыптасқан температураны анықтаудың қадамдарын
талдайды.
|
Terminology
To store-
сақтау/хранить
Substance-зат/
вещество
Relationship- байланыс/
связь
Engine-қозғалтқыш/
двигатель
Specific- меншікті/
удельная
Жалпы білім беретін
мектептің
8-сыныбына
арналған
«Физика»
оқулығы
35-беттегі 1- беттегі
келтірілген мысалды басшылыққа алады
Оқушылар
2-тапсырманы орындау үшін
36-беттегі келтірілген мысалды басшылыққа
алады
|
Сабақтың
соңы
Conclusion
part
15
мин
Кері
байланыс
|
«Өкіл»
ойыны
Оқулықтың 230-бетіндегі
3-кестеден массасы 1 кг мыстың, судың, ауаның жылу сыйымдылығын
тауып 10с қа қыздырғандағы жылу
мөлшерін анықтаңдар(ауызша)
Ауызша тапсырманың жауабын
сабақтың басындағы А3 қағазға, басқа түсті маркермен жазып, бүгінгі
сабақтан алған білімдерімен толықтырады.
Your home assignment
is №
2.3
Үйге тапсырма. № 2.3 1 литр су
мен 1 литр күнбағыс майын қайнатуға жұмсалған жылу мөлшерін
анықтаңдар.
Оқушылар « Бутерброд» әдісімен
кері байланыс береді.
Мен енді ... үйренгім
келеді
Put your books into the
bags
Goodbye
|
Ғаламтор
Bilimland.kz
e.edu.kz
|
Саралау
|
Бағалау
|
Пәнаралық байланыс;
денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс, құндылықтармен
байланыс
|
Оқушыларға қолдау көрсету
мақсатында
1-тапсырманы орындау үшін
35-беттегі
1- есепте келтірілген
мәліметтерді қолдануды ұсынамын.
Қабілетті оқушылар басқа
топтардың жауаптарын толықтырады.
Оқушыларға
2-тапсырманы орындату үшін
36-беттегі келтірілген мысалды басшылыққа алуды
ұсынамын.
Кейбір оқушылар температураны
анықтаудың қадамдарын талдайды.
Үйге тапсырма. 1 литр су мен 1
литр күнбағыс майын қайнатуға жұмсалған жылу мөлшерін
анықтаңдар.
анықтау.
|
Оқушылардың оқуын бағалау
үшін
«транскрипция» әдісін
қолданамын.
Оқушылар тапсырманы өзара
бағалайды, өзін-өзі реттейді.
Оқушылар 2-тапсырмаға критерий
бойынша жұптық бағалау жүргізеді, өзара бағалайды, өзін-өзі
реттейді.
|
Оқушылар қозғалыстағы дененің
жылдамдығын есептеуде математикалық дағдыларын
қолданады.
Оқушылар қозғалыстағы дененің
орташа жылдамдығын есептеуде математикалық дағдыларын
қолданады.
Bilimland.kz
e.edu.kz
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
|
|
Жалпы
бағалау
|